*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;  (Αναγνώστηκε 17187 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 12:17:53 πμ »
Ρε φίλε, συμπληρώνει κανένας ΠΕ04 σε γυμνάσιο μόνο με το μάθημά του; Όχι, παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις σε μεγάλα σχολεία φυσικοί που το μάθημά τους από 4 ωρες έγινε 5. Είναι αναπόφευκτο, δεν έχει να κάνει με επιλογή. Άλλο όμως να γίνεται στο ίδιο ποσοστό για όλους ή έστω λίγο παραπάνω για τους μεν και άλλο να γίνεται στο βαθμό που καταγγέλω.
Τώρα αν αυτό σου φαίνεται αμελητέο και ότι το αμάρτημα του ενός είναι το ίδιο με του άλλου, δεν έχω να σου πω κάτι άλλο.

Οκ. Καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:04 »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 450
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 12:21:01 πμ »
Καληνύχτα και σε σένα και σε όσους κατάφεραν να παρακολουθήσουν όλη τη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 12:24:12 πμ »
Καληνύχτα και σε σένα και σε όσους κατάφεραν να παρακολουθήσουν όλη τη συζήτηση.

Τους ταράξαμε το κεφάλι με τις διαφωνίες μας. Ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι δεν έχω κάτι προσωπικά μαζί σου. Τις απόψεις μας λέμε χωρίς να θέλουμε να προσβάλλουμε κανέναν. Καληνύχτα και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 12:30:53 πμ »
Είναι ανυπόστατο; Εσύ είπες οτι δεν θα δεχτείς ΄β ανάθεση αλλα δεν μπορείς να εγγυηθείς (λογικό) για τους υπόλοιπους βιολόγους.
Αρα λες ότι ανυπόστατο είναι αυτό που παρέθεσε ο Touristakos, ότι δηλαδή δεν παίρνουν βιολόγους στα σχολεία επειδή οι βιολόγοι αρνούνται τις β αναθέσεις. ή λες ότι εννοεί επειδή ο ένας τοις χιλίοις (εγώ) δεν δέχομαι τις β αναθέσεις, τιμωρούν για χάρη μου οι διευθυντές το άλλο 99,9% ?

Να το πω και αλλιώς, ο κύριος λόγος που θα αναγκαστούμε να κάνουμε β αναθέσεις είναι για να χωρέσουν οι Φυσικοί. Είναι σαν να μου πιάνεις το χέρι και να μου το σπρώχνεις στο πρόσωπο και να μου λες, γιατί βαράς τον εαυτό σου, γιατί βαράς τον εαυτό σου. Όπως είπε ο gagarin, χωρίς β αναθεση οι Φυσικοί περισσεύουν από τότε που υπάρχει φυσική. Αν μια μέρα αναγκαζόμασταν να κάναμε όλοι μόνο Α ανάθεση, λίγοι από εμας θα επρεπε να πάμε σε εως τρία σχολεία το πολύ, λίγοι λιγότεροι από τώρα δηλαδη που πάμε και σε 4, και θα χρειαζονταν να διοριστούν και άλλοι, ενώ καμιά 300 φυσικοί δε θα πήγαιναν σε κανένα.

ενταξει να κανουμε β αναθεση για να καλυφθουν οι μόνιμοι φυσικοί, αλλα όχι να μας κόψουν και αλλες θεσεις για να πάρουν επιπλέον. Τι να κάνουμε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:04 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 12:33:42 πμ »
Αρα λες ότι ανυπόστατο είναι αυτό που παρέθεσε ο Touristakos, ότι δηλαδή δεν παίρνουν βιολόγους στα σχολεία επειδή οι βιολόγοι αρνούνται τις β αναθέσεις. ή λες ότι εννοεί επειδή ο ένας τοις χιλίοις (εγώ) δεν δέχομαι τις β αναθέσεις, τιμωρούν για χάρη μου οι διευθυντές το άλλο 99,9% ?

Να το πω και αλλιώς, ο κύριος λόγος που θα αναγκαστούμε να κάνουμε β αναθέσεις είναι για να χωρέσουν οι Φυσικοί. Είναι σαν να μου πιάνεις το χέρι και να μου το σπρώχνεις στο πρόσωπο και να μου λες, γιατί βαράς τον εαυτό σου, γιατί βαράς τον εαυτό σου. Όπως είπε ο gagarin, χωρίς β αναθεση οι Φυσικοί περισσεύουν από τότε που υπάρχει φυσική. Αν μια μέρα αναγκαζόμασταν να κάναμε όλοι μόνο Α ανάθεση, λίγοι από εμας θα επρεπε να πάμε σε εως τρία σχολεία το πολύ, λίγοι λιγότεροι από τώρα δηλαδη που πάμε και σε 4, και θα χρειαζονταν να διοριστούν και άλλοι, ενώ καμιά 300 φυσικοί δε θα πήγαιναν σε κανένα.

ενταξει να κανουμε β αναθεση για να καλυφθουν οι μόνιμοι φυσικοί, αλλα όχι να μας κόψουν και αλλες θεσεις για να πάρουν επιπλέον. Τι να κάνουμε?

Εγώ θα σου πω; Κάνε οτι νομίζεις καλύτερο. Καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 12:40:00 πμ »
Εγώ θα σου πω; Κάνε οτι νομίζεις καλύτερο. Καληνύχτα.
ναι δεν είδα ότι τελειώσαμε. καληνύχτα

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 11:32:48 πμ »
μη ξεχνάμε και το 4-2-4-4 που έγινε 5-2-3-3 έτσι;
Επίσης, άντε να καταλάβω ότι οι αρνήσεις επηρεάζουν τις προσλήψεις αναπληρωτών, οκ δεκτόν. Τι σχέση έχουν με τους διορισμούς;
1. Φυσικα και εγινε αυτη η αλλαγη με τις ωρες, αλλα για εμας τους φυσικους δε μας πολυ επηρρεαζει , μιας και πρωτα σε ενα γυμνασιο φυσικος θα πηγαινε, ειτε ηταν απο 4  ωρες φυσικη βιολογια γεωγραφια ειτε τωρα που ειναι 5 εναντι 3, μπορει να ακουγεται ασκημα αλλα ειναι η αληθεια καλως ή κακως. Και μακαρι να μην ειχαν μειωθει οι ωρες του ΠΕ.04 (απο 14 σε 13 στο γυμνασιο).
2. Για τις αρνησεις αναπληρωτων το ανεφερα, οτι εχουν προκαλεσει πολλες φορες αναστατωση στα σχολεια και φυσικα αναφερομαι μονο στις προσληψεις αναπληρωτων και δεν σχετιζονται φυσικα με μονιμους διορισμους (οπου και παλι δικαιωμα τους ηταν να αρνηθουν και καλα εκαναν). Επειδη καποιοι ζουν εκτος πραγματικοτητας , ειπα οτι καποιες φορες ενας διευθυντης γυμνασιου (λιγες φορες, δεν ειναι ο κανονας, οπως ο αλλος συναδελφος εβγαλε δικη μου θεωρια οτι εγω το ειπα, αλλα δε με εντυπωσιαζουν πια οι γενικευσεις του!) που ζηταει βιολογο και εχει δυο αρνησεις σε συνεχομενες φασεις, ε τοτε ειναι πιθανο την αλλη χρονια να ζητησει φυσικο ή χημικο που πιο σπανια αρνουνται, μιας και οι φυσικοχημικοι ημασταν χρονια στην αναπληρωση και ειχαμε πολυ λιγοτερες αρνησεις.
Καλη συνεχεια!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 12:12:09 μμ »
1. Φυσικα και εγινε αυτη η αλλαγη με τις ωρες, αλλα για εμας τους φυσικους δε μας πολυ επηρρεαζει , μιας και πρωτα σε ενα γυμνασιο φυσικος θα πηγαινε, ειτε ηταν απο 4  ωρες φυσικη βιολογια γεωγραφια ειτε τωρα που ειναι 5 εναντι 3, μπορει να ακουγεται ασκημα αλλα ειναι η αληθεια καλως ή κακως. Και μακαρι να μην ειχαν μειωθει οι ωρες του ΠΕ.04 (απο 14 σε 13 στο γυμνασιο).
2. Για τις αρνησεις αναπληρωτων το ανεφερα, οτι εχουν προκαλεσει πολλες φορες αναστατωση στα σχολεια και φυσικα αναφερομαι μονο στις προσληψεις αναπληρωτων και δεν σχετιζονται φυσικα με μονιμους διορισμους (οπου και παλι δικαιωμα τους ηταν να αρνηθουν και καλα εκαναν). Επειδη καποιοι ζουν εκτος πραγματικοτητας , ειπα οτι καποιες φορες ενας διευθυντης γυμνασιου (λιγες φορες, δεν ειναι ο κανονας, οπως ο αλλος συναδελφος εβγαλε δικη μου θεωρια οτι εγω το ειπα, αλλα δε με εντυπωσιαζουν πια οι γενικευσεις του!) που ζηταει βιολογο και εχει δυο αρνησεις σε συνεχομενες φασεις, ε τοτε ειναι πιθανο την αλλη χρονια να ζητησει φυσικο ή χημικο που πιο σπανια αρνουνται, μιας και οι φυσικοχημικοι ημασταν χρονια στην αναπληρωση και ειχαμε πολυ λιγοτερες αρνησεις.
Καλη συνεχεια!
1. Λες αλήθεια. Κακώς προηγείται εθιμοτυπικά, δεν υπάρχει καμία νομική βάση. Αλλά το να πάει ένας Φυσικός σε ένα γυμνάσιο είναι απόλυτα σωστό. Το ότι κρύβονται 2-3 στο ίδιο γυμνάσιο είναι το πρόβλημα.
2. Πάλι αλήθεια λες ως προς τους διευθυντές. Έχουμε καταγράψει όντως αρκετούς διευθυντές σχολείων που δηλώνουν ψεύτικα κενά Φυσικής και Χημείας. Αλλά έχει ήδη αποδειχθει ότι οι αρνήσεις των χημικών (20%) είναι περισσότερες από των Βιολόγων (17%) οπότε σε αυτό οι συκεκριμένοι διευθυντές κάνουν λάθος. ΚΑι δεν εκπλήσσομαι που ξέρεις τις περιπτώσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2021, 12:15:32 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 04:26:23 μμ »
Είναι η τελευταία μεταφορά μηνυμάτων που γίνεται μεταξύ των νημάτων

Μάθετε να γράφετε στο σωστό thread. Από δω και πέρα τα άσχετα θα διαγράφονται.

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 09:19:24 πμ »
Ως προς την κατανομή διορισμών θεωρώ εγκληματικό να μην λάβει υπόψιν το υπουργείο τον αριθμό των αποχωρήσεων από την εκπαίδευση ανά κλάδο.
Αποχώρησαν πάνω από 7.000 φιλόλογοι και περίπου 200 βιολόγοι. Πόσο λογικό να διορίσει 200 φιλολόγους και 600 βιολόγους;
Προσωπικά δεν νομίζω το υπουργείο να φερθεί τόσο ανόητα και να μην λάβει υπόψη του τις 34.000 αποχωρήσεις και με  "δημιουργική λογιστική" να επεξεργαστεί τα πλασματικά κενά και πλεονάσματα που προέκυψαν τη δεκαετία της κρίσης...
Εδώ πρέπει να μιλάμε αναλύοντας τα αυτονόητα διότι απλά τίποτα δεν είναι στην Ελλάδα ξεκάθαρο..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2021, 10:00:34 πμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 09:42:47 πμ »

Επιβεβαιώνεις το πρώτο. Δεν αυξήσαμε εμείς τις ώρες Βιολογίας σε όλο το κόσμο. Αναγκάζεσαι να καταφύγεις σε συνωμοσιολογία επειδή είσαι σε δύσκολη θέση. Το είχα κάνει και εγώ παλιά. Η επαφή μας με το υπουργείο είναι 0. Δεν είχαμε ποτέ. Αν είχαμε επαφή οι αναπληρωτές Βιολόγοι θα ήταν 700.
Όπως είπες και πριν, τα μαθήματα να τα διδάσκουν αυτοί που τα σπούδασαν. Δεν μπορείς να συνεχίσεις να ζητάς να διοριστούν άλλες ειδικότητες για  να συνεχίσουν να διδάσκουν ξένα μαθήματα, για προσωπικό όφελος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2021, 10:01:00 πμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 10:08:19 πμ »
Δεν συνεχίζω την αντιπαράθεση, όλα αυτά είναι επιμέρους τεχνικά ζητήματα.
Μίλησα για την ευρύτερη εικόνα και όχι για την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας.
Δεν υπάρχει δόλος κανένας απλά μιλάμε με επιχειρήματα.
Ο αριθμός των φιλολόγων που αποχώρησαν είναι μεγαλύτερος από αυτό των δασκάλων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.
 Ορισμένοι υποδεικνύουν  πόσους πρέπει να διορίσει φιλολόγους ή πόσους δασκάλους με ιδιοτελή κριτήρια υπερασπιζόμενοι το οικόπεδο τους- την ειδικότητα τους...


Αποσυνδεδεμένος George_Dim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 10:12:55 πμ »
Αν οι αποχωρήσεις (συντάξεις) είχαν μέσα άπειρους υπεράριθμους, γιατί να ξαναδημιουργήσεις υπεράριθμους με το να διορίσεις πάλι φιλολογους..;;;; Να πάρει όσους χρειάζεται με βάση τα τωρινά οργανικά κενά... Το πόσοι πήραν σύνταξη είναι άσχετο!

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2ΓΕ ανεξαρτήτως οργανικών κενών ή όχι;
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 10:14:41 πμ »
Να δημιουργήσουν πάλι υπεραριθμους για να βολέψουν τις λεγόμενες "βασικές" ειδικότητες.. Οι υπόλοιπες ειδικότητες πάλι στον πάγκο... Αλλα θέλουν δεν θέλουν, η κατανομη θα βγει βάση των οργανικών κενων..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2021, 10:16:19 πμ από kapoios_300 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 218
Σύνολο: 226

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.