*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων  (Αναγνώστηκε 58126 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #168 στις: Αύγουστος 05, 2021, 02:12:33 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 05, 2021, 02:14:20 μμ »
Συμφωνώ με τους προηγούμενους.
Τα βίντεο λένε περίπου τα ίδια με τα pdf. Εμένα με βοήθησαν περισσότερο.
Το ίδιο κι εμένα. Για την ακρίβεια, παρακολουθούσα μόνο τα βίντεο. Άνοιξα βέβαια και τα pdf και τα αποθήκευα ώστε να έχω το υλικό. Σε μιάμιση βδομάδα περιπου ολοκλήρωσα την επιμόρφωση αλλά παρακολούθησα όλα τα βίντεο (μόνο της μιας βαθμίδας, αυτής που επέλεξα).

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 12, 2021, 07:07:34 μμ »
Συναδελφοι συγχωρεστε με αν αυτο που θα ρωτησω εχει ηδη απαντηθει αλλα δεν το εχω καταλαβει: μελετησα το υλικο της εισαγωγικης ενοτητας.Εκανα και τα 2 κουιζ αλλα δεν τα υπεβαλα οριστικα γιατι δεν ημουν 100% σιγουρος για τις απαντησεις μου καθως ελεγε οτι μετα την υποβολη δεν μπορουμε να αλλαξουμε κατι. Αν τα υποβαλω και δεν εχω αρκετες σωστες,υπαρχει προβλημα, σωστα; η μετραει μονο το τελικο κουιζ;;;με συγχωρειτε αλλα εχω μπερδευτει...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 12, 2021, 07:17:06 μμ »
Δεν πειράζει αν κάνεις λάθος. Μπορείς να το ξαναπροσπαθήσεις όσες φορές θέλεις. Τόλμησέ το!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 12, 2021, 07:18:19 μμ »
Δεν πειράζει αν κάνεις λάθος. Μπορείς να το ξαναπροσπαθήσεις όσες φορές θέλεις. Τόλμησέ το!

Ευχαριστω πολυ,αυτο νομιζα κι εγω αλλα γιατι λεει οτι μετα την οριστικη υποβολη δεν μπορω να αλλαξω τις απαντησεις μου;

Αποσυνδεδεμένος FLE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #173 στις: Αύγουστος 12, 2021, 07:21:18 μμ »
Μην αγχώνεσαι, μπορείς να το υποβάλλεις όσες φορές θέλεις. Εξάλλου πρέπει να πετύχεις 2 στις 3 ερωτήσεις στις αξιολογήσεις της εκάστοτε ενότητας ώστε να σου ανοίξει τα αρχεία και βίντεο που ακολουθούν.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #174 στις: Αύγουστος 12, 2021, 07:22:05 μμ »
Υπερ ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

Αποσυνδεδεμένος FLE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #175 στις: Αύγουστος 12, 2021, 07:32:44 μμ »
 :) Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 12, 2021, 08:21:49 μμ »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 16, 2021, 01:06:44 μμ »
Παράθεση από το παρακάτω άρθρο, στο οποίο συμφωνώ και εγώ:

"Στις νεοεισερχόμενες Δεξιότητες από το επόμενο σχολικό έτος, την ανάθεση περιβαλλοντικής εκπαίδευσης των γυμνασιόπαιδων στη θεματική ενότητα «Φροντίζω το Περιβάλλον», θα την έχει κάθε  πικραμένη ειδικότητα, εκτός των καθ’ ύλην αρμόδιων, δηλαδή των εκπαιδευτικών ΠΕ04! Θα διδάξουν το Περιβάλλον οι εικαστικοί, οι γυμναστές, οι μουσικοί, οι θεατροπαιδαγωγοί κλπ, δηλαδή, όλοι εκτός των Φυσικών, των Χημικών, των Βιολόγων και των Γεωλόγων! Πραγματικά, πρόκειται περί παγκόσμιας πρωτοτυπίας… Ας κατανοήσουμε κάποτε, ότι το ωρολόγιο πρόγραμμα δεν μπορεί να διαμορφώνεται με βάση το τι ειδικότητες μας περισσεύουν."

Πηγή: alfavita

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/355671_i-periballontiki-paideia-sti-mesi-ekpaideysi

Άδικη, επίσης, η κατάργηση του μαθήματος επιλογής της «Γεωλογίας & Διαχείρισης Φυσικών Πόρων» από το Λύκειο. Εδώ ο κόσμος καίγεται κυριολεκτικά από τις πυρκαγιές και δεν υπάρχει ένα σχετικό μάθημα για την προστασία του περιβάλλοντος στο λύκειο...

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 16, 2021, 04:37:24 μμ »
Παράθεση από το παρακάτω άρθρο, στο οποίο συμφωνώ και εγώ:

"Στις νεοεισερχόμενες Δεξιότητες από το επόμενο σχολικό έτος, την ανάθεση περιβαλλοντικής εκπαίδευσης των γυμνασιόπαιδων στη θεματική ενότητα «Φροντίζω το Περιβάλλον», θα την έχει κάθε  πικραμένη ειδικότητα, εκτός των καθ’ ύλην αρμόδιων, δηλαδή των εκπαιδευτικών ΠΕ04! Θα διδάξουν το Περιβάλλον οι εικαστικοί, οι γυμναστές, οι μουσικοί, οι θεατροπαιδαγωγοί κλπ, δηλαδή, όλοι εκτός των Φυσικών, των Χημικών, των Βιολόγων και των Γεωλόγων! Πραγματικά, πρόκειται περί παγκόσμιας πρωτοτυπίας… Ας κατανοήσουμε κάποτε, ότι το ωρολόγιο πρόγραμμα δεν μπορεί να διαμορφώνεται με βάση το τι ειδικότητες μας περισσεύουν."

Πηγή: alfavita

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/355671_i-periballontiki-paideia-sti-mesi-ekpaideysi

Άδικη, επίσης, η κατάργηση του μαθήματος επιλογής της «Γεωλογίας & Διαχείρισης Φυσικών Πόρων» από το Λύκειο. Εδώ ο κόσμος καίγεται κυριολεκτικά από τις πυρκαγιές και δεν υπάρχει ένα σχετικό μάθημα για την προστασία του περιβάλλοντος στο λύκειο...

το μόνο με το οποίο συμφωνώ είναι ότι δεν γίνεται "με τις ειδικότητες που περισσεύουν", κατά τα άλλα ούτε αποκλειστικά φυσικοί , ούτε βιολόγοι, ούτε δρ, ούτε νηπιαγωγοί ,  ούτε μόνο βιωματικά, καλλιτεχνικά και τέτοια (όλοι κάνουν πλέον στο μάθημά τους εμπλουτισμένα) , αλλά η περιβαλλοντική χρειάζεται ενημερωμένους με κοινό νου και κυρίως εμπειρία στο πεδίο , την οποία θα μπορούν να εμφυσήσουν στα παιδιά. Έχω παρακολουθήσει άπειρα προγράμματα σε ΚΠΕ (από σχεδόν ισόβιους με τόσες παρατάσεις) και πολύ αξιόλογα σε γενικές γραμμές, αλλά βλέπεις πολλές φορές άτομα 10+χρόνια στο ίδιο πεδίο και να έχουν κασέτα (και να μην αναγνωρίζουν τις ορχιδέες που πατάνε ή δεν ξεχωρίζουν το ραδίκι από τη βρούβα). γενικά ξαναλέω ότι χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τα εργαστήρια δεξιοτήτων, κρίμα. μια φούσκα , είναι και πολλά τα λεφτά του ΕΣΠΑ...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 17, 2021, 09:59:17 πμ »
Καλημέρα, εχω μια ερώτηση: αν κανείς κάνει με επιτυχία τα κουίζ των 6 υποενοτήτων των τεσσάρων θεματικών ενοτήτων καθώς και την τελική αξιολόγηση, θεωρείται ότι εχει ολοκληρώσει με επιτυχία την επιμόρφωση; Ή πρέπει να κάνει και όλα τα υπόλοιπα κουιζ που αφορούν τις δραστηριότητες-εργαστήρια σε Νηπιαγωγείο, Δημοτικό και Γυμνάσιο;

Ρωτώ γιατί έχω ολοκληρώσει την εισαγωγή και τις 4 θεματικές ενότητες (τις 6 υποενότητες στην κάθε θεματική και μερικές από τις επιπλέον δρασρτηριότητες) και μου βγάζει μόνο 50% ολοκληρωμένο. Μου έχει ξεφύγει κάτι;

Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2021, 10:16:48 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος anatolithan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 17, 2021, 11:22:45 πμ »
Καλημέρα, εχω μια ερώτηση: αν κανείς κάνει με επιτυχία τα κουίζ των 6 υποενοτήτων των τεσσάρων θεματικών ενοτήτων καθώς και την τελική αξιολόγηση, θεωρείται ότι εχει ολοκληρώσει με επιτυχία την επιμόρφωση; Ή πρέπει να κάνει και όλα τα υπόλοιπα κουιζ που αφορούν τις δραστηριότητες-εργαστήρια σε Νηπιαγωγείο, Δημοτικό και Γυμνάσιο;

Ρωτώ γιατί έχω ολοκληρώσει την εισαγωγή και τις 4 θεματικές ενότητες (τις 6 υποενότητες στην κάθε θεματική και μερικές από τις επιπλέον δρασρτηριότητες) και μου βγάζει μόνο 50% ολοκληρωμένο. Μου έχει ξεφύγει κάτι;

Ευχαριστώ!
Δεν έχει σημασία το ποσοστό..είσαι οκ θα σου έρθει και μηνυμα.Και εμένα 52 μου έβγαζε

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τα εργαστήρια δεξιοτήτων
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 17, 2021, 11:29:56 πμ »
Δεν έχει σημασία το ποσοστό..είσαι οκ θα σου έρθει και μηνυμα.Και εμένα 52 μου έβγαζε
Δεν έρχεται μηνυμα σε ολους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.