*

Αποστολέας Θέμα: Συγγραφέας vs αφηγητής  (Αναγνώστηκε 5541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 06:57:46 μμ »
Πώς καταλαβαινόμαστε!!! ;D ;D ;D

Την είχα κ στο μεταπτυχιακό. Πολύ μορφωμένος άνθρωπος, καλλιεργημένος, διαβασμένος, αλλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:38 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 07:12:03 μμ »
Την είχα κ στο μεταπτυχιακό. Πολύ μορφωμένος άνθρωπος, καλλιεργημένος, διαβασμένος, αλλά...

Σε θαυμάζω πραγματικά που έκανες μεταπτυχιακό μαζί της!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 08:23:30 μμ »
Θα μας μείνει αξέχαστη, κύριοι.... αν θυμάστε τι εννοώ.. ;D ;D ;D
Πάντως, όντως, αν ο καθηγητής έχει τελειώσει τμήμα Ιστορικό, Φ.Π.Ψ., Φ.Κ.Σ., κλπ. μάλλον δεν έκανε αφηγηματολογία και κει ξεκινάνε τα προβλήματα. Μεταξύ μας εγώ συνεχίζω και μπερδεύομαι με τους όρους, και πρέπει να τα διαβάζω ξανά και ξανά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2020, 08:26:11 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 11:04:02 μμ »
Σε θαυμάζω πραγματικά που έκανες μεταπτυχιακό μαζί της!

Όχι διπλωματική! Δεν είμαι τόσο γενναία! Ήταν απλώς ένα από τα σεμινάρια. Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι. Ας πούμε ότι στο μάθημα του προπτυχιακού ήταν πιο συγκροτημένη, όσο απίστευτο κι αν ακούγεται αυτό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:38 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 11:24:46 μμ »
Όχι διπλωματική! Δεν είμαι τόσο γενναία! Ήταν απλώς ένα από τα σεμινάρια. Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι. Ας πούμε ότι στο μάθημα του προπτυχιακού ήταν πιο συγκροτημένη, όσο απίστευτο κι αν ακούγεται αυτό...

 Όντως απίστευτο!!!

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 11:33:45 μμ »
Θα μας μείνει αξέχαστη, κύριοι.... αν θυμάστε τι εννοώ.. ;D ;D ;D
Πάντως, όντως, αν ο καθηγητής έχει τελειώσει τμήμα Ιστορικό, Φ.Π.Ψ., Φ.Κ.Σ., κλπ. μάλλον δεν έκανε αφηγηματολογία και κει ξεκινάνε τα προβλήματα. Μεταξύ μας εγώ συνεχίζω και μπερδεύομαι με τους όρους, και πρέπει να τα διαβάζω ξανά και ξανά.

 Γενικότερα πάντως θα ήθελα να εκφράσω ξεκάθαρα την αντίθεση μου στις γενικεύσεις τύπου: Ιστορικό, Φ.Π.Ψ. Φ.Κ.Σ.  Το ιστορικό Ε.Κ.Π.Α. έκανε αφηγηματολογία και μάλιστα με τη Τζούμα, όπως προανέφερα. Για όλους όσοι έβγαλαν αυτά τα τμήματα είμαστε 100% σίγουροι ότι δεν έκαναν ποτέ ή δεν έχουν ιδέα από αφηγηματολογία; Κι ακόμη κι αν είναι έτσι, υπάρχουν και τα μεταπτυχιακά μέσω των οποίων αποκτά κάποιος ανώτερη εξειδίκευση.  Και για να το αντιστρέψω: όποιος τελείωσε φιλολογία με κλασική κατεύθυνση ή γλωσσολογίας ειδικά σε κάποια παν/μια που έχω στο μυαλό μου, είναι τόσο σίγουρο ότι έκανε αφηγηματολογία;;;

Όπως κι αν έχει, θα είχε πραγματικό ενδιαφέρον να μαθαίναμε το τμήμα που έβγαλε ο συγκεκριμένος καθηγητής για να σταματήσουν οι εικασίες, οι πιθανολογίες και το "τσουβάλιασμα".  Από κει και πέρα οι αλάθητοι αφηγηματολόγοι και θεωρητικοί της λογοτεχνίας μπορούν να τον λιθοβολήσουν αν το θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 11:40:25 μμ »
Για τις βασικές γνώσεις αφηγηματολογιας που απαιτούσαμε μέχρι  προσφατα από τη γ θεωρητική, είναι λίγο υπερβολικό να λέμε ότι φταίει που δεν είχαν κάνει κάποιοι αφηγηματολογια στο παν:μια. Έκτοτε δεν διάβασαν δηλαδή; Κ ιστορία οι φιλόλογοι, ειδικά σύγχρονη, δεν έχουμε κάνει αλλά μια χαρά διδάσκουμε χωρίς δικαιολογίες.  κ σύγχρονη ποίηση ειδικά στο εκπα μέχρι προσφατα δεν γινόταν σχεδον καθολου αλλά πάλι τη δίδασκαν φιλόλογοι για χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 11:44:17 μμ »
Για τις βασικές γνώσεις αφηγηματολογιας που απαιτούσαμε μέχρι  προσφατα από τη γ θεωρητική, είναι λίγο υπερβολικό να λέμε ότι φταίει που δεν είχαν κάνει κάποιοι αφηγηματολογια στο παν:μια. Έκτοτε δεν διάβασαν δηλαδή; Κ ιστορία οι φιλόλογοι, ειδικά σύγχρονη, δεν έχουμε κάνει αλλά μια χαρά διδάσκουμε χωρίς δικαιολογίες.  κ σύγχρονη ποίηση ειδικά στο εκπα μέχρι προσφατα δεν γινόταν σχεδον καθολου αλλά πάλι τη δίδασκαν φιλόλογοι για χρόνια.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 12:33:53 πμ »
++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 11:31:10 πμ »
Εγώ επιμένω ότι το τμήμα αποφοίτησης παίζει τεράστιο ρόλο. Θυμάμαι απόφοιτο του Φ.Π.Ψ να λέει "δεν ξέρω αρχαία", όπως και απόφοιτο του Ιστορικού Αρχαιολογικού να αποφεύγει να αναλάβει Αρχαία Κατεύθυνσης και να αναλαμβάνει Ιστορία και Νέα μόνο. Μήπως δεν έχετε γνωρίσει τέτοιες περιπτώσεις; Εγώ γνωρίζω. Δηλαδή οι ίδιοι οι συνάδερφοι χρησιμοποιούν αυτό ως πρόσχημα για να μην αναλάβουν συγκεκριμένα μαθήματα. Μπορώ να αποδεχτώ ωστόσο αυτή την αδυναμία, γιατί προτιμώ να διδάσκω ένα μάθημα με άνεση και να μην τυραννιέμαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2020, 01:23:45 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 11:50:53 πμ »
Έτσι ακριβώς...!

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 01:41:41 μμ »
Εγώ επιμένω ότι το τμήμα αποφοίτησης παίζει τεράστιο ρόλο. Θυμάμαι απόφοιτο του Φ.Π.Ψ να λέει "δεν ξέρω αρχαία", όπως και απόφοιτο του Ιστορικού Αρχαιολογικού να αποφεύγει να αναλάβει Αρχαία Κατεύθυνσης και να αναλαμβάνει Ιστορία και Νέα μόνο. Μήπως δεν έχετε γνωρίσει τέτοιες περιπτώσεις; Εγώ γνωρίζω. Δηλαδή οι ίδιοι οι συνάδερφοι χρησιμοποιούν αυτό ως πρόσχημα για να μην αναλάβουν συγκεκριμένα μαθήματα. Μπορώ να αποδεχτώ ωστόσο αυτή την αδυναμία, γιατί προτιμώ να διδάσκω ένα μάθημα με άνεση και να μην τυραννιέμαι.

Κι εγώ έχω δει αποφοίτους φιλολογικού να αποφεύγουν την ιστορία συστηματικά. Δεν το έκανα θέμα ποτέ. Από την άλλη όταν κάποτε είχα διεκδικήσει κάποια ιστορία και δεν μου την έδιναν γιατί εξυπηρετούσαν συνάδελφο ξένης φιλολογίας χωρίς οργανική, η απάντηση που πήρα ήταν "δεν έχει σημασία τι τελείωσες, στο σχολείο διδάσκουμε όλα τα μαθήματα".
 Επίσης αν μιλάμε για ανθρώπους που εισήχθησαν στις σχολές τους πριν 25-30 χρόνια, να θυμήσουμε ότι οι βάσεις εισαγωγής ήταν πολύ υψηλές. Αν έγραψε πολύ καλά στον Οιδίποδα τύραννο ή στον επιτάφιο είναι δυνατόν να μη μπορεί να διδάξει αρχαία στο σημερινο σχολείο; Αν μάλιστα κάποιος έδωσε και ασέπ, ας μη συζητήσουμε για την ύλη εκεί. Ακόμη και για το φ.π.ψ. να μιλήσουμε, όποιος εισήχθη εκεί με υψηλή βαθμολογία τον καιρό των δεσμών, ξέρει λιγότερα από τον απόφοιτο φιλολογίας π.χ. στην Καλαμάτα που μπηκε με 08;

Αν κάποιοι δηλώνουν ότι "δεν ξέρουν αρχαία", επιτρέψτε μου να θεωρώ ότι εκπροσωπούν τον εαυτό τους και μόνο.

 Ζούμε σε εποχές που πρέπει να μας βρουν ενωμένους και όχι διασπασμένους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2020, 01:43:53 μμ από ernesto »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 01:55:36 μμ »
Καλησπέρα!
Μαθήτριά μου (Α Λυκείου) μού μετέφερε ότι ο καθηγητής Νέων Ελληνικών στο μάθημα (webex), αφού διάβασε το "Το μοιρολόι της φώκιας", ζήτησε από τα παιδιά να πουν αν υπάρχει συγγραφέας ή αφηγητής. Κι αφού κανείς δεν απάντησε, τους τόνισε ότι στο συγκεκριμένο έργο ΔΕΝ υπάρχει αφηγητής, αλλά μόνο συγγραφέας. Επίσης, αφού δεν υπάρχει αφηγητής, δε χρειάζεται να πουν κάτι για την εστίαση ή αν είναι ομοδιηγητικός ή εξωδιηγητικός.
Θα ήθελα, σας παρακαλώ θερμά, τα δικά σας σχόλια... Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;
Μήπως ήταν "τέχνασμα" του καθηγητή, ώστε να προκαλέσει τη συμμετοχή των μαθητών; Έβλεπε δηλαδή ότι δεν απαντούσε κανείς στο ερώτημά του και σκέφτηκε αυτόν τον τρόπο, ώστε να δει αν θα αντιδράσουν; Στη συνέχεια βέβαια θα έπρεπε να τους το εξηγήσει.



Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγγραφέας vs αφηγητής
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 02:24:28 μμ »
Φοίτησα στο φιλολογικό εκπα αρχές του 2000. Υψηλή βάση αλλά επίπεδο διδασκόντων κ ποιότητα προγράμματος σπουδών, ή του ύψους ή του βάθους. κατεύθυνση μνεφ κ νεοελληνικά μας έκαναν οι χειρότεροι του τμήματος. μεταπτυχιακό, τα μισά σεμινάρια για τα σκουπίδια. Είμαι σίγουρη ότι αυτοί που μπήκαν με χαμηλές βάσεις στα περιφερειακά αλλά είχαν καλύτερους καθηγητές, έμαθαν περισσότερα. Εγω με προσωπικό διάβασμα έμαθα ο,το έμαθα στα αντικείμενα που μ αρέσουν κ στε οποία εξειδικεύτηκα. Αλλά τα μαθήματα που διδάσκουμε στο σχολείο δεν απαιτούν τόση εμβάθυνση, για τα βασικά κ για να είσαι αξιοπρεπής. Εξάλλου αυτά μελετώντας μπήκαμε όπου μπήκαμε. κ αυτά που κάνουμε στη γλώσσα, ποτέ δεν τα διδάχτηκε κανεις μας.

προτιμήσεις φυσικά υπάρχουν κ δεν είναι κακό ή παράλογο, έχουμε τεράστιο εύρος κ λογικό να μην είμαστε το ίδιο μάχιμοι σε όλα. Αλλά αυτά δεν είναι δικαιολογία για να μην μπορείς να πεις κάποια στοιχειώδη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159417
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 173
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 151
Σύνολο: 160

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.