*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 290858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1050 στις: Απρίλιος 30, 2021, 07:59:32 πμ »
Ναι, προσοχή όμως γιατί δικαιούσαι 2 ακυρώσεις μόνο.
Δυο αλλαγές και δυο ακυρώσεις ή δυο γενικά οπότε δεν ακυρώνεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:08:33 »

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1051 στις: Απρίλιος 30, 2021, 08:06:54 πμ »
90.000 εγκύους

Εντάξει, αν δεν θέλει να πειστεί κάποιος, δεν θα πειστεί
Απλά να μην δηλητηριάζει την σκέψη των άλλων

  Εχει γινει διαχρονικη μελέτη 3, 5, + ετών από τον κύριο ή από άλλους ή μελέτες 9 μηνών και βουρ στην αγορά; Αν όχι, δεν πείθομαι, όσα link και να ανεβαζετε.

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1052 στις: Απρίλιος 30, 2021, 08:12:01 πμ »
Έκανα astrazenca... Ηλικία 46 ετών... το επόμενο 24ωρο είχα ρίγη, δέκατα και αίσθημα κόπωσης... συμπτώματα που υποχώρησαν 24 ώρες μετά... Απάντηση γιατρού "Τα συμπτώματα σας κύριε δηλώνουν πως έχετε ένα καλό ανοσοποιητικό και η ανοσοαντίδραση σας είναι καλή... σημαίνει πως ο οργανισμός σας ανταποκρίθηκε στο εμβόλιο φυσιολογικά, αν νοσήσετε με κορονοϊό θα τον περάσετε ως απλή γρίπη"
Υ.Γ.1.... Νομίζω πως αρκετοί έρχονται με τον εμβολιασμό αντιμέτωποι με μία σκληρή πραγματικότητα... "Είναι η κατάσταση της υγείας μου καλή; Δουλεύει καλά το ανοσοποιητικό μου;"
Υ.Γ.2... Καπνίζω, πίνω και τρώω ότι πρόχειρο υπάρχει και κατεψυγμένο... γυμναστική και περπάτημα δεν ξέρω τι πάει να πει... αλλά φοβάμαι το εμβόλιο...
Υ.Γ.3... Αν νοσήσεις από τον πραγματικό ιό και νοσηλευτείς, τα νοσήλιά δεν θα σου τα πληρώσω εγώ αγάπη από τους φόρους μου... τώρα που υπάρχει το εμβόλιο, αν διαπιστωθεί ότι νόσησες ανεμβολίαστος θα πληρώσεις ολόκληρο τον λογαριασμό από την τσέπη σου...
Υ.Γ.4... Δεν έχεις εμβολιαστεί; Θα έχεις πρόβλημα να επιστρέψεις στον χώρο εργασίας σου όπου όλοι οι υπόλοιποι είναι εμβολιασμένοι....

  Αγαπητέ, έαν σε ένα εργασιακό χώρο κάποιοι έχετε εμβολιαστεί και οι υπόλοιποι δεν επιθυμούν ακόμα για προσωπικούς τους λόγους -κάτι που οφείλεις ως άνθρωπος να αποδεχτείς/σεβαστείς- γιατί σε απασχολεί; Αφού εσύ έχεις ανοσία, δεν κινδυνεύεις. Γι' αυτό υπάρχουν και τα διαγνωστικά τεστ άλλωστε.  Εκτός εάν το σκεφτεσαι εκδικητικά ''αφού το έκανα εγώ, ΘΑ το κάνεις κι εσύ, θες δεν θες''. Έσύ, οκ, έκανες τη δική σου επιλογή σταθμίζοντας τα δικά σου δεδομένα. Για να νιώσει ασφαλής ένας άνθρωπος απέναντι σε ένα ιατρικό σκεύασμα ή σε μια ιατρική πράξη, χρειάζεται η καλλιέργεια της εμπιστοσύνης και πολλά επιστημονικά δεδομένα σε βάθος χρόνου. Γιατί θελεις να επιβληθει το εμβόλιο σε ανθρώπους τόσο σύντομα; Μπορείς εσύ να εγγυηθείς οτι το δικο μου το παιδί δεν θα αναπτύξει προβλήματα μετά από 2-3 χρόνια ή οτι η στειρότητα μου δεν θα είναι στις παρενέργειες του;
 Τώρα που υπάρχει και η επιλογή των self-test, για ποιο λόγο να θελεις/σκέφτεσαι τον εργασιακό αποκλεισμό του συνανθρώπου σου;
 Επίσης, φορολογούμενος είναι και ο ανεμβολίαστος και δικαιούται πάσης φύσης νοσηλεία, οποτε δεν θα σου πάρει από την τσέπη τα λεφτά σου. Τα πληρώνει ο ίδιος χρόνια στο ταμείο του, μην το ξεχνάς αυτό.
Αν ίσχυαν αυτά που αναφέρεις στο ΥΓ2 και 3, τότε, με βαση το δικο σου σκεπτικο, θεωρείς οτι δεν θα έπρεπε να λαμβάνουν δωρεάν νοσηλεία εκατομμύρια πολίτες καπνιστές, όσοι ακολουθούν έναν ανθυγιεινό τρόπο ζωής, οι αγχώδεις και οι καταθλιπτικοι, οι εκατομμύρια άνθρωποι που κάνουν σεξ χωρίς προφυλάξεις και γενικώς όλοι όσοι νοσούν επειδή επιλέγουν να ζουν με συγκεκριμένο τρόπο και να κάνουν συγκεκριμένες σκέψεις ; Μήπως θεωρείς και γι αυτούς οτι δεν δικαιούνται δωρεάν ιατρικη περίθαλψή; Ευτυχώς αυτά δεν γίνονται σε δημοκρατικές κοινωνίες φίλε μου.

 Ασφαλή Εμβόλια+ φάρμακα (να ενθαρρύνονται οι προσπάθειες και να ανακοινώνονται στα ΜΜΕ) +διαγνωστικοί έλεγχοι + σταδιακή αναβάθμιση του συστήματος Υγείας+ βελτίωση των συνθηκών ζωής των ανθρώπων+μέτρα αυτοπροστασίας στο πλαίσιο της ατομικής ευθύνης, δηλαδή ένας συνδυασμός μέσων προστασίας της υγείας και όχι η επιβολή ενός μονο μέσου διότι δεν ζουμε σε απολυταρχικές κοινωνίες, φίλε μου.

Καλή Ανάσταση συνάνθρωποι. Μακάρι το Φως να μπει στις καρδιές.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2021, 01:37:28 μμ από Konstantinos83 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1053 στις: Απρίλιος 30, 2021, 09:31:39 πμ »
Δυο αλλαγές και δυο ακυρώσεις ή δυο γενικά οπότε δεν ακυρώνεται;

Αυτό δεν το γνωριζω ακριβώς. Καλύτερα να ψάξεις στην πλατφόρμα για οδηγίες.

Δεν έχει νόημα η συζήτηση αλλά anyway.
Ας πούμε ότι εμβολιαζεται το 50% των ενηλίκων κ τα παιδιά ακόμα είναι ανεμβολίαστα.
Τι φαντάζεστε όσοι φοβάστε το εμβόλιο;
Ότι ο ιός θα εξαφανιστεί; προφανώς δεν θα γίνει.
Ότι θα καλυφθείτε από την ανοσία των άλλων; προφανώς δεν θα γίνει.
Ότι θα επανέλθουμε στην κανονική ζωή μας χωρίς περιορισμούς, χωρίς κλειστές δραστηριότητες, χωρίς μάσκες; προφανώς δεν θα γίνει.
Άρα θα πάμε σε μια υπέροχη φάση που: οι εμβολιασμένοι θα είμαστε ασφαλείς σε μεγάλο βαθμό, όμως πολλές επιχειρήσεις μαζικής διασκέδασης δεν θα λειτουργούν, τα παιδιά μας στο σχολείο θα φοράνε μάσκα, και οκ για τους εφήβους δεν έγινε κ κάτι, αλλά σκεφτείτε τα νηπιακια... Στις εξάρσεις του ιού πάλι θα γεμίζουν οι εντατικές κ πάλι θα έχουμε πρόβλημα πρόσβασης όσοι έχουμε και άλλες ιατρικές ανάγκες. Επαγγελματικοί κλάδοι θα ματώνουν πχ συναυλιακοί χώροι.

Αλλά ουαου, θα είμαστε ελεύθεροι!!! δεν θα μας έχει υποχρεώσει να εμβολιαστουμε!!! ζήτω η ελευθερια και η δημοκρατία!!!

-αφήνω το τραγικό σενάριο που εύχομαι κανεις να μην ζήσει, (γιατί δυστυχώς έχω κι εγω στο άμεσο περιβάλλον αγαπημένο πρόσωπο που «δεν θέλει να το κάνει ακόμα γιατί προσέχει»...), το να πέσει ο ιός με όλη την ορμή πλέον στους ανεμβολιαστους κ να έχουμε εκατόμβες νέων κ ίσως κ παιδιών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:08:33 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1054 στις: Απρίλιος 30, 2021, 09:47:41 πμ »
Ο εμβολιασμος στις πανδημιες, πρεπει να έχει χαρακτήρα κοινωνικής πραξης. Πέρα από την προστασια των ευαλωτων, σταματάς μεταλλάξεις. Αν οι ανεμβολιαστοι είναι αρκετοί,θα μεταλλάσσεται συνεχώς. Κ κάποια στιγμή, ανθεκτική μετάλλαξη στα υπάρχοντα εμβόλια. Όποτε κ οι εμβολιασμενοι θα έχουν θέμα κ αυτό είναι απαράδεκτο.
Για να το κατανοήσει ο πολιτης αυτό, απαιτείται παιδεια. Πχ ο ελληναρας που ψηφίζει με κριτήριο την παρτη του, πουπεταει το ποτηρι του καφέ στο δρόμο, που πιστευει στα ματιαγματα κ έχει ένα κάρο δεισιδαιμονίες, δεν παιζει να το καταλάβει. Αυτός είναι χαρακτηριστικο προφιλ ατόμου, πουδεν εμβολιαζεται. Υπάρχουν κ αλλα φυσικά.
Δεν ξέρω αν υπάρχει μεγάλο τέτοιο ποσοστο κ σε άλλες χώρες. Δεν ξέρω καν βασικά κ Ελλάδα, αν είναι μεγάλο. Θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1055 στις: Απρίλιος 30, 2021, 10:25:06 πμ »
Ο εμβολιασμος στις πανδημιες, πρεπει να έχει χαρακτήρα κοινωνικής πραξης. Πέρα από την προστασια των ευαλωτων, σταματάς μεταλλάξεις. Αν οι ανεμβολιαστοι είναι αρκετοί,θα μεταλλάσσεται συνεχώς. Κ κάποια στιγμή, ανθεκτική μετάλλαξη στα υπάρχοντα εμβόλια. Όποτε κ οι εμβολιασμενοι θα έχουν θέμα κ αυτό είναι απαράδεκτο.
Για να το κατανοήσει ο πολιτης αυτό, απαιτείται παιδεια. Πχ ο ελληναρας που ψηφίζει με κριτήριο την παρτη του, πουπεταει το ποτηρι του καφέ στο δρόμο, που πιστευει στα ματιαγματα κ έχει ένα κάρο δεισιδαιμονίες, δεν παιζει να το καταλάβει. Αυτός είναι χαρακτηριστικο προφιλ ατόμου, πουδεν εμβολιαζεται. Υπάρχουν κ αλλα φυσικά.
Δεν ξέρω αν υπάρχει μεγάλο τέτοιο ποσοστο κ σε άλλες χώρες. Δεν ξέρω καν βασικά κ Ελλάδα, αν είναι μεγάλο. Θα δείξει.
https://youtu.be/v2qZHK4RqnE


Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1056 στις: Απρίλιος 30, 2021, 11:19:17 πμ »
Ο εμβολιασμος στις πανδημιες, πρεπει να έχει χαρακτήρα κοινωνικής πραξης. Πέρα από την προστασια των ευαλωτων, σταματάς μεταλλάξεις. Αν οι ανεμβολιαστοι είναι αρκετοί,θα μεταλλάσσεται συνεχώς. Κ κάποια στιγμή, ανθεκτική μετάλλαξη στα υπάρχοντα εμβόλια. Όποτε κ οι εμβολιασμενοι θα έχουν θέμα κ αυτό είναι απαράδεκτο.
Για να το κατανοήσει ο πολιτης αυτό, απαιτείται παιδεια. Πχ ο ελληναρας που ψηφίζει με κριτήριο την παρτη του, πουπεταει το ποτηρι του καφέ στο δρόμο, που πιστευει στα ματιαγματα κ έχει ένα κάρο δεισιδαιμονίες, δεν παιζει να το καταλάβει. Αυτός είναι χαρακτηριστικο προφιλ ατόμου, πουδεν εμβολιαζεται. Υπάρχουν κ αλλα φυσικά.
Δεν ξέρω αν υπάρχει μεγάλο τέτοιο ποσοστο κ σε άλλες χώρες. Δεν ξέρω καν βασικά κ Ελλάδα, αν είναι μεγάλο. Θα δείξει.

Αν γίνουμε κυνικοί, οι ηλικιωμένοι που παρέκαμψαν τη σειρά τους κ δεν εμβολιάστηκαν,  έκαναν κοινωνικό έργο. έδωσαν αυτό το προνόμιο σε εμάς. οι εκπαιδευτικοί σεπτέμβριο θα εμβολιαζόμασταν αν είχαν εμβολιαστεί όλοι οι ηλικιωμένοι. δυστυχώς το πληρώνουν ακριβά. στις άλλες χώρες η κάλυψη των μεγάλων ηλικιών είναι μεγαλύτερη, όμως έτσι δεν έχουν προχωρήσει σε νεότερες ηλικίες. εκεί θα δείξει. γιατί το να είσαι 30 κ να το σκέφτεσαι, έχει μια λογικη. να είσαι 80 κ να το σκέφτεσαι, είναι αυτοκτονικό.

πάντως δεν έχουν όλοι προφίλ εγωιστικό αυτοί που φοβούνται. απλώς τον φόβο που όλοι έχουμε για κάτι που προχώρησε τόσο γρήγορα, δεν τον εκλογικεύουν σε σχέση με τις συνέπειες του να μην το κάνουν. γι αυτό ελπίζω να μην τους συμβεί κάτι κακό.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1057 στις: Απρίλιος 30, 2021, 11:26:48 πμ »
Εσπερε δεν αναφερόμουν σε ανθρώπους που έχουν φυσιολογικές επιφυλάξεις κ έναν φόβο ανθρώπινο.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1058 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:35:24 μμ »
όταν μεσολαβούν 3 βδομάδες ανάμεσα στις δόσεις θεωρούσα ότι είναι pfizer....
Ομως μου λένε ότι στο εμβολιαστικο κέντρο στο γήπεδο ξιφασκίας του Ελληνικού κάνουν μόνο moderna ....
αρα θα γινει εμβολιασμός με moderna παρ όλο που η δευτερη δόση θα είναι 3 βδομαδες μετα;  ???

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1059 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:59:51 μμ »
Δε νομίζω ότι γίνεται, η κατασκευάστρια λέει τουλάχιστον 28 μέρες. Άρα μήπως κάνουν και pfizer? Τηλ δε νομίζω να σηκωσουν. Αν δεν έχεις θέμα είτε με το ένα είτε με το άλλο, πηγαινε κ βλέπεις. Δεν θα σου κάνουν κάτι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος elzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1060 στις: Απρίλιος 30, 2021, 02:03:09 μμ »
Έχεις πάρει τηλέφωνο στο κέντρο και σου έχουν πει για moderna; Γιατί έφτιαξαν νέες γραμμές με pfizer σε πολλά εμβολιαστικά. Και οι 3 εβδομάδες μεσοδιάστημα παραπέμπουν σαφώς σε pfizer!

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1061 στις: Απρίλιος 30, 2021, 02:35:26 μμ »
ανάλογο περιστατικό και με γνωστό μου που το εδωσε εδω και καιρό πριν ραντεβου  για μέσα Μαιου,με  3 βδομάδες η β' δόση , ενώ ο εμβολιασμός είναι στο mega Προμηθεας , οπου  απ' όσον ξέρουμε γινεται μόνο moderna....

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1062 στις: Απρίλιος 30, 2021, 02:38:11 μμ »
όχι ότι έχει διαφορά...απλώς μου κάνει εντύπωση...

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1063 στις: Απρίλιος 30, 2021, 03:06:45 μμ »
ανάλογο περιστατικό και με γνωστό μου που το εδωσε εδω και καιρό πριν ραντεβου  για μέσα Μαιου,με  3 βδομάδες η β' δόση , ενώ ο εμβολιασμός είναι στο mega Προμηθεας , οπου  απ' όσον ξέρουμε γινεται μόνο moderna....
Νομίζω ότι στον Προμηθέα υπάρχουν δύο κέντρα, ένα για pfizer και ένα για moderna. Εγώ θα κάνω εκεί την πρώτη δόση και η δεύτερη είναι τρεις εβδομάδες μετά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.142 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.