*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 183595 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #546 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 06:23:37 μμ »
Το μέλος iolk ως τι γράφει σε ένα εκπαιδευτικό φόρουμ όπως αυτό; Από τα γραφόμενά του συμπεραίνει κανείς ότι δεν είναι καν εκπαιδευτικός. Ας μας δηλώσει πρώτα την επαγγελματική του ιδιότητα και μετά θα του απαντήσω δεόντως.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:55 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #547 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 06:37:37 μμ »
Είστε αποκομμένοι από την κοινωνία οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου...

Οποίος σας ασκεί κριτική δέχεται ύβρεις την ιδια στιγμή που ο γονέας στελνει το παιδί στο φροντιστηριο απο την Ε Δημοτικού μέχρι την Γ Λυκειου με οδυνηρό οικονομικό κόστος αφού στο σχολείο καθε αλλο παρα μόρφωση παρέχεται...

Και βλέπει τους εκπαιδευτικούς με σταλινικά ποσοστά να απορρίπτει κάθε αξιολόγηση...Δηλαδή ο μακακας ο φορολογούμενος να πληρώνει και κάποιοι να συνεχίζουν να πίνουν καφέ...

Η μονιμότητα είναι πλέον ΑΝΑΠΗΡΙΑ για αυτό το κράτος...

Είστε ισοπεδωτικός/ή! Φροντιστήριο πηγαίνετε τα παιδιά σας (δεν πήγα ούτε μια ώρα) για να ανταγωνιστείτε τα παιδιά του γείτονα. Για αυτό εξάλλου ιδιαίτερα κάνουν ακόμη και οι μαθητές του κολλεγίου Αθηνών. Το δημόσιο σχολείο θέλει τη στήριξη όλων μας, γονέων, καθηγητών και μαθητών. Είναι η καρδιά κάθε κοινωνίας. Αν ενδιαφέρονταν οι γονείς, θα είχαμε πολύ διαφορετικά σχολεία παντού! Κυνηγήστε τους δημάρχους σας να ομορφύνουν τους χώρους των σχολείων. Μπείτε μπροστά να διακδικήσετε καλύτερα σχολεία! Σταθείτε κοντά στους δασκάλους που παλεύουν με παιδιά από κάθε καρυδιάς καρύδι, σε τάξεις των 28 παιδιών! Γιατί και στη Σουηδία τόσα είναι τα παιδιά στις τάξεις, αλλά είναι από γονείς με σουηδικό πολιτισμό, ευγενικοί δηλαδή και δημοκρατικοί. Αναθρέψτε τα παιδιά σας σωστά, κι όταν ο δάσκαλος τα αναλάβει θα κάνει θαύματα! Να είστε σίγουροι! Ούτε μια ώρα επιπλέον δεν απαιτείται. Γίνεται καλή δουλειά στα σχολεία μας. Αυτοί που είναι προς απόλυση είναι ελάχιστοι. Και βρίσκονται εκτός τάξης τις περισσότερες φορές. Δεν είστε άμοιροι ευθυνών οι γονείς για την κατάσταση στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #548 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 07:19:58 μμ »
Όταν λέει καθορίζει τον τρόπο διεξαγωγής συνεδριάσεων, δεν σημαίνει ότι ο τρόπος αυτός θα είναι να καθόμαστε οκλαδόν με ένα αγκάθι στον βόλο. Προφανώς υπάρχουν και εργατικές διατάξεις που απαγορεύουν συνεδρίαση σε άσχετες ώρες, ή ώρες κοινής ησυχίας.

Όσον αφορά τις δικτυακές συνεδριάσεις, αυτό λύνεται πολύ εύκολα. Δεν έχω υπολογιστή, δεν έχω τηλέφωνο, δεν έχω δίκτυο, δεν έχω καν σπίτι αλλά μένω σε τσαντίρι. Ή τα έχω όλα αυτά, αλλά δεν τα κάνω δώρο στον διευθυντή και στην υπηρεσία. Τέλος.

Ή ακόμα καλύτερα, προσφέρω τον προσωπικό μου υπολογιστή στην υπηρεσία, με σκοπό να γίνει η συνεδρίαση, με νοίκι 500 ευρώ την ώρα. Την δε προσωπική μου σύνδεση στο διαδίκτυο , την προσφέρω στην υπηρεσία με νοίκι 1500 ευρώ την ώρα.

The Shutdown. You and me, for MY bigMac?
Οτι μπορούμε να το αποφύγουμε συμφωνώ.Το θέμα όμως που συζητάμε αυτή τη στιγμή δεν ειναι αυτό.Ειναι εάν δίνει τη δυνατότητα στον διευθυντή να συγκαλεί διαδικτυακή συνεδρίαση.Κ αν δεν τη δίνει αυτή τη δυνατότητα, τότε γιατί οι σχετικές οδηγίες του υπουργείου αναφέρουν ρητώς ότι ο διευθυντής καθορίζει τον χρόνο και τον τρόπο? Αφου αυτά (, υποτίθεται ότι) είναι δεδομένα. Χρόνος =13.15-14.00 και τρόπος = δια ζώσης.

Γιατί λοιπόν χρειάζεται ο διευθυντής να καθορίσει αυτές τις δύο παραμέτρους? Γιατί απλούστατα δεν είναι πια δεδομένες/ήδη καθορισμένες.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #549 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 07:23:08 μμ »
Το ότι απεργούμε με βάρδιες, και όχι όλοι ταυτόχρονα, δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε συλλογικό μέτωπο αντίστασης.
Αντίθετα η συλλογικότητα είναι ακόμα περισσότερη, γιατί απαιτεί περισσότερη οργάνωση για το πότε ο καθένας θα απεργήσει, με σκοπό την μέγιστη αναταραχή.

Μέγιστη αναταραχή θα είναι αν παραλύσουν όλα με τη μια .Αν ξεκινήσουν λίγες ομάδες στην αρχή , αυτές πολύ ευκολα θα καμφθούν κ όλα θα λήξουν άδικα πριν καλά καλά ξεκινήσουν .
Η ισχύς είναι εν τη ενώσει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:55 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #550 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 07:30:33 μμ »
Θα συμφωνούσα στην ταυτόχρονη απεργία όλων των διευθυντών , αν υπήρχε παράλληλα πρόβλεψη για απεργιακό ταμείο ώστε να καλυφθούν οι οικονομικές απώλειες του κάθε διευθυντή που δηλώνει απεργός. Ένας μισθός είναι η μέγιστη ποινή για μη συμμετοχή στην αξιολόγηση, δεν μπορεί να καλύψει η ΟΛΜΕ/ΔΟΕ την χασούρα των απεργών διευθυντών, έτσι ώστε ανέξοδα να συνταχθούν υπέρ μας;

Αλλά ακόμα και αν δεν αποφασίσει η ΟΛΜΕ/ΔΟΕ να καλύψει οικονομικά μέσω απεργιακού ταμείου τους διευθυντές σχολικών μονάδων που απεργούν, οι ίδιοι οι σύλλογοι διδασκόντων τι κάνουν; Δεν μπορούν να κάνουν ένα ρεφενέ, και να βοηθήσουν οικονομικά τους διευθυντές τους που απεργούν;

Κάλυψη των απεργών διευθυντών σχολικών μονάδων από το απεργιακό ταμείο  αυτό είναι αλληλεγγύη και συλλογικότητα, όχι οι μπαρούφες περί μαζικής ταυτόχρονης απεργίας στην αξιολόγηση που μας τσαμπουνάνε οι αφελείς (ή οι πεμπτοφαλλαγίτες της γαλάζιας διοίκησης που ζουν ανάμεσά μας, εδώ στα δικτυακά φόρα
Όχι, αυτο δεν ειναι συλλογικότητα Αυτό είναι βάζω άλλους μπροστά να βγάλουν το φίδι από την τρύπα κ γω βγαζω την ουρά μου απ' έξω κραυγάζοντας όμως κατά τα άλλα ότι δίνω αγώνα.
Να σε διορθωσω επίσης, ότι ο ένας μισθός που αναφέρεις είναι η ελάχιστη ποινή και όχι η μέγιστη όπως αναφέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2021, 07:47:44 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος iolk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #551 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 07:36:48 μμ »
To δημόσιο σχολείο δεν το αγαπάει κανένας (πλεον) ...Ούτε ο μαθητής, ουτε ο καθηγητής , ουτε ο γονιός...οι δυο πρώτοι το εχουν σαν αγγαρεία ο δε τρίτος πλήρη αδιαφορία...

Παράθεση
Το δημόσιο σχολείο θέλει τη στήριξη όλων μας, γονέων, καθηγητών και μαθητών.


Δεν είναι η καρδία της κοινωνίας...Η καρδιά είναι η πλατεία, το μπαράκι, το ίντερνετ...
Παράθεση
Είναι η καρδιά κάθε κοινωνίας.

Μάλιστα Σουηδία με μισθούς 320-540-750 ευρώ και φορολογία στο 24% διότι αλλιώς πως θα συντηρηθεί το φορο-νταχαου..Να αυξηθούν οι φόροι λοιπόν..?

Παράθεση
Αν ενδιαφέρονταν οι γονείς, θα είχαμε πολύ διαφορετικά σχολεία παντού! Κυνηγήστε τους δημάρχους σας να ομορφύνουν τους χώρους των σχολείων. Μπείτε μπροστά να διακδικήσετε καλύτερα σχολεία! Σταθείτε κοντά στους δασκάλους που παλεύουν με παιδιά από κάθε καρυδιάς καρύδι, σε τάξεις των 28 παιδιών! Γιατί και στη Σουηδία τόσα είναι τα παιδιά στις τάξεις, αλλά είναι από γονείς με σουηδικό πολιτισμό, ευγενικοί δηλαδή και δημοκρατικοί.


Φταίνε οι γονείς λοιπόν...Ενταξει τελειωσαμε εμεις σαν καθηγητες καμια ευθυνη...

Παράθεση
Αναθρέψτε τα παιδιά σας σωστά, κι όταν ο δάσκαλος τα αναλάβει θα κάνει θαύματα! Να είστε σίγουροι! Ούτε μια ώρα επιπλέον δεν απαιτείται. Γίνεται καλή δουλειά στα σχολεία μας. Αυτοί που είναι προς απόλυση είναι ελάχιστοι. Και βρίσκονται εκτός τάξης τις περισσότερες φορές. Δεν είστε άμοιροι ευθυνών οι γονείς για την κατάσταση στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #552 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:22:33 μμ »
Όχι, αυτο δεν ειναι συλλογικότητα Αυτό είναι βάζω άλλους μπροστά να βγάλουν το φίδι από την τρύπα κ γω βγαζω την ουρά μου απ' έξω κραυγάζοντας όμως κατά τα άλλα ότι δίνω αγώνα.
Να σε διορθωσω επίσης, ότι ο ένας μισθός που αναφέρεις είναι η ελάχιστη ποινή και όχι η μέγιστη όπως αναφέρεις.

Έχεις δίκιο, ένας μισθός είναι η κατά πάσα πιθανότητα ποινή, δεν είναι η μέγιστη.  Σε κάθε περίπτωση πάντως, αυτή η ποινή θα επιβαλλόταν σε περίπτωση που δεν είχε προκηρυχθεί απεργία. Εφόσον προκηρύχθηκε απεργία, χρηματική ποινή δεν πρόκειται να υπάρξει, μέχρι να προσφύγει στα δικαστήρια το ΥΠΕΠΘ και να υποστηρίξει ότι ο νόμος είναι πάνω από το συνταγματικό δικαίωμα στην απεργία (και να χάσει πανηγυρικά).

Αυτό που προτείνω εγώ, δεν είναι βάζω τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Είναι βάζω το χέρι στην τσέπη και ενισχύω το απεργιακό ταμείο, και είναι η έξυπνη τακτική.

Σε ένα σύλλογο διδασκόντων, είναι πολύ καλύτερο να κινδυνεύσει να χάσει ένα μισθό μόνο ο διευθυντής, παρά να κινδυνεύσουν να χάσουν ένα μισθό όλοι του συλλόγου. Οι υπόλοιποι του συλλόγου, στην ακραία περίπτωση που χάσει έναν μισθό ο διευθυντής, και εφόσον υπάρχει αλληλεγγύη, θα τον στηρίξουν με το απεργιακό ταμείο.

Αυτό θα πει συλλογικότητα και οργανωμένη αντίσταση, να κινδυνεύσει να χάσει ένας μόνο τον μισθό του και όχι όλοι. Και όσοι δεν κινδυνεύσουν, να τον στηρίξουν οικονομικά σε περίπτωση που ο κίνδυνος επαληθευτεί. Αυτό που προτείνεις εσύ, να κινδυνεύσουμε δηλαδή να χάσουμε όλοι ένα μισθό δεν ονομάζεται συλλογικότητα, μάλλον ηλιθιότητα θα το ονόμαζα.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:39:00 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #553 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:38:29 μμ »
Σωστά το λες, ένας μισθός είναι κατά πάσα πιθανότητα η ποινή, δεν είναι όμως η ελάχιστη.
Σε κάθε περίπτωση, αυτή η ποινή θα επιβαλλόταν σε περίπτωση που δεν είχε προκηρυχθεί απεργία.
Εφόσον προκηρύχθηκε απεργία, ποινή δεν υπάρχει, μέχρι να προσφύγει στα δικαστήρια το υπεπθ.

Δεν είναι βάζω τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Είναι η έξυπνη τακτική.
Σε ένα σύλλογο, είναι καλύτερο να χάσει ένα μισθό ο διευθυντής, παρά να χάσουν ένα μισθό όλοι του συλλόγου.

Αυτό θα πει συλλογικότητα και οργανωμένη αντίσταση, να χάσει ένας μόνο το μισθό του και όχι όλοι.
Αυτό που λες εσύ δεν είναι συλλογικότητα, είναι ηλιθιότητα.


Και αυτό που λες εσύ  το λένε κουτοπόνηρια και ψευτονταηλικι. Φωνασκω ότι δίνω αγώνα ,φωνάζω δυνατά να με ακούσουν όλοι ,ότι είμαι ο σούπερ επαναστάτης, χωρίς να θέλω να πάθω ούτε γρατζουνιά κ ταυτόχρονα δίνω οδηγίες στο πώς να κινηθούν οι ΑΛΛΟΙ (Για τον εαυτούλη μου ούτε κουβέντα, αφού είμαι τόσο έξυπνος που θα είμαι κρυμμένος από πίσω ,μην και φανώ- θα λέω ότι αγωνίζομαι βέβαια με τα λόγια ,θα την πληρώσουν οι άλλοι κ θα φωνάζω μετά ότι δεν τα έκαναν καλά αυτά που με τόση ευφηια εγώ είχα τους είχα υποδείξει.

Υ.Γ το να μη θέλει κανείς να έρθει σε σύγκρουση φοβούμενος τις όποιες επιπτώσεις είναι απολύτως κατανοητό κ ανθρώπινο .Το να  μειώνει όμως όσους έχουν άλλη οπτική για το θέμα, να κολλάει ταμπέλες , να υποδεικνύει ποιες συνέπειες θα υποστούν οι ΆΛΛΟΙ ,ο εαυτουλης απ' έξω, κ να φωνάζει κ από πάνω ότι αυτός είναι ο πιο έξυπνος σούπερ επαναστατης είναι το λιγότερο αηδιαστικό.
Επίσης, επειδή το αναφέρεις συνέχεια ,οι συνέπειες δεν θα ειναι μόνο οικονομικές

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #554 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:39:07 μμ »
Σχετικά με τους νεοδιόριστους, στους οποίους ανήκω κι εγώ, όντως έγινε αναφορά στη γενική συνέλευση του Συλλόγου της περιοχής. Λίγο πολύ είπαν ότι στο υπουργείο νομίζουν ότι βρήκαν την τέλεια λύση διορίζοντας 11700 άτομα... Ότι αυτοί επειδή ακριβώς θα φοβούνται επί 2 χρόνια μη τυχόν κ δε μονιμοποιηθουν, θα τους "βγάλουν" και τη δουλειά της αξιολόγησης τώρα και μετά και τα υπόλοιπα που θα εμπνευστουν. Εχουβ ξεχάσει μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουμε πάνω από 10ετια στο δημόσιο σχολείο κ ξέρουμε πολύ καλά τι συμβαίνει και πού το πάνε.  Εδώ, στην περιοχή μας οι νεοδιόριστοι έχουν βγει μπροστά, οπότε αν έχουν ποντάρει στους "ευάλωτους" νεοδιόριστους, το έχουν ήδη χασει

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #555 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:39:58 μμ »
@georgia06
Don't feed the troll.
Ο/η donkey προσπαθεί εντεχνως να αποπροσανατολίσει και να προβοκάρει την αποχη-απεργία με δήθεν ερωτήματα απορίες που είτε έχουν απαντηθεί είτε δεν έχουν λογική βάση. Ενώ στην ουσία θέλει να πείσει για το άστοχο της μαζικής συμμετοχής στην αποχη- απεργία.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #556 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:41:05 μμ »

Και αυτό που λες εσύ  το λένε κουτοπόνηρια και ψευτονταηλικι. Φωνασκω ότι δίνω αγώνα ,φωνάζω δυνατά να με ακούσουν όλοι ,ότι είμαι ο σούπερ επαναστάτης, χωρίς να θέλω να πάθω ούτε γρατζουνιά κ ταυτόχρονα δίνω οδηγίες στο πώς να κινηθούν οι ΑΛΛΟΙ (Για τον εαυτούλη μου ούτε κουβέντα, αφού είμαι τόσο έξυπνος που θα είμαι κρυμμένος από πίσω ,μην και φανώ- θα λέω ότι αγωνίζομαι βέβαια με τα λόγια ,θα την πληρώσουν οι άλλοι κ θα φωνάζω μετά ότι δεν τα έκαναν καλά αυτά που με τόση ευφηια εγώ είχα τους είχα υποδείξει.

Υ.Γ το να μη θέλει κανείς να έρθει σε σύγκρουση φοβούμενος τις όποιες επιπτώσεις είναι απολύτως κατανοητό κ ανθρώπινο .Το να  μειώνει όμως όσους έχουν άλλη οπτική για το θέμα, να κολλάει ταμπέλες , να υποδεικνύει ποιες συνέπειες θα υποστούν οι ΆΛΛΟΙ ,ο εαυτουλης απ' έξω, κ να φωνάζει κ από πάνω ότι αυτός είναι ο πιο έξυπνος σούπερ επαναστατης είναι το λιγότερο αηδιαστικό.
Επίσης, επειδή το αναφέρεις συνέχεια ,οι συνέπειες δεν θα ειναι μόνο οικονομικές

Ψεύδεσαι και διαστρεβλώνεις τα λόγια μου.
Μίλησα για απεργιακό ταμείο, είπα ότι όλοι θα καλύψουν το ενδεχόμενο οικονομικό κόστος του ενός.
Του ενός που μπαίνει μπροστά στην μάχη.
Αυτό δεν ονομάζεται κουτοπονηρία, αυτό ονομάζεται ΠΛΗΡΩΝΩ!

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2021, 10:26:32 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #557 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:44:07 μμ »
Ψεύδεσαι και διαστρεβλώνεις τα λόγια μου.
Μίλησα για απεργιακό ταμείο, είπα ότι όλοι θα καλύψουν το ενδεχόμενο οικονομικό κόστος τους ενός.
Αυτό δεν ονομάζεται κουτοπονηρία, αυτό ονομάζεται ΠΛΗΡΩΝΩ!

Ναι,  μόνο που κόβεται ο μισθός κάποιου ΑΛΛΟΥ κ πληρώνει επίσης κάποιος ΑΛΛΟΣ (η ΔΟΕ/ΟΛΜΕ μας είπες προ ολίγου).
υ.γ τα λόγια σου είναι γραμμένα ,μπορεί ο καθένας να τα ερμηνεύσει κ να αξιολογήσει αν παρερμηνευω ή όχι.
Ξαναλέω επίσης ότι οι ποινές δεν είναι μόνο οικονομικές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:46:12 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #558 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:46:41 μμ »

Ναι,  μόνο που κόβεται ο μισθός κάποιου ΑΛΛΟΥ κ πληρώνει επίσης κάποιος ΑΛΛΟΣ.
υ.γ τα λόγια σου είναι γραμμένα ,μπορεί ο καθένας να τα ερμηνεύσει κ να αξιολογήσει αν παρερμηνευω ή όχι.
Ξαναλέω επίσης ότι οι ποινές δεν είναι μόνο οικονομικές.

Έχεις πρόβλημα στην ανάγνωση;
Που έγραψα ότι πληρώνει άλλος;
Για απεργιακό ταμείο μίλησα, το απεργιακό ταμείο το πληρώνουμε εμείς.

Ένας μισθός είναι η ποινή για μη συμμετοχή στην αξιολόγηση, δεν μπορεί να καλύψει η ΟΛΜΕ/ΔΟΕ την χασούρα των απεργών διευθυντών, έτσι ώστε ανέξοδα να συνταχθούν υπέρ μας;

Αλλά ακόμα και αν δεν αποφασίσει η ΟΛΜΕ/ΔΟΕ να καλύψει οικονομικά μέσω απεργιακού ταμείου τους διευθυντές σχολικών μονάδων που απεργούν, οι ίδιοι οι σύλλογοι διδασκόντων τι κάνουν; Δεν μπορούν να κάνουν ένα ρεφενέ, και να βοηθήσουν οικονομικά τους διευθυντές τους που απεργούν;

Σε φοβίζει βλέπω το ενδεχόμενο να στηρίξουμε οικονομικά τους απεργούντες διευθυντές σχολικών μονάδων.
Χμμμ...πέμπτη φάλαγγα μου μυρίζει....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2021, 09:01:05 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #559 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:51:52 μμ »
Χωρίς να συμφωνώ με donkey, έχω την εντύπωση ότι σε μαζικές απεργίες αλλων κλάδων, έχουν πατέντες τέτοιες ώστε να κλείνει η υπηρεσία αλλά να μην επωμίζονται τεράστιο κόστος. διορθώστε με αν κάνω λάθος. πχ στο μετρό τη μια απεργούν οι οδηγοί την άλλη οι μηχανικοί κοκ. Επίσης οι πανεπιστημιακοί απεργούν απέχοντας από τα διδακτικά καθήκοντα, όχι όμως ερευνητικά ή διοικητικά κ έτσι παλιά τουλάχιστον που ο μισθός τους ήταν στη βάση επιδομάτων, έχαναν μόνο επίδομα. Αλλά σ εμάς δν νομθζω ότι μπορεί να βρεθεί τρόπος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.