*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 293566 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1680 στις: Μάιος 24, 2021, 05:31:32 μμ »
Πάντως, σε αυτό το σημείο που βρισκόμαστε, δεν νομίζω ότι το δίλημμα  είναι εμβολιάζομαι ή όχι, αλλά το αν θα εμβολιαστώ ή θα νοσήσω. Υπάρχει πραγματικά κάποιος που προτιμά να εισαγάγει τον ιό στον οργανισμό του με τις όποιες βραχυχρόνιες ή μακροχρόνιες συνέπειες στον εαυτό του και στην υπόλοιπη κοινότητα, αντί του εμβολιασμού του;

Πέρα από τους αρνητές του ιού, οντωσ πολλοί που δεν το κάνουν βασίζονται ακριβώς σε αυτή τη βεβαιότητα, ότι προσέχουν, είναι νέοι κ υγιείς άρα οκ δεν κινδυνεύουν. Βέβαια με ανοιχτές δραστηριότητες κ παιδθα να πηγαίνουν σχολείο, δεν ξέρω ποιος φαντάζεται ότι δεν πρόκειται να κολλήσει, εκτός αν κυριολεκτικά δεν βγαίνει από το σπίτι του. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:49:51 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1681 στις: Μάιος 24, 2021, 05:32:04 μμ »
https://www.cdc.gov/flu/professionals/vaccination/vaccine_safety.htm
Το αντιγριπικο έχει συνδεθεί με το συνδρομο guillain barre, σοβαρή νευρολογική διαταραχή που στην χειρότερη μορφή της προκαλει παραλυση. Φυσικά μιλάμε για πολυ σπάνια περιστατικα, απλως θέλω να πω πως πολλα σκευάσματα που θεωρουνται κλασικά, όπως το αντιγριπικο, μπορεί να έχουν σπανιοτατες παρενεργειες, πολυσοβαρες όμως.
Νομίζω ότι οι πιο πολλοι κρατουν επιφυλάξεις για τα εμβόλια covid, λόγω της ταχυτητας ανάπτυξης τους, παροτι η βιοτεχνολογία έχει αναπτυχθεί με ρυθμούς πυραυλου.

και κάποια παιδικά δεν έχουν ακόμα κ εγκεφαλίτιδα στις παρενέργειες;


Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1682 στις: Μάιος 24, 2021, 06:15:06 μμ »
και κάποια παιδικά δεν έχουν ακόμα κ εγκεφαλίτιδα στις παρενέργειες;

Από όσο ξέρω, της ανευμολογιας το εμβόλιο, είχε συσχετιστεί με κάποια περιστατικα εγκεφαλιτιδας.
Φαντάσου το bexsero, δεν είναι καν εγκεκριμένο για κάτω των 10 ετών. Unknown safety αναφέρει η σελίδα του cdc η σχετική, για αυτό το ηλικιακό γκρουπ. Κ όμως ο παιδιατρος μας, όπως κ όλοι όσοι ξέρω, το κάνουν από τον πρωτο χρόνο. Η δικιά μου το έκανε 8 μηνών ( συνολο 3 δόσεις). Σε όσους είχαν αντίρρηση να το κάνουν στα παιδια τους, προσπαθησενα τους πεισει. Κάποιοι πειστηκαν. Οι υπολοιποι έσπευσαν μετά από λίγο καιρό, όταν έσκασε κρουσμα μηνιγγίτιδας στον παιδικο της γειτονιάς. Risk assessment κανεις, γενικά.


Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1683 στις: Μάιος 27, 2021, 06:19:58 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Ολοκληρώσατε τον εμβολιασμό σας; Με τη δεύτερη δόση νιώσατε κάτι άλλο από ότι στην πρώτη; Είμαστε τυχεροί που είχαμε προτεραιοποίηση οπότε μπορούσαμε εξ αρχής να διαλέξουμε εμβόλιο. Στην περιοχή μας στα αδιάθετα έχουν εξυπηρετηθεί αρκετοί. Μια δυο βδομάδες να κερδίσεις δεν είναι λίγο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:49:51 »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1684 στις: Μάιος 27, 2021, 09:37:30 μμ »
Πέρα από τους αρνητές του ιού, οντωσ πολλοί που δεν το κάνουν βασίζονται ακριβώς σε αυτή τη βεβαιότητα, ότι προσέχουν, είναι νέοι κ υγιείς άρα οκ δεν κινδυνεύουν. Βέβαια με ανοιχτές δραστηριότητες κ παιδθα να πηγαίνουν σχολείο, δεν ξέρω ποιος φαντάζεται ότι δεν πρόκειται να κολλήσει, εκτός αν κυριολεκτικά δεν βγαίνει από το σπίτι του.
Οι αρνητές των εμβολίων (καλύτερα πειραματικών ενέσεων) δεν είναι και αρνητές του ιού...

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι ο ιός είναι υπαρκτός και τεχνητός όπως άλλωστε φαίνεται ότι θα αποδειχθεί μετά την ομολογία του φαουτσι περί χρηματοδότηση ς του εργαστηρίου της Γουχαν απ' τις ΗΠΑ.

Απλά δεν εμπιστευομαστε τα πρόσωπα που πλασάρουν τα εμβόλια π.χ.ομαδα "ειδικών" που μια μέρα λέει κάτι και την άλλη το παίρνει πίσω... Και φυσικά υπάρχουν πολλοι επιστήμονες που έχουν ταχθεί κατά των εμβολίων ειδικά των mRNA  όπως ο πρώην αντιπρόεδρος της Pfizer.
Όσον αφορά την προστασία , φροντίζω στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού και φυσικά δεν πιστεύω ότι η μάσκα ή η καραντίνα προσφέρουν κάτι παρά μόνο την ψευδαίσθηση της προφύλαξης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2021, 09:39:15 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1685 στις: Μάιος 27, 2021, 10:15:05 μμ »
...

Όλα καλά και σωστα αλλα η χρηση μασκας προστατευει όλους και ΦΥΣΙΚΑ προστατευει και αυτον που τη φοραει.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1686 στις: Μάιος 27, 2021, 11:01:15 μμ »
guest
Ναι, γι' αυτό τόνισα το "κυρίως". Θα μπορούσε να είναι "ΚΑΙ"...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1687 στις: Μάιος 27, 2021, 11:20:20 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Ολοκληρώσατε τον εμβολιασμό σας; Με τη δεύτερη δόση νιώσατε κάτι άλλο από ότι στην πρώτη; Είμαστε τυχεροί που είχαμε προτεραιοποίηση οπότε μπορούσαμε εξ αρχής να διαλέξουμε εμβόλιο. Στην περιοχή μας στα αδιάθετα έχουν εξυπηρετηθεί αρκετοί. Μια δυο βδομάδες να κερδίσεις δεν είναι λίγο.

Στην πρώτη πονούσε το χέρι, στη δεύτερη είχα δυο μέρες πονοκέφαλο, κάποιοι είχαν έντονα συμπτώματα κρυολογήματος μετά τη δεύτερη. την έκανα τη Δευτέρα, ακόμα πάω με διπλή μάσκα στο σχολείο αλλά έχω αρχίσει να υποφέρω πλέον, αν τηνΔευτερα δεν βγει κρουσμα θα σταματήσω τη διπλή, θα είμαι ήδη μια βδομάδα από τη β δόση, πιστεύω ότι μπορώ να κάνω την παραχώρηση αυτή πλέον!

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1688 στις: Μάιος 27, 2021, 11:30:18 μμ »
Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς τι άδεια πρέπει να πάρει εκπαιδευτικός αφού εμβολιαστηκε και λόγω των παρενέργειων δε μπορεί να πάει σχολείο ?

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1689 στις: Μάιος 27, 2021, 11:40:10 μμ »
Στην πρώτη πονούσε το χέρι, στη δεύτερη είχα δυο μέρες πονοκέφαλο, κάποιοι είχαν έντονα συμπτώματα κρυολογήματος μετά τη δεύτερη. την έκανα τη Δευτέρα, ακόμα πάω με διπλή μάσκα στο σχολείο αλλά έχω αρχίσει να υποφέρω πλέον, αν τηνΔευτερα δεν βγει κρουσμα θα σταματήσω τη διπλή, θα είμαι ήδη μια βδομάδα από τη β δόση, πιστεύω ότι μπορώ να κάνω την παραχώρηση αυτή πλέον!
Εσπερε σου προτεινω n95  για αυτές τις λίγες μέρες, πολυπιο ανετη από 2 χειρουργικές κ ανώτερη προστασία γιατι εφαρμόζει καλα, σε αντίθεση με τις 2. Κ εγώ ανυπομονώ να κλείσω 2 βδομάδες μετά τη 2η, για να χαλαρώσω τα δρακόντεια μέτρα ασφαλείας, αλλά αργώ... Υπομονή σε εσένα, λίγο έμεινε!
Γενικά, μετά τη 2η από mrna, όσοι ξέρω, ταλαιπωρήθηκαν με πυρετο 38++ , πονοκεφαλο κ κόπωση.
Dreaming αναρρωτικη, δεν προβλεπεται κάτι άλλο..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1690 στις: Μάιος 27, 2021, 11:46:16 μμ »
Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς τι άδεια πρέπει να πάρει εκπαιδευτικός αφού εμβολιαστηκε και λόγω των παρενέργειων δε μπορεί να πάει σχολείο ?
Αναρρωτική άδεια. Την χορηγεί το εμβολιαστικό κέντρο ή το νοσοκομείο στο οποίο έγινε ο εμβολιασμός.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1691 στις: Μάιος 27, 2021, 11:49:18 μμ »
Ο διευθυντής μας σήμερα σερνόταν μετά από την δεύτερη δόση. Άλλη συνάδελφος με 38 πυρετό.
Εγώ είχα 38 για 24 ώρες μαζί με πρησμενους λεμφαδένες και πόνους στο σε όλο το σώμα. Μετά όλα καλά. Αν και έχει περάσει ένας μήνας δεν βγάζω την μάσκα και φοράω και ασπίδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2021, 11:51:10 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1692 στις: Μάιος 28, 2021, 12:24:24 πμ »
Εσπερε σου προτεινω n95  για αυτές τις λίγες μέρες, πολυπιο ανετη από 2 χειρουργικές κ ανώτερη προστασία γιατι εφαρμόζει καλα, σε αντίθεση με τις 2. Κ εγώ ανυπομονώ να κλείσω 2 βδομάδες μετά τη 2η, για να χαλαρώσω τα δρακόντεια μέτρα ασφαλείας, αλλά αργώ... Υπομονή σε εσένα, λίγο έμεινε!
Γενικά, μετά τη 2η από mrna, όσοι ξέρω, ταλαιπωρήθηκαν με πυρετο 38++ , πονοκεφαλο κ κόπωση.
Dreaming αναρρωτικη, δεν προβλεπεται κάτι άλλο..

το έχω σκεφτεί το θέμα ν95 αλλά αφού θέλει δοκιμή κλπ για να ταιριάζει στο πρόσωπο, το απερριπτα ως μεγάλο έξοδο. ν95 λες αυτές που έχουν λαστιχάκι στα αυτιά ή αυτές που δένουν στο κεφάλι; γιατί κανονικά οι δεύτερες είναι πιο καλές, γιατί εγγυώνται πλήρη εφαρμογή, αλλά πού να τις βρεις κ πόσα να δώσεις; τώρα άρχισα τη διπλή γιατί βγήκαν κρούσματα στο νησί. χειμώνα δεν φορούσα, όσο είχαμε λειτουργήσει γιατί ήταν λίγες οι μετακινήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1693 στις: Μάιος 28, 2021, 12:34:51 πμ »
το έχω σκεφτεί το θέμα ν95 αλλά αφού θέλει δοκιμή κλπ για να ταιριάζει στο πρόσωπο, το απερριπτα ως μεγάλο έξοδο. ν95 λες αυτές που έχουν λαστιχάκι στα αυτιά ή αυτές που δένουν στο κεφάλι; γιατί κανονικά οι δεύτερες είναι πιο καλές, γιατί εγγυώνται πλήρη εφαρμογή, αλλά πού να τις βρεις κ πόσα να δώσεις; τώρα άρχισα τη διπλή γιατί βγήκαν κρούσματα στο νησί. χειμώνα δεν φορούσα, όσο είχαμε λειτουργήσει γιατί ήταν λίγες οι μετακινήσεις.
Εγώ φοραω αυτές που έχουν πλαστικο κλιπακι στα λαστιχακια αυτιου, ρυθμιζεις εσυ εφαρμογή. Κ αυτές που δένουν πισω απο κεφάλι έχω παρει. Γενικά επειδή όλες αυτές είναι ακριβές, παραγγελνω πολλες ηλεκτρονικα κ βγαίνουν πολυ πιο οικονομικά σε σχέση με το φαρμακείο γειτονιάς.
Αλλά αφου πλησιαζει ο καιρός της πληρους ανοσιας σου, δεν αξίζει μάλλον. Βάλε όμως καλυτερα ως τότε, μια χειρουργική κ από πανω μια υφασμάτινη. Καλυτερο κλείσιμο στο προσωπο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159762
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 244
Σύνολο: 257

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.