*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 290969 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1750 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 10:42:09 μμ »
Τι γίνεται στην περίπτωση ανεμβολίαστου διευθυντή; Ποιος τον ελέγχει; Ποιος του επιβάλλει κυρώσεις, αν δεν προσκομίζει τεστ; Πώς είμαστε σίγουροι ότι ελέγχει τους συναδέλφους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:21:33 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1751 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 11:02:33 μμ »
Τι γίνεται στην περίπτωση ανεμβολίαστου διευθυντή; Ποιος τον ελέγχει; Ποιος του επιβάλλει κυρώσεις, αν δεν προσκομίζει τεστ; Πώς είμαστε σίγουροι ότι ελέγχει τους συναδέλφους;

Ο δικός μας!! νομίζω τον ελέγχουν οι προϊσταμενοι. είναι πολύ ηθικό στοιχείο κ δεν θεωρώ ότι θα παρα τυπώσει γιατί είναι κ ευθυνόφοβος. Τα 3-4 ανεμβολίαστα άτομα συνολικά (μαζί με επιστάτη κ ίσως καθαρίστριες) δεν ξέρω αν τα ελέγχει, έχω δει την υποδιευθύντρια να ρωτάει αλλά όχι ότι είναι κ το πρώτο πράγμα που τρέχει, ειδικά στους μη εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1752 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 11:17:07 μμ »
Να δώσουμε συλλυπητήρια στην οικογένεια ενός μέλους της σχολικής κοινότητας που έφυγε άδοξα από τη ζωή.Αναφέρομαι στον 15 χρόνο μαθητή από την Τρίπολη που έχασε τη ζωή του δύο μέρες μετά τον εμβολιασμό του,χωρίς να έχει κάποιο θέμα υγείας.Βέβαια με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο επιμελώς αποκρύπτεται αυτή η πληροφορία .Άσχετα αν ο θάνατος προήλθε από το εμβολιο ή όχι ,αυτό είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα της ελεγχόμενης από την κυβέρνηση δημοσιογραφίας.Για οποιοδήποτε ανήλικο μπαίνει σε ΜΕΘ φταίνε οι ανεμβολιαστοι γονείς του ή ότι δεν εμβολιάστηκε το παιδί.Εκεί η είδηση παίζει παντού ,έτσι ακριβώς ,χωρίς να γίνεται λόγος για ιατροδικαστική εξέταση ή αναφορά υποκειμένων νοσημάτων κτλ.Σε περιπτώσεις όπως του 15 χρόνου κρύβεται επιμελώς ο εμβολιασμός και όλοι αναμένουν τα επίσημα αποτελέσματα που γνωρίσουμε από πριν το αποτέλεσμά τους.Σημερα άκουγα τον Χασαποπουλο που έλεγε: " Δεν βλέπω οι γονείς να εμβολιάζουν τα παιδιά τους.Πρεπει να γίνει κάτι μεγάλο για να αλλάξουν άποψη..."

Εάν υπάρχει οικογένεια ίσως να αισθανθεί καλύτερα από τη συμπαράσταση. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος όμως και η δικαιολογία για την απόκρυψη δε στέκει γιατί στο διαδίκτυο γράφει ελεύθερα ό,τι φανταστεί ο καθένας.
Μια παρόμοια προσπάθεια έγινε και σ`αυτή την περίπτωση αλλά δεν είχε αίσιο αποτέλεσμα για τους εμπνευστές της:
https://www.businessnews.gr/kosmos/item/217188-kypros-dioksi-kata-3-atomon-gia-fake-news-me-thanato-12xronou-meta-to-emvolio
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1753 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 11:24:48 μμ »
Τι γίνεται στην περίπτωση ανεμβολίαστου διευθυντή; Ποιος τον ελέγχει; Ποιος του επιβάλλει κυρώσεις, αν δεν προσκομίζει τεστ; Πώς είμαστε σίγουροι ότι ελέγχει τους συναδέλφους;

Εγω παντως ρωτησα στην περιφερειακη (εκει ανηκω και ασκουσα χρεη προϊσταμενης μεχρι πριν λιγες μερες) πούθα δειξω εγω το πιστοποιητικο μου καθως οι αλλοι συνεδελφοι το εδειχναν σε μενα, και η απαντηση που πηρα ηταν πουθενα! Ο λογος; Με πιστευουν!
Αληθεια λεω!!!!! Ετσι ειπαν!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:21:33 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1754 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 06:43:37 πμ »
Εγω παντως ρωτησα στην περιφερειακη (εκει ανηκω και ασκουσα χρεη προϊσταμενης μεχρι πριν λιγες μερες) πούθα δειξω εγω το πιστοποιητικο μου καθως οι αλλοι συνεδελφοι το εδειχναν σε μενα, και η απαντηση που πηρα ηταν πουθενα! Ο λογος; Με πιστευουν!
Αληθεια λεω!!!!! Ετσι ειπαν!
Καλό! Πίστευε και μη ερεύνα!
Τώρα με την πλατφόρμα αυτή θα υπάρχει άραγε καλύτερη εικόνα; Γενικότερα, θεωρώ ότι υπάρχει μια χαλαρότητα στα σχολεία. Αυτή θα πληρώσουμε. Ο εμβολιασμένος μπαινοβγάζει άνετος η μάσκα, γιατί πιστεύει ότι δεν κολλά. Ο ανεμβολίαστος κάνει το ίδιο γιατί δεν φοβάται, αφού ο ιός δεν υπάρχει. Αυτοεξέταση μαθητών, αστειότητα, ό,τι δηλώσεις είσαι. Ράπιντ από καθηγητές ποιος τα ελέγχει; Και αν δεν τα ελέγχει, δεν τα κάνει και δεν ξέρουμε αν νοσεί ή όχι. Όλα τα μέτρα μαζί λειτουργούν. Όχι όσα μας βολεύουν!

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1755 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 08:14:24 πμ »
Απαράδεκτο οι εμβολιασμένοι χωρίς μάσκα και με στυλάκι "αμόλυντου" και απαράδεκτο οι μη εμβολιασμένοι χωρίς rapid. Τα rapid προστατεύουν εμάς τους ίδιους. Προσωπικά θέλω να ξέρω αν έχω κάτι ώστε να το προλάβω. Χάσαμε φίλους των γονιών μου και πατέρα της κολλητής μου από covid. Ο θείος μου στην Αμερική ήταν σε Μεθ με τραχειοτομές κτλ. Όμως....έχουμε και αντίστοιχες βλάβες από εμβόλια. Δικός μας άνθρωπος long covid μετά την β δόση pfizer. Υγιέστατος και αθλητικότατος προ εμβολιασμού. Τώρα απλά σέρνεται. Επίσης αιμορραγία σε φίλη σε ημερομηνία άσχετη της περιόδου. Της ήρθε δεύτερη φορά περίοδος και βαρύτατη. Αυτά δεν καταγράφηκαν πουθενά. Με χαρά να κάναμε εμβόλιο. ΑΣΦΑΛΕΣ όμως ΑΠΟΛΥΤΑ χωρίς τις ΤΟΣΕΣ παρενέργειες που ακούμε και διαβάζουμε. Ας το πάρουμε απόφαση πως η όλη φάση είναι ρουλέτα. Και με τον covid και με το εμβόλιο. Πού θα κάτσει η μπίλια....

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1756 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 08:50:28 πμ »
πουθενα σε ολο τον κοσμο εκτος απο εμαςκαι ιταλια δεν εχει γινει αυτο το αισχος με τους υγειονομικους.ακομα και στην γαλλια εργαζονται με δυο rapid

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1757 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 09:25:21 πμ »
Απαράδεκτο οι εμβολιασμένοι χωρίς μάσκα και με στυλάκι "αμόλυντου" και απαράδεκτο οι μη εμβολιασμένοι χωρίς rapid. Τα rapid προστατεύουν εμάς τους ίδιους. Προσωπικά θέλω να ξέρω αν έχω κάτι ώστε να το προλάβω. Χάσαμε φίλους των γονιών μου και πατέρα της κολλητής μου από covid. Ο θείος μου στην Αμερική ήταν σε Μεθ με τραχειοτομές κτλ. Όμως....έχουμε και αντίστοιχες βλάβες από εμβόλια. Δικός μας άνθρωπος long covid μετά την β δόση pfizer. Υγιέστατος και αθλητικότατος προ εμβολιασμού. Τώρα απλά σέρνεται. Επίσης αιμορραγία σε φίλη σε ημερομηνία άσχετη της περιόδου. Της ήρθε δεύτερη φορά περίοδος και βαρύτατη. Αυτά δεν καταγράφηκαν πουθενά. Με χαρά να κάναμε εμβόλιο. ΑΣΦΑΛΕΣ όμως ΑΠΟΛΥΤΑ χωρίς τις ΤΟΣΕΣ παρενέργειες που ακούμε και διαβάζουμε. Ας το πάρουμε απόφαση πως η όλη φάση είναι ρουλέτα. Και με τον covid και με το εμβόλιο. Πού θα κάτσει η μπίλια....
Το θέμα είναι σε ποια έχει πιο πολλά μαύρα σημεία. Στο δικό μας περιβάλλον μόνο από κόβιντ έχουν υπάρξει δυσάρεστα. Και είναι μεγάλος ο κύκλος και όλοι εμβολιασμένοι, μεγάλοι και μικροί.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1758 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 11:17:17 πμ »
edupass.gov.gr

Τα 'λεγε κάποιος: https://www.pde.gr/index.php?topic=35365.msg1132548#msg1132548

Προφανώς με το edupass θα ελέγχονται τα πάντα. Κάθε προϊστάμενος θα γνωρίζει τα στατιστικά στο κάθε σχολείο όσο αφορά την τήρηση των κανόνων πρόληψης για τον covid-19.


Τι γίνεται στην περίπτωση ανεμβολίαστου διευθυντή; Ποιος τον ελέγχει; Ποιος του επιβάλλει κυρώσεις, αν δεν προσκομίζει τεστ; Πώς είμαστε σίγουροι ότι ελέγχει τους συναδέλφους;

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1759 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 01:39:20 μμ »
Ο μικροβιολόγος πού θα δηλώνει το rapid μας???? Στο edu ή θα το κάνουμε εμείς??

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1760 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 04:08:40 μμ »
@cookie7 δεν προστατεύουν κανέναν τα ραπιντ. απλώς μειώνουν την πιθανότητα να βρίσκεται κάποιος θετικός σε έναν χώρο.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1761 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 05:00:39 μμ »
Για την τρίτη δόση αναμένουμε τις αποφάσεις των ειδικών. Για τις ευπαθείς ομάδες δεν είναι ξεκάθαρο ότι χρειάζεται η τρίτη δόση;
Η πολιτική διαχείριση είναι στο μυαλό μου εντελώς ξεχωριστή από την ιατρική επιστήμη και τις υποδείξεις της κοινότητας που την υπηρετεί. Σίγουρα παίζονται πολλά συμφέροντα. Αλλά παίζεται η ζωή μας επίσης. Δεν θα αναμένουμε να λυθεί το παγκόσμιο πολιτικό σύστημα, γιατί δεν θα μας λυπηθεί ο ιός να περιμένει να εξιδανικευτεί το παγκόσμιο οικονομικοπολιτικό καθεστώς. Αξιοποιούμε το έργο της επιστήμης!
Μα το κράτος σε πιέζει για να κάνεις ένα εμβόλιο αναποτελεσματικό ενάντια στη Δέλτα. Προσωπικά θεωρώ πως μόνο όσοι είναι άνω των 60 ή έχουν κάποιο σοβαρό θέμα υγείας θα έχουν κάποιο σημαντικό ώφελος αυτή τη στιγμή από το εμβόλιο.
Το κράτος αυτή τη στιγμή εγκληματει. Αφήνει ελεύθερους σε κλειστούς χώρους εμβολιασμενους, πολλοί από τους οποίους δεν έχουν πλέον ανοσία. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα αύξηση διασωληναμενων και νεκρών. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία ότι δεν ξέραμε. Στο Ισραήλ το τείχος ανοσίας κατέρρευσε. Το ίδιο θα γίνει και εδώ σε λίγους μήνες.
Καμία ενημέρωση για μέτρα ασφαλείας. Μόνο εκβιασμοί για να πάνε να κάνουν το εμβόλιο.
Ο καθένας πρέπει να κοιτάξει να σώσει τον εαυτό του πλέον, εμβολιασμένος ή ανεμβολίαστος. Τήρηση μέτρων ασφαλείας, αποφυγή παραμονής για αρκετή ώρα σε κλειστούς χώρους, αερισμός κλειστών χώρων, καλή διατροφή και άσκηση.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1763 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 05:13:30 μμ »
Ο μικροβιολόγος πού θα δηλώνει το rapid μας???? Στο edu ή θα το κάνουμε εμείς??
μην αγχώνεσαι, δες τι ωραία που τα εξηγεί η elean εδώ:
Εγώ silkcut  καταλαβαίνω ότι, όταν θα αρχίσει να λειτουργεί η πλατφόρμα, κάθε εκπαιδευτικός θα μπει μία φορά, δηλώνοντας σε ποια κατηγορία ανήκει (εμβολιασμένος, ανεμβολίαστος ή με νόσηση στο παρελθόν) και η πλατφόρμα, η οποία θα παίρνει στοιχεία από τους αντίστοιχους φορείς, θα ενημερώνει αυτόματα τη σχολική μονάδα, εάν ο εκπαιδευτικός μπορεί να εισέλθει σε αυτήν. Και για εμάς που κάνουμε ραπιντ τεστ, δεν θα χρειάζεται να το εκτυπώνουμε κάθε φορά από το gov, αλλά θα υπάρχει αυτόματη ενημέρωση στο σχολείο. Γενικά νομίζω ότι έτσι καταργούνται τα αντίστοιχα έγγραφα που θα πρέπει να φέρουν οι εκπαιδευτικοί μαζί τους.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.