*

Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.  (Αναγνώστηκε 8273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Καλησπέρα ...

Θέλω να δημιουργήσω μια "τράπεζα θεμάτων" ΜΟΥ από την οποία κάποιο πρόγραμμα ή δωρεάν on-line πλατφόρμα θα δημιουργεί τεστ επιλέγοντας ΤΥΧΑΙΑ ερωτήσεις που θα αντλεί από αυτήν ( την "τράπεζα θεμάτων" μου ). Το ιδανικό θα ήταν η δημιουργία του test να γίνεται όταν κάποιος δηλώνει ( ίσως με ένα άτυπο log-in ) ότι θα κάνει τεστ σε κάποιο κεφάλαιο. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος YperMathimatikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Επτά φορές κι αν πέσεις, οκτώ να σηκωθείς..
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 06:10:48 μμ »
Καλησπέρα ...

Θέλω να δημιουργήσω μια "τράπεζα θεμάτων" ΜΟΥ από την οποία κάποιο πρόγραμμα ή δωρεάν on-line πλατφόρμα θα δημιουργεί τεστ επιλέγοντας ΤΥΧΑΙΑ ερωτήσεις που θα αντλεί από αυτήν ( την "τράπεζα θεμάτων" μου ). Το ιδανικό θα ήταν η δημιουργία του test να γίνεται όταν κάποιος δηλώνει ( ίσως με ένα άτυπο log-in ) ότι θα κάνει τεστ σε κάποιο κεφάλαιο. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σιγουρα γνωρίζω οτι μπορεις στο google forms να βαλεις password και επισης να διαλεγεις τυχαια ερωτησεις. Δεν το εχω κανει αλλα νομιζω οτι ειναι ευκολο σχετικα να γινει
"Τα μαθηματικά αξιώματα είναι γενικώς αποδεκτά ως αληθή επειδή κανένας δεν έχει συμφέρον να αποδείξει ότι είναι εσφαλμένα.."
-Μοντεσκιέ

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 06:19:04 μμ »
Σιγουρα γνωρίζω οτι μπορεις στο google forms να βαλεις password και επισης να διαλεγεις τυχαια ερωτησεις. Δεν το εχω κανει αλλα νομιζω οτι ειναι ευκολο σχετικα να γινει

Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι στο google forms μπορείς να φτιάξεις "τράπεζα θεμάτων" και να αντλούνται από εκεί πχ 10 από τις 100 διαθέσιμες ερωτήσεις.

Έχει επιλογή τυχαίας σειράς εμφάνισης συγκεκριμένων ερωτήσεων και τυχαίας σειράς εμφάνισης των προτεινόμενων απαντήσεων αλλά από ένα set ερωτήσεων που θα "περαστεί" manual.
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος mfidanis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 09:05:15 μμ »
moodle. Θα χρειστει ομως να στησεις server. Η δωρεαν εκδοση σηκωνει μεχρι 80 μαθητες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 11:51:40 μμ »
Η απάντηση σε αυτό που ψάχνεις βρίσκεται στην εγκύκλιο αξιολόγησης τετραμήνου με τα εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τέστ
https://www.esos.gr/arthra/70713/egkyklios-axiologisi-tetraminoy-mathiton-ex-apostaseos-diagonismata-kai-test

Τέλος, μια χρήσιμη λειτουργία των ασκήσεων που δημιουργούνται μέσω του e-class είναι η “Τράπεζα ερωτήσεων”, μέσω της οποίας μπορούν να διαμορφωθούν διαγωνίσματα ή τεστ ολιγόλεπτης διάρκειας που αντλούν θέματα από την τράπεζα ερωτήσεων που προετοιμάζει ο/η εκπαιδευτικός. Στην περίπτωση αυτή, η άσκηση μπορεί να έχει συγκεκριμένες ερωτήσεις με σταθερή ή τυχαία σειρά, ή να επιλέγει τυχαίες ερωτήσεις από την τράπεζα.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 11:51:13 μμ »
Η απάντηση σε αυτό που ψάχνεις βρίσκεται στην εγκύκλιο αξιολόγησης τετραμήνου με τα εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τέστ
https://www.esos.gr/arthra/70713/egkyklios-axiologisi-tetraminoy-mathiton-ex-apostaseos-diagonismata-kai-test

Τέλος, μια χρήσιμη λειτουργία των ασκήσεων που δημιουργούνται μέσω του e-class είναι η “Τράπεζα ερωτήσεων”, μέσω της οποίας μπορούν να διαμορφωθούν διαγωνίσματα ή τεστ ολιγόλεπτης διάρκειας που αντλούν θέματα από την τράπεζα ερωτήσεων που προετοιμάζει ο/η εκπαιδευτικός. Στην περίπτωση αυτή, η άσκηση μπορεί να έχει συγκεκριμένες ερωτήσεις με σταθερή ή τυχαία σειρά, ή να επιλέγει τυχαίες ερωτήσεις από την τράπεζα.

Συνάδελφε το e-calss που αναφέρει  η παραπάνω εγκύκλιος, αν έχω καταλάβει σωστά, δεν είναι το e-class (δλδ. η ηλεκτρονική τάξη) στο οποίο συνδεόμαστε με τους κωδικούς του ΠΣΔ. Πρόκειται για λογισμικό ανοιχτού κώδικα μέσω λήψης και εγκατάστασης της πλατφόρμας Open eClass 3.9, η οποία διαθέτει όλες αυτές τις λειτουργίες που επιτρέπουν τη δημιουργία και ηλεκτρονική διεξαγωγή τεστ και διαγωνισμάτων σε πραγματικό χρόνο. Τα δε βήματα εγκατάστασης της πλατφόρμας αυτής, όπως περιγράφονται εδώ https://docs.openeclass.org/el/install θεωρώ πως απαιτούν τουλάχιστον γνώσεις εξειδικευμένου προγραμματιστή. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 12:47:31 πμ »
Δεν έχω ασχοληθεί με το e-class, επειδή και τώρα και την Άνοιξη που ήμασταν κλειστά λόγω covid έκανα μάθημα μέσω webex.
Ωστόσο, θεωρώ ότι οι οδηγίες της εγκυκλίου του υπουργείου λογικά αναφέρονται στο γνωστό e-class και όχι σε κάτι δύσκολο που απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις προγραμματιστή. Πληροφορικός δεν είμαι, οπότε ας μας απαντήσουν οι πληροφορικοί σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 11:01:59 πμ »
Συνάδελφε, κι εγώ με webex έκανα μάθημα και την άνοιξη και τώρα. Όσο για το ποιο e-class εννοεί η εγκύκλιος : α) εφόσον το γνωστό e-class δεν διαθέτει εργαλεία για διεξαγωγή ηλεκτρονικών τεστ / διαγωνισμάτων και β) εφόσον η εγκύκλιος παραπέμπει, μέσω των συνδέσμων που παραθέτει, στην πλατφόρμα Open eClass, συμπεραίνω ότι αναφέρεται στην προαναφερθείσα πλατφόρμα. Το μόνο που μένει λοιπόν, είναι να μας πει κάποιος πληροφορικός, κατά πόσο είναι εύκολα εφαρμόσιμα τα όσα ορίζει αυτή η εγκύκλιος. Καλημέρα

Υ.Γ. Μου προκαλεί εντύπωση που δεν έχει ανοίξει στο φόρουμ και σχετική συζήτηση επί του θέματος

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 03:29:48 μμ »
Τώρα υπάρχει και αυτό το θέμα.

Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
https://www.pde.gr/index.php?topic=35932.new#new

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 04:23:16 μμ »
Συνάδελφε, κι εγώ με webex έκανα μάθημα και την άνοιξη και τώρα. Όσο για το ποιο e-class εννοεί η εγκύκλιος : α) εφόσον το γνωστό e-class δεν διαθέτει εργαλεία για διεξαγωγή ηλεκτρονικών τεστ / διαγωνισμάτων και β) εφόσον η εγκύκλιος παραπέμπει, μέσω των συνδέσμων που παραθέτει, στην πλατφόρμα Open eClass, συμπεραίνω ότι αναφέρεται στην προαναφερθείσα πλατφόρμα. Το μόνο που μένει λοιπόν, είναι να μας πει κάποιος πληροφορικός, κατά πόσο είναι εύκολα εφαρμόσιμα τα όσα ορίζει αυτή η εγκύκλιος. Καλημέρα

Υ.Γ. Μου προκαλεί εντύπωση που δεν έχει ανοίξει στο φόρουμ και σχετική συζήτηση επί του θέματος

Εγώ ε΄χω καταλάβει ότι είναι το γνωσ τό μας αγαπημένο eclass. Στις ασκήσεις φτιάχνεις ερωτήσεις και επιλέγεις ανάθεση σε συγκεκριένους μαθητές ή τυχαία σειρά, επιλέγεις χρόνο και μόνο μια προσπάθεια και μη εμφάνιση σωστών απαντήσεων. Αυτές είναι οι δικλίδες ασφαλείας. Αλλιώς στις εργασίες αναρτάς τα θέματα και αναρτούν απαντήσεις. και τα πανεπιστήμιοα έκαναν έτσι εξετάσεις, έχει και ταυτοποίηση μέσω password ή IP.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 10:11:00 μμ »
Λοιπον όταν κάνω εξαγωγή μέρος της τράπεζας ερωτήσεων ( θα την αποκαλώ ΤΕ ) το αρχείο που εξαγεται "σε IMS QTI" ( μορφή xml ) χάνει την κατηγοριοποίηση που έχει ήδη γίνει :



Όταν διαβάζω το αρχείο με κάποιον xml editor ( εγω χρησιμοποιώ τον ΧΜLpad ) δεν γνωρίζω που υπάρχει ο κώδικας της κατηγοριοποίησης ώστε ( έστω manual ) να τον προσθέσω.



Αυτό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ΚΡΊΣΙΜΟ.

Επειδή δεν διατηρείται η κατηγοριοποίηση στην εξαγωγή της ΤΕ σε αρχείο xml ( και επειδή δεν μπορώ - ίσως γιατί δεν γνωρίζω - να την προσθέσω εγώ με τον xml editor ) όταν γίνεται "Εισαγωγή από IMS QTI" οι ερωτήσεις εισάγονται χωρίς κατηγοριοποίηση και θα πρέπει μετά ( μία - μία ) να τις κατηγοριοποίησεις ( για να είναι χρηστική νέα ΤΕ που θα προκύψει από την προσθήκη των ερωτήσεων ).

Αυτό το γεγονός αποτρέπει την δημιουργία ενός δικτύου μεταξύ εκπαιδευτικών που θα μπορούσαν να έχουν συμφωνήσει σε μια κοινή κατηγοριοποίηση των ερωτήσεων ( στο παράδειγμά μου βλέπετε την ενότητα του σχολικού βιβλίου ) γεγονός που θα δημιουργούσε μια ΤΕ - με συνεχή ανανέωση - σε ελάχιστο χρόνο.

Βασικά αυτό το forma θα μπορούσε να ακολουθήσει και το Υπουργείο ( ζητώντας από όσους επιθυμούν να στείλουν 5 ερωτήσεις από κάθε ενότητα ) και θα είχε μια τεράστια ΤΕ από την οποία θα μπορούσε να επιλέξει όποια ήθελε και να φτιάξει μια ΤΘ σε χρόνο dt.

Και το κυριότερο .... αυτό θα έκανε τη ΤΕ άμεσα χρηστική .

Κλείνοντας θέλω να πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα της ΤΘ θα είναι και σε ηλεκτρονική μορφή ( και δεν εννοώ ένα αρχείο pdf ) αλλά θα έχει μπεί με θεματικές κατηγορίες ( ανά ενότητα διδασκαλίας σύμφωνα με το σχολικό βιβλίο ) και με χαρακτηρισμό διαβάθμισης δυσκολίας και στο e-class
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2020, 10:16:47 μμ από Dadi »
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 10:13:05 μμ »
Ελπίζω να έγινα κατανοητός ... δεν είμαι της Πληροφορικής ...
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 13, 2020, 01:47:08 πμ »
Λοιπον όταν κάνω εξαγωγή μέρος της τράπεζας ερωτήσεων ( θα την αποκαλώ ΤΕ ) το αρχείο που εξαγεται "σε IMS QTI" ( μορφή xml ) χάνει την κατηγοριοποίηση που έχει ήδη γίνει

...

Όταν διαβάζω το αρχείο με κάποιον xml editor ( εγω χρησιμοποιώ τον ΧΜLpad ) δεν γνωρίζω που υπάρχει ο κώδικας της κατηγοριοποίησης ώστε ( έστω manual ) να τον προσθέσω.

...
Είναι όντως σοβαρή δυσλειτουργία αυτό που αναφέρεις. Και να θες να μεταφέρεις την τράπεζά σου σε άλλο μάθημα eclass, είναι βάσανο να πρέπει να ξανακάνεις κατηγοριοποίηση.

Θα σου πρότεινα να στείλεις ένα mail στο helpdesk του ΠΣΔ. Όσες φορές το έκανα, μου απάντησαν και με βοήθησαν ή διόρθωσαν τη βλάβη. Αν σου πουν πως πρέπει να προσθέσεις κάποιο attribute στο XML (δεν φαίνονται όλα στην εικόνα που έχεις αναρτήσει), ζήτησέ τους να σου στείλουν ένα XML με το κατάλληλο σχήμα (τη δομή των attributes) που περιέχει κατηγορίες (ή έστω, να σου πουν το όνομά του και τη θέση κ' επίπεδο που μπαίνει).

Αν επικοινωνήσεις ή/και έχεις νεότερα, ενημέρωσέ μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2020, 01:55:45 πμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία e-Test που θα αντλεί ερωτήσεις από τράπεζα θεμάτων.
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 13, 2020, 04:05:05 πμ »
επίσης δεν εξάγει ούτε τις εικόνες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.