*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 290952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #882 στις: Απρίλιος 24, 2021, 03:25:00 πμ »
Και εγώ λίγες ώρες μετά από την α΄δόση του Pfizer,   είχα λίγο πόνο στο μπράτσο και μία ημέρα μέτριο πονοκέφαλο, αλλά την επόμενη ημέρα πέρασαν όλα.

Τα ίδια κι εγώ με Pfizer.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:05:23 »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #883 στις: Απρίλιος 24, 2021, 11:24:37 πμ »
Με εμβόλιο AZ 1η δόση:
Πρώτες παρενέργειες 12 ώρες μετά τον εμβολιασμό. Ρίγος και πονοκέφαλο. Στη συνέχεια ανορεξία, υπνηλία και αδιαθεσία. 30 ώρες μετά τον εμβολιασμό έχουν περάσει όλα. Η διάρκεια των παρενεργειων ήταν 20 ώρες.

Στον αδερφό μου οι παρενέργεις ήταν πιο ήπιες και με μικρότερη διάρκεια. (Διάρκεια παρενεργειών 12 ώρες)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2021, 11:43:54 πμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #884 στις: Απρίλιος 24, 2021, 11:40:58 πμ »
Με εμβόλιο AZ 1η δόση:
Πρώτες παρενέργειες 12 ώρες μετά τον εμβολιασμό. Ρίγος και πονοκέφαλο. Στη συνέχεια ανορεξία, υπνηλία και αδιαθεσία. 30 ώρες μετά τον εμβολιασμό έχουν περάσει όλα. Η διάρκεια των παρενεργειων ήταν 20 ώρες.

Στον αδερφό μου οι παρενέργεις ήταν πιο ήπιες και με μικρότερη διάρκεια. (Διάρκεια παρενεργειών 12 ώρες)

Πλεον και εμενα (48 ωρες μετα την πρωτη δοση) εχιυν περασει ολα εκτος απο τον πονο στο χερι
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #885 στις: Απρίλιος 24, 2021, 01:07:46 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλους τους εμβολιασμένους και καλή ανοσία!!

Ερωτηση από γνωστο μου: στην πλατφορμα αν θελουμε να δουμε μηπως μπορουμε να βρουμε ραντεβου πιο νωρις και πατησουμε αλλαγη αλλα δεν επιβεβαιωσουμε τελικα ραντεβου διακινδυνευουμε αυτο που εχουμε κατοχυρωσει; Με αλλα λογια παρωντας αλλαγη χωρις επιβεβαιωση διακινδυνευουμε ακυρωση ραντεβου που εχουμε κατοχυρωσει; Ξερει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:05:23 »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #886 στις: Απρίλιος 24, 2021, 01:33:32 μμ »
οκ κατάλαβα. όμως κ η δδε κυκλάδων έχει την ιδια ανακοίνωση: αν το ακυρώσεις, κανεις το αδιάθετο που σε κάλεσαν νωρίτερα, κ η διαδικασια συνεχίζεται.

Καλημέρα στην ομάδα, έχει κανείς βρεθεί στην αντίστοιχη θέση; Σε εμάς μας είπανε ότι υπάρχει περίπτωση  να ακυρώσουμε το ραντεβού στην πλατφόρμα αλλά να πάρει ώρες -μέρες μέχρι να ξεμπλοκάρει το ΑMKA..
Οπότε το ρισκάρεις  με το αδιάθετο ή όχι και περιμένεις τη σειρά σου κανονικά;
Αντε να τελειώνουμε όλοι..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2021, 02:01:10 μμ από taratazoum »
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #887 στις: Απρίλιος 24, 2021, 01:44:43 μμ »
Ερωτηση από γνωστο μου: στην πλατφορμα αν θελουμε να δουμε μηπως μπορουμε να βρουμε ραντεβου πιο νωρις και πατησουμε αλλαγη αλλα δεν επιβεβαιωσουμε τελικα ραντεβου διακινδυνευουμε αυτο που εχουμε κατοχυρωσει; Με αλλα λογια παρωντας αλλαγη χωρις επιβεβαιωση διακινδυνευουμε ακυρωση ραντεβου που εχουμε κατοχυρωσει; Ξερει κανείς;

Πατάς αλλαγή, κοιτάς ημερομηνίες, διαθεσιμότητες κλπ, και αν δεν πατήσεις επιβεβαίωση, παραμένει η προηγούμενη κράτηση χωρίς να χαθεί. Δοκιμασμένο.
Και έχεις δικαίωμα για μέχρι και 2 οριστικές αλλαγές (σύνολο 3 ραντεβού).

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #888 στις: Απρίλιος 24, 2021, 03:07:41 μμ »
Πατάς αλλαγή, κοιτάς ημερομηνίες, διαθεσιμότητες κλπ, και αν δεν πατήσεις επιβεβαίωση, παραμένει η προηγούμενη κράτηση χωρίς να χαθεί. Δοκιμασμένο.
Και έχεις δικαίωμα για μέχρι και 2 οριστικές αλλαγές (σύνολο 3 ραντεβού).

Σ’ευχαριστώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #889 στις: Απρίλιος 24, 2021, 03:42:14 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλα τα πειραματόζωα για την προσφορά τους στο μεγάλο πείραμα και  και καλή ανοσία για 3-6 μήνες! από Σεπτέμβρη με βελόνες στα χέρια πάλι για τις νέες μεταλλάξεις ..
Ελπίζω από Σεπτέμβρη να βγει Ευρωπαϊκή οδηγία η οποία να καθορίζει πως υγειονομικό προσωπικό και εκπαιδευτικοί δίχως πιστοποιητικό εμβολιασμού να παραμείνουν εκτός χώρου εργασίας. Και θα το θεωρούσα απολύτως λογικό, άτομα τα οποία δεν έχουν ανοσία να αποτελούν κινητές βόμβες υψηλής μεταδοτικότητας σε ασθενείς και μαθητές... εκεί να σε δω!!!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #890 στις: Απρίλιος 24, 2021, 03:55:30 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλους τους εμβολιασμένους και καλή ανοσία!!

Ερωτηση από γνωστο μου: στην πλατφορμα αν θελουμε να δουμε μηπως μπορουμε να βρουμε ραντεβου πιο νωρις και πατησουμε αλλαγη αλλα δεν επιβεβαιωσουμε τελικα ραντεβου διακινδυνευουμε αυτο που εχουμε κατοχυρωσει; Με αλλα λογια παρωντας αλλαγη χωρις επιβεβαιωση διακινδυνευουμε ακυρωση ραντεβου που εχουμε κατοχυρωσει; Ξερει κανείς;

Όχι, μπορείς να ψάξεις, αν δεν κα΄νεις καμία ενέργεια και απλώς βγεις από τη σελίδα παραμένει το υπάρχον. το έχω κοιτάξει πολλές φορές.

Για τους νησιωτες: ξεκινάει άμεσα ο εμβολιασμός στα νησιά κάτω των 10.000

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #891 στις: Απρίλιος 24, 2021, 03:57:17 μμ »
Ελπίζω από Σεπτέμβρη να βγει Ευρωπαϊκή οδηγία η οποία να καθορίζει πως υγειονομικό προσωπικό και εκπαιδευτικοί δίχως πιστοποιητικό εμβολιασμού να παραμείνουν εκτός χώρου εργασίας. Και θα το θεωρούσα απολύτως λογικό, άτομα τα οποία δεν έχουν ανοσία να αποτελούν κινητές βόμβες υψηλής μεταδοτικότητας σε ασθενείς και μαθητές... εκεί να σε δω!!!

Για το υγειονομικό προσωπικό το θεωρώ σχεδόν βέβαιο να γίνει σύντομα. Για τους εκπαιδευτικούς, ξέρω ότι πολλοί διαφωνούν αλλά το έχω ξαναπ[εί: προτιμώ να ακούω για υποχρεωτικό εμβολιασμό, παρά να ακούω ότι τα σχολεία είναι ασφαλή (για τα παιδιά) και πρέπει να είναι ανοιχτά με κάθε κόστος και μ εμάς αναλώσιμους, όπως μας λένε μέχρι τώρα οι γιατροί.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #892 στις: Απρίλιος 24, 2021, 04:12:03 μμ »
Εγώ ευχομαι να μην αλλάξει γνώμη ο ψεκασμένος που έμαθε βιολογία σε μια νύχτα από  fb κ site ψευδοιατρικα, με το δυσκολο τρόπο. Δλδ αρρωσταινοντας βαριά. Γιατί οι ήρωες νοσοκομειακοι γιατροι, αναλαμβάνουν παρα πολλους τέτοιους.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #893 στις: Απρίλιος 24, 2021, 04:17:39 μμ »
Στο υγειονομικό προσωπικο άτυπα, εφαρμόζεται ήδη η υποχρεωτικότητα, στον ιδιωτικό τομέα. Το θέμα με εκπαιδευτικούς ειναι πως έρχονται σε επαφή κ με ευπαθή παιδια, με χρονιές νόσους.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #894 στις: Απρίλιος 24, 2021, 04:21:22 μμ »
Εγώ ευχομαι να μην αλλάξει γνώμη ο ψεκασμένος που έμαθε βιολογία σε μια νύχτα από  fb κ site ψευδοιατρικα, με το δυσκολο τρόπο. Δλδ αρρωσταινοντας βαριά. Γιατί οι ήρωες νοσοκομειακοι γιατροι, αναλαμβάνουν παρα πολλους τέτοιους.

Δεν είναι όλοι γραφικοί και ψεκασμένοι δυστυχώς - βέβαια για τους υπερβολικά γραφικούς σε βαθμό τρολ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι πρώτοι πρώτοι κλείνουν ραντεβού ξενυχτώντας στην πλατφόρμα.

Ενώ από ηλικιωμένους στο περιβάλλον μου κανείς δεν είχε δεύτερη σκέψη, ούτε καν κάποια άτομα που ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα έκαναν λόγω μιας κάποιας παρωχημένης νοοτροπίας, τώρα που ανοίγουν οι κατηγορίες των 40ρηδων και των 50ρηδων, πολλοί συγγενείς (και θρησκευόμενοι συνάδελφοι αλλά γι αυτούς δεν είχα αμφιβολία), λένε ότι δεν είναι σίγουροι, θέλουν να το σκεφτούν, δεν περίμεναν ότι θα ερχόταν τόσο γρήγορα η σειρά τους και δεν είχαν αποφασίσει κλπ. Αγαπημένα πρόσωπα που τώρα πραγματικά θα φοβάμαι μήπως τους συμβεί κάτι. Γιατί νομίζω δεν έχει γίνει αντιληπτό ότι τα μέτρα προστασίας τελείωσαν. Το δημόσιο πανηγυρικά αναγγέλλει την επιστροφή υπαλλήλων από εξαποστάσεως εργασίας, καταστήματα ανοίγουν, τουρίστες έρχονται, σχολεία ανοίγουν, θα υπάρξει πολύς κόσμος εκτεθειμένος και όσο ο ιός βρίσκει πρόσφορο έδαφος στους πιο νέους, φοβάμαι ότι θα γίνεται πιο επιθετικός. Πραγματικά αυτή τη στιγμή όταν δίνεται η δυνατότητα, είναι αυτοκτονικό να μην πάει κανείς... Δεν το πιστεύω δηλαδή, από εκεί που είχαμε άγχος πότε θα έχουμε επάρκεια εμβολίων, να ακούω γύρω μου ότι θέλουν λίγο να το σκεφτούν.

Εντωμεταξύ υπαρχει και το λογικό σφάλμα. Ας πούμε ότι φοβάται κανείς μακροχρόνιες παρενέργειες. ΟΚ τι μακροχρόνιες εννοεί; Γιατί αν δεν το κάνει τώρα κ το κάνει ας πούμε Σεπτέμβρη-Οκτώβρη, δεν μιλάμε και για κανένα φοβερό διάστημα ασφάλειας για να πεις ότι θα δεις κάτι που δεν διαπιστώθηκε άμεσα στις κλινικές δοκιμές και στην πρώτη φάση εμβολιασμού...


Στο υγειονομικό προσωπικο άτυπα, εφαρμόζεται ήδη η υποχρεωτικότητα, στον ιδιωτικό τομέα. Το θέμα με εκπαιδευτικούς ειναι πως έρχονται σε επαφή κ με ευπαθή παιδια, με χρονιές νόσους.

Στο νησί ακούσαμε οτι κ στην εστίαση υπαρχουν επιχειρηματίες που θέλουν εποχικό προσωπικό εμβολιασμένους. Δηλαδή είναι μονόδρομος για όποιον θέλει δουλειά, και δεν υπάρχει και επίκληση ότι δεν είναι διαθέσιμο, γιατί το νησί μας είναι στην ομάδα αυτών που θα γίνει μαζικός εμβολιαμσός. Με αυτό δεν συμφωνώ βέβαια, με την έννοια ότι από τη στιγμή που δεν έχει εξασφαλιστεί δόση για τον οποιονδήποτε ενήλικα της χώρας, δεν μπορείς ως ιδιώτης να αποκλείεις κάποιον. Αλλά για επαγγελματικές ομάδες που προηγούνται και υπάρχει κάλυψη, είναι αλλιώς.
Σκέψου τώρα να είσαι γονιός, να έχεις εμβολιαστεί, και να στείλεις το παιδί σου σχολείο και να κολλήσει από ανεμβολίαστο εκπαιδευτικό....

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #895 στις: Απρίλιος 24, 2021, 04:53:46 μμ »
Αυτοί που έχουν απλώς κάποιους προβληματισμους, θα συμβουλευτουν το γιατρό τους. Οποτε θα τους καθοδηγήσει σωστά. Το προβλημα το εντοπίζω στην άλλη ομάδα.  Anyway, μεγάλο θέμα αυτό με εμβολιασμούς στους εκπαιδευτικούς. Έχουμε ευθυνη. Σκέψου κ δασκάλες στο νηπιαγωγείο, που εχουν αναγκαστικά πολυ κοντινή επαφή με παιδια. Δεν ξέρω αν νομικά στέκει η έκδοση Ευρωπαϊκής οδηγίας, όπως είπε ο/η Ashenone. Σε αυτή την περιπτωση, θα βρεθουν κάποιοι εγκληματίες γιατροί, πουθα δίνουν ψευτικα πιστοποιητικα. Όπως γινεται κ απο κάποιους " παιδιατρους", για τους παιδικους σταθμους. Τραγικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.