*

Αποστολέας Θέμα: Υπεραριθμία ή βελτίωση;  (Αναγνώστηκε 4062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 07, 2021, 10:34:11 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Ανήκω σε ΠΥΣΔΕ το οποίο έχει 4 ομάδες: Α1, Α2, Α3, Α4.
Οι Α1,Α2,Α3 είναι  όμορες ομάδες ενώ η Α4 όχι λόγω ιδιαιτερότητας της περιοχής.
Εγώ έχω οργανική σε σχολείο της Α1 ομάδας αλλά δε συμπληρώνω όλες μου τις ώρες και θέλω να φύγω από εκεί και να πάρω οργανική σε σχολείο της Α2 κατά προτίμηση όπου έχω και εντοπιότητα ή στην Α3.

Αν δεν κάνω λάθος, οι υπεράριθμοι είναι οι πρώτοι που καλούνται να διαλέξουν από τα οργανικά κενά και έπονται οι βελτιώσεις.

Μπορώ λοιπόν, αν κάνω αίτηση και κριθώ υπεράριθμος, να διαλέξω από τα οργανικά κενά των Α2, Α3 ή πρέπει να περιμένω τις βελτιώσεις;

Καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλες/όλους! Επανέρχομαι διότι πλησιάζει η ώρα της απόφασης και δε βρήκα απάντηση στην ανακοίνωση με τις επεξηγήσεις της ΔΙΔΕ όπου ανήκω..
Αν κάνω την αίτηση για ρύθμιση υπεραριθμίας και τελικά κριθώ υπεράριθμος αλλά δεν καταφέρω να πάρω οργανική θέση σε όμορη ομάδα(δε με ενδιαφέρει να πάρω οργανική σε άλλο σχολείο της δικής μου ομάδας) σ'αυτή τη φάση των τοποθετήσεων, μπορώ στη συνέχεια να κάνω κανονικά αίτηση στην επόμενη φάση, να υποβάλω δηλαδή κανονικά αίτηση βελτίωσης;;
Ή απλώς θεωρούμαι υπεράριθμος που δεν έχει λάβει οργανική και παραμένω στο τωρινό μου σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:33:35 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 07, 2021, 10:50:51 μμ »
Αρ..84582/Δ2/20-06-2013/

ΘΕΜΑ : «Διευκρινιστικές οδηγίες για τοποθετήσεις και ρύθμιση υπεραριθμιών εκπαιδευτικών Β/θμιας εκπαίδευσης


 Οι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να τοποθετηθούν σε κενές οργανικές θέσεις σχολείων της ίδιας ομάδας όπου ανήκει το σχολείο στο οποίο κρίθηκαν ως υπεράριθμοι, τοποθετούνται κατά απόλυτη προτεραιότητα, συγκρινόμενοι μόνο μεταξύ τους, με βάση το σύνολο των μονάδων μετάθεσης και τις δηλώσεις προτίμησής τους σε κενές οργανικές θέσεις σχολείων της ίδιας ομάδας.

Αν δεν υπάρχουν κενές θέσεις στην ίδια ομάδα ή εάν οι όποιες θέσεις υπήρχαν έχουν καταληφθεί από άλλους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς με περισσότερες μονάδες μετάθεσης, οι εναπομείναντες υπεράριθμοι τοποθετούνται κατά προτεραιότητα σε κενές θέσεις όμορης ομάδας σχολείων της ίδιας περιοχής μετάθεσης, μετά την τοποθέτηση των υπεράριθμων εκπαιδευτικών της ίδιας ομάδας σχολείων.

Γίνεται σαφές ότι οι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί δεν τοποθετούνται σε σχολείο όμορης ομάδας αν υπάρχει κενό σε σχολεία της ίδιας ομάδας με το σχολείο όπου υπηρετούσαν (άρθρο 12 παρ. 1 του Π.Δ. 100/97).

Σημειώνεται ότι σε περίπτωση λειτουργικής υπεραριθμίας και μόνο, οι εκπαιδευτικοί δύναται να τοποθετηθούν κατά προτεραιότητα για συμπλήρωση ωραρίου σε σχολικές μονάδες όλων των ομάδων σχολείων συγκρινόμενοι με τους υπόλοιπους λειτουργικά υπεράριθμους εκπαιδευτικούς βάσει μονάδων μετάθεσης, όπως προκύπτει από το άρθρο 12 του Π.Δ. 100/97.

γ) Οι εκπαιδευτικοί που δεν κατέστη δυνατόν ή δεν επιθυμούν να τοποθετηθούν σε σχολεία της ίδιας ή όμορης ομάδας, σύμφωνα με τις προηγούμενες α και β περιπτώσεις τοποθέτησης (άρθρο 14 παρ. 6, περ. α και β του Π.Δ. 50/96), τοποθετούνται σε κενές θέσεις σχολείων της ίδιας περιοχής μετάθεσης κατά τη διαδικασία των διατάξεων του άρθρου 15 του ίδιου Π.Δ/τος συγκρινόμενοι με όλους τους εκπαιδευτικούς που ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2021, 10:53:24 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 07, 2021, 11:33:13 μμ »
Σ'ευχαριστώ. Αν το καταλαβαίνω σωστά, μπορώ ως υπεράριθμος να πάρω οργανική θέση σε σχολείο όμορης ομάδας μόνο αν δεν υπάρχουν θέσεις στη δική μου ομάδα ή αν έχουν καταληφθεί από άλλους υπεράριθμους.
Και αν τελικά δεν πάρω νέα οργανική μέσω της υπεραριθμίας, συμμετέχω κανονικά στην τρίτη και τελευταία φάση τοποθετήσεων αναζητώντας εκεί τη βελτίωση σε όποια ομάδα σχολείων επιθυμώ.
Συνεπώς δε ''χάνω'' κάτι αν κριθώ υπεράριθμος, ούτε την οργανική μου θέση ούτε το δικαίωμα να συμμετάσχω στη διαδικασία των βελτιώσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2021, 11:35:04 μμ από GLNS »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 07, 2021, 11:56:04 μμ »
Σωστά. Απλα στη βελτίωση συγκρίνεσαι βάσει μορίων και με αυτούς που ήρθαν με μετάθεση ή είναι στη διαθεση. Με την ρύθμιση υπεραριθμίας μπορείς πιο εύκολα να πετύχεις καλύτερη οργανική από ότι με τη διαδικασία των βελτιώσεων που διαλέγεις από τις θέσεις που απομειναν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:33:35 »

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 08, 2021, 12:21:19 πμ »
Ναι, εννοείται! Απλώς υποβάλλοντας τώρα την αίτηση για ρύθμιση υπεραριθμίας(β' φάση τοποθετήσεων) έχω μια μικρή πιθανότητα να καταφέρω(ανώδυνα,χωρίς να ρισκάρω κάτι) να πάρω νωρίτερα την επιθυμητή οργανική θέση και να μην κονταροχτυπηθώ μετά με τους πολλούς!
Αν δεν το καταφέρω, που είναι και το πιθανότερο σενάριο, μπαίνω κανονικά στη διαδικασία των βελτιώσεων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.