*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 36742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #210 στις: Ιούλιος 15, 2021, 12:36:53 μμ »
Ακριβώς αυτό είναι η αρνητική κριτική.
Ακόμα κι αν ένας σχεδόν εκατόχρονος επιστήμονας διολισθήσει λεκτικά, είναι αμετροέπεια να του ασκήσουμε κριτική.
Και μάλιστα σε έναν γίγαντα της επιστήμης.
Υπάρχουν άνθρωποι ακαδημαϊκοί που μπορούν με σεβασμό να αντικρούσουν κάποιες "εσφαλμένες" θέσεις του.
Δεν μπορεί να διασύρεται σ' ένα μπας κλας πανεπιστήμιο όπως αυτό του βιολογικού Πάτρας που έπρεπε να κάνει πάρτι γιατί καταδέχτηκε να το επισκεφτεί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:51 »

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #211 στις: Ιούλιος 15, 2021, 12:38:59 μμ »
Νομίζω περίπου τα ίδια μας νοιάζουν. Παντως διεκδικούμε και οι δυό μας το ίδιο. Τα οργανικά κενά Βιολογίας
Ξεκάθαρη η συκοφαντία...
Σε όλους τους κλάδους έγινε ένα αξιοπρεπές νούμερο  διορισμών.
Πολλοί από αυτούς όταν ξεκίνησαν το 2010 τα μνημόνια είχαν πλεονάσματα.
Μερικοί κλάδοι ήτανε σχετικά νέοι. Π.χ. τότε, της πληροφορικής γιατί είχε εισαχθεί σχετικά πρόσφατα στα σχολεία.
Δεν είχε πολλούς συνταξιοδοτούμενους την περίοδο που γινόταν οι μνημονιακές περικοπές. Έβαλαν θέσεις πληροφορικής στα δημοτικά. Ισορρόπησαν την κατάσταση και εκεί που ήταν εντελώς τρελή προέκυψαν και κάποια νούμερα διορισμών...
Στον κλάδο των φυσικών η διασπαστική εσωτερική ομάδα των βιολόγων, με επιμονή διαστρέβλωση των στοιχείων πάνω στα μνημονιακά πεπραγμένα, υπονόμευσε τους φυσικούς.
Ο κλάδος έχει διορισμούς συνολικά αλλά η βασικότερη από τις ειδικότητες έχει ελάχιστα.
Το υπουργείο μπορούσε να διασπάσει τον κλάδο. Και να συμβεί ότι συνέβη με όλους τους άλλους. Μπορούσε να διορίσει τους βιολόγους ξεχωριστά αν ήθελε να αναβαθμίσει τις ώρες τους στο ωρολόγιο πρόγραμμα.
Δεν το έκανε γιατί ενέδωσε αφενός τις συκοφαντίες, αφετέρου στην πολιτική του κατευνασμού μέχρι να γίνουν οι πρόωρες εκλογές.
Αυτό είναι η πολιτική της Κεραμέως από τη σκοπιά τη δικιά μας.
Εννοείται ότι είναι άκυρη όσον αφορά τις ψεύτικες προθέσεις της για αξιολόγηση.
Δεν έχει διάθεση να κάνει συγκρούσεις αφού απλές παρεμβάσεις δεν είναι σε θέση να κάνει.
 Ο οποιοσδήποτε νορμάλ υπουργός παιδείας θα το έβλεπε εύκολα και δεν θα το άφηνε έτσι.
Και οι μαθηματικοί, κάποια φάση με τις περικοπές, εμφάνιζαν πλεονάσματα και οι φιλόλογοι επίσης.
Γιατί αυτή η ιδιαίτερη κακομεταχείριση στους φυσικούς;
Το συμπέρασμά μου είναι εύκολη αποδοχή αρνητικής κριτικής και πολιτική διεκπεραίωσης χωρίς ουσία.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #212 στις: Ιούλιος 15, 2021, 12:42:29 μμ »
Διολισθησε ηθικά. Οχι λεκτικά. Κ ίσως κ πνευματικα.
Όσο για την υπόλοιπη τοποθετηση σου.. Αποδείκνυει ότι συμφωνείς μαζί του, μεταξυ άλλων που αποδεικνύει.
Όποτε δεν έχουμε να πουμε τπτ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #213 στις: Ιούλιος 15, 2021, 12:44:37 μμ »
Ρε αφήστε τον Watson.. αυτός σας πείραξε τώρα! Κάτι ήθελε να πει, αλλά με λάθος διατύπωση ίσως, παλιά ιστορία έτσι κι αλλιώς πια.

Εδώ οι βιολόγοι, και ειδικά ο πιο δραστήριος αντι-φυσικός, δεν πάτε και μια βόλτα στο νήμα με τους αντι-εμβολιαστές να εκφράσετε την επιστημονική σας άποψη; Ή μόνο οι φυσικοί σας νοιάζουν και σας ενοχλούν;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:51 »

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #214 στις: Ιούλιος 15, 2021, 12:49:11 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #215 στις: Ιούλιος 15, 2021, 12:50:12 μμ »
Διολισθησε ηθικά. Οχι λεκτικά. Κ ίσως κ πνευματικα.
Όσο για την υπόλοιπη τοποθετηση σου.. Αποδείκνυει ότι συμφωνείς μαζί του, μεταξυ άλλων που αποδεικνύει.
Όποτε δεν έχουμε να πουμε τπτ.
Και εσύ τι είσαι ακριβώς, ηθικολόγος για να τον κρίνεις;
Σας αρέσει γενικώς η κατηγορία. Η αρνητική κριτική.
Αυτό όμως έχει συνέπειες στους άλλους και αυτό είναι πραγματικά ανήθικο.
Οι φυσικοί που λέω παραπάνω που είχαν κάθε λόγο να έχουν και αυτοί ίση μεταχείριση,  όπως και οι άλλοι κλάδοι. Και όμως δεν είχαν.
Έμειναν οι μισοί. Και πάλι η δυσφημιστική ομάδα των βιολόγων συνεχίζει το βιολί της..
Αυτό είναι αρνητική κριτική.
Ένα μείγμα ηθικολογίας με ελλιπή στοιχεία.
Πού έχει συνέπειες όμως.
Στην περίπτωση του γουάτσον η διεθνής κοινότητα έβγαλε τα συμπεράσματά της...

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #216 στις: Ιούλιος 15, 2021, 01:04:27 μμ »
Ρε αφήστε τον Watson.. αυτός σας πείραξε τώρα! Κάτι ήθελε να πει, αλλά με λάθος διατύπωση ίσως, παλιά ιστορία έτσι κι αλλιώς πια.

Εδώ οι βιολόγοι, και ειδικά ο πιο δραστήριος αντι-φυσικός, δεν πάτε και μια βόλτα στο νήμα με τους αντι-εμβολιαστές να εκφράσετε την επιστημονική σας άποψη; Ή μόνο οι φυσικοί σας νοιάζουν και σας ενοχλούν;
Σορυ κιολας, αλλά ανοίχτε νημα "φυσικοι κράζουν βιολόγους", αν θέλετε. Νοου οφενς Landau.. Δεν έχω τπτ με τους φυσικους.

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #217 στις: Ιούλιος 15, 2021, 01:12:17 μμ »
Οι φυσικοί κράζουν τους βιολόγους;
Ποιοί φυσικοί.
Εγώ είμαι και μόλις τώρα απάντησε και ο Λαντάου.
Επί τόσα χρόνια γίνεται αυτή η δυσφημιστική επίμονη, οργανωμένη, αρνητική κριτική στους φυσικούς.
Κάποια στιγμή θα έλεγες stop.
Πέτυχαν σε εισαγωγικά αυτό που ήθελαν.
Αλλά πώς;  συνεχίζουν το ίδιο ακάθεκτοι.
Τι να πούμε; ευχαριστώ που βγήκαν οι μισοί φυσικοί στη σύνταξη και έκαναν μετά από 12 χρόνια 80 διορισμούς;
Όχι δεν θα πούμε ευχαριστώ στην κεραμέως.
Θα της πούμε το αυτονόητο:
υπουργός σημαίνει να σκύβεις πάνω στα προβλήματα.
Δεν είναι να τα χειρίζεσαι μ' ένα ψεύτικο προφίλ, επικοινωνιακό, δήθεν, διεκπεραιωτικά...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #218 στις: Ιούλιος 15, 2021, 01:33:07 μμ »
Τα κενα του χρονου θα ειναι πολλα παραπανω....η ενημερωση πρεπει να ξεκινησει απο εμας στο υπουργειο...
Δεν κατηγορω προσωπικα κανεναν Βιολογο κανεναν Χημικο κανεναν Γεωλογο....
Εμεις φταιμε...που επιτρεψαμε αυτο που εγινε.....
Οδυσσεα παραθετεις στοιχεια...αυτα επρεπε να ειναι ηδη πανω...
Το τι εγινε τα τελευταια χρονια και το πως και γιατι το ξερουμε ολοι ακομα και αυτοι που φωναζουν οτι αδικουνταν τοσα χρονια απο τους Φυσικους. Ενας κυριος ηταν υπευθυνος για ολη την κατασταση και τον γνωριζουμε ολοι και καλο ειναι να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #220 στις: Ιούλιος 15, 2021, 02:06:33 μμ »
Σορυ κιολας, αλλά ανοίχτε νημα "φυσικοι κράζουν βιολόγους", αν θέλετε. Νοου οφενς Landau.. Δεν έχω τπτ με τους φυσικους.

Νοου οφενς αλλά μου την λες.. αν βρεις έστω ένα μήνυμά μου που να κράζω βιολόγους, να το παραθέσεις και θα σταματήσω να γράφω εδώ.
Άλλοι κράζουν άλλους εδώ.. ειδικά τους φυσικούς
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #221 στις: Ιούλιος 15, 2021, 02:11:00 μμ »
Τα κενα του χρονου θα ειναι πολλα παραπανω....η ενημερωση πρεπει να ξεκινησει απο εμας στο υπουργειο...
Δεν κατηγορω προσωπικα κανεναν Βιολογο κανεναν Χημικο κανεναν Γεωλογο....
Εμεις φταιμε...που επιτρεψαμε αυτο που εγινε.....
Οδυσσεα παραθετεις στοιχεια...αυτα επρεπε να ειναι ηδη πανω...
Το τι εγινε τα τελευταια χρονια και το πως και γιατι το ξερουμε ολοι ακομα και αυτοι που φωναζουν οτι αδικουνταν τοσα χρονια απο τους Φυσικους. Ενας κυριος ηταν υπευθυνος για ολη την κατασταση και τον γνωριζουμε ολοι και καλο ειναι να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.
δεν κατηγορώ κανέναν προσωπικά. Το τι κάνει ο καθένας το γνωρίζει μόνος του. Ποια είναι τα κίνητρα του. Εγώ μιλάω ξεκάθαρα για μία δυσφημιστική ομάδα βιολόγων αναπληρωτών, που με πλασματικά κενά τα οποία παρήγαγε το υπουργείο Παιδείας κατά τη μνημονιακή φάση , στράφηκαν (με βάση αυτά) ενάντια των συναδέλφων τους.
Αυτό θα μπορούσε να είναι πισώπλατο χτύπημα, αν δεν δεχόμουν την απόγνωση της φτώχειας και ανεργίας που μαστίζει τη χώρα μας.
Αλλά πρέπει να υπάρχει ένα όριο.
Το όριο αυτό ξεπέρασαν.
Ο κύριος υπεύθυνος είναι η υπουργός Παιδείας που κλήθηκε σε μία κατευναστική πολιτική στην εκπαίδευση τα δύο αυτά χρόνια. Γνωρίζουμε  ότι είναι πολύ πιθανόν να γίνουν εκλογές το Σεπτέμβριο. Και δυστυχώς οι διορισμοί εξυπηρετούν την προεκλογική φάση.
Ελπίζω τα πράγματα στο μέλλον να αλλάξουν.
Όμως ανταποκρίνομαι στην πρόσκλησή σου να συγκεντρώσουμε όλα τα στοιχεία που διαθέτουμε να τα επεξεργαστούμε σωστά. Και να αποδείξουμε τι ακριβώς έχει συμβεί.
Θα δεχόμουν και τα δεδομένα των βιολόγων
Αν δεν τα είχαν υποβάλλει σε ένα δικό τους υποκειμενικό πλαίσιο. Τα αντικειμενικά δεδομένα είναι αριθμοί,αναλυτικά στοιχεία, δράσεις των μνημονιακών χρονών και πραγματική αποτίμηση των συνεπειών.
Το ίδιο και σε όλους τους αντίστοιχους κλάδους της δευτεροβάθμιας.
Συνάδελφε πώς είναι δυνατόν ο κλάδος υγείας των ΕΠΑΛ που τον έβγαλαν από την εκπαίδευση , η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας,  να εμφανίζει πάνω από 500 θέσεις διορισμών. Τι έχει αλλάξει στην πολιτική φιλοσοφία της Νέας Δημοκρατίας;
Ποιο είναι το νόημα της αριστείας για το οποίο μιλάνε;
Εμένα αυτή η αντιφατικότητα συμβιβάζεται μόνο με το νόημα των πρόωρων εκλογών.
Συμβιβάζεται με την λαϊκίστικη πρακτική του συγκεκριμένου κόμματος και όχι μόνο.
Εμείς πρέπει να είμαστε ξεκάθαροι. Και χρειάζεται να το οργανώσουμε.
Το αναφέρω δημόσια προτίθεμαι εθελοντικά σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #222 στις: Ιούλιος 15, 2021, 02:22:57 μμ »
Νοου οφενς αλλά μου την λες.. αν βρεις έστω ένα μήνυμά μου που να κράζω βιολόγους, να το παραθέσεις και θα σταματήσω να γράφω εδώ.
Άλλοι κράζουν άλλους εδώ.. ειδικά τους φυσικούς
Λίγο στην είπα, ως απάντηση στο συγκεκριμένο μηνυμα σου. Εντάξει αυτά γίνονται πανω στην κουβέντα μωρε..
Ξέρω ότι είσαι δίκαιος και σωστός, το έχω κατάλαβει από το άλλο νημα και αν διάβασες ένα χθεσινό μου μήνυμα, έλεγα ότι "ο Landau εχει δίκιο, ως συνήθως".

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #223 στις: Ιούλιος 15, 2021, 02:47:10 μμ »
Ρε αφήστε τον Watson.. αυτός σας πείραξε τώρα! Κάτι ήθελε να πει, αλλά με λάθος διατύπωση ίσως, παλιά ιστορία έτσι κι αλλιώς πια.

Εδώ οι βιολόγοι, και ειδικά ο πιο δραστήριος αντι-φυσικός, δεν πάτε και μια βόλτα στο νήμα με τους αντι-εμβολιαστές να εκφράσετε την επιστημονική σας άποψη; Ή μόνο οι φυσικοί σας νοιάζουν και σας ενοχλούν;

Εδώ δεν έχουμε δικαίωμα να τα διδάξουμε στα σχολεία, και μου λες ότι έχω υποχρέωση να πω την άποψή μου σε εκείνο το νήμα? Ευτυχώς όμως δεν χρειάζεται. Οταν ξεκίνησα τα αναπληρωματιλίκια έρχονταν γυμναστές και θεολόγοι που μου έλεγαν ότι δίδασκαν Βιολογία. Φαίνεται ότι η άποψή τους είναι πιο σοβαρή, αξιόπιστη και με κύρος. Ποιός τις χέζει τις σπουδές. Εδώ δεν το λέμε αυτό?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.