*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 293023 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1176 στις: Μάιος 05, 2021, 03:49:25 μμ »
[quote author=TimPap link=topic=36096.msg1110395#msg1110395 dat Να ξέρετε μόνο ότι όσοι εμβολιαζόμαστε κυρίως το κάνουμε από κοινωνική ευσυνειδησία! Υγιέστατος οργανισμός είμαι και εγώ και η γυναίκα μου. Αλλά η πανδημία δεν θα υποχωρήσει αν δισπείρουμε τον ιό.

Καλή φώτιση!


Μα και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν για αυτό άλλωστε υποχρεώνονται να φορούν μάσκα και να κάνουν rapid test...

Είναι εντυπωσιακό πόσο ανενημερωτοι είναι κάποιοι συμπολίτες μας που κουνούν το δάχτυλο στους υπόλοιπους. Δεν ξέρουν καν π.χ. ότι η ανοσία απ' τα εμβόλια κρατά 3-6 μήνες
 Από Σεπτέμβριο πρέπει να ξαναεμβολιστουν.... ???

Η ανοσία διαπιστωμένα κρατάει έξι μήνες κ περιμένουμε δεδομένα για αργότερα.

Οι εμβολιασμένοι φαίνεται ότι αν μεταδίδουν είναι σε μικρό ποσοστό κ γι αυτό έχουν το ελεύθερο ήδη από τον cdc να συναντιούνται σε κλειστούς χώρους χωρίς μάσκα με άλλους εμβολιασμένους ή με μικρό κυκλο ανεμβολιαστων που δεν είναι ευπαθείς ομάδες κ σιγά σιγά θα αυξάνονται τα πράγματα που μπορούν να κάνουν χωρίς μάσκα ή τεστ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:57 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1177 στις: Μάιος 05, 2021, 03:50:45 μμ »
Σπουργίτι σχετικά με τα ποσοστα μετάδοσης από εμβολιασμένους, αναφερθήκαμε προχθες. ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ δεδομένα από USA.
Σχετικά με διάρκεια ανοσιας, 4 μήνες μετά τον εμβολιασμό, σε αρκετά άτομα που ξέρω, τα αντισώματα στέκονται περηφανα στα υψη. Θα το δουνε οι αρμοδιοι αυτό παγκοσμιως.
Όμως προσοχη: ανοσία δε σημαίνει μόνο παραγωγη αντισωμάτων. Υπάρχει κ άλλο είδος ανοσιας, που σχετίζεται με αλλά κυτταρα άμυνας.
Όπως κ να έχει το παρακολουθουμε κ ενημερωνόμαστε από τους γιατρους μας. Αν μας πουν επανάληψη σε λίγους μήνες, εννοείται θα παμε.

Αποσυνδεδεμένος annoula3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1178 στις: Μάιος 05, 2021, 03:59:09 μμ »
Δεν θα διαβάσω τίποτα από όλα αυτά. Διαβάζω της δικής μου επιστήμης τα άρθρα και μου φτάνουν. Λυπάμαι αλλά δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε και θα ήθελα να γίνω. Όπως έχω ξανααναφέρει π αδελφός μου που είναι γιατρός μας κουράρει. Έχουμε στον στενό μας κύκλο και βιολόγους ερευνητές και από αυτούς προτιμώ να ενημερώνομαι γιατί ξέρω ότι μελετούν έγκριτα περιοδικά επιστημονικά και μαθαίνουν για τα αποτελέσματα των ερευνων πρώτοι και είναι σε θέση να γνωρίζουν και όσες έρευνες βρίσκονται σε εξέλιξη. Δεν μπαίνω στον κόπο να γεμίζω το μυαλό μου με αμφιβόλου ποιότητας επιχειρήματα.
Καλύτερα να βλέπατε τηλεόραση πάντως. Πολύ καλύτερα θα ήταν και για εσάς και για όλους μας. Όπως το είπε ο συνάδελφος. Δεν χρειαζόμαστε σωτήρες! Εξάλλου θα το ξαναπώ όλοι μια φορά πεθαίνουμε. Το να πεθάνω για την επιστήμη τον θεωρώ δίκαιο και άξιο θάνατο. Το να πεθάνω από κορωνοιό ενώ μπορώ να προστατευτώ κοινή βλακεία.
Η μόνη λύση είναι υψηλότερες εισφορές στους ανεμβολίαστους. Και μη άρση των περιορισμών για εκείνους. Η διασπορά ελλοχεύει πάντα. Όταν είμαστε προτελευταία σε εμβολιασμούς στην ΕΕ, τα πράγματα δεν είναι αισιόδοξα. Χαίρομαι που εγώ και οι οικείοι μου δεν αποτελούμε μέρος του προβλήματος, αλλά της λύσης.
Πραγματικα ευφάνταστη η ιδεα σου για την αυξηση των εισφορων..
Λοιπόν ο κανένας είναι ελεύθερος να αποφασίσει για τον εαυτό του, όποιος θέλει να εμβολιαστεί να εμβολιαστεί.
Πού κολλάει όμως η αύξηση εισφορών για τους ανεμβολίαστους;
Όσο για την άρση περιορισμών, δεν είσαι εσύ που θα αποφασίσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2021, 04:00:49 μμ από annoula3 »

Αποσυνδεδεμένος annoula3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1179 στις: Μάιος 05, 2021, 04:02:15 μμ »
Konstantinos συμφωνω μαζι σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:57 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1180 στις: Μάιος 05, 2021, 04:06:20 μμ »
Παιδιά νομιζω πρεπει να αποσχιστουν οι δυο ομάδες εδώ μέσα. Δεν έχει νόημα ουσιαστικό ΚΑΝΕΝΑ. Κάποιοι εκνευρίζονται κιόλας.
Να αποσχιστουμε, τουλάχιστον να γίνεται κ καμια κουβεντα της προκοπης. Κ να λέμε κ κανα αστείο να χαλαρώνουμε. Mix and match εδώ μέσα δε γίνεται.
Το έχουν ξαναπεί κ άλλοι.


Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1182 στις: Μάιος 05, 2021, 04:09:45 μμ »
Συμφωνώ κ τους πρότεινα κ τίτλο για να μην κουράζονται(έχουν κ έρευνα να κάνουν😎) "Μη εμβολιασμός εκπαιδευτικών"

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1183 στις: Μάιος 05, 2021, 04:12:42 μμ »
Θεος σχωρέστην:
https://kampanianews.gr/%cf%84%cf%81%ce%b1%ce%b3%cf%89%ce%b4%ce%af%ce%b1-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%cf%87%ce%b1%ce%bb%ce%ac%cf%83%cf%84%cf%81%ce%b1-%ce%bc%ce%b7%cf%84%ce%ad%cf%81%ce%b1-%ce%b4%cf%85%ce%bf-%ce%b1%ce%bd%ce%ae/
Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι είστε χαιρεκακοι!!!Λυπάμαι πολύ!!!Ψάχνετε, ψάχνετε μέχρι να βρείτε κάτι να κουνήσετε το δάχτυλο!

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1184 στις: Μάιος 05, 2021, 04:14:03 μμ »
Από εδώ κ πέρα θα διαβάζω μόνο kampanianews!

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1185 στις: Μάιος 05, 2021, 04:16:36 μμ »
Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι είστε χαιρεκακοι!!!Λυπάμαι πολύ!!!Ψάχνετε, ψάχνετε μέχρι να βρείτε κάτι να κουνήσετε το δάχτυλο!
Θα έπρεπε να ντρέπεσαι. Χαιρέκακος είσαι εσύ και οι ομοίοι σου που μας κουνάτε το δάχτυλο με αύξηση εισφορών κτλ κτλ. Είπα ένα γεγονός και τίποτε άλλο. Της εύχομαι ολόψυχα καλό παράδεισο. Αλλά κάποιοι σαν και εσένα δε θέλουν να αναφέρουμε τίποτε το "ενοχλητικό". Δε θα μας πείτε τι να γράφουμε. Μια χαρά είναι το kampanianews, πολύ καλύτερο από τους εισαγγελάτους.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1186 στις: Μάιος 05, 2021, 04:18:49 μμ »
προσωπικά μ' έχει κουράσει πολύ να βλέπω κάθε μέρα στο νήμα "αντίπαλα στρατόπεδα"....
παρ' όλα αυτά καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία μελλοντικών και νυν εγκύων....

όμως...
ταπεινά θα παραθέσω ένα σχόλιο για τους υπολοίπους:
με το να μην εμβολιαστούμε οι ενήλικες κινδυνεύουμε να μην "πιάσουμε" το πολυπόθητο 70% του γενικού πληθυσμού (υποτίθεται ότι το 30% που θα τη γλίτωνε χωρίς εμβόλιο θα ήταν τα παιδιά) κι έτσι οδηγούμε τα πράγματα προς μελλοντικό πιθανό εμβολιασμό και των παιδιών, πράγμα για το οποίο νομίζω δεν τρελλαίνεται κανείς....Αν εμβολιάζονταν σχεδόν όλοι οι ενήλικες (ξαναλέω δεν μιλάω για τις εγκύους) εν ολίγοις θα πιάναμε το ποσοστό και θα έμενε "αλώβητη" η παιδική-εφηβική κατηγορία και όλοι δεν θα είχαν να αντιμετωπίσουν  στο άμεσο μέλλον ανάλογα διλήμματα για τα παιδιά τους ...

Βοηθάτε και τα παιδιά σας έτσι

με κάθε σεβασμό προς όλους




« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2021, 04:22:19 μμ από blethalassa »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1187 στις: Μάιος 05, 2021, 04:18:56 μμ »
Μπορεί να υπάρχουν δύο ομάδες εδώ μέσα αλλά νομίζω αλλού είναι το πρόβλημα: 1 . Η κυβέρνηση πέρσι και φέτος  ανοιγοκλείνει εστίαση και τουρισμό ανάλογα με το πόσο αντέχει η οικονομία και δεν λαμβάνει υπόψιν της τα επιδημιολογικά δεδομένα ,με αποτέλεσμα να έχουμε έναν φαύλο κύκλο στη έξαρση της πανδημίας.
2. Η εκκλησία.Ο καλός συνέταιρος της κυβέρνησης έχει τη δύναμη να περάσει αυτά που θέλει ,όποτε θέλει. Αυτό που ζήσαμε τις ημέρες αυτές με τον συνωστισμό στις εκκλησίες πώς να το χαρακτηρίσουμε; Πόσοι κοινωνούν σε τακτική βάση ,πόσοι τραγόπαπες περνάνε τέτοια μηνύματα;
https://www.gazzetta.gr/plus/koinwnia/article/1589753/hamos-me-ton-arniti-ierea-tis-halkidikis-ta-emvolia-einai-toy-diavoloy-vid
Δηλώνω ξεκάθαρα ότι δεν κάνω το εμβόλιο αλλά προσέχω: φοράω τη μάσκα μου και είμαι προσεκτικός στις συναναστροφές μου.
Οι εμβολιασμένοι χριστιανοταλιμπάν είναι πιο επικίνδυνοι από μένα και δυστυχώς είναι πολλοί. Εκεί να εστιάσουν ορισμένοι την έλλειψη παιδείας που την αναφέρουν συχνά 

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1188 στις: Μάιος 05, 2021, 04:28:24 μμ »
έναν εμβολιασμένο χριστιανοταλιμπάν θέλω να μου δείξετε κ αν το κάνετε αυτό, αποχωρώ από τη συζήτηση!!!!

όντως αγαπητοί διαχειριστές αφού δεν παίρνετε θέση σε ο,τι ατεκμηρίωτο αναρτάται, διαχωριστεί τα θέματα. ένα κατά του εμβολιασμού κ ένα με προβληματισμούς. για να δούμε κιόλας τότε πού θα πάνε οι «εγω δεν είμαι αντιεμβολιαστής αλλά δεν θα κάνω το εμβόλιο»»

υ.γ. όσοι εμβολιαστήκαμε τηρούμε τα μέτρα κ προσέχουμε στο έπακρο. για ποιον λόγο κάποιοι θεωρούν ότι ειναο πιο ικανοί να προσέξουν από εμάς, δεν το έχω καταλάβει!!!

Να σου τους στείλω σε φωτό ή με κάποιον άλλο τρόπο.Είναι μεγάλης ηλικία βλεπεις.

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1189 στις: Μάιος 05, 2021, 04:30:12 μμ »
Ερωτηση: καρκίνος, αυτισμός και αναπτυξιακά σύνδρομα λένε οτι μπορεί να προέρχονται από γονιδιακό υπόστρωμα/κληρονομικότητα και βιοχημικούς (επιβαρυντικούς) παράγοντες ;
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2021, 04:51:28 μμ από Konstantinos83 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159562
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 359
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.