*

Αποστολέας Θέμα: Ποιά διάταξη απαγορεύει διορισμούς σε περιοχές που δεν ικανοποιήθηκε μετάθεση?  (Αναγνώστηκε 5183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχει προκύψει ένα θέμα με περιοχές που έκλεισαν για μετατάξεις και διορισμούς ενώ έχουν κενά μετάθεσης επειδή δεν ικανοποιηθήκε αίτηση μετάθεσης με συνεξέταση.
π.χ. η Ηλεία δήλωσε 20κάτι κενά ΠΕ02 για μεταθέσεις έφυγαν άλλοι 20, έγιναν 40 τόσα κενά για μετάθέσεις. Επειδή όμως κάποια/ος ΠΕ02 έκανε αίτηση μετάθεσης με συνεξέταση με τον/την σύζυγό του που σημαίνει ότι θα την έπαιρνε μόνο αν είχε κενό σε ΑΛΛΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ π.χ. ΠΕ06, ή και οι δύο μαζί ή κανένας, η αίτηση του ΠΕ02 δεν ικανοποιήθηκε επειδή δεν είχε κενό πχ. ΠΕ06 και για τον/την σύζυγό του. Οπότε με βάση λέει κάποια διάταξη, που σας ρωτάω να την βρούμε συγκεκριμένα, κλείνει η περιοχή για μετατάξεις και διορισμούς ΠΕ02 ενώ έχει 40 κενά μεταθέσεων ΠΕ02.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Μα πόσο λογικό είναι αυτό δηλαδή???Δε νομίζω να ισχύει...Ξαναέγραψα πως στην Α΄Πειραιά στην ειδικότητά μου, δεν δόθηκε καμία μετάθεση γιατί πολύ πιθανόν είναι να μη ζήτησε κανείς μετάθεση εκεί!(έχει 30 οργανικά). Δεν ξέρω τι ισχύει με τις μετατάξεις και αν πρόλαβαν να επικαιροποιήσουν τα οργανικά, αλλά όσον αφορά στις προσλήψεις που όλοι αναμένουμε, μου φαίνεται αδύνατο να αφήσουν ακάλυπτες τις περιοχές αυτές με τόσα οργανικά εξαιτίας ενός νόμου που κάποιοι επικαλούνται (δεν αμφισβητώ ότι υφίσταται βέβαια). Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος και ξέρει, ας μας παραπέμψει στη νομοθεσία. Ευχαριστούμε

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα πόσο λογικό είναι αυτό δηλαδή???Δε νομίζω να ισχύει...Ξαναέγραψα πως στην Α΄Πειραιά στην ειδικότητά μου, δεν δόθηκε καμία μετάθεση γιατί πολύ πιθανόν είναι να μη ζήτησε κανείς μετάθεση εκεί!(έχει 30 οργανικά). Δεν ξέρω τι ισχύει με τις μετατάξεις και αν πρόλαβαν να επικαιροποιήσουν τα οργανικά, αλλά όσον αφορά στις προσλήψεις που όλοι αναμένουμε, μου φαίνεται αδύνατο να αφήσουν ακάλυπτες τις περιοχές αυτές με τόσα οργανικά εξαιτίας ενός νόμου που κάποιοι επικαλούνται (δεν αμφισβητώ ότι υφίσταται βέβαια). Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος και ξέρει, ας μας παραπέμψει στη νομοθεσία. Ευχαριστούμε
Όντως ισχύει και στην Α Πειραιά με 35? κενά ΠΕ06. Επειδή δεν ικανοποιήθηκε η αίτηση μετάθεσης κάποιου με συνεξέταση η περιοχή θεωρείται κλειστή για μετατάξεις και διορισμούς (για μεταθεσεις ήτν ανοικτη κανονικά), λέει το τμήμα προσωπικού.
Μηπως τελικά ειναι ερμηνεια καποιων νόμων και όχι συγκεκριμένη διαταξη που το ορίζει αυστηρα? Δεν μπορω να το βρω

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Είναι εκπληκτικό αυτό, αν γινόταν ή ποιος ξέρει αν έχει ήδη γίνει σε αρκετές περιοχές, οδηγεί σε τεχνητή μείωση εκατοντάδων οργανικών κενών.

Θα το κοιτάξω και εγώ, αν και μου φαίνεται αδύνατο να υπάρχει τέτοια διάταξη, καθώς δεν πρόκειται ουσιαστικά περί μη ικανοποίησης αίτησης μετάθεσης και ο νομοθέτης δεν μπορεί να το θεωρεί ως τέτοια.

Πολιτική οδηγία για τεχνητή μείωση των οργανικών κενών; δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

Το θέμα είναι:
1) Το υπουργείο δεν απαντά,
2) Ο περίφημης Τ. αιρετός που αγωνίζεται υποτίθεται, δεν απάντησε επίσης στα emails μας. Αυτός θα μπορούσε και εύκολα να το κοινοποιήσει στο alfavita για να πάρει δημοσιότητα και στο υπουργείο, αλλά δεν το έκανε επίσης.

Επομένως, πού μπορεί να τεθεί αυτό το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μου απαντησαν τηλεφωνικά και μου ειπαν ότι ισχυει  αυτό

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
μου απαντησαν τηλεφωνικά και μου ειπαν ότι ισχυει  αυτό

Σου είπαν ότι ισχύει πως η μη πραγματοποίηση μετάθεσης αυτής της συγκεκριμένης περίπτωσης οδηγεί σε χάσιμο οργανικών; Είναι δυνατόν αυτό;;;

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μου απαντησαν τηλεφωνικά και μου ειπαν ότι ισχυει  αυτό

Θα είχε ενδιαφέρον να σου απαντούσαν γραπτώς. Έτσι θα μαθαίναμε και τη σχετική διάταξη...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σου είπαν ότι ισχύει πως η μη πραγματοποίηση μετάθεσης αυτής της συγκεκριμένης περίπτωσης οδηγεί σε χάσιμο οργανικών; Είναι δυνατόν αυτό;;;
Ναι, τα οργανικά κενά υπάρχουν εκεί, αλλά δεν διατίθενται για μετατάξεις και διορισμούς. Η περιοχή θεωρείται κλειστή (για φέτος)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα είχε ενδιαφέρον να σου απαντούσαν γραπτώς. Έτσι θα μαθαίναμε και τη σχετική διάταξη...
Ε για αυτό τηλεφώνησα, επειδή δεν απαντάνε στο γραπτό αίτημα

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Μίλησα πριν λίγο με περιφερειακό διοικητικό στέλεχος εκπαίδευσης και μου είπε πως δεν παίζει ρόλο ποια κενά δόθηκαν για μετατάξεις.Όταν έρθει η ώρα των διορισμών θα επικαιροποιηθούν τα κενά και θα δοθούν κανονικά.Μακάρι...

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Προϋπόθεση βέβαια είναι να υπάρχουν τα κενά ( αν δεν δόθηκαν μεταθέσεις γιατί δεν υπήρχαν οργανικά τότε οκ)

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Το εχω ξαναγραψει και σε αλλο ποστ, οτι ειναι πολυ σημαντικη παραμετρος για να μη γινουν διορισμοι σε μια περιοχη να '' βλεπει'' το συστημα ανικανοποιητη μεταθεση μονιμου. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αυτες οι περιοχες δεν θα δωθουν για διορισμο και ας ειναι ακρως παραλογο και αδικο αυτο που συμβαινει.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μίλησα πριν λίγο με περιφερειακό διοικητικό στέλεχος εκπαίδευσης και μου είπε πως δεν παίζει ρόλο ποια κενά δόθηκαν για μετατάξεις.Όταν έρθει η ώρα των διορισμών θα επικαιροποιηθούν τα κενά και θα δοθούν κανονικά.Μακάρι...
το τμημα κινητικότητας λεει όχι. Αλλά επειδή στο παρελθόν έχουν γίνει πολλά δεν το αποκλείουν κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 527
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα κενά των διορισμών αποτελούν καθαρά πολιτική απόφαση. Από τη στιγμή που εξ ορισμού τα διατιθέμενα κενά είναι περισσότερα από τις θέσεις που θα καλυφθούν, το υπουργείο μπορεί να τα καθορίσει κατά το δοκούν. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να δώσει προτεραιότητα σε νησιωτικές και ακριτικές περιοχές (με κάλυψη ακόμη και 100%) και ότι περισσέψει να το μοιράσει στις υπόλοιπες περιοχές. Το έχει ξανακάνει και μάλιστα σε αναπληρωτές, με ότι συνεπάγεται αυτό.
Μη περιμένετε όλα τα κενά να είναι ανοιχτά για διορισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2021, 11:25:52 μμ από christos_chr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.