*

Αποστολέας Θέμα: agathon edu -Διδακτορικά  (Αναγνώστηκε 10561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
agathon edu -Διδακτορικά
« στις: Ιανουάριος 10, 2021, 08:26:16 μμ »
Γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για τα διδακτορικά μέσω αυτού του οργανισμού (Αγαθόν - Ανθρωπιστικές & Κοινωνικές Επιστήμες); Μίλησα με έναν κύριο , τα δίδακτρα είναι 6.300 για 3 χρόνια σε 6 δόσεις και σου βρίσκουν επιβλέποντα  καθηγητή που σε καθοδηγεί. Η έρευνα γίνεται στην Ελλάδα σε συνεργασία με Ισπανικό δημόσιο Πανεπιστήμιο. Υπάρχει και κάποιος στον ΔΟΑΤΑΠ μου είπε που μπορεί να μου επιβεβαιώσει την αναγνωρισιμότητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:43 »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 08:44:53 μμ »
Γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για τα διδακτορικά μέσω αυτού του οργανισμού (Αγαθόν - Ανθρωπιστικές & Κοινωνικές Επιστήμες); Μίλησα με έναν κύριο , τα δίδακτρα είναι 6.300 για 3 χρόνια σε 6 δόσεις και σου βρίσκουν επιβλέποντα  καθηγητή που σε καθοδηγεί. Η έρευνα γίνεται στην Ελλάδα σε συνεργασία με Ισπανικό δημόσιο Πανεπιστήμιο. Υπάρχει και κάποιος στον ΔΟΑΤΑΠ μου είπε που μπορεί να μου επιβεβαιώσει την αναγνωρισιμότητα.

Να πληρώσεις για διδακτορικό; Αν ειναι να μην πληρώνεσαι εστω να γινει τζαμπα! Δες ενα αντικειμενο που σε ενδιαφερει σε μια σχολη στην Ελλάδα και ξεκίνα να στελνεις σε καθηγητες στο αντικειμενο που θες
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 08:54:57 μμ »
Να πληρώσεις για διδακτορικό; Αν ειναι να μην πληρώνεσαι εστω να γινει τζαμπα! Δες ενα αντικειμενο που σε ενδιαφερει σε μια σχολη στην Ελλάδα και ξεκίνα να στελνεις σε καθηγητες στο αντικειμενο που θες

Ο,τι χειρότερο μπορεί να σκεφτεί κάποιος είναι το διδακτορικό στην Ελλάδα. Έως 10 χρόνια, γίνεσαι η Φιλιππινέζα του καθηγητή, σου σπάνε τα νεύρα, σου διαλύουν την επαγγελματική σου καριέρα (αναπληρώτρια τη βάλανε να παραιτηθεί για να προλαβαίνει να διορθώνει και να επιτηρεί) και γενικώς κανείς πράγματα τελείως άσχετα με τη διδακτορική σου διατριβή.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 09:01:02 μμ »
Ο,τι χειρότερο μπορεί να σκεφτεί κάποιος είναι το διδακτορικό στην Ελλάδα. Έως 10 χρόνια, γίνεσαι η Φιλιππινέζα του καθηγητή, σου σπάνε τα νεύρα, σου διαλύουν την επαγγελματική σου καριέρα (αναπληρώτρια τη βάλανε να παραιτηθεί για να προλαβαίνει να διορθώνει και να επιτηρεί) και γενικώς κανείς πράγματα τελείως άσχετα με τη διδακτορική σου διατριβή.

Εχεις κανει εξω και ξερεις την διαφορά; Παντού Φιλιππινέζα εισαι!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:43 »

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 09:08:10 μμ »
Εχεις κανει εξω και ξερεις την διαφορά; Παντού Φιλιππινέζα εισαι!
Είδα τουλάχιστον δύο που πήραν μ αυτόν τον τρόπο. Δεν ασχολήθηκαν με τίποτε άλλο πέρα από τη διπλωματική τους. Το θέμα είναι αν αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ. Τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μακράν ό,τι πιο αναργανωτο υπάρχει στον πλανήτη. Βασανίζουν τους φοιτητές με αηδιες πιστεύοντας ότι με αυτόν τον τρόπο γίνονται πιο ποιοτικά.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 09:10:39 μμ »
Είδα τουλάχιστον δύο που πήραν μ αυτόν τον τρόπο. Δεν ασχολήθηκαν με τίποτε άλλο πέρα από τη διπλωματική τους. Το θέμα είναι αν αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ. Τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μακράν ό,τι πιο αναργανωτο υπάρχει στον πλανήτη. Βασανίζουν τους φοιτητές με αηδιες πιστεύοντας ότι με αυτόν τον τρόπο γίνονται πιο ποιοτικά.

Στο διδακτορικο ειναι διατριβή :P Οπως νομίζεις δεν θα σου αλλάξω την άποψη!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 09:20:02 μμ »
Ο,τι χειρότερο μπορεί να σκεφτεί κάποιος είναι το διδακτορικό στην Ελλάδα. Έως 10 χρόνια, γίνεσαι η Φιλιππινέζα του καθηγητή, σου σπάνε τα νεύρα, σου διαλύουν την επαγγελματική σου καριέρα (αναπληρώτρια τη βάλανε να παραιτηθεί για να προλαβαίνει να διορθώνει και να επιτηρεί) και γενικώς κανείς πράγματα τελείως άσχετα με τη διδακτορική σου διατριβή.
Μη γενικεύεις. Έχω τελείως διαφορετική εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 09:24:02 μμ »
Γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για τα διδακτορικά μέσω αυτού του οργανισμού (Αγαθόν - Ανθρωπιστικές & Κοινωνικές Επιστήμες); Μίλησα με έναν κύριο , τα δίδακτρα είναι 6.300 για 3 χρόνια σε 6 δόσεις και σου βρίσκουν επιβλέποντα  καθηγητή που σε καθοδηγεί. Η έρευνα γίνεται στην Ελλάδα σε συνεργασία με Ισπανικό δημόσιο Πανεπιστήμιο. Υπάρχει και κάποιος στον ΔΟΑΤΑΠ μου είπε που μπορεί να μου επιβεβαιώσει την αναγνωρισιμότητα.
Ενδιαφέρον! Χρειάζεται να πηγαίνεις Ισπανία; Εψαξες αν είναι αναγνωρισμένο;

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 09:31:18 μμ »
https://www.agathonedu.eu/diadaktorika-programmata.html

Μου είπε ότι όλα του εξωτερικού είναι υποχρεωμένοι να τα αναγνωρίσουν. Μπορείς να μιλήσεις και εσύ μαζί του να συγκρίνουμε. Θα μου δωσει τηλέφωνο διδακτορικού φοιτητή και κάποιου μέσα από τον ΔΟΑΤΑΠ είπε.

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 09:32:39 μμ »
Φαίνεται ότι είσαι στην Ισπανία αλλά έχεις έρθει για έρευνα στην Ελλάδα, βασικά δεν αναγράφεται κάπου το εξ' αποστάσεως.

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 10:04:42 μμ »
Στο διδακτορικο ειναι διατριβή :P Οπως νομίζεις δεν θα σου αλλάξω την άποψη!
Πτυχίο, μεταπτυχιακό και σεμινάριο ελληνικων πανεπιστημίων έχω. Σίγουρα δεν μου αλλάζεις γνώμη. Οι χειρότερες των εντυπώσεων από 3 διαφορετικά ιδρύματα.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 10:13:21 μμ »
Aυτά τα πράματα αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ? Έχει αναγνωριστεί έστω και ένα ως τώρα? Γιατί μέχρι πριν λίγο η διαδικασία ήταν αυστηρή με επιτροπές και δημοσιεύσεις που έπρεπε να έχουν βγει σε συγκεκριμένα περιοδικά της προκοπής  στο Scopus κλπ. Σε κάθε περίπτωη προφανώς πρέπει να παρέμβει κάποιος αλλιώς στη μπανανία θα παίρνουν διδακτορικά με ένα 5χιλιαρο στα σουαχίλι και Γ2 μπόνους χωρίς ούτε μια δημοσίευση της προκοπής.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 10:43:06 μμ »
Aυτά τα πράματα αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ? Έχει αναγνωριστεί έστω και ένα ως τώρα? Γιατί μέχρι πριν λίγο η διαδικασία ήταν αυστηρή με επιτροπές και δημοσιεύσεις που έπρεπε να έχουν βγει σε συγκεκριμένα περιοδικά της προκοπής  στο Scopus κλπ. Σε κάθε περίπτωη προφανώς πρέπει να παρέμβει κάποιος αλλιώς στη μπανανία θα παίρνουν διδακτορικά με ένα 5χιλιαρο στα σουαχίλι και Γ2 μπόνους χωρίς ούτε μια δημοσίευση της προκοπής.

Οπως αναγνωριζονται του Λευκωσιας ετσι θα αναγνωριζεται κι αυτο. Και σιγα μην παρεμβει κανενας. Το πολυ πολυ να δωσει το δικαιωμα και στα εντοπια κολεγια να μπουν στη μπιζνα

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: agathon edu -Διδακτορικά
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 11:14:35 μμ »
Πτυχίο, μεταπτυχιακό και σεμινάριο ελληνικων πανεπιστημίων έχω. Σίγουρα δεν μου αλλάζεις γνώμη. Οι χειρότερες των εντυπώσεων από 3 διαφορετικά ιδρύματα.

(Ότ)αν κάνεις διδακτορικό, να έχεις άποψη. No PhD, no opinion  ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159779
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.