*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 293107 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 31, 2021, 08:31:28 μμ »
Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι γιατί μια ιατρική πράξη προϋποθέτει υψηλό ή χαμηλό επίπεδο. Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Οι ιατρικές πράξεις είναι προαιρετικές και τις επιλέγει ο ασθενής. Είναι απλοί κανόνες της βιοηθικής. Εγώ θέλω να εμβολιαστώ (και με Astrazeneca έχει εμβολιαστεί η μητέρα μου- το λέω γιατί καλοθελητές που εξαπολύουν επιθέσεις άνευ λόγου, έχουμε αρκετούς). Δεν είμαι σίγουρος ούτε για τις παρενέργειες, ούτε για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Αυτά θα φανούν στην πράξη. Παίρνω μια απόφαση  θα φανούν τα πάντα στην πραγματική ζωή. Δεν μπορώ να αρχίσω να κατηγορώ και να βρίζω όσους έχουν επιφυλάξεις. Και γενικώς κακώς ανοίγουμε ένα τσουβάλι και πετάμε μέσα όλους όσοι διστάζουν να εμβολιαστούν. Δεν είναι όλοι αντι-εμβολιαστές, ούτε  συνωμοσιολόγοι. Οι περισσότεροι είναι άνθρωποι που αισθάνονται αμφιβολίες και φόβο ακούγοντας για τα θρομβοτικά επεισόδια των τελευταίων ημερών. Πολλοί από αυτούς (και όχι μόνο εκπαιδευτικοί) ζητούν να εμβολιαστούν με Pfizer ή Moderna (επομένως δεν είναι αντιεμβολιαστές).

Θα το ξαναπώ: το ζήτημα είναι η διαφάνεια! Οι πιθανές παρενέργειες πρέπει να καταγράφονται από την επιτροπή φαρμακοεπαγρύπνησης και α εξετάζονται ενδελεχώς. Ο καλύτερος τρόπος για να απαξιώσεις την επιστήμη είναι να λειτουργεί με αντι-επιστημονικό τρόπο. Και η συγκάλυψη ή απόκρυψη περιστατικών για να μην τρομοκρατηθεί ο κόσμος είναι μεσαιωνική και τσαρλατάνικη λογική.

Τέλος πάντων, τι συμβαίνει με τη φαρμακοεπαγρύπνηση στην Ελλάδα; Ακούστε στο παρακάτω link τον κύριο Βλαχογιαννόπουλο, ο οποίος συμμετέχει στη σχετική επιτροπή.

https://youtu.be/xKN5FkcJri8

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:08 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 31, 2021, 08:33:32 μμ »
Δεν λέω ότι έχει χαμηλό επίπεδο οποίος δεν θέλει να εμβολιαστεί. Ξέρω κ ανθρώπους που εκτιμώ που δεν θέλουν κ δεν τους εκτιμώ λιγότερο γι αυτό. Αλλά θεωρώ ότι όποιος έχει ένα χ μορφωτικό επίπεδο δεν μπορεί να φοβάται να κάνει αυτό που κάνει η αγράμματη γιαγιά στο χωριό. Με εκπλήσσει, πώς να το πω. Όπως με εξέπληξε θετικά που εμβολιάζονται παππούδες στην επαρχία, με εκπλήσσει αρνητικά να μην εμβολιάζονται άνθρωποι πανεπιστημιακής εκπαίδευσης.
Άρα εσύ είσαι σίγουρη ότι αν εμβολιαστεί κάποιος, δε θα πάθει π.χ. μια θρόμβωση. Και ναι, όλα τα φάρμακα έχουν δυνητικά ένα κάρο παρενέργειες αλλά έχουν γίνει έρευνες χρόνων. Προτιμώ, λοιπόν, προς το παρόν να τηρώ τα μέτρα και να εμβολιαστώ ίσως αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 31, 2021, 08:36:58 μμ »
Το εμβόλιο θα το κάνω επειδή θέλω κ πρέπει, όχι για το τι θα πει ο κόσμος.

Όμως τα σημερινά σχόλια για το 30% με πλήγωσαν, με έθιξαν, με έκαναν μα νιώσω ντροπή περισσότερο κ από τα σχόλια ότι καθόμαστε με κλειστά σχολεία.
Καμιά ντροπή δε νιώθω για τα εν λόγω σχόλια. Και με κλειστά σχολεία δουλεύω όπως και όλοι μας. Ούτε θέλω να κάνω τηλεκπαίδευση για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 31, 2021, 09:27:18 μμ »
Για μούντζες είναι το bullying που κάνετε στους άλλους και είστε και εκπαιδευτικοί τρομάρα σας! Λες και μπορείς να αναλάβεις την ευθύνη εσύ και να εγγυηθείς ότι κάποιος δε θα έχει παρενέργειες! Εδώ δεν υποχρεώνει το ίδιο το κράτος κάποιον να κάνει το εμβόλιο. Εσείς τι ακριβώς νομίζετε ότι είστε? Κι εμείς θα εμβολιαστόυμε, αλλά δεν κάνουμε έτσι!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2021, 09:28:54 μμ από Marilita87 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:08 »

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 31, 2021, 09:30:54 μμ »
Όλη η ανθρωπότητα περιμένει το εμβόλιο. είμαστε επιστήμονες. διδάσκουμε στα παιδιά να εμπιστεύονται την επιστήμη κ την πρόοδο κ έχουμε κ μια θέση που μας καθιστά υπεύθυνους για τα άτομα με τα οποία ερχόμαστε σε επαφή, δεν κάνουμε δουλειά γραφείου. Γονείς είστε; στα παιδιά σας δεν κάνετε εμβόλια; κι αυτά πειραματικά ήταν κάποτε. Η κοινωνία τι θα πει για μας; προφανώς δεν βλάπτει εμένα ειδικά το ποιος δεν θέλει, μάλλον όφελος είναι για όποιον θέλει να εμβολιαστεί, αλλά δεν μου αρέσει σαν εικόνα, να σχολιάζει ο κόσμος ότι οι μισοί καθηγητές δεν θέλουν να εμβολιαστούν....

Γιαγιά εσύ?

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 31, 2021, 09:36:24 μμ »
Οι εκπαιδευτικοί είναι κομμάτι της κοινωνίας, το ίδιο σημαντικό( ή ασήμαντο) με οποιοδήποτε άλλο κομμάτι της κοινωνίας.   Αν δηλαδή τα ποσοστά πανελλαδικά κυμανθούν κάτω από το 50% του πληθυσμού,που αυτό θα γίνει πιστεύω,τι θα λέτε δηλαδή; Αν είμαι επικίνδυνος για το σύστημα και την κοινωνια ολόκληρη κλειδαμπαρώστε με μέσα ρε παιδιά. Αλλά δεν θα κάνω κάτι κοντρα στις αντιλήψεις μου.Δεν θα υπάρχουν μαθητές που δεν θα κάνουν το εμβόλιο; Και αυτούς και τους γονείς τους θα τους ρίχνετε μούτζες.Και το θειο και την ξαδερφη σας που αρνούνται να το κάνουν;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 31, 2021, 09:40:08 μμ »
Εγω δεν είπα ότι αναλαμβάνω ευθύνη για παρενέργειες. Στατιστικα οι παρενέργειες είναι μικρότερες των επιπτώσεων του covid, αυτό λέει η επιστήμη, κ τα οφέλη του εμβολιασμού υπερτερούν. κ τα depon έχουν παρενέργειες κ τα αντιβιοτικά που δίνουμε στα παιδθα μας έχουν παρενέργειες κ τα φάρμακα που παίρνουν όσοι έχουν χρονιές παθήσεις έχουν παρενέργειες.

Πραγματικά όμως νιώθω πολύ άσχημα να συμφωνώ με jure κ timpap (χωρίς παρεξήγηση, σε όλα είμαστε η μέρα με τη νύχτα, γι αυτό το λέω  ;D), οπότε σταματώ εδώ.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3997
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 31, 2021, 09:47:18 μμ »
Μπορεί να είναι και σύμπτωση, δε ξέρω, αλλά οι πιο φανατικοί οπαδοί του εμβολίου (που καταφεύγουν και σε χαρακτηρισμούς για τους "αντιφρονούντες"), είναι και οι πιο φανατικοί οπαδοί της αξιολόγησης. Λίγο πολύ το επιχείρημα είναι το ίδιο: "Σιγά, τι θα πάθετε; Δε μπορείτε να λέτε σε όλα όχι!". Μάλλον η λογική είναι να λέμε σε όλα ναι και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #120 στις: Μάρτιος 31, 2021, 09:50:06 μμ »
Μπορεί να είναι και σύμπτωση, δε ξέρω, αλλά οι πιο φανατικοί οπαδοί του εμβολίου (που καταφεύγουν και σε χαρακτηρισμούς για τους "αντιφρονούντες"), είναι και οι πιο φανατικοί οπαδοί της αξιολόγησης. Λίγο πολύ το επιχείρημα είναι το ίδιο: "Σιγά, τι θα πάθετε; Δε μπορείτε να λέτε σε όλα όχι!". Μάλλον η λογική είναι να λέμε σε όλα ναι και βλέπουμε...

εγώ δεν είμαι φανατική οπαδός της αξιολόγησης (κ σ αυτό το θέμα η μόνη μ έγνοια ειναο η κατάκριση του κόσμου, αλλιώς δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι). γι αυτό λέω ότι νιώθω άσχημα να συμφωνώ με jure κ timpap.

πάντως είμαι υπέρ υποχρεωτικού εμβολιασμού σε όλους ανεξαιρέτως.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #121 στις: Μάρτιος 31, 2021, 09:52:15 μμ »
Γεια σε όλους! Σας διαβάζω καιρό. Εγώ νομιζω πως σε θέματα επιστημης,δεν μπορει κάποιος να έχει γνώμη, εκτός κι αν έχει ο ίδιος σχετική κατάρτιση. Δλδ τώρα δεν μπορεί καποιος να πει ότι δεν εμπιστευεται τα εμβόλια, αν η συντριπτικη πλειοψηφια της επιστημονικής κοινότητας τα εμπιστευεται. Ο μορφωμένος ανθρωπος έχει χρεος να εκλογικευει τους φόβους κ να πραττει το επιστημονικα σωστό,το οποιο τώρα είναι ο εμβολιασμός. Αν δεν καταφέρει να τους εκλογικευσει,ανθρωπινο φυσικά,δε σημαίνει ότι πεφτει πνευματικο level.
Σχετικά με την πανδημια, αν δεν φτάσει η ανοσοποιηση του πληθυσμου στο 70% τουλάχιστον,ο ιός θα κυκλοφορεί ευρέως. Κ όταν οι ιοί κυκλοφορουν ευρέως, μεταλλασονται συνέχεια, μα συνέχεια όμως. Η δεξαμενή των ξενιστων αυτή τη στιγμή είναι πραγματικα τεράστια κ ο ιός έχει απειρες ευκαιρίες. Κ καποιες φορές,δημιουργουνται κ στελέχη επιθετικα.Οποτε μεγαλη αποχη αυτή τη στιγμή, μπορει να συμπαρασυρει κ κόσμο εμβολιασμένο μελλοντικά. Αυτά ισχυουν, βιολογικά μιλωντας. Επισης σχετικά με θρομβοεμβολικα επεισοδια, αυτά συμβαίνουν σε πολυ, μα πολυ μεγαλυτερο βαθμο κ απο τον ίδιο τον ιό. Σχετικά με το χρόνο των δοκιμων, όντως είναι πολυ μικρότερος απο αλλα εμβόλια,ομως για πρωτη φορα,συμμετειχαν τόσοι εθελοντές,δλδ το δείγμα απειρως μεγαλυτερο σε σχέση με αλλά εμβόλια. Για μακροπροθεσμες συνεπειες,δε γνωρίζουμε για κανένα εμβόλιο που βγαίνει στην αγορά γιατί θες προφανως μελέτες ετων σε τεράστιο δείγμα πληθυσμου. (Φυσικά δεν πληρουνται ποτε αυτές οι προυποθεσεις ταυτοχρονως.)Κι αυτά γεγονότα είναι, από την φοβερή επιστήμη της βιολογίας παλι(ναι, βιολόγος είμαι χαχα)
Ωστόσο καταλαβαίνω το δισταγμό κ τον φόβο κάποιων. Δεν θα τους επικρίνω φυσικά. Ευχομαι καλη δυναμη σε όλους και ηρεμία!

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 31, 2021, 09:54:58 μμ »
Για μούντζες είναι το bullying που κάνετε στους άλλους και είστε και εκπαιδευτικοί τρομάρα σας! Λες και μπορείς να αναλάβεις την ευθύνη εσύ και να εγγυηθείς ότι κάποιος δε θα έχει παρενέργειες! Εδώ δεν υποχρεώνει το ίδιο το κράτος κάποιον να κάνει το εμβόλιο. Εσείς τι ακριβώς νομίζετε ότι είστε? Κι εμείς θα εμβολιαστόυμε, αλλά δεν κάνουμε έτσι!
Ε ναι να φύγει πρώτα η χρονιά να σιγουρευτουμε ότι θα κάτσουμε σπιτάκι να κάνουμε το κάτι σαν τηλεκπαιδευση και μετά ας κάνουμε το εμβόλιο κατά Ιούλη. Έχω άδικο???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2021, 09:57:07 μμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #123 στις: Μάρτιος 31, 2021, 09:58:37 μμ »
Αντί για σεμινάρια εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, ας κάνουν ορισμένοι σεμινάρια εκμάθησης δημοκρατίας.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #124 στις: Μάρτιος 31, 2021, 10:04:29 μμ »
εγώ δεν είμαι φανατική οπαδός της αξιολόγησης (κ σ αυτό το θέμα η μόνη μ έγνοια ειναο η κατάκριση του κόσμου, αλλιώς δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι). γι αυτό λέω ότι νιώθω άσχημα να συμφωνώ με jure κ timpap.

πάντως είμαι υπέρ υποχρεωτικού εμβολιασμού σε όλους ανεξαιρέτως.
Ούτε εγώ είμαι φανατικός οπαδός της αξιολόγησης. Ούτε πολλών άλλων. Άνθρωπος είναι κι εγώ και προτιμώ να την περνάω χαλαρά. Αλλά δεν το κάνω εις βάρος των άλλων και σίγουρα δεν περηφανεύομαι για αυτό. Στο θέμα μας τώρα. Μια κουβέντα και δεν ξαναγράφω. Στην ΜΒρετανία θένατοι 0 δυο μέρες τώρα σε μια χώρα των 60.000.000 ανθρώπων. Εμβολιασμένοι με ΑΖ. Με μια δόση για να πιάσουν όσους πιο πολλούς μπορούν.

Έσπερος, καλός άνθρωπος είμαι και εγώ. Όπως φαντάζομαι και εσύ. Έχουμε πει όλοι ντροπιαστικά πράγματα και έχουμε κάνει. Αλλά να νιώθεις άσχημα που συμφωνείς ή δεν συμφωνείς με έναν άνθρωπο το βρίσκω αν όχι άσχημο τουλάχιστον περίεργο. Οι άνθρωποι έχουμε διάφορες απόψεις. Νοήμονα όντα με ελευθερία σκέψης. Εδώ μέσα κατηγοριοποιείτε τους ανθρώπους. Τακτική που δεν ταιριάζει με την επιστημοσύνη που θα έπρεπε να φέρουν οι άνθρωποι που είναι οι φορείς των επιστημών στα νεότερα μέλη της κοινωνίας!

Στην πραγματικότητα όλοι ελεύθεροι είμαστε στην επιλογή. Αλλά έχει δίκιο ο jure όταν κατακρίνεις την κυβερνητική πολιτική με τα όσα χάλια της συμφωνούμε, όταν απαιτείς εμβολιασμούς και τεστ και όταν έρχεται η ώρα κάνεις πίσω, είναι αν μη τι άλλο ανακολουθία. Καθείς κρίνεται για όσα λέει και κάνει. Αποτύχαμε ως κοινωνία. Σε όλες τις μεγάλες κρίσεις αποτυγχάνουμε δεν είναι καινούριο αυτό. Έτσι αναμένω και την ελληνική μετάλλαξη.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #125 στις: Μάρτιος 31, 2021, 10:07:22 μμ »
Γεια σε όλους! Σας διαβάζω καιρό. Εγώ νομιζω πως σε θέματα επιστημης,δεν μπορει κάποιος να έχει γνώμη, εκτός κι αν έχει ο ίδιος σχετική κατάρτιση. Δλδ τώρα δεν μπορεί καποιος να πει ότι δεν εμπιστευεται τα εμβόλια, αν η συντριπτικη πλειοψηφια της επιστημονικής κοινότητας τα εμπιστευεται. Ο μορφωμένος ανθρωπος έχει χρεος να εκλογικευει τους φόβους κ να πραττει το επιστημονικα σωστό,το οποιο τώρα είναι ο εμβολιασμός. Αν δεν καταφέρει να τους εκλογικευσει,ανθρωπινο φυσικά,δε σημαίνει ότι πεφτει πνευματικο level.
Σχετικά με την πανδημια, αν δεν φτάσει η ανοσοποιηση του πληθυσμου στο 70% τουλάχιστον,ο ιός θα κυκλοφορεί ευρέως. Κ όταν οι ιοί κυκλοφορουν ευρέως, μεταλλασονται συνέχεια, μα συνέχεια όμως. Η δεξαμενή των ξενιστων αυτή τη στιγμή είναι πραγματικα τεράστια κ ο ιός έχει απειρες ευκαιρίες. Κ καποιες φορές,δημιουργουνται κ στελέχη επιθετικα.Οποτε μεγαλη αποχη αυτή τη στιγμή, μπορει να συμπαρασυρει κ κόσμο εμβολιασμένο μελλοντικά. Αυτά ισχυουν, βιολογικά μιλωντας. Επισης σχετικά με θρομβοεμβολικα επεισοδια, αυτά συμβαίνουν σε πολυ, μα πολυ μεγαλυτερο βαθμο κ απο τον ίδιο τον ιό. Σχετικά με το χρόνο των δοκιμων, όντως είναι πολυ μικρότερος απο αλλα εμβόλια,ομως για πρωτη φορα,συμμετειχαν τόσοι εθελοντές,δλδ το δείγμα απειρως μεγαλυτερο σε σχέση με αλλά εμβόλια. Για μακροπροθεσμες συνεπειες,δε γνωρίζουμε για κανένα εμβόλιο που βγαίνει στην αγορά γιατί θες προφανως μελέτες ετων σε τεράστιο δείγμα πληθυσμου. (Φυσικά δεν πληρουνται ποτε αυτές οι προυποθεσεις ταυτοχρονως.)Κι αυτά γεγονότα είναι, από την φοβερή επιστήμη της βιολογίας παλι(ναι, βιολόγος είμαι χαχα)
Ωστόσο καταλαβαίνω το δισταγμό κ τον φόβο κάποιων. Δεν θα τους επικρίνω φυσικά. Ευχομαι καλη δυναμη σε όλους και ηρεμία!
Ευχαριστούμε για την τοποθέτησή σου. Επιστημονικά δεδομένα. Δεν ξέρουμε όλοι να τα ερμηνεύουμε, αλλά οφείλουμε να τα σεβόμαστε. Ιδιαίτερα όταν εξαρτάται από τη στάση μας όχι μόνο η δική μας ζωή αλλά και πολλών άλλων. Εδώ μιλάμε για τον πλανήτη όλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.