*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 182417 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #924 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 08:41:40 πμ »
Καλά, υπάρχουν άνθρωποι που ψήφισαν ΝΔ και δεν ήξεραν ότι θα έρθει αυτού του τύπου η αξιολόγηση; Παρ'  όλα αυτά πρέπει να απεργήσουν και οφείλουν να το κάνουν. Αν η απεργία δεν έχει ένα μεγάλο ποσοστό συμμετοχής, τελειώσαμε και τέλειωσε και η όποια αξιοπρέπειά μας. Όσοι δεν θα απεργήσουν, ξέρουμε ποιοι είναι...
Με ενδιαφέρει να μάθω ποιοι είναι. Δηλαδή να ξέρω σε ποια κατηγορία με κατατάσσεις, έτσι όμορφα και δημοκρατικά. Δεν δέχεσαι όπως αρκετοί εδώ μέσα αντίθετη από τη δική σας άποψη. Δεν μπορείτε να κατανοήσετε ότι υπάρχουν κάποιοι που κρίνουν και ελέγχουν τα επιχειρήματα με καθαρό μυαλό και όχι μέσω των ιδεολογικών και συναισθηματικών εμπλοκών. Διαβάζεις το φεκ, μελετάς τις προτάσεις του ιεπ, αποφασίζεις! Όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες μερικών, οι οποίες εμφορούνται από την πίστη πως θα ρίξουν την κυβέρνηση. Ωραία, καλώς να πέσει, γιατί δεν αρέσει, γιατί απέτυχε στα σημαντικά, και δεν συγκαταλέγεται σε αυτά η αξιολόγηση και γενικά όσες αλλαγές έγιναν στην εκπαίδευση, αλλά η διαχείριση της πανδημίας, το ξόδεμα δημοσίου χρήματος, η ένταξη στο κυβερνητικό σχήμα ατόμων ακροδεξιών πεποιθήσεων και συνεχίζεται η λίστα…

Ποια δουλειά έχω εγώ ο εκπαιδευτικός της τάξης που δεν έχω καμία προσδοκία καμία φιλοδοξία πολιτική να εμπλακώ σε έναν πόλεμο με την κυβέρνηση με αφορμή την αξιολόγηση, στην οποία πιστεύω! Κρίθηκα μέσω ασεπ γραπτού, κρίνομαι στους ακαδημαικούς χώρους όπου κινούμαι, αξιολογώ και αξιολογούμαι για τα προγράμματα στα οποία συμμετέχω, πώς είναι δυνατόν να αρνούμαι την αξιολόγηση! Μου φαίνεται αστείο, ανέκδοτο! Είναι επικίνδυνο όμως να χαρακτηρίζετε, να δαχτυλοδείχνετε ανθρώπους, επειδή και μόνο δεν έχουν τη δική σας άποψη. Δείτε το πρόσωπό σας στον καθρέφτη. Σκεφτείτε τα πράγματα καθαρά και αν κρίνετε ότι δικαίως γίνεται η απεργία, απεργήστε! Όσοι κρίνουν ότι γίνεται αδίκως δεν θα απεργήσουν. Τα πράγματα είναι απλά! Δημοκρατικά. Τίμια και καθαρά! Έχουμε δικαίωμα επιλογής. Αρκετοί σύρθηκαν στην απεργία, για να μην φανούν κάπως στους άλλους. Αυτό δεν αποτελεί ελεύθερη βούληση. Αλλά ανώριμη στάση.

Επιτέλους όμως κηρύχθηκε μια απεργία κανονική! Τα προηγούμενα χρόνια ελάχιστοι συμμετείχαν. Αύριο αναμένουμε μεγάλη συμμετοχή. Όσοι υπογράψατε στην αποχή, θα απεργήσετε, αφού αυτό πιστεύετε (ή μήπως δεν το πιστεύετε;). Υπάρχουν πολλοί χαρακτηρισμοί και πολλές κατηγορίες για τους ανθρώπους που απεργούν επίσης. Αλλά σημασία έχει να σταθούμε απέναντι ή να είμαστε δημοκρατικοί; Στη δημοκρατία υπάρχει πολυφωνία. Μην επιδιώκετε τη μάζα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:14:22 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #925 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 08:52:24 πμ »
Τι πόντους της δίνει;; Εδώ στην τελευταία δημοσκόπηση, πριν λίγες μέρες, είχε 1% μόλις στις θετικές γνώμες, με τον Δένδια που είναι κι ο δημοφιλέστερος, στο 19%!
Ο κόσμος ξέρει πολύ καλά τι γίνεται...

Τη διάλυση τουσχολείου από την Κεραμέως ο κόσμος την ξερει γιατί τη βλέπει γυρω του. Μόνο ο TimPap δεν τη βλέπει.  ;D

Όμως για το θεμα της αξιολόγησης (που όσοι δεν ξέρουν ταυτίζουν με την αυτοαξιολόγηση), δεν θα πει κανείς ότι η Κεραέως είναι ..... άρα και ο νόμος της είανι προβλματικός άρα καλά κάνουν και απεργούν.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3369
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #926 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 09:41:07 πμ »
TimPap, εγώ δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά, αλλά σε συναδέρφους στο φετινό σχολείο, που ξέρουμε πολύ καλά γιατί δεν απεργούν. Δεν είναι η ώρα να πω τώρα. Πάντως, αυτοί αποσπάσεις σε Υπουργεία παίρνουν πανεύκολα, ενώ οι άλλοι... Η απεργία είναι αντίδραση πάνω απ' όλα, γιατί ποιος άλλος Υπουργός έχει κάνει τόσες μηνύσεις εις βάρος των υπαλλήλων; Για πες...

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #927 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 10:01:14 πμ »
TimPap, εγώ δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά, αλλά σε συναδέρφους στο φετινό σχολείο, που ξέρουμε πολύ καλά γιατί δεν απεργούν. Δεν είναι η ώρα να πω τώρα. Πάντως, αυτοί αποσπάσεις σε Υπουργεία παίρνουν πανεύκολα, ενώ οι άλλοι... Η απεργία είναι αντίδραση πάνω απ' όλα, γιατί ποιος άλλος Υπουργός έχει κάνει τόσες μηνύσεις εις βάρος των υπαλλήλων; Για πες...
Ποιος άλλος κλάδος στράφηκε ενάντια σε ψηφισμένο νόμο;
(Ας αναφερόσουν στα συγκεκριμένα άτομα τότε! Όταν γενικεύεις, συμπεριλαμβάνεις κάθε έναν και κάθεμια που δεν πιστεύει στο δίκαιο αυτής της απεργίας, όπως και σε εμένα. Αλίμονο, αν ρίχνουμε βόμβες μολότοφ, σαν σε εκείνους στη Μαρφίν. Ρίξτε τους τόνους, δείτε αποστασιοποιημένα λίγο για το τι «αγωνίζεστε». Στον δικό μου κύκλο είμαστε ελάχιστοι αμοιβόμενοι από τον κρατικό προυπολογισμό. Περιττό να σας πω πώς αντιλαμβάνονται την αντίδραση στην αξιολόγηση. Οι πιο πολλοί βέβαια ούτε καν ασχολούνται!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:14:22 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #928 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 10:03:45 πμ »
Τη διάλυση τουσχολείου από την Κεραμέως ο κόσμος την ξερει γιατί τη βλέπει γυρω του. Μόνο ο TimPap δεν τη βλέπει.  ;D

Όμως για το θεμα της αξιολόγησης (που όσοι δεν ξέρουν ταυτίζουν με την αυτοαξιολόγηση), δεν θα πει κανείς ότι η Κεραέως είναι ..... άρα και ο νόμος της είανι προβλματικός άρα καλά κάνουν και απεργούν.
Ήταν δηλαδή ιδανικό πριν! Βλέπει ό,τι έβλεπε. Σε κάποια σημεία ίσως και να εκτιμά ότι υπήρξαν βελτιώσεις. Οι μαθητές μας πχ όσο και αν αγανακτούν που ξεκίνησαν από νωρίς τα 7ωρα, αναγνωρίζουν τη διαφορά με άλλες χρονιές που έμεναν στα 4ωρα για καιρό. Μάλιστα με μόνιμο προσωπικό μόνο! Ανέκδοτο λοιπόν αυτό. Θα διαλυθεί αν εφαρμοστεί η αξιολόγηση δηλαδή; Με συμπάθεια στο λέω, ξαναδιάβασε το νόμο και άσε για λίγο τις φυλλάδες της ολμε. Ομαδική παράκρουση και πλάνη. Δεν είναι η πρώτη φορά βέβαια που συμβαίνει αυτό, αλλά τώρα μας αφορά όλους όλους είτε είμαστε στον χώρο είτε όχι. Αυτοπυροβολείστε!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2021, 10:07:10 πμ από TimPap »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #929 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 10:32:12 πμ »
Με ενδιαφέρει να μάθω ποιοι είναι. Δηλαδή να ξέρω σε ποια κατηγορία με κατατάσσεις, έτσι όμορφα και δημοκρατικά. Δεν δέχεσαι όπως αρκετοί εδώ μέσα αντίθετη από τη δική σας άποψη. Δεν μπορείτε να κατανοήσετε ότι υπάρχουν κάποιοι που κρίνουν και ελέγχουν τα επιχειρήματα με καθαρό μυαλό και όχι μέσω των ιδεολογικών και συναισθηματικών εμπλοκών. Διαβάζεις το φεκ, μελετάς τις προτάσεις του ιεπ, αποφασίζεις! Όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες μερικών, οι οποίες εμφορούνται από την πίστη πως θα ρίξουν την κυβέρνηση. Ωραία, καλώς να πέσει, γιατί δεν αρέσει, γιατί απέτυχε στα σημαντικά, και δεν συγκαταλέγεται σε αυτά η αξιολόγηση και γενικά όσες αλλαγές έγιναν στην εκπαίδευση, αλλά η διαχείριση της πανδημίας, το ξόδεμα δημοσίου χρήματος, η ένταξη στο κυβερνητικό σχήμα ατόμων ακροδεξιών πεποιθήσεων και συνεχίζεται η λίστα…
Δίκιο έχεις!!! Για τους λάθος λόγους απεργούμε... είναι βέβαια προσβλητικό ο λόγος που ξεσήκωσε κύμα αντίδρασης να είναι αυτός...η αξιολόγηση...είναι προσβλητικό για δασκάλους/εκπαιδευτικούς.
Δεν απεργώ!!! Δηλώνω για να μην αρχίσετε να με τιτλοφορείτε, ότι είμαι αριστερός, εκ καταγωγής, εκ πεποιθήσεως, εκ ιδεολογίας, εκ εκ εκ...αλλά πάνω από όλα Δημοκρατικός!!!

Πολλοί φοβήθηκαν, ναι, και στον δικό μας σύλλογο, να φανούν στα μάτια των άλλων "απεργοσπάστες", μη συμμετέχοντας στην αποχή, τώρα στην απεργία. Είναι αυτοί προβληματικοί, ή η όραση των άλλων;;; Για εμένα ισχύει το 2ο... έχει χαθεί η ορθή κρίση, δυστυχώς. Πλατείες αγανακτισμένων κάποιοι προσδοκούν...σαν να μην θυμόμαστε τι μας έφεραν...την χρυσή αυγή στη βουλή, και στην κυβέρνηση ένα αλλοπρόσαλλο σχήμα άκρων, αριστερού και δεξιού, που μας υποδούλωσαν για μια 100 χρόνια...Η μνήμη η μνήμη η μνήμη!!!

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #930 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 11:15:10 πμ »
Να απεργήσουμε για να βγάλει το άχτι της ΟΛΜΕ. Σίγουρα.

Γιατί η ΟΛΜΕ με τις προτάσεις της (sic) αναβαθμίζει το σχολείο : Με απεργίες.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #931 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 11:16:48 πμ »
TimPap, εγώ δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά, αλλά σε συναδέρφους στο φετινό σχολείο, που ξέρουμε πολύ καλά γιατί δεν απεργούν. Δεν είναι η ώρα να πω τώρα. Πάντως, αυτοί αποσπάσεις σε Υπουργεία παίρνουν πανεύκολα, ενώ οι άλλοι... Η απεργία είναι αντίδραση πάνω απ' όλα, γιατί ποιος άλλος Υπουργός έχει κάνει τόσες μηνύσεις εις βάρος των υπαλλήλων; Για πες...


Πότε έκανε μηνύσεις η Κεραμέως σε εκπαιδευτικούς; Μπερδεύεις τα αστικά δικαστήρια εναντίον των ολμεδων με μηνύσεις;

Αξιολόγηση τώρα.

Αποσυνδεδεμένος ROBOWAR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο υγιής άνθρωπος δεν βασανίζει τους άλλους.
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #932 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 11:31:34 πμ »
Ο νόμος τη Δευτέρα πέφτει. Αλλιώς θα πέσουν ωλλ τουγκέδερ μαζί με τις ρουμπρίκες τους.

Πως θα πέσουν; Πρώτο κόμμα είναι η ΝΔ πολύ χαλαρά κι ο ΣΥΡΙΖΑ δεύτερος και καταϊδρωμένος. Δεν υπάρχει η δυναμική του 2014-2015. Αν η απόφαση βγει κατά, έχουν τα σωματεία ρεαλιστική λύση να ανατραπεί η κατάσταση;

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #933 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 11:41:43 πμ »
Πως θα πέσουν; Πρώτο κόμμα είναι η ΝΔ πολύ χαλαρά κι ο ΣΥΡΙΖΑ δεύτερος και καταϊδρωμένος. Δεν υπάρχει η δυναμική του 2014-2015. Αν η απόφαση βγει κατά, έχουν τα σωματεία ρεαλιστική λύση να ανατραπεί η κατάσταση;
Ποια απόφαση να βγει κατά; Αυτή του εφετείου για την απεργία-αποχή; Ήδη βγήκε κατά για την αντίστοιχη της ΑΔΕΔΥ. Οπότε το ίδιο θα γίνει. Μόνο που δε θα 'χει σημασία πια. Ο νόμος θα 'χει πέσει. Ο μόνος σ' όλη τη χώρα που θα 'χει μείνει, λόγω ιδεολογίας, την Τρίτη πιστός στην Κεραμέως θα 'ν' ο TimPap. Προσέξετε τι έγραψε κι η συναδέλφισσα gia 96. Την Τρίτη ό λ α θα 'ν' αλλιώτικα... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2021, 11:43:37 πμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #934 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 12:02:50 μμ »
Αύριο που απεργούμε, γνωρίζει κανείς πόσο θα είναι το ποσό περικοπής στον μισθό; για νεοδιόριστους αναφέρομαι. Είναι ένα ημερομίσθιο; Δηλαδή ο μισθός δια 30?

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #935 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 12:24:05 μμ »
Παιδιά επειδή είναι η πρώτη μου χρονιά ως αναπληρώτρια και δουλεύω μόλις μία εβδομάδα, έχω κάποιες απορίες. Μπορώ να απεργησω; Ειδοποιώ το σχολείο το πρωί; Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα ή χάνω μόνο ημερομίσθιο και ένα ένσημο; Επίσης, την Τρίτη έχουμε συλλογο για την αξιολόγηση, τι σημαίνει αυτό; Συγγνώμη αν είναι χαζές οι ερωτήσεις μου, αλλά είμαι καινούργια. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #936 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 12:34:33 μμ »
Παιδιά επειδή είναι η πρώτη μου χρονιά ως αναπληρώτρια και δουλεύω μόλις μία εβδομάδα, έχω κάποιες απορίες. Μπορώ να απεργησω; Ειδοποιώ το σχολείο το πρωί; Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα ή χάνω μόνο ημερομίσθιο και ένα ένσημο; Επίσης, την Τρίτη έχουμε συλλογο για την αξιολόγηση, τι σημαίνει αυτό; Συγγνώμη αν είναι χαζές οι ερωτήσεις μου, αλλά είμαι καινούργια. Ευχαριστώ!
Μπορείς κανονικότατα ν' απεργήσεις. Κανένα άλλο πρόβλημα πλην του ημερομισθίου και του ενσήμου. Δεν ειδοποιείς το σχολείο. Η απεργία διαπιστώνεται απ' το διευθυντή. Αν θέλει ο ίδιος, ας σε πάρει. Η Τρίτη είναι ακόμη μακρυά. Μεσολαβεί η Δευτέρα. :)

Συνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #937 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 12:36:48 μμ »
Μπορείς κανονικότατα ν' απεργήσεις. Κανένα άλλο πρόβλημα πλην του ημερομισθίου και του ενσήμου. Δεν ειδοποιείς το σχολείο. Η απεργία διαπιστώνεται απ' το διευθυντή. Αν θέλει ο ίδιος, ας σε πάρει. Η Τρίτη είναι ακόμη μακρυά. Μεσολαβεί η Δευτέρα. :)
χανουμε και ενσημο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 308
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.