*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 291004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #196 στις: Απρίλιος 02, 2021, 11:41:49 πμ »
Ανθρωπιστικών επιστημών εδώ με δύο μεταπτυχιακά προσεχώς κι έχει και συνεχεια. Προς το παρόν λέω όχι. Μάλλον δεν έχει ανέβει αρκετά το επίπεδό μου αφού καποιοι το κρίνουν από το αν είμαστε στην παρούσα φάση επιφυλακτικοί προς το εμβόλιο. :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:11 »

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #197 στις: Απρίλιος 02, 2021, 11:42:56 πμ »
Δε πα να σαι νέος και υγιής. Ο ιός και σχετικά ελαφριά να σε πιάσει μπορεί να αφήσει κουσούρια στους πνεύμονες ή ακόμη και στην καρδιά.
Δεν κατηγορώ όσους είναι αντίθετοι στον εμβολιασμό. Απλά θεωρώ πως δε σκέφτονται λογικά, μιας και τα οφέλη του εμβολίου, παρά τις παρενέργειες που πιθανώς έχει,  είναι περισσότερα από τα πιθανά ρίσκα που θα πάρουν αν αρρωστήσουν.
Εκεί όμως που γίνομαι έξαλλος είναι στους γονείς που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους. Αυτοί είναι εγκληματίες
Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον. Είναι πραγματικά συγκινητικό να προσπαθούν ορισμένοι να πείσουν εμάς που δε σκοπεύουμε να μπολιαστούμε για τα οφέλη που θα έχει πάνω μας. Φοβερό!!! Ευχαριστούμε πραγματικά από τα βάθη της καρδιάς μας.

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #198 στις: Απρίλιος 02, 2021, 11:47:43 πμ »
Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον. Είναι πραγματικά συγκινητικό να προσπαθούν ορισμένοι να πείσουν εμάς που δε σκοπεύουμε να μπολιαστούμε για τα οφέλη που θα έχει πάνω μας. Φοβερό!!! Ευχαριστούμε πραγματικά από τα βάθη της καρδιάς μας.

Κόψε τις ειρωνείες. Μάλλον θες μπόλιασμα με φαιά ουσία για να απαντάς έτσι.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #199 στις: Απρίλιος 02, 2021, 11:51:27 πμ »
Ανθρωπιστικών επιστημών εδώ με δύο μεταπτυχιακά προσεχώς κι έχει και συνεχεια. Προς το παρόν λέω όχι. Μάλλον δεν έχει ανέβει αρκετά το επίπεδό μου αφού καποιοι το κρίνουν από το αν είμαστε στην παρούσα φάση επιφυλακτικοί προς το εμβόλιο. :D
Το επίπεδο έχει ανέβει σίγουρα, ειδικά όταν κάνεις και έρευνα στα πλαίσια της επιπλέον επιμόρφωσης. Ίσως όμως στον τομέα των σπουδών. Το θέμα εδώ άπτεται βιο-ιατρικών γνώσεων και είναι δύσκολο να επεξεργαστεί από την συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών. Όταν κάποιος δεν γνωρίζει είναι λογικό να ανησυχεί ή να φοβάται. Προσωπικά σέβομαι τις απόψεις τους γιατί θα μπορούσε να ήμουν και εγώ στη θέση τους σε ένα άλλο ζήτημα π.χ. που έχει σχέση με τον πολιτισμό ή την ψηφιακή τεχνολογία ή τέχνη κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:11 »

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #200 στις: Απρίλιος 02, 2021, 11:56:33 πμ »
Κόψε τις ειρωνείες. Μάλλον θες μπόλιασμα με φαιά ουσία για να απαντάς έτσι.

Μπεεεε...

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #201 στις: Απρίλιος 02, 2021, 11:59:45 πμ »
Το επίπεδο έχει ανέβει σίγουρα, ειδικά όταν κάνεις και έρευνα στα πλαίσια της επιπλέον επιμόρφωσης. Ίσως όμως στον τομέα των σπουδών. Το θέμα εδώ άπτεται βιο-ιατρικών γνώσεων και είναι δύσκολο να επεξεργαστεί από την συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών. Όταν κάποιος δεν γνωρίζει είναι λογικό να ανησυχεί ή να φοβάται. Προσωπικά σέβομαι τις απόψεις τους γιατί θα μπορούσε να ήμουν και εγώ στη θέση τους σε ένα άλλο ζήτημα π.χ. που έχει σχέση με τον πολιτισμό ή την ψηφιακή τεχνολογία ή τέχνη κλπ.
Από έρευνα άλλο τίποτα αλλά, όπως λες, προφανώς στον τομέα των σπουδών μου. Εννοείται ότι πιστεύω ότι το επίπεδο των εκπαιδευτικών έχει ανέβει πολύ τα τελευταία χρόνια και είναι τουλάχιστον γελοίο να κρίνει κάποιος κάποιον από το αν στην παρούσα φάση έχει δεύτερες σκέψεις για το εμβόλιο. Από την άλλη, κι οι "κριτές" μπορεί να έχουν αυξημένα τυπικά προσόντα αλλά η συμπεριφορά τους και η εμμονή τους να καταδεικνύει έλλειψη επιπέδου οπότε ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να εξαχθούν.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #202 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:00:47 μμ »
Όταν σε συζήτηση σχετικά με εμβολια, εμπλέκεται ο θεός παυει κάθε συζήτηση.  Δεν έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #203 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:05:02 μμ »
Στην Βραζιλία πάντως ΜΟΝΟ τον μήνα Μάρτιο κοντά στις 70.000 έχουν πεθάνει από τον covid-19 και είναι τέλη καλοκαιριού. Όπως είναι ο Σεπτέμβριος σε εμάς.
Εγώ θέλω να ρωτήσω όσους όσους και όσες είναι αντιεμβολιαστές και αρνητές το εξής. Έστω όλοι εμείς που συμφωνούμε και δεν κάνουμε εμβόλια ούτε προστασία με μάσκες κλπ. Τι θα συμβεί αυτό το καλοκαίρι σε ότι αφορά την υγεία, την οικονομία και τον τουρισμό και τι θα συμβεί τον επόμενο χειμώνα....

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #204 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:09:39 μμ »
Στην Βραζιλία πάντως ΜΟΝΟ τον μήνα Μάρτιο κοντά στις 70.000 έχουν πεθάνει από τον covid-19 και είναι τέλη καλοκαιριού. Όπως είναι ο Σεπτέμβριος σε εμάς.
Εγώ θέλω να ρωτήσω όσους όσους και όσες είναι αντιεμβολιαστές και αρνητές το εξής. Έστω όλοι εμείς που συμφωνούμε και δεν κάνουμε εμβόλια ούτε προστασία με μάσκες κλπ. Τι θα συμβεί αυτό το καλοκαίρι σε ότι αφορά την υγεία, την οικονομία και τον τουρισμό και τι θα συμβεί τον επόμενο χειμώνα....
Δε νομίζω ότι όλοι όσοι έχουν αμφιβολίες για το εμβόλιο δεν τηρούν τα μέτρα προστασίας επαρκώς και κυκλοφορούν χωρίς μάσκες, αποστάσεις κλπ.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #205 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:14:05 μμ »
Από έρευνα άλλο τίποτα αλλά, όπως λες, προφανώς στον τομέα των σπουδών μου. Εννοείται ότι πιστεύω ότι το επίπεδο των εκπαιδευτικών έχει ανέβει πολύ τα τελευταία χρόνια και είναι τουλάχιστον γελοίο να κρίνει κάποιος κάποιον από το αν στην παρούσα φάση έχει δεύτερες σκέψεις για το εμβόλιο. Από την άλλη, κι οι "κριτές" μπορεί να έχουν αυξημένα τυπικά προσόντα αλλά η συμπεριφορά τους και η εμμονή τους να καταδεικνύει έλλειψη επιπέδου οπότε ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να εξαχθούν.
Είπα πως σέβομαι τις απόψεις όλων αλλά θεωρώ πως έχουμε διαφορετικά κριτήρια όταν εξηγούμε ένα φαινόμενο γύρω μας από την διαφορετική φύση μας και διαδρομή μας. Αυτό είναι και θετικό διότι ενισχύει τη δημοκρατία και την κοινωνική σταθερότητα από μία άποψη. Δεν είμαστε όντως πρόβατα, συμφωνώ και με άλλους συναδέλφους.

Δε νομίζω ότι όλοι όσοι έχουν αμφιβολίες για το εμβόλιο δεν τηρούν τα μέτρα προστασίας επαρκώς και κυκλοφορούν χωρίς μάσκες, αποστάσεις κλπ.
Και ευτυχώς! Αναφέρθηκα μόνο σε μία μικρότερη μερίδα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #206 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:14:20 μμ »
Στην Βραζιλία πάντως ΜΟΝΟ τον μήνα Μάρτιο κοντά στις 70.000 έχουν πεθάνει από τον covid-19 και είναι τέλη καλοκαιριού. Όπως είναι ο Σεπτέμβριος σε εμάς.
Εγώ θέλω να ρωτήσω όσους όσους και όσες είναι αντιεμβολιαστές και αρνητές το εξής. Έστω όλοι εμείς που συμφωνούμε και δεν κάνουμε εμβόλια ούτε προστασία με μάσκες κλπ. Τι θα συμβεί αυτό το καλοκαίρι σε ότι αφορά την υγεία, την οικονομία και τον τουρισμό και τι θα συμβεί τον επόμενο χειμώνα....
Όσοι απλώς αμφιβάλλουν για τις διαδικασίες έγκρισης των συγκεκριμένων εμβολίων, λογικά μέχρι χειμώνα θα τα κάνουν αφού θα τα έχουν κάνει οι περισσότεροι κ ελπίζουμε ότι δεν θα έχει προκύψει κάποιος σοβαρός λόγος ανησυχίας για το ΑΖ.

Συμφωνώ κ εγω πάντως ότι η τήρηση μέτρων δεν εξαρτάται από τη διάθεση κάποιου να εμβολιαστεί άμεσα. Φαίνεται κ από τις απαντήσεις εδώ, ότι άλλοι είναι οι κλασικοί αντιεμβολιαστες, άλλοι αυτοί που έχουν επιφυλάξεις κυρίως για το ΑΖ.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #207 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:17:54 μμ »
Είπα πως σέβομαι τις απόψεις όλων αλλά θεωρώ πως έχουμε διαφορετικά κριτήρια όταν εξηγούμε ένα φαινόμενο γύρω μας από την διαφορετική φύση μας και διαδρομή μας. Αυτό είναι και θετικό διότι ενισχύει τη δημοκρατία και την κοινωνική σταθερότητα από μία άποψη. Δεν είμαστε όντως πρόβατα, συμφωνώ και με άλλους συναδέλφους.
Και ευτυχώς! Αναφέρθηκα μόνο σε μία μικρότερη μερίδα.
Δεν κατέταξα εσένα στην κατηγορία των "κριτών". Άλλωστε γράφεις πολύ ήρεμα και με σεβασμό, όπως είπες, για τη διαφορετική άποψη.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #208 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:18:22 μμ »
Όσοι απλώς αμφιβάλλουν για τις διαδικασίες έγκρισης των συγκεκριμένων εμβολίων, λογικά μέχρι χειμώνα θα τα κάνουν αφού θα τα έχουν κάνει οι περισσότεροι κ ελπίζουμε ότι δεν θα έχει προκύψει κάποιος σοβαρός λόγος ανησυχίας για το ΑΖ.

Συμφωνώ κ εγω πάντως ότι η τήρηση μέτρων δεν εξαρτάται από τη διάθεση κάποιου να εμβολιαστεί άμεσα. Φαίνεται κ από τις απαντήσεις εδώ, ότι άλλοι είναι οι κλασικοί αντιεμβολιαστες, άλλοι αυτοί που έχουν επιφυλάξεις κυρίως για το ΑΖ.
Μακάρι να έχουμε τη δυνατότητα και να επιλέγουμε το εμβόλιο ώστε να προκύψει μεγάλος αριθμός εμβολιασμός. Υπάρχει όμως και μεγάλη πιθανότητα να κυκλοφορήσουν στα social media και ΜΜΕ και πιθανές παρενέργειες από όλα τα εμβόλια. Υπάρχει άλλωστε και ένας πόλεμος συμφερόντων γύρω από αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #209 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:22:24 μμ »
Δεν κατέταξα εσένα στην κατηγορία των "κριτών". Άλλωστε γράφεις πολύ ήρεμα και με σεβασμό, όπως είπες, για τη διαφορετική άποψη.
Διαφωνώ και εγώ με τους ΄΄κριτές΄΄. Ο καθένας μας μπορεί να βρεθεί σε όποια θέση ανά πάσα στιγμή. Δεν υπάρχουν ασφαλή επιστημονικά συμπεράσματα για πολλά ζητήματα με την πανδημία και τον ιό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.