*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ04 Ειδικής Αγωγής τα φώτα σας!  (Αναγνώστηκε 2527 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χημικός91

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΕ04 Ειδικής Αγωγής τα φώτα σας!
« στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 12:23:36 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, είναι το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το forum και σίγουρα όχι το τελευταίο! Είμαι Χημικός, έχω κάνει άλλες δουλειές μέχρι τώρα και αποφάσισα ότι θέλω ασχοληθώ με την εκπαίδευση και ιδιαίτερα με την ειδική αγωγή, κάτι που ίσως να μη μου περνούσε από το μυαλό αν δεν έβλεπα το πολύ ενδιαφέρον υλικό του μεταπτυχιακού που έκανε η κοπέλα μου η οποία είναι νηπιαγωγός ειδικής αγωγής.

Το έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα, έψαχνα τα πάντα σχετικά με αυτό μέχρι που έπεσα σε μια επιστολή του 2019 της Ένωσης Ελλήνων Χημικών προς το Υπουργείο στην οποία αναφέρεται και η εξής πληροφορία: Στα σχολεία δευτεροβάθμιας με λιγότερους από 300 μαθητές παίρνουν έναν ΠΕ02 κι έναν ΠΕ03 ΕΑΕ και μόνο σε αυτά με πάνω από 300 μαθητές παίρνουν κι έναν ΠΕ04, η οποία όμως είναι μια ενοποιημένη κατηγορία Φυσικών, Χημικών, Βιολόγων, Γεωλόγων όπου η πιθανότητα να προσληφθεί ο Χημικός είναι 20%! Η υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης δηλαδή.

Και ρωτάω τώρα εγώ εσάς που είστε μέσα σε αυτές τις διαδικασίες χρόνια και ξέρετε πως κινούνται τα πράγματα,  υπάρχει ρεαλιστική πιθανότητα να αρχίσουν να με καλούν ας πούμε μέσα στην επόμενη 10ετία? Όπως βλέπετε δεν έχω την απαίτηση να με πάρουν του χρόνου ή σε 2-3 χρόνια μιας και έχω παράλληλα δουλειά σίγουρη για τα επόμενα 12-13 χρόνια, οπότε δίνω αρκετό αέρα, φυσικά όμως όσο συντομότερα τόσο καλύτερα γιατί αυτό θέλω να κάνω. Είμαι έτοιμος να κάνω σεμινάριο για να προλάβω τους πίνακες του 2022 και σκοπεύω να κάνω και μεταπτυχιακό για τον κύριο πίνακα και τα έξτρα μόρια, αλλά προφανώς αυτό δε γίνεται να το ολοκληρώσω μέχρι το 2022. Διαφορετικά μου μπαίνουν ιδέες για δεύτερο πτυχίο στο Παιδαγωγικό αλλά ας μείνουμε προς το παρόν σε αυτά, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2021, 12:37:51 μμ από Χημικός91 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ04 Ειδικής Αγωγής τα φώτα σας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:55 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ04 Ειδικής Αγωγής τα φώτα σας!
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 12:45:00 μμ »
Καλώς ήρθες στο pde.

Στην ελληνική εκπαίδευση τίποτα δεν είναι σταθερό. Άρα κανείς δεν ξέρει τι θα ισχύει μετά από 10 χρόνια. Εδώ δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι θα ισχύει για τα κριτήρια των προσλήψεων αναπληρωτών και των μόνιμων διορισμών στην επόμενη προκήρυξη, που αναμένεται τέλος του 2022 με αρχές του 2023. Το ότι θα ασχολείσαι με άλλη δουλειά και δεν θα αποκτάς εκπαιδευτική προϋπηρεσία μέσα στα επόμενα 10-13 χρόνια, κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα για να πραγματοποιήσεις το στόχο σου να γίνει η εκπαίδευση η κύρια απασχόλησή σου.

Αποσυνδεδεμένος Χημικός91

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ04 Ειδικής Αγωγής τα φώτα σας!
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 01:23:32 μμ »
Καλώς ήρθες στο pde.

Στην ελληνική εκπαίδευση τίποτα δεν είναι σταθερό. Άρα κανείς δεν ξέρει τι θα ισχύει μετά από 10 χρόνια. Εδώ δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι θα ισχύει για τα κριτήρια των προσλήψεων αναπληρωτών και των μόνιμων διορισμών στην επόμενη προκήρυξη, που αναμένεται τέλος του 2022 με αρχές του 2023. Το ότι θα ασχολείσαι με άλλη δουλειά και δεν θα αποκτάς εκπαιδευτική προϋπηρεσία μέσα στα επόμενα 10-13 χρόνια, κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα για να πραγματοποιήσεις το στόχο σου να γίνει η εκπαίδευση η κύρια απασχόλησή σου.

Καλώς σας βρήκα. Δε θα ασχολούμαι με άλλη δουλειά, εννοείται ότι με το που με πάρουν θα πάω και συνεπώς θα χτίσω προϋπηρεσία, απλά λέω ότι μέχρι να έρθει αυτή η πρώτη φορά και λογικά στη συνέχεια οι επόμενες, έχω μια σίγουρη δουλειά/εισόδημα/ασφάλεια οπότε δεν έχω το άγχος και την άμεση ανάγκη να με πάρουν του χρόνου ή σε 2-3 χρόνια πχ, αρκεί όμως να γίνει μέσα σε ένα εύλογο διάστημα και όχι σε 15χρόνια ας πούμε. Οπότε αν και σίγουρα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με απόλυτη ακρίβεια, ρωτάω αυτούς που είναι στο χώρο χρόνια κι έχουν κάποια δεδομένα, αν μπορούν να κάνουν μια εκτίμηση για το αν μιλάμε για 5 χρονια, 10, 20 ή ποτέ. Αν ούτε καν αυτό μπορεί να γίνει, καλώς.

Και με την ευκαιρία ας προσθέσω και το εξής ερωτημα, μιας που το ψιλοανέφερα στο τέλος του πρώτου μηνύματος. Ποια η άποψη για δεύτερο πτυχίο στο Παιδαγωγικό το οποίο σαφώς κινείται πολύ καλύτερα? Αν υποθέσουμε ότι περνάω με την πρώτη και κάνω παράλληλα και το μεταπτυχιακό, σε 4 χρόνια έχω τελειώσει και θα έχω 2 πτυχία ΑΕΙ, μεταπτυχιακό, σεμινάριο + όλα τα άλλα που έχω ήδη, γλώσσες, ecdl κτλ. Αξίζει τον κόπο ή να συνεχίσω ως Χημικός έχοντας την άλλη μου δουλειά + ιδιαίτερα για να πορεύομαι μέχρι να έρθει αυτή η πρώτη φορά?

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ04 Ειδικής Αγωγής τα φώτα σας!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 01:43:05 μμ »
Καλώς σας βρήκα. Δε θα ασχολούμαι με άλλη δουλειά, εννοείται ότι με το που με πάρουν θα πάω και συνεπώς θα χτίσω προϋπηρεσία, απλά λέω ότι μέχρι να έρθει αυτή η πρώτη φορά και λογικά στη συνέχεια οι επόμενες, έχω μια σίγουρη δουλειά/εισόδημα/ασφάλεια οπότε δεν έχω το άγχος και την άμεση ανάγκη να με πάρουν του χρόνου ή σε 2-3 χρόνια πχ, αρκεί όμως να γίνει μέσα σε ένα εύλογο διάστημα και όχι σε 15χρόνια ας πούμε. Οπότε αν και σίγουρα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με απόλυτη ακρίβεια, ρωτάω αυτούς που είναι στο χώρο χρόνια κι έχουν κάποια δεδομένα, αν μπορούν να κάνουν μια εκτίμηση για το αν μιλάμε για 5 χρονια, 10, 20 ή ποτέ. Αν ούτε καν αυτό μπορεί να γίνει, καλώς.

Και με την ευκαιρία ας προσθέσω και το εξής ερωτημα, μιας που το ψιλοανέφερα στο τέλος του πρώτου μηνύματος. Ποια η άποψη για δεύτερο πτυχίο στο Παιδαγωγικό το οποίο σαφώς κινείται πολύ καλύτερα? Αν υποθέσουμε ότι περνάω με την πρώτη και κάνω παράλληλα και το μεταπτυχιακό, σε 4 χρόνια έχω τελειώσει και θα έχω 2 πτυχία ΑΕΙ, μεταπτυχιακό, σεμινάριο + όλα τα άλλα που έχω ήδη, γλώσσες, ecdl κτλ. Αξίζει τον κόπο ή να συνεχίσω ως Χημικός έχοντας την άλλη μου δουλειά + ιδιαίτερα για να πορεύομαι μέχρι να έρθει αυτή η πρώτη φορά?
Kάθε εκτίμηση είναι παρακινδυνευμένη και επομένως δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα για το πότε και το πως. Πρώτον: Σε λίγο καιρό θα έχουμε νέο νόμο προσλήψεων και διορισμών. Να δούμε τι θα αλλάξει σε σχέση με αυτόν που ισχύει τώρα. Αν για παράδειγμα βάλουν ή όχι γραπτό. Δεύτερον: Ο κλάδος των χημικών είναι παλιός και στα επόμενα χρόνια θα έχουμε πολλές συνταξιοδοτήσεις άρα και ευκαιρίες για να εισέλθουν και νεότεροι στο χώρο. Νεότερους εννοώ αυτούς που δεν εργάζονται τώρα! Συμπέρασμα: Ίσως αξίζει να κάνεις δυναμική κίνηση για να εργαστείς ως εκπαιδευτικός στο δημόσιο σχολείο αλλά θα πρέπει να δεις και τις εξελίξεις. Μπορείς να κρατήσεις μία δουλειά, αυτή που σε βολεύει και κάνε παράλληλα αυτά που θα μοριοδοτούνται αρκετά (π.χ. προετοιμασία για γραπτό αν γίνει και ξεκίνα σίγουρα ένα καλό μεταπτυχιακό). Επίσης ρόλο παίζει ο καλός βαθμός στο πτυχίο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ04 Ειδικής Αγωγής τα φώτα σας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:55 »

Αποσυνδεδεμένος Χημικός91

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ04 Ειδικής Αγωγής τα φώτα σας!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 02:10:33 μμ »
Kάθε εκτίμηση είναι παρακινδυνευμένη και επομένως δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα για το πότε και το πως. Πρώτον: Σε λίγο καιρό θα έχουμε νέο νόμο προσλήψεων και διορισμών. Να δούμε τι θα αλλάξει σε σχέση με αυτόν που ισχύει τώρα. Αν για παράδειγμα βάλουν ή όχι γραπτό. Δεύτερον: Ο κλάδος των χημικών είναι παλιός και στα επόμενα χρόνια θα έχουμε πολλές συνταξιοδοτήσεις άρα και ευκαιρίες για να εισέλθουν και νεότεροι στο χώρο. Νεότερους εννοώ αυτούς που δεν εργάζονται τώρα! Συμπέρασμα: Ίσως αξίζει να κάνεις δυναμική κίνηση για να εργαστείς ως εκπαιδευτικός στο δημόσιο σχολείο αλλά θα πρέπει να δεις και τις εξελίξεις. Μπορείς να κρατήσεις μία δουλειά, αυτή που σε βολεύει και κάνε παράλληλα αυτά που θα μοριοδοτούνται αρκετά (π.χ. προετοιμασία για γραπτό αν γίνει και ξεκίνα σίγουρα ένα καλό μεταπτυχιακό). Επίσης ρόλο παίζει ο καλός βαθμός στο πτυχίο...

Δηλαδή προτείνεις να προχωρήσω με την ιδιότητα του Χημικού και να μην μπω στον κόπο για Παιδαγωγικό, οπου εκεί πάμε για πρωτοβάθμια εκπαίδευση πια,  χρησιμοποιώντας το πτυχίο Χημείας σαν δεύτερο? Μιλάμε και για απορρόφηση στην ειδική αγωγή πάντα. Μεταπτυχιακό κτλ θα γινόταν και στις δύο περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ04 Ειδικής Αγωγής τα φώτα σας!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 02:18:39 μμ »
Δηλαδή προτείνεις να προχωρήσω με την ιδιότητα του Χημικού και να μην μπω στον κόπο για Παιδαγωγικό, οπου εκεί πάμε για πρωτοβάθμια εκπαίδευση πια,  χρησιμοποιώντας το πτυχίο Χημείας σαν δεύτερο? Μιλάμε και για απορρόφηση στην ειδική αγωγή πάντα. Μεταπτυχιακό κτλ θα γινόταν και στις δύο περιπτώσεις.
Όχι, δεν το αποκλείω αλλά να υπολογίσεις το χρόνο που χρειάζεται για να εισαχθείς με εξετάσεις και μετά να το τελειώσεις σε συνδυασμό της ύπαρξης του νέου συστήματος διορισμών (αν έχει μέσα γραπτό).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 254
Σύνολο: 267

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.