*

Αποστολέας Θέμα: agathon edu -Διδακτορικά  (Αναγνώστηκε 10545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 09:08:47 πμ »
(Ότ)αν κάνεις διδακτορικό, να έχεις άποψη. No PhD, no opinion  ;)

Αυτο!!!! Και εχω πτυχιΑ, μεταπτυχιακΑ, σεμιναριΑ και διδακτορικο τοσο απο Ελληνικα οσο και απο ξενα πανεπιστημια (και εργαζομαι τωρα σε πανεπιστημιο)

Παντως εξαρταται απο τον καθηγητη.... Σε οποια χωρα και να πας υπαρχουν καθηγητες που σου βγαζουν το λαδι και αλλοι που ειναι στο πλευρο σου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:18 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 10:26:46 πμ »
Αυτο!!!! Και εχω πτυχιΑ, μεταπτυχιακΑ, σεμιναριΑ και διδακτορικο τοσο απο Ελληνικα οσο και απο ξενα πανεπιστημια (και εργαζομαι τωρα σε πανεπιστημιο)

Παντως εξαρταται απο τον καθηγητη.... Σε οποια χωρα και να πας υπαρχουν καθηγητες που σου βγαζουν το λαδι και αλλοι που ειναι στο πλευρο σου
Θα συμφωνήσω. Πάντως να τρέχεις για δουλειές της σχολής, να εργάζεσαι και να ερευνάς για την διατριβή...δεν δεν...βγαίνει!!! Χρειάζεται αφοσίωση η μελέτη αυτή καθαυτή. Αν βάλεις μέσα και τα γύρω γύρω με βιβλιογραφίες και αναφορές κλπ. δεν μένει δευτερόλεπτο. Στα τρία χρόνια με παράλληλη εργασία πλήρους απασχόλησης...απλώς αδύνατον! Δεν έχω εικόνα για έξω.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 01:25:53 μμ »
Τοση απαξίωση των Διδακτορικών σπουδών πια; Φίλε pausana το Διδακτορικο δεν είναι σεμινάριο ούτε καν έχει σχέση με το μάστερ!! Το τελευταίο προς ενημέρωση όσων λένε ότι είναι αλλο ένα επιπλέον ' χαρτι'...ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ κάνεις καθώς και ΑΝ το ολοκληρωσεις ποτέ γιατί πολλοί το παρατάνε στη μέση από το άπειρο διάβασμα που πρέπει να κάνεις και αναγορευθείς Διδάκτορας...τα λέμε έπειτα ως συνάδελφοι πλέον....και μη γενικεύεις ότι γίνεσαι φιλιππινέζα... Και προς ενημέρωση σου έχω Διεπιστημονικές σπουδές από το MSc ως και το Ph.D.. οπότε γνωρίζω τι γίνεται στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό. Και τώρα σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού εργάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 01:39:48 μμ »
Τοση απαξίωση των Διδακτορικών σπουδών πια; Φίλε pausana το Διδακτορικο δεν είναι σεμινάριο ούτε καν έχει σχέση με το μάστερ!! Το τελευταίο προς ενημέρωση όσων λένε ότι είναι αλλο ένα επιπλέον ' χαρτι'...ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ κάνεις καθώς και ΑΝ το ολοκληρωσεις ποτέ γιατί πολλοί το παρατάνε στη μέση από το άπειρο διάβασμα που πρέπει να κάνεις και αναγορευθείς Διδάκτορας...τα λέμε έπειτα ως συνάδελφοι πλέον....και μη γενικεύεις ότι γίνεσαι φιλιππινέζα... Και προς ενημέρωση σου έχω Διεπιστημονικές σπουδές από το MSc ως και το Ph.D.. οπότε γνωρίζω τι γίνεται στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό. Και τώρα σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού εργάζομαι.

Δεν νομιζω να το ειπε κακοπροαίρετα ο συναδελφος, απλα ακούσε πολλα.. Σίγουρα ολοι δεν ειναι τέλιοι αλλα στις Θετικές επιστήμες που γνωρίζω πολλα Ελληνικά ΑΕΙ κάνουν τρομερή έρευνα και αρκετές Πολυτεχνικές σχολές και Θετικών Επιστημων έχουν πολλα κονδυλια για έρευνα με πολλα προγράμματα. Επίσης δεν ειναι κακο να κανεις επιτηρηση η να διορθωνεις γραπτα με λιγα λόγια δεν ειναι κακο να εισαι η Φιλιππινέζα! Ετσι κι αλλιως πρωτα γίνεσαι βοηθος μαστορα και μετα μαστορας! Σίγουρα ομως τα ξενα ΑΕΙ έχουν περισσοτερα χρήματα και περισσότερες υποδομές αλλα τα ελληνικά για τα λεφτα και τις υποδομές που εχουν κανουν φοβερη δουλεια! Δεν ειναι τυχαίο οτι σε πολλα ΑΕΙ πολλα εργαστήρια έγιναν με χρήματα του εκάστοτε καθηγητη που πήρε απο βραβεία.. Οποτε εμ θα γραφει προτάσεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ εμ θα διορθωσει και γραπτα; Ανθρωπος ειναι και αυτος!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:18 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 02:13:07 μμ »
Όταν μιλάς για τα ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΑ με βάση την προσωπική σου εμπειρία η οποία προκύπτει από μάστερ κ σεμινάριο εννοειται ότι απαξιώνεις τα phd.. πίστεψε με όλοι αυτοί που έχουν κανει μάστερ λένε ότι είναι απλά ένα πτυχίο το phd. Τα βάζουν όλα στο ίδιο τσουβαλι, και προσωπικά θίγομαι γιατί απαξιώνεται η δουλειά των ερευνητών...πόσοι νομίζουν ότι ο ερευνητής=τεμπέλης; NO PHD..NO OPINION που γράφτηκε πιο πάνω. Εργάζομαι στην έρευνα 10 χρόνια (phd and Postdoc) και έχω περάσει άπειρες ώρες μοναξιάς στα εργαστήρια Πολυτεχνικών Σχολών παρέα με τα μηχανήματα και τα βιβλία μου για να πετύχει το πείραμα και να κάνω πάρτι μόλις βγει αυτό που θέλω λες και κέρδισα το λαχείο. Ή δημοσιευθεί άρθρο μου μετά από 3 χρόνια δουλειάς και 1 χρόνο συγγραφής, review και revision.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 02:48:07 μμ »
Δεν νομιζω να το ειπε κακοπροαίρετα ο συναδελφος, απλα ακούσε πολλα.. Σίγουρα ολοι δεν ειναι τέλιοι αλλα στις Θετικές επιστήμες που γνωρίζω πολλα Ελληνικά ΑΕΙ κάνουν τρομερή έρευνα και αρκετές Πολυτεχνικές σχολές και Θετικών Επιστημων έχουν πολλα κονδυλια για έρευνα με πολλα προγράμματα. Επίσης δεν ειναι κακο να κανεις επιτηρηση η να διορθωνεις γραπτα με λιγα λόγια δεν ειναι κακο να εισαι η Φιλιππινέζα! Ετσι κι αλλιως πρωτα γίνεσαι βοηθος μαστορα και μετα μαστορας! Σίγουρα ομως τα ξενα ΑΕΙ έχουν περισσοτερα χρήματα και περισσότερες υποδομές αλλα τα ελληνικά για τα λεφτα και τις υποδομές που εχουν κανουν φοβερη δουλεια! Δεν ειναι τυχαίο οτι σε πολλα ΑΕΙ πολλα εργαστήρια έγιναν με χρήματα του εκάστοτε καθηγητη που πήρε απο βραβεία.. Οποτε εμ θα γραφει προτάσεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ εμ θα διορθωσει και γραπτα; Ανθρωπος ειναι και αυτος!

Όταν μιλάς για τα ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΑ με βάση την προσωπική σου εμπειρία η οποία προκύπτει από μάστερ κ σεμινάριο εννοειται ότι απαξιώνεις τα phd.. πίστεψε με όλοι αυτοί που έχουν κανει μάστερ λένε ότι είναι απλά ένα πτυχίο το phd. Τα βάζουν όλα στο ίδιο τσουβαλι, και προσωπικά θίγομαι γιατί απαξιώνεται η δουλειά των ερευνητών...πόσοι νομίζουν ότι ο ερευνητής=τεμπέλης; NO PHD..NO OPINION που γράφτηκε πιο πάνω. Εργάζομαι στην έρευνα 10 χρόνια (phd and Postdoc) και έχω περάσει άπειρες ώρες μοναξιάς στα εργαστήρια Πολυτεχνικών Σχολών παρέα με τα μηχανήματα και τα βιβλία μου για να πετύχει το πείραμα και να κάνω πάρτι μόλις βγει αυτό που θέλω λες και κέρδισα το λαχείο. Ή δημοσιευθεί άρθρο μου μετά από 3 χρόνια δουλειάς και 1 χρόνο συγγραφής, review και revision.


Δυστυχως ετσι καταντησε να ειναι το σκεπτικο που δημιουργηθηκε απο καποιους..πληρωνω -μου το στελνουν σπιτι..κι ετσι ειναι σε καποιες περιπτωσεις οποτε ως εναν βαθμο και για συγκεκριμενο πτυχια της συμφορας δικιο εχει αυτος που το λεει γιατι ετσι κατηντησε η "εκπαιδευση¨την εποχη του πληρωνω , δικιο φυσικα κι αυτος που ματωσε και διαμαρτυρεται....μακαρι οταν ο Γαβρογλου εφτιαχνε τον νομο να εκανε και ξεσκαρταρισμα μεταπτυχιακων και λοιπων πτυχιων και να μετρουσαν μονο τα σοβαρα κι αξιοπιστα......γιατι αλλοι δεν νομιζω οτι προκειται να κανουν...

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 03:07:16 μμ »
Έχει ξεφύγει η συζήτηση! Δεν έκανα αυτό το πόστ για να βγάλει ο καθένας το παράπονό του. Και εγώ έχω ένα μάστερ στο οποίο μπήκα με εξετάσεις, από τους 100 πήραν 20 και από τους 20 βγήκαν οι 10. Επίσης , έχω 4 δημοσιεύσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό και η διπλωματική μου ήταν 150 σελίδες. Αν είχα κάνει όλη αυτή τη δουλειά στο εξωτερικό θα ήταν διαφορετική η ζωή μου. Γιατί ουσιαστική βοήθεια από τους επόπτες δεν πήρα, μάλλον μόνη μου οδηγούσα το καράβι. Τώρα μπαίνω σε μια διαδικασία να κάνω δεύτερο μάστερ ή διδακτορικό . Εκεί που θα φάω 2 χρόνια σε μαστερ, ας γίνουν 3 αλλά αυτή τη φορά να πιάσουν τόπο. Δεν μπορούμε να αφορίζουμε συνέχεια την πραγματικότητα που επικρατεί στο εξωτερικό, ούτε την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση. Υπάρχουν Πανεπιστήμια που πούλησαν πτυχία, υπάρχουν και αυτά που είναι απαιτητικά. Το κακό είναι ότι στην Ελλάδα πρόκοψαν οι έχοντες τα πουλημένα πτυχία. Δεν αποσκοπώ στο  να αγοράσω διδακτορικό, ξέρω τι σημαίνει έρευνα, απλά προσπαθώ να μην χάσω άλλο χρόνο.   

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 03:08:33 μμ »
Εγώ όταν έκανα διδαδκτορικό, είχα ξεχάσει και πως με λένε για να τελειώσω στα 3 χρονιά και κάτι,
365 ημέρες το χρόνο και από 12-16 ώρες την ημέρα,
Φυσικά έβγαλα 10 journal,

Αν πάτε μόνο και μόνο για τα μόρια θα σας έλεγα μην το κάνετε. 8 στους 10 τα παρατάνε. Τουλάχιστον στις βιολογικές επιστήμες που πρέπει να δουλέψεις στο εργαστήριο και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 03:28:42 μμ »
Joka θα κατάσταση δεν έχει ξεφύγει καθόλου. Ο καθένας γράφει την άποψη του πάνω στο θέμα ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ..και πάλι τονίζω όσο απαιτητικό και να είναι ένα μάστερ Διδακτορικο δεν είναι. Τελεία!! Επίσης πουλημένα Διδακτορικά στις θετικές ή Τεχνολογικες επιστήμες κ Μηχανική δεν υπάρχουν. Για τις κοινωνικές να μιλήσουν οι ειδικοί που ασχολούνται με αυτά τα αντικείμενα.

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 03:34:54 μμ »
Δεν ρώτησα γνώμες για διδακτορικό! Ρώτησα αν κάποιος γνωρίζει τι είναι αυτός ο οργανισμός. Επίσης μιλάμε για σπουδές στις Κοινωνικές επιστήμες. Το τι σηκώνει η πλάτη του καθενός είναι δικό του θέμα. Και τα δύο απαιτητικά είναι, το πλαίσιο εργασίας αλλάζει.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 04:19:10 μμ »
Joka θα κατάσταση δεν έχει ξεφύγει καθόλου. Ο καθένας γράφει την άποψη του πάνω στο θέμα ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ..και πάλι τονίζω όσο απαιτητικό και να είναι ένα μάστερ Διδακτορικο δεν είναι. Τελεία!! Επίσης πουλημένα Διδακτορικά στις θετικές ή Τεχνολογικες επιστήμες κ Μηχανική δεν υπάρχουν. Για τις κοινωνικές να μιλήσουν οι ειδικοί που ασχολούνται με αυτά τα αντικείμενα.

Και στις κοινωνικες μη νομιζεις.....
Μπορει να μην εχουμε εργαστηρια και πειραματα, αλλα το να οργανωσεις, να διεξαγεις και να αναλυσεις συνεντευξεις ή να κατασκευασεις και να επεξεργαστεια ερωτηματολογια θελουν τρελη δουλεια! Ασε την αρνηση συμμετοχης και την εχθρικοτητα που αμτιμετωπιζεις απο καποιους.....
Γενικα η σωστη ερευνα εχει παντου δυσκολιες!
Τωρα, αν θες να κανεις μια ερευνα αστεια για ενα πληρωμένο πτυχιο, σεφως και μπορεις.... αλλα αυτο δεν θα το παρουν στα σοβαρα πουθενα!

Νομιζω το εχω πει και αλλου.... το μεγαλυτερο λαθος μου οταν ξεκινησα το διδακτορικο μου ηταν οτι το θεωρησα ως αν μεγαλυτερο μεταπτυχιακο! Νομιζα οτι εχοντας κανει δυο μεταπτυχιακα (και δυο πτυχια με πτυχιεκες βαρβατες) θα ειναι στο ιδιο στυλ...... αμ δε!!!!! Εδω γελανε! Καμια σχεση!!!!! 15ωρα πανω απο τα βιβλια, τομοι οκοκληροι με σημειωσεις, προχειρα κεφαλαια που σε στιβα ξεπερνανε το ενα μετρο (και ακομα, 5 χρονια μετα, δεν μου παει να τα πεταξω), αναλυσεις των δεδομενων λεξη προς λεξη κλπ κλπ κλπ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 04:24:09 μμ »
Δεν ρώτησα γνώμες για διδακτορικό! Ρώτησα αν κάποιος γνωρίζει τι είναι αυτός ο οργανισμός. Επίσης μιλάμε για σπουδές στις Κοινωνικές επιστήμες. Το τι σηκώνει η πλάτη του καθενός είναι δικό του θέμα. Και τα δύο απαιτητικά είναι, το πλαίσιο εργασίας αλλάζει.


Αν εννοεις οτι μεταπτυχιακο και διδακτορικο ειναι απαιτητικα, εν μερει θα συμφωνησω. Ομως οι απαιτησεις του καθενος ειναι τελειως, μα τελειως, διαφορετικες..... Επιςης, να ξερεις οτι στο διδακτορικο ο καθηγητης δεν ειναι διπλα σου για να σου λεει τι βηματα να κανεις, κανεις τα βηματα και βλεπετε μαζι αν ειχαν αποτελεσμα και (τις περισσοτερες φορες) τα ξανακανεις......
Τωρα, αν θες να μπεις στη διαδικασια για ενα διδακτορικο, δεν βρισκω το λογο να το κανεις μεσω καποιου γραφειου..... Βρες τι θες να ψαξεις (the gap in literature), βρες τη χωρα που θες, βρες το πανεπιστημιο που θες, δες τα ερενυνητικα ενδιαφεροντα των καθηγητων και κανε αιτηση!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 04:35:32 μμ »
Δεν ρώτησα γνώμες για διδακτορικό! Ρώτησα αν κάποιος γνωρίζει τι είναι αυτός ο οργανισμός. Επίσης μιλάμε για σπουδές στις Κοινωνικές επιστήμες. Το τι σηκώνει η πλάτη του καθενός είναι δικό του θέμα. Και τα δύο απαιτητικά είναι, το πλαίσιο εργασίας αλλάζει.

Συναδελφε, δεν ξερεις τι ειναι; Εμπόριο πτυχιων κανουν που δεν τα παιρνει κανενας στα σοβαρα, εκτος απο τον ΑΣΕΠ ίσως! Αυτο ειναι!
Το τι δουλεια κάνουν φαίνεται απο το οτι δεν προσφέρουν διδακτορικά σε θετικες και πολυτεχνικές σχολές επειδη οι δημοσιευσεις ακομα και σε πεταμενα αφρικανικα περιοδικα πρεπει να γραψεις και δυο εξισωσεις και καπως να τα τεκμιριωσεις!
Αν θελεις να δωσεις 6500 για να σου φερουν σε 3χρονια ενα διδακτορικο να το κανεις! Αν παλι θελεις να κανεις ερευνα και το εχεις μερακι υπάρχουν χιλιαδες διδακτορικα που σε πληρώνουν! Εγω τουλάχιστον οταν εκανα διδακτορικο στην ελλαδα με πλήρωναν 1000+ καθαρα, οποτε και εκανα αυτο που ηθελα και με πληρωναν για την δουλεια μου και σε συνεδρια με εστειλαν κλπ κλπ.
Φυσικα και Φιλιππινεζα ημουν και ασχολιόμουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ με αυτο που εκανα και δεν μου εγγυηθηκε κανενας οτι σε 3χρονια θα πάρω το χαρτι και ΑΝ θα το παρω ποτε!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος kkre1827

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 26, 2021, 01:55:44 μμ »

Δλδ θες αν πεις ότι δεν ξέρεις τι γίνεται στην Ιατρική που τα 2/3 όσων περιμένουν ή κάνουν ειδικότητα βγαίνουν με διδακτορικό;Τόσοι διδάκτορες στην Ιατρική είναι εκπληκτικό φαινόμενο και αυτό φαίνεται και στις εκλογές για πρύτανη

Joka θα κατάσταση δεν έχει ξεφύγει καθόλου. Ο καθένας γράφει την άποψη του πάνω στο θέμα ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ..και πάλι τονίζω όσο απαιτητικό και να είναι ένα μάστερ Διδακτορικο δεν είναι. Τελεία!! Επίσης πουλημένα Διδακτορικά στις θετικές ή Τεχνολογικες επιστήμες κ Μηχανική δεν υπάρχουν. Για τις κοινωνικές να μιλήσουν οι ειδικοί που ασχολούνται με αυτά τα αντικείμενα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2021, 01:57:16 μμ από kkre1827 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.