*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 36757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #168 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:16:17 πμ »

Τα πλεονάσματα στους φυσικούς και τα ελλείματα στους βιολόγους και γεωλόγους κατάλαβες πως διαμορφώθηκαν ή να τα πω πιο απλά;
Είπα ότι οι συγχωνεύσεις συγκέντρωσαν σκόρπια κενά βιολογίας και γεωλογίας και στα συγχωνευμένα εμφανίζονταν σαν οργανικά κενά. Υπολόγισε ο συνάδελφος που είχε κάνει μια σχετική παρατήρηση πάνω από 200 τέτοια κενά που εμφανίζονται σαν ελλείματα του κλάδου των βιολόγων και γεωλόγων.
Επίσης η αύξηση του ωραρίου κατάλαβες πως λειτούργησε σε ένα κλάδο και στους συσχετισμούς μεταξύ ειδικοτήτων; Περίπου πλεονάσματα 400 φυσικούς , 200 χημικούς, 100 βιολόγους και 60 γεωλόγους. Καταλαβαίνεις τι λέω; Αυτή η συσχέτιση με την προηγούμενη και με τις μεταβολές στις ώρες διδασκαλίας μείωση φυσικής-αύξηση βιολογίας  δημιούργησαν άλλα 400 πλεονάσματα φυσικών και αντίστοιχα ελλείματα βιολόγων.
Τέλος, η μείωση του ίδιου του μαθήματος της φυσικής μόνο του, χωρίς αυξομείωση των άλλων του κλάδου δίνει άλλα 400 πλεονάσματα στους φυσικούς.
Περιμένω μια τίμια απάντηση.
Δεν έπαιξε ρόλο η νοοτροπία της αλληλοκατηγορίας που ευδοκιμεί στην χώρα μας;
Ή δεν ευδοκιμεί και υπερβάλλω;


Μετά όμως άρχισε τις συγχωνεύσεις και ξεκίνησε ο κατήφορος...
Για τους μόνιμους φυσικούς και τον κλάδο ΠΕ 04 δεν υπήρχε κατά διάνοια το κλίμα που διαμορφώθηκε σε εμάς τους αναπληρωτές. Οι άνθρωποι συνεργαζόταν χωρίς πνεύμα διχόνοιας.

Ακριβώς η αιτία που διασύρεται η ειδικότητα των φυσικών.
Μεμονωμένες περιπτώσεις με επίμονη αρνητική κριτική παγιδεύουν μισές αλήθειες σε ολοκληρωμένα ψέματα.
Επί 11 χρόνια δεν έγινε κανένας διορισμός. Στον κλάδο ΠΕ04  τέσσερις ειδικότητες, με διαφορετικά ωρολόγια προγράμματα, υφίστανται μεταβολές για την μείωση του εκπαιδευτικού προσωπικού με τις αφυπηρετήσεις.
Οι αλλαγές στα προγράμματα, οι συγχωνεύσεις, η αύξηση του ωρολόγιου  προγράμματος, η κατάργηση του υπεύθυνου εργαστηρίου,  είναι οι ενέργειες του υπουργείου για να μειώσει τις ανάγκες , που σαφώς δεν όριζε ως πραγματικές ανάγκες αφού τις εξαφάνιζε παντοιοτρόπως και δεν τις κάλυπτε με διορισμούς μόνο με αναπληρωτές με σκοπό να τις περιορίσει κι άλλο στην συνέχεια.


Επιμένω σε ότι έχω γράψει. Από τα στοιχεία που έχω και του gvasilis ξαναλέω πως το πρόβλημα ξεκίνησε με τους ανορθολογικούς διορισμούς στο παρελθόν. Ίσως αν παραθέσεις κι εσύ τα δικά σου που συνωμότησε όλο το σύμπαν να εξαφανίσει τις ώρες σας και να σας βγάλει πλεονασματικούς (όχι ότι δεν ήσασταν ήδη) να σε πιστέψω.
Ακόμα κι έτσι όμως, ακόμα κι αν έχεις δίκιο όσον αφορά τις συγχωνεύσεις, τις αλλαγές στο ωρολόγιο κλπ, τι έπρεπε να γίνει δηλαδή; Να επικροτήσουμε τη διαχείριση των πλεονασματικών μονίμων φυσικών στις θέσεις βιολόγων,γεωλόγων;
Από την άλλη μιλάς εσύ για σφαγή της ειδικότητάς σου, εμείς τι να πούμε που έχουμε μείνει μόνο με 3 ώρες στο γυμνάσιο και 0 στο λύκειο;

Πρεπει να έχεις λάθπς στην χρονολογία. Σίγουρα το 2016 δεν ήταν αυτα τα νούμερα στις ώρες, Ο αριθμός μονίμων είναι σωστός αλλά όχι οι ώρες

Ότι λέει το αρχείο πόσταρα, θα στο στείλω.


Αυτό δημιουργήθηκε από τους αναπληρωτές που άφησε παγωμένους στο χρόνο η Διαμαντοπούλου.
Οι απέξω έβλεπαν κενά πχ κενά βιολόγων ή γεωλόγων που ουσιαστικά δεν τους αφορούσαν αφού δεν γινόταν διορισμοί.

Μωρε τι ωραία που τα λες, ποιος είπε ότι δεν μας αφορούν; Στο απέδειξε ήδη ο gvasilis, στα κενά αυτά τοποθετούνταν μόνιμοι ΠΕ04.01 κυρίως, αφήνοντας κενά φυσικής τα οποία κάλυπτε στη συνέχεια το Υπ. Παιδείας με αναπληρωτές φυσικούς. Για αυτό πάντα υπήρχε το παράδοξο το οποίο επικαλείτε και η ΕΕΦ τώρα, με ελάχιστα οργανικά κενά είχατε τουλάχιστον 300ρια αναπληρωτές.


Η κατηγορίες και οι διεκδικήσεις αναμίχθηκαν και οι φυσικοί χρεώθηκαν τον λογαριασμό... Η Κεραμέως είχε ευήκοα ώτα  για κατηγορίες... Πέταξε στα σκουπίδια το υπόμνημα της ΕΕΦ
αναλογιζόμενη την υπεραξία της ως απόφοιτος του Χάρβαρντ και χαντάκωσε τους κακομοίρηδες τους αναπληρωτές φυσικούς που έχουν τραβήξει του λιναριού τα πάθη...

Αν εσείς τραβήξατε του λιναριού τα πάθη, με πάνω από 500 αναπληρωτές κάθε χρόνο σε γενική και ειδική, με ενισχυτικές, με εκκλησιαστικά, ΕΝΕΕΓΥΛ κ.α.
με προτεραιότητα στην κάλυψη κενών λόγων πανελλαδικών, εμείς τραβήξαμε του Ιησού Χριστού!

Οι μόνιμοι είχαν ένα στάτους και δεν είχαν προβλήματα μεταξύ τους.
Μέχρι που εμφανίστηκε η ομάδα των αναπληρωτών βιολόγων.
Άρχισε να ερμηνεύει τα γεγονότα απ' έξω. Άρχισε να μιλά για αδικίες που τάχα είχαν διαμορφωθεί πριν τα μνημόνια.
Παρατήρησε τις μεταβολές που δημιουργούσαν  εικονικά κενά  (και όχι πραγματικά αφού δεν γινόταν υπηρεσιακές μεταβολές, μεταθέσεις, διορισμοί).  Τι ακριβώς νόημα είχε η διαμόρφωση πλεονασμάτων και ελλειμάτων για τους μόνιμους;
Κανένα εκτός μιας μικρή ανησυχία στην αρχή των γεγονότων και με ενδοσυνεννόηση τους κανένα πρόβλημα...
Εμφάνιζαν το 2015, στην καρδιά των μνημονιακών χρόνων, 1000 εικονικά πλεονάσματα οι φυσικοί και 700 εικονικά ελλείματα οι βιολόγοι όπως εξήγησα σε άλλο μήνυμα. Όντως τα  εμφάνιζαν αλλά δεν αφορούσαν τους μόνιμους. Δεν απασχολούσαν το υπουργείο που ερχόταν να τα εξαλείψει ή να τα καλύψει όπως όπως με αναπληρωτές όπου χρειαζόταν ή με άλλες παρεμβάσεις.
Και τα "κενά"  άλλαζαν χρονιά με χρονιά ανάλογα με την ενέργεια που προέβαινε το υπουργείο.
Απ' έξω όμως στους αναπληρωτές γινόταν όργιο με την οικειοποίηση των εικονικών κενών, με την ανυπόμονη προσμονή ότι κάποτε θα γινόταν διορισμοί. 
Που δεν αποφασίζονταν όμως γιατί υπήρχε συγκεκριμένη δέσμευση με την τρόικα.
Οι λεγάμενοι, της συκοφαντικής, όπως εκ των πραγμάτων αποδείχθηκε, ομάδας επιδόθηκαν σε μια πρωτοφανή προπαγάνδα με στοιχεία πάνω στα εικονικά κενά.
Η συκοφαντία τους ήταν ότι οι κακοί φυσικοί λειτουργώντας σαν αφεντικά του κλάδου έτρωγαν με χρυσά κουτάλια  διαγουμίζοντας  τις θέσεις των βιολόγων και των γεωλόγων...
Ένα ψέμα που επίμονα διέδιδαν και συνεχίζουν.
Το παράδοξο είναι ότι διάφοροι πολιτικάντηδες και παραγοντίσκοι του υπουργείου τρόμαξαν με την δήθεν επιμελημένη και τεκμηριωμένη θέση τους.
Το παράδοξο είναι πιο παράδοξο όταν και η Κεραμέως τους άκουσε και προσχώρησε στην "αποψή" τους , που επέβαλλαν με προπαγάνδα και συκοφαντίες και ύβρεις ακόμη εδώ στο διαδίκτυο.
Το αποτέλεσμα είναι τραγικό για την ειδικότητα των φυσικών
Με 3000 αποχωρήσεις έγιναν μόλις 87 προσλήψεις. Μείναμε οι μισοί.  Εξαιτίας της διαστροφής της πραγματικότητας μπροστά στα μάτια όλων, χωρίς να υπάρχει καμιά αντίδραση εκτός απ' τις ετεροχρονισμένες που βλέπουμε.
Προσπάθησα να κάνω διάλογο στο παρελθόν αλλά έπεσα πάνω σε μια σταλινικού τύπου δομής  τοίχο "επιχειρημάτων".
Και κακώς που δεν τους πήραμε στα σοβαρά τα προηγούμενα χρόνια όταν εξυφαίνανε τις συκοφαντίες τους προς κάθε κατεύθυνση.
Αλλά νομίζω δεν υπάρχει άλλη επιλογή απ' τον να αναδειχθεί ο συκοφαντικός και στρεβλωτικός τους λόγος.

Καλά μιλάμε για ελιτισμό και παραλήρημα άλλου επιπέδου. Οι κακοί βιολόγοι,γεωλόγοι που συκοφάντησαν τους κακόμοιρους φυσικούς, δημιούργησαν σαν μασώνοι τεχνητά,φανταστικά πλεονάσματα που δεν αφορούσαν κανένα γιατί πάντα χρειάζονταν αναπληρωτές φυσικοί αλλά στο τέλος κατάφεραν με την κολοσσιαία δυναμική τους και τη σταλινική ρητορική τους να πείσουν την εύπιστη και αθώα Κεραμέως να θυσιάσει τους καλούς φυσικούς.

Ο βασιλιάς είναι γυμνός αλλά εκείνος το βιολί του!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:49:40 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #169 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:25:39 πμ »
 Καλημέρα, συνάδελφοι!

Συγχαρητήρια σε όλους τους συναδέλφους πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας που διορίζονται, οι περισσότεροι από μακρά περίοδο αναπλήρωσης σε όλη την Ελλάδα.
Είμαι και εγώ  φυσικός και θέλω να εκθέσω και εγώ την γνώμη μου. Κατ' αρχήν στους ΠΕ 04 πραγματοποίησε αρκετούς διορισμούς βιολόγων και χημικών. Εγώ θα το κοιτάξω από την σκοπιά όχι την απόλυτη αριθμιτική αλλά απο την σκοπιά πόσα χρόνια δουλέψαμε ως αναπληρωτές. Εάν διόριζε 300 φυσικούς αλλά και σε άλλες ειδικότητες απότι βλέπω π.χ. πληροφορικούς οικονομολόγους η συζήτηση θα είχε σχεδόν τελειώσει εδώ. Πιστεύω δηλαδη με 2000 ακόμη διορισμούς συνολικά δεν θα γκρινιάζαμε.
 Να επιστρέψω στους ΠΕ 04 και πιο συγκεκριμένα στους φυσικούς. Το πρόβλημα μας δεν είναι ο αριθμός των βιολόγων των χημικών των βιολογων που διόρισε και μακάρι να διόριζε και παραπάνω. Σε εμάς απλά το πρόβλημα ξεκίνησε πέρισυ με την ώρα που άλλαξε καλοκαιριάτικα στη β λυκείου κατεύθυνσης. Αυτή η ώρα έδωσε 200 με 300 παραπανω κενά στους μαθηματικούς και λιγότερα σε εμάς. Αρα υπήρχε μια μεθόδευση η οποία ενίσχυσε τα κενά των μαθηματικών ώστε να μπορεί μετά να διορίσει παραπάνω άτομα. Το ίδιο έγινε και με τους φιλόλογους και τα λατινικά. Δημιούργησε κενά οργανικά φιλολόγων εις βάρος κοινωνιολόγων και οικονομολόγων. Τώρα μπορεί άνετα να αλλάξει τα ωράρια πάλι ώστε οι μη βασικές ειδικότητες (και μέσα σε αυτούς βάζω και τους φυσικούς ) να δουλεύουμε ως αναπληρωτές, Παρεπιπτόντως θα ήθελα να τονίσω ότι η ώρα στους μαθηματικούς καλώς δόθηκε αλλά η συγκεκριμένη στιγμή δείχνει μεθόδευση. Για τους ΠΕ 04 θα ήθελα βασικές αλλάγες και δομικές. Π.χ η χημεία να ενισχυθεί στο γυμνάσιο και η βιολογία. Στη β λυκείου να μπουν επιπλέον ώρες κατευθυνσης από τις 5 ώρες (π.χ. χημεία και στα παιδιά που θα πάνε θετική και υγείας) και να δημιουργηθεί τομέας οικονομίας και πληροφορικής.Θα  ήθελα και την γνώμη των βιολόγων είναι βιβλίο αυτό της πρώτης λυκείου ή και της β λυκείου.
  Καλό υπόλοιπο Καλοκαιριού!

Αποσυνδεδεμένος zarco1978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #170 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:57:23 πμ »
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια σε όσους διορίζονται.
Να ξεκαθαρίσω ότι εγώ είμαι Φυσικός που δεν διορίζεται με σύζυγο Γεωλόγο που διορίζεται. Νομίζω ότι πρέπει να πέσουν οι τόνοι. Με βάση τα στοιχεία που παραθέτει ο gvassilis και ο gagarin 3 φαίνεται ότι στο παρελθόν υπήρχε μια ανισοκατανομή στις προσλήψεις των αναπληρωτών σε σχέση με τις πραγματικές ανάγκες. Ομως αυτό δεν ήταν  ευθύνη των συναδέλφων, οπότε νομίζω δεν πρέπει να κατηγορούμε τους εκπαιδευτικούς για τις λανθασμένες επιλογές υπουργείου ή και διευθύνσεων στις προσλήψεις και τοποθετήσεις αντίστοιχα. Η πικρία που υπάρχει στην ειδικότητά μας έχει να κάνει και με το γεγονός ότι έμειναν εκτός διορισμού άνθρωποι με 100 και πλέον μόρια, δηλαδή άνθρωποι που για χρόνια είχαν δουλέψει και ανέμεναν διορισμό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν παράνομο.
Καλό καλοκαίρι με υγεία και καλή τοποθέτηση στους διορισθέντες.

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #171 στις: Ιούλιος 14, 2021, 12:13:02 μμ »
Από φοιτητής θυμάμαι τις οργανωμένες μειοψηφίες. Με εντυπωσίαζε πως κατάφερναν να περνάνε την γραμμή τους και να επιδρούν καταλυτικά στην πλειοψηφία των φοιτητών και των πανεπιστημιακών.
Στην κοινωνία επίσης.
Εγώ αυτή την στιγμή ασχολούμαι να αποδείξω το αυτονόητο και δεν μπορώ...
Κανείς απ' την δυσφημιστική ομάδα των ιδιοτελών ατόμων Γούρι και Γκαγκάριν δεν απαντά στην ουσιώδη παρατήρηση μου: Τα κενά που αναγράφουν ήταν εικονικά. Βάση του νόμου. Βάση της πραγματικότητας.
Ο Γκαγκάριν σε προηγούμενο πίνακα δείχνει ότι ένα μεγάλο μέρος απ' τις ώρες  των γεωλόγων στα γυμνάσια τα αναθέταν σε μαθηματικούς...
Και το ξέρει, όπως όλοι άλλωστε, ότι η γεωγραφία (μία ώρα στην Α και δύο ώρες στην Β γυμνασίου) είναι μάθημα τσόντα και το κάνει οποιοσδήποτε στο γυμνάσιο... Το κάνανε θεολόγοι, αγγλικής , οικοκυρικών φιλόλογοι,  όλοι σε όσα βρέθηκα εγώ τουλάχιστον. Σπανίως το έχω κάνει και εγώ και εντύπωση μου έκανε το βιβλίο που είναι για κλάματα... Εννοείται ότι δεν συμφωνώ με τον εκφυλισμό της γεωγραφίας...
Παρόλα αυτά ο Γκαγκάριν έχει πρόβλημα με τους φυσικούς και συκοφαντεί με κεκαλυμμένο τρόπο, μέσα από δήθεν κριτική.
Παρόλα αυτά έγιναν 87 διορισμοί Γεωλόγων ακριβώς όσων και φυσικών που είναι βασική ειδικότητα και συνεχίζει να συκοφαντεί.
Αμάν πια!
Είναι διαβρωτικό αλλά δεν πρέπει να το αφήνουμε αναπάντητο.
Είναι επίμονο.
Είναι η δυναμική μειοψηφία που βασίζεται στην επίμονη προπαγάνδα και διαστρέβλωση.
Και κρύβεται πίσω απ' την δυσφημιστική ομάδα των βιολόγων αναπληρωτών με τα επιμελώς παραποιημένα στοιχεία που τα διαβάζουν όπως αυτοί ξέρουν, απαγορεύοντας άλλη προσέγγιση και άλλη ανάγνωση της πραγματικότητας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:49:40 »

Συνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #172 στις: Ιούλιος 14, 2021, 12:21:47 μμ »
Καλημέρα, συνάδελφοι!

Συγχαρητήρια σε όλους τους συναδέλφους πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας που διορίζονται, οι περισσότεροι από μακρά περίοδο αναπλήρωσης σε όλη την Ελλάδα.
Είμαι και εγώ  φυσικός και θέλω να εκθέσω και εγώ την γνώμη μου. Κατ' αρχήν στους ΠΕ 04 πραγματοποίησε αρκετούς διορισμούς βιολόγων και χημικών. Εγώ θα το κοιτάξω από την σκοπιά όχι την απόλυτη αριθμιτική αλλά απο την σκοπιά πόσα χρόνια δουλέψαμε ως αναπληρωτές. Εάν διόριζε 300 φυσικούς αλλά και σε άλλες ειδικότητες απότι βλέπω π.χ. πληροφορικούς οικονομολόγους η συζήτηση θα είχε σχεδόν τελειώσει εδώ. Πιστεύω δηλαδη με 2000 ακόμη διορισμούς συνολικά δεν θα γκρινιάζαμε.
 Να επιστρέψω στους ΠΕ 04 και πιο συγκεκριμένα στους φυσικούς. Το πρόβλημα μας δεν είναι ο αριθμός των βιολόγων των χημικών των βιολογων που διόρισε και μακάρι να διόριζε και παραπάνω. Σε εμάς απλά το πρόβλημα ξεκίνησε πέρισυ με την ώρα που άλλαξε καλοκαιριάτικα στη β λυκείου κατεύθυνσης. Αυτή η ώρα έδωσε 200 με 300 παραπανω κενά στους μαθηματικούς και λιγότερα σε εμάς. Αρα υπήρχε μια μεθόδευση η οποία ενίσχυσε τα κενά των μαθηματικών ώστε να μπορεί μετά να διορίσει παραπάνω άτομα. Το ίδιο έγινε και με τους φιλόλογους και τα λατινικά. Δημιούργησε κενά οργανικά φιλολόγων εις βάρος κοινωνιολόγων και οικονομολόγων. Τώρα μπορεί άνετα να αλλάξει τα ωράρια πάλι ώστε οι μη βασικές ειδικότητες (και μέσα σε αυτούς βάζω και τους φυσικούς ) να δουλεύουμε ως αναπληρωτές, Παρεπιπτόντως θα ήθελα να τονίσω ότι η ώρα στους μαθηματικούς καλώς δόθηκε αλλά η συγκεκριμένη στιγμή δείχνει μεθόδευση. Για τους ΠΕ 04 θα ήθελα βασικές αλλάγες και δομικές. Π.χ η χημεία να ενισχυθεί στο γυμνάσιο και η βιολογία. Στη β λυκείου να μπουν επιπλέον ώρες κατευθυνσης από τις 5 ώρες (π.χ. χημεία και στα παιδιά που θα πάνε θετική και υγείας) και να δημιουργηθεί τομέας οικονομίας και πληροφορικής.Θα  ήθελα και την γνώμη των βιολόγων είναι βιβλίο αυτό της πρώτης λυκείου ή και της β λυκείου.
  Καλό υπόλοιπο Καλοκαιριού!
Δημήτρη συμφωνώ μαζί σου γενικά και ειδικά, οχι δεν είναι βιβλία αυτά της Α και της Β, αλλά ουτε κ της γ.
Στην α κάνουν κλασική φυσιολογία, ένα μικρό κι εξειδικευμένο κομμάτι της βιολογίας, με πολλη λεπτομέρεια, η οποία παιδαγωγικα στην ηλικία αυτή, δεν εξυπηρετεί κάπου.
Στη Β καλύπτεται μεγάλο θεματικό ευρος, η υλη δυσκολευει αισθητά κ μιλάμε πλεον για λεπτομέρειες σε μοριακό επιπεδο, πάλι δεν έχω καταλήξει αν πρεπει να τις έχουν  ως γενικές γνώσεις όλες αυτές.
Γενικά νομίζω δεν καλλιεργούμε παιδεία, σχετικά με το μάθημα, με όλες αυτές τις λεπτομέρειες στο γνωστικό.
Τα βιβλία ως βιβλία είναι κακα, με αποκορύφωμα της γ, το οποίο εγώ προσωπικα, δεν το χρησιμοποιώ καν.
Μεγάλο πλήγμα για εμενα στην προσπάθεια απόκτησης σφαιρικής προσεγγισης, η έλλειψη οικολογίας στον οδηγό σπουδών. Δεν ξέρουν καν τι σημαίνει οικολογία και βιοστατιστικη.
Στα υπόλοιπα που λέτε, σχετικά με κατανομές.. Νομίζω πεφτουμε στην παγιδα της φαγωμάρας μεταξύ μας, ενώ θα έπρεπε να στρέφουμε συντονισμένα, άλλου τα βέλη μας, σε αυτους που έχουν εξαθλίωσει όλα αυτά τα χρόνια το ελληνικό σχολείο..

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #173 στις: Ιούλιος 14, 2021, 12:23:11 μμ »
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια σε όσους διορίζονται.
Να ξεκαθαρίσω ότι εγώ είμαι Φυσικός που δεν διορίζεται με σύζυγο Γεωλόγο που διορίζεται. Νομίζω ότι πρέπει να πέσουν οι τόνοι. Με βάση τα στοιχεία που παραθέτει ο gvassilis και ο gagarin 3 φαίνεται ότι στο παρελθόν υπήρχε μια ανισοκατανομή στις προσλήψεις των αναπληρωτών σε σχέση με τις πραγματικές ανάγκες. Ομως αυτό δεν ήταν  ευθύνη των συναδέλφων, οπότε νομίζω δεν πρέπει να κατηγορούμε τους εκπαιδευτικούς για τις λανθασμένες επιλογές υπουργείου ή και διευθύνσεων στις προσλήψεις και τοποθετήσεις αντίστοιχα. Η πικρία που υπάρχει στην ειδικότητά μας έχει να κάνει και με το γεγονός ότι έμειναν εκτός διορισμού άνθρωποι με 100 και πλέον μόρια, δηλαδή άνθρωποι που για χρόνια είχαν δουλέψει και ανέμεναν διορισμό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν παράνομο.
Καλό καλοκαίρι με υγεία και καλή τοποθέτηση στους διορισθέντες.
Συνάδελφε συμφωνώ να πέσουν οι τόνοι της δυσφήμισης και της συκοφαντίας.
Τα στοιχεία αναφέρονται σε μια κατάσταση που είχε επιβάλει το υπουργείο με τις περικοπές αλλάζοντας τα ωράρια και είχε αντίκτυπο στον κλάδο μας που είχε τέσσερις ειδικότητες , που κανονικά έπρεπε να είναι ενοποιημένος για να είναι κλάδος. Στην πραγματικότητα είναι προβληματικός τρόπος απόκρυψης του μεγάλου πλήθους ειδικοτήτων που διδάσκουν στα ελληνικά σχολεία σε αντίθεση με τις προτροπές του ΟΑΣΑ.
Κανένα σχολείο στον κόσμο δεν έχει διακόσιες ειδικότητες...
Τα κενά ήταν εικονικά και αυτοί τα παρουσιάζουν σαν πραγματικά.
Το έκαναν εκτός ως αναπληρωτές με σκοπό να παγιώσουν κάποιους συσχετισμούς ή να επηρεάσουν προς όφελό τους τις προσλήψεις αναπληρωτών και αργότερα τους διορισμούς όπως και πέτυχαν.
Πως νομίζεις ότι κατάφεραν και πέρασαν τις δήθεν απόψεις τους δηλαδή την ατζέντα τους;
Σε ένα αδιάφορο υπουργείο και μια κυβέρνηση που προσπαθεί να κατευνάσει αντιδράσεις.
Δεν έχει σχέση με διάλογο ο δυσφημιστικός και παραπλανητικός λόγος.

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #174 στις: Ιούλιος 14, 2021, 12:33:13 μμ »
Αυτός είναι ο ελληνικός τρόπος διεκδίκησης ατομιστικός και το πολύ κάτω από σημαία ευκαιρίας.
Καμιά σφαιρική προσέγγιση. Μόνο στην εμβέλεια του συμφέροντός μας και ούτε καν...
Είναι δυνατόν να φεύγουν οι μισοί φυσικοί και να περνάει η αισχρή συκοφαντία ότι πλεονάζανε σε βάρος των άλλων; Απ' το 1998 που επιβλήθηκε ο ΑΣΕΠ προκηρύσσονταν συγκεκριμένες θέσεις για τον κλάδο μας.
Σε ποια περίοδο οι φυσικοί μπούκαραν στην εκπαίδευση;
Είναι απαράδεκτοι και συκοφάντες αυτοί που μιλάνε για μια ειδικότητα με ρίζες στην εκπαίδευση που αποτέλεσε υπόδειγμα ευσυνειδησίας και επαγγελματισμού.
Ντροπή για αυτή την κατάντια

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #175 στις: Ιούλιος 14, 2021, 02:14:51 μμ »
Εγώ αυτή την στιγμή ασχολούμαι να αποδείξω το αυτονόητο και δεν μπορώ...

Τι σύμπτωση, κι εγώ το ίδιο.

Κανείς απ' την δυσφημιστική ομάδα των ιδιοτελών ατόμων Γούρι και Γκαγκάριν δεν απαντά στην ουσιώδη παρατήρηση μου: Τα κενά που αναγράφουν ήταν εικονικά. Βάση του νόμου. Βάση της πραγματικότητας.

Την πραγματικότητα δεν μπορείς να την κατανοήσεις από ότι φαίνεται. Είναι δύσκολο να την καταπιείς. Τόσα στοιχεία κι όμως επιμένεις να ζεις στο δικό σου φανταστικό κόσμο όπου έγινε παγκόσμια συνομωσία να μειωθούν οι ώρες σας, να συγχωνευθούν τα σχολεία για να πολλαπλασιαστουν τα κενά βιο-γεω και να βγεις πλεονασματικός εσύ.
Φέρε στοιχεία για αυτά που παπαγαλίζεις και τα ξαναλέμε.

Ο Γκαγκάριν σε προηγούμενο πίνακα δείχνει ότι ένα μεγάλο μέρος απ' τις ώρες  των γεωλόγων στα γυμνάσια τα αναθέταν σε μαθηματικούς...

Ναι, πρώτα σε μαθηματικούς κι έπειτα σε φυσικούς.

Και το ξέρει, όπως όλοι άλλωστε, ότι η γεωγραφία (μία ώρα στην Α και δύο ώρες στην Β γυμνασίου) είναι μάθημα τσόντα και το κάνει οποιοσδήποτε στο γυμνάσιο... Το κάνανε θεολόγοι, αγγλικής , οικοκυρικών φιλόλογοι,  όλοι σε όσα βρέθηκα εγώ τουλάχιστον. Σπανίως το έχω κάνει και εγώ και εντύπωση μου έκανε το βιβλίο που είναι για κλάματα...
Άρα; Αφού το κατάντησαν τσόντα, ας μην αγωνιστούμε να βελτιωθεί και να αναβαθμιστεί, ας πάρουμε καμια 300ρια φυσικούς ακόμα να το διδάσκουν έτσι; Πόσο αστείος..

Εννοείται ότι δεν συμφωνώ με τον εκφυλισμό της γεωγραφίας...

Αφού την εκφύλισες μια χαρά δυο σειρές πιο πάνω.

Παρόλα αυτά ο Γκαγκάριν έχει πρόβλημα με τους φυσικούς και συκοφαντεί με κεκαλυμμένο τρόπο, μέσα από δήθεν κριτική.

Εγώ είμαι υπεύθυνος για αυτά που γράφω, όχι για αυτά που καταλαβαίνει ο άλλος. Διορισμοί σύμφωνα με τα οργανικά κενά. Για όλους. Αυτά τα πρώτα εμείς οι φυσικοί κι έπειτα οι άλλοι να τα ξεχάσετε. Και μπράβο στην κυβέρνηση που δεν υπέκυψε στον γκρούεζα! Ισονομία όπως λέει και το σύνταγμα. Όχι κυρίαρχες ειδικότητες και οι υπόλοιποι στον καιάδα.

Παρόλα αυτά έγιναν 87 διορισμοί Γεωλόγων ακριβώς όσων και φυσικών που είναι βασική ειδικότητα και συνεχίζει να συκοφαντεί.
Αμάν πια!

Ο μόνος που συκοφαντεί εδώ μέσα και δε βλέπει το δίκιο αλλά θέλει να γίνουν διορισμοί με...κύρος και αξία πτυχίου είσαι εσύ!
Έγιναν για πρώτη φορά 87 διορισμοί ΠΕ04.05 σε 149 κενά. Που 87 δεν ήταν οι θέσεις μας στους δυο τελευταίους ΑΣΕΠ μαζί!Σε σας έγιναν 87 σε 84+3. Πάνω από 100% κάλυψη.
 
Είναι διαβρωτικό αλλά δεν πρέπει να το αφήνουμε αναπάντητο.
Είναι επίμονο.

Ακριβώς, δε σκοπεύω να αφήσω τα ψέμματα, τις κατηγορίες και τις διαστρεβλώσεις σου αναπάντητες.

Είναι η δυναμική μειοψηφία που βασίζεται στην επίμονη προπαγάνδα και διαστρέβλωση.
Και κρύβεται πίσω απ' την δυσφημιστική ομάδα των βιολόγων αναπληρωτών με τα επιμελώς παραποιημένα στοιχεία που τα διαβάζουν όπως αυτοί ξέρουν, απαγορεύοντας άλλη προσέγγιση και άλλη ανάγνωση της πραγματικότητας...

Επειδή είμαστε όντως μειοψηφία, δε θα πρέπει να ακουγόμαστε έτσι; Ας περάσει η γραμμή της πλειοψηφίας ακόμα κι αν έχει άδικο!

Από φοιτητής θυμάμαι τις οργανωμένες μειοψηφίες. Με εντυπωσίαζε πως κατάφερναν να περνάνε την γραμμή τους και να επιδρούν καταλυτικά στην πλειοψηφία των φοιτητών και των πανεπιστημιακών.

Οι οργανωμένες μειοψηφίες όπως λες (που μια χαρά πολλοί ήταν, για αυτό και περνούσε η γραμμή τους) μεθόδευσαν τους διορισμούς τόσα χρόνια στο παρελθόν αφού "έσπασαν" τον κλάδο για να απολαμβάνουν τη μερίδα του λέοντος. Που ήσουν τότε Οδυσσεάκο; Τότε ήταν όλα καλά ε;




Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 14, 2021, 02:49:20 μμ »
Δημήτρη συμφωνώ μαζί σου γενικά και ειδικά, οχι δεν είναι βιβλία αυτά της Α και της Β, αλλά ουτε κ της γ.
Στην α κάνουν κλασική φυσιολογία, ένα μικρό κι εξειδικευμένο κομμάτι της βιολογίας, με πολλη λεπτομέρεια, η οποία παιδαγωγικα στην ηλικία αυτή, δεν εξυπηρετεί κάπου.
Στη Β καλύπτεται μεγάλο θεματικό ευρος, η υλη δυσκολευει αισθητά κ μιλάμε πλεον για λεπτομέρειες σε μοριακό επιπεδο, πάλι δεν έχω καταλήξει αν πρεπει να τις έχουν  ως γενικές γνώσεις όλες αυτές.
Γενικά νομίζω δεν καλλιεργούμε παιδεία, σχετικά με το μάθημα, με όλες αυτές τις λεπτομέρειες στο γνωστικό.
Τα βιβλία ως βιβλία είναι κακα, με αποκορύφωμα της γ, το οποίο εγώ προσωπικα, δεν το χρησιμοποιώ καν.
Μεγάλο πλήγμα για εμενα στην προσπάθεια απόκτησης σφαιρικής προσεγγισης, η έλλειψη οικολογίας στον οδηγό σπουδών. Δεν ξέρουν καν τι σημαίνει οικολογία και βιοστατιστικη.
Στα υπόλοιπα που λέτε, σχετικά με κατανομές.. Νομίζω πεφτουμε στην παγιδα της φαγωμάρας μεταξύ μας, ενώ θα έπρεπε να στρέφουμε συντονισμένα, άλλου τα βέλη μας, σε αυτους που έχουν εξαθλίωσει όλα αυτά τα χρόνια το ελληνικό σχολείο..
Το τελευταίο είναι μια ρομαντική δικαιολογία για να μην κάνεις τίποτα

Συνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 14, 2021, 02:58:24 μμ »
Το τελευταίο είναι μια ρομαντική δικαιολογία για να μην κάνεις τίποτα
Gvasilis μπορεί να έχεις δίκιο.. Ειναι σίγουρα κλισεδιαρικο, αλλά αν το σκεφτεις καλά, οι πολλοι έχουν παντα περισσοτερη δυναμη/δυναμική.
Απλώς εγώ δεν ξέρω πως μπορεί να περασρι από την θεωρία στην πραξη.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #178 στις: Ιούλιος 14, 2021, 03:08:30 μμ »
Gvasilis μπορεί να έχεις δίκιο.. Ειναι σίγουρα κλισεδιαρικο, αλλά αν το σκεφτεις καλά, οι πολλοι έχουν παντα περισσοτερη δυναμη/δυναμική.
Απλώς εγώ δεν ξέρω πως μπορεί να περασρι από την θεωρία στην πραξη.
Αυτό λέω, βάζεις έναν στόχο που ξέρεις ότι δεν μπορείς να τον κάνεις πραξη

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 14, 2021, 03:53:46 μμ »
Γκαγκάριν
Διάλογο με παραθέσεις τάχα;
Μόνο συκοφαντίες και προφητικές κατάρες διαβάζω από εσένα.
Γιατί;
Σου φταίμε οι φυσικοί επειδή μας υποχρέωσαν να συγκατοικούμε σ' ένα κλάδο με άτομα σαν εσάς;
Γιατί δεν απαιτούσατε με την συκοφαντική ομάδα των αναπληρωτών βιολόγων την απόσχισή σας σε άλλο κλάδο;
Και δεν μου λες ρε έξυπνε Γκαγκάριν
Σε ποιο γυμνάσιο θα έχεις πλήρες ωράριο με τις ώρες της ειδικότητά σου μόνο;
Που πρέπει να έχει τουλάχιστον 7 τάξεις Α και 7 Β γυμνασίου. Δηλαδή μιλάμε για γυμνάσιο με τουλάχιστον 500 μαθητές.
Για πες μου μερικά που φτάνουν σε αυτά τα νούμερα;
Εκτός από συκοφάντης τι άλλο είσαι;

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #180 στις: Ιούλιος 14, 2021, 04:05:36 μμ »
.


Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #181 στις: Ιούλιος 14, 2021, 04:09:04 μμ »
Παράθεση
Από το 98 ναι μεν μπήκε ο ασεπ αλλά να σου θυμίσω και πόσοι φυσικοί έμπαιναν από το παράθυρο με 24μηνα και 30μηνα.
Δυστυχώς πληρώνουμε αμαρτίες του παρελθόντος και μας τιμώρησαν και στην ειδική αγωγή με τους πενιχρούς διορισμούς σε σχέση με αυτούς των μαθηματικών.
Το 24μηνο καθιερώθηκε το 2008 και κρίθηκε παράνομο με την γνωστή απόφαση του ΣΤΕ, το 30μηνο ήταν λιγοστές περιπτώσεις που περιλαμβάνονταν στο 40%
και σε αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε για πολύ λίγα άτομα.
Απαντώ σε συνάδελφο φυσικό που μου έστειλε πμ
Και βλέπω με έκπληξη ότι μερικοί έχουν καταπιεί αμάσητη την προπαγάνδα της διαπλοκής και διαφθοράς, που ναι μεν υπήρχε, αλλά όχι έτσι που παρουσιάζεται, ειδικά στους εκπαιδευτικούς. Δηλαδή σαν καθολικό φαινόμενο και επομένως μπορεί να δεχόμαστε κάθε κατηγορία αφιλτράριστη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2021, 04:10:40 μμ από Ulysses1 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159858
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 679
Σύνολο: 693

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.