*

Αποστολέας Θέμα: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...  (Αναγνώστηκε 10609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 21, 2021, 04:07:09 μμ »
Η γυναίκα μου πάντως ξεκίνησε το διδακτορικό της ενώ είναι από καιρό διορισμένη! Και τόσοι άλλοι σπουδαίοι πραγματικά στην επιστήμη τους. Το να γίνεις ακαδημαικός έχει ως προαπαιτούμενο και μόνο το διδακτορικό. Οι δημοσιεύσεις, η διδακτική πείρα, η συμμετοχή σε συνέδρια και τόσα άλλα σε καθιστούν υποψήφιο για ακαδημαική καριέρα. Η υποτίμηση, η απαξίωση είναι χαρακτηριστικό κομπλεξικών ανθρώπων. Από την άλλη, η βιομηχανία μεταπτυχιακών και διδακτορικών είναι προσοδοφόρα και αν κάποιος θέλει έναν τίτλο απλώς για να διοριστεί θα τον αποκτήσει και χωρίς κόπο. Τα γνωρίζουμε αυτά. Πρέπει να εστιάσουμε λοιπόν στην τροποποίηση του συστήματος επιλογής προσωπικού στον δημόσιο τομέα. Μόνο μέσω εξετάσεων του ασεπ θα μπορούσαν να είναι αντικειμενικά και αδιάβλητα διορισμένοι στο 100%! Δεν είδα την εκπαιδευτική κοινότητα να αγκαλιάζει όμως τον γραπτό διαγωνισμό. Επομένως, είναι αργά για δάκρυα. Μεταξύ των ανθρώπων που διεκδικούν θέση στο δημόσιο βρίσκονται και οι μεν και οι δε. Αυτό δεν επιτρέπει σε κανέναν να υποτιμά τους κόπους των άλλων. Σε κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:19 »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 21, 2021, 04:23:15 μμ »
Το έχω απορία πάντως -ειλικρινά- να μου πει κάποιος έστω και ένα διδακτορικό (που να αναγνωρίζεται ως τέτοιο εδώ, όχι από το Miskatonic University) και να είναι τόσο εύκολο όσο περιγράφουν κάποιοι.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 21, 2021, 04:45:29 μμ »
Το έχω απορία πάντως -ειλικρινά- να μου πει κάποιος έστω και ένα διδακτορικό (που να αναγνωρίζεται ως τέτοιο εδώ, όχι από το Miskatonic University) και να είναι τόσο εύκολο όσο περιγράφουν κάποιοι.
Δυστυχώς είναι γνωστά στους κόλπους των εκπαιδευτικών για διδακτορικά σε Ιταλία και Ισπανία που αναγνωρίζονται στο δημόσιο. Με κόστος 5000. Προσιτό για αυτό που σου εξασφαλίζει. Χρειάζεται έλεγχος και δεν υπάρχει κανένας.

Αποσυνδεδεμένος chrspap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 21, 2021, 05:31:06 μμ »
To EAΠ δίπλα μας μοιράζει διδακτορικά και μάλιστα εξ'αποστάσεως... ;)

Δυστυχώς είναι γνωστά στους κόλπους των εκπαιδευτικών για διδακτορικά σε Ιταλία και Ισπανία που αναγνωρίζονται στο δημόσιο. Με κόστος 5000. Προσιτό για αυτό που σου εξασφαλίζει. Χρειάζεται έλεγχος και δεν υπάρχει κανένας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:19 »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 21, 2021, 06:13:24 μμ »
Παιδια αφου τα ξερετε τα ευκολα να πατε και να τα κάνετε! Οσο για αυτο που λενε οτι θελει λεφτα κλπ υπαρχουν ενα καρο χρηματοδοτησεις για να κανεις διδακτορικο με λιγα λογια μπορει και να το κανεις και να εχεις την αμοιβη σου και ο μισθος παιζει να ειναι ιδιος με τα χρηματα που παιρνει καποιος σαν αναπληρωτης ή μεγαλυτερος. Τωρα για να λεμε την αληθεια υπάρχει ενα χασμα στην Ελλάδα, αν εισαι 45+ η αγορα εργασιας ηταν διαφορετικη οταν βγηκε καποιος απο την σχολη του και διαφορετικη ειναι τωρα που βγαινει καποιος απο την σχολη του.
Εγω ειμαι ΠΕ03 ενας 45+ Μαθηματικός οταν τελειωσε την σχολη του εβγαλε απο ιδιαιτερα και φροντηστηρια ενα καρο λεφτα και με γεια του και μαγκια του, οποτε το να παει να κανει ενα διδακτορικο θα ηταν ισως χαμενος χρονος ή θα το εκανε μονο αν ηθελε ακαδημαικη καριερα. Οσοι ειναι 35+ που οταν βγαιναν απο την σχολη τους ειχε ξεκινησει η κρίση, ισως το διδακτορικο να ηταν και μια επαγγαλεματικη διεξοδος. Ενω για τους 25+ το διδακτορικο σίγουρα θα τους δωσει και μια διεξοδο στην Ευρωπη.
Τελος δεν νομίζω να υπήρχαν 4000 με διδακτορικο απο σχολες Νομικης σε αυτο τον διαγωνισμο του ΑΣΕΠ, ας καποιος ανοιξει τους 5 τελευταίους διαγωνισμοςυ θα δει οτι ζητάνε παντου αποφοιτους Νομικής, οποτε με λιγα λογια αν ενας Δικηγόρος θελει να μπει στο δημόσιο μπορει να το κανει ανετα και μεχρι τα 28 του θα ειναι στο φορεα που θελει!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 21, 2021, 06:21:44 μμ »
Το έχω απορία πάντως -ειλικρινά- να μου πει κάποιος έστω και ένα διδακτορικό (που να αναγνωρίζεται ως τέτοιο εδώ, όχι από το Miskatonic University) και να είναι τόσο εύκολο όσο περιγράφουν κάποιοι.

προφανώς δεν είναι όλα τα διδακτορικά για τα σκουπίδια , τα λιγότερα είναι αλλά ΥΠΑΡΧΟΥΝ. δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω δημόσια  link από το ΕΚΤ - ω, ναι υπάρχουν και σε ελληνικά πανεπιστήμια και μάλιστα σε σοβαρές σχολές που απορώ πώς δόθηκαν (ή δεν απορώ)... ανοιχτά να τα δει όποιος θέλει.. αλλά μέσα στο χάος χάνονται. φάτσα φόρα δημόσια είναι , ούτε ίχνος τσίπας (επιπέδου εργασίας λυκείου, ούτε καν μεταπτυχιακού). κι εγώ , αν δεν το έβλεπα ιδίοις όμμασι, δεν θα πίστευα τίποτα, γιατί ξέρω πολύ καλά πώς γίνεται η διδακτορική έρευνα.

(δεν) σε παρακαλώ, λοιπόν, αν δεν ξέρεις τέτοιες περιπτώσεις - που ανελίσσονται πανηγυρικά- μην διαψεύδεις όσους  γνωρίζουν περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 21, 2021, 06:41:19 μμ »
To EAΠ δίπλα μας μοιράζει διδακτορικά και μάλιστα εξ'αποστάσεως... ;)

Αυτά λένε για το ΕΑΠ όσοι ακούνε "εξ αποστάσεως" κ' νομίζουν πως είναι συνώνυμο με το "εύκολο". Έχει γίνει πολύς λόγος για το τί είναι το ΕΑΠ κ' πόσο "άνετα" περνάει κάποιος σπουδάζοντας σε αυτό. Σε διαβεβαιώ πως το "μοιράζει διδακτορικά" είναι, απλά, άκυρο. Κ' μη νομίζεις πως έχω διδακτορικό από το ΕΑΠ κ' το υπερασπίζομαι.

προφανώς δεν είναι όλα τα διδακτορικά για τα σκουπίδια , τα λιγότερα είναι αλλά ΥΠΑΡΧΟΥΝ. δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω δημόσια  link από το ΕΚΤ - ω, ναι υπάρχουν και σε ελληνικά πανεπιστήμια και μάλιστα σε σοβαρές σχολές που απορώ πώς δόθηκαν (ή δεν απορώ)... ανοιχτά να τα δει όποιος θέλει.. αλλά μέσα στο χάος χάνονται. φάτσα φόρα δημόσια είναι , ούτε ίχνος τσίπας (επιπέδου εργασίας λυκείου, ούτε καν μεταπτυχιακού). κι εγώ , αν δεν το έβλεπα ιδίοις όμμασι, δεν θα πίστευα τίποτα, γιατί ξέρω πολύ καλά πώς γίνεται η διδακτορική έρευνα.

(δεν) σε παρακαλώ, λοιπόν, αν δεν ξέρεις τέτοιες περιπτώσεις - που ανελίσσονται πανηγυρικά- μην διαψεύδεις όσους  γνωρίζουν περιπτώσεις.

Είσαι με τα καλά σου; Δεν καταλαβαίνω τον (αγανακτισμένο) τρόπο σου κ' γιατί προσπαθείς να με νουθετήσεις. Διάβασες να διαψεύδω κάποιον; Είχα μία ειλικρινή απορία για το πού έχουν εντοπίσει αυτό το super market αναγνωρισμένων διδακτορικών κ' δεν έθιξα κανέναν επ' αυτού (το έχουν πει πολλοι και από πολύ παλιές συζητήσεις μέχρι τώρα). Το ότι υπάρχουν περιπτώσεις και σε ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια που μπορεί κάποιοι συγγενείς/φίλοι/μπατζανάκηδες κάποιων καθηγητών να το πήραν αβρόχοις ποσί, είναι μία πραγματικότητα η οποία χαρακτηρίζει αρνητικά κάποιες -λίγες θέλω να πιστεύω- και μεμονωμένες περιπτώσεις καθηγητών. Μην το πηγαίνουμε κ' στην άλλη άκρη όμως. Εκτός κ' αν σκοπός μας είναι να καταντήσουμε τα διδακτορικά τα παροιμιώδη... κρεμαστάρια.

Ειρήσθω εν παρόδω, γνωρίζω και περιπτώσεις που συγκεκριμένα διδακτορικά ήταν χαμηλού επίπεδου σε περιεχόμενο αλλά, ακόμα και αυτά, για να τα πάρουν αυτοί που τα πήραν, αντί 3 χρόνια ερευνητικής δουλειάς έκαναν 6-8 χρόνια χαμαλοδουλειές για τον επιβλέποντα. Εξαιρέσεις πάντα υπήρχαν κ' πάντα θα υπάρχουν. Δεν είναι όμως τέτοια κρίσιμη μάζα ώστε να βγάζουμε "τσουβαλιασμένα" συμπεράσματα για το τι εστί διδακτορικό εν γένει. Κ' μπορούμε να εστιάσουμε σε κάποιους απαράδεκτους καθηγητές κ' σε κάποιους πρόθυμους βολεμένους αλλά, όχι να απαξιώνουμε τον τίτλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2021, 06:59:16 μμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 21, 2021, 06:52:56 μμ »
Πρέπει να εστιάσουμε λοιπόν στην τροποποίηση του συστήματος επιλογής προσωπικού στον δημόσιο τομέα. Μόνο μέσω εξετάσεων του ασεπ θα μπορούσαν να είναι αντικειμενικά και αδιάβλητα διορισμένοι στο 100%! Δεν είδα την εκπαιδευτική κοινότητα να αγκαλιάζει όμως τον γραπτό διαγωνισμό.

η πρώτη που απαξίωσε με πολλούς τρόπους (ειδικά τους διορισμένους ασεπίτες : έχω απτά παραδείγματα διατάξεων και πρακτικών) τον ασεπ των εκπαιδευτικών είναι η πολιτική ηγεσία ! δεν είμαστε χτεσινοί ή με μικρή διδακτική εμπειρία στο δημόσιο για να λέμε τέτοια ή να τα ακούμε ! συγχαρητήρια για τη γυναίκα σου πάντως.

*στις διάφορες επιλογές πάντως από τις επιτροπές δεν βλάπτει μια φυλλομέτρηση της εργασίας (μεταπτυχιακής,διδακτορικής), αρκεί ενίοτε για σχηματισμό γνώμης

Καλά, πήγαινε να κάνεις διδακτορικό στο ΕΑΠ κ' αν σου φανεί ό,τι στο έδωσαν εύκολα, τα ξαναλέμε.

Είσαι με τα καλά σου; Διάβασες να διαψεύδω κάποιον; Είχα μία ειλικρινή απορία για το πού έχουν εντοπίσει αυτό το super market αναγνωρισμένων διδακτορικών κ' δεν έθιξα κανέναν επ' αυτού. Μην το πηγαίνουμε κ' στην άλλη άκρη όμως. Εκτός κ' αν σκοπός μας είναι να τα καταντήσουμε τα παροιμιώδη κρεμαστάρια.



είμαι στα πολύ καλά μου , παρά τον απαράδεκτο τρόπο που απαντάς (που δε μας χαλάει κιόλας αλλά σε χαρακτηρίζει). στην ειλικρινή σου απορία πήρες μια απάντηση από τις πολλές πιθανές αληθινές. τα μεμονωμένα δεν είναι τόσο μεμονωμένα (όσο πιο πολύ χώνεσαι τα βλέπεις). ΕΧΩ διδακτορικό και γνωρίζω πολύ καλά τι εστί επιστημονική εργασία/έρευνα κλπ, κράτα τα κρεμαστάρια για αλλού λοιπόν. Στον χώρο των στελεχών της εκπαίδευσης - ειδικά τα πολύ τελευταία χρόνια- δέξου ότι κάποιοι ίσως είναι λιγότερο αχαμπάριστοι. Εγώ δέχομαι ότι είμαι αχαμπάριστος σε πολλούς (άλλους) τομείς...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2021, 06:55:25 μμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 21, 2021, 07:13:30 μμ »
η πρώτη που απαξίωσε με πολλούς τρόπους (ειδικά τους διορισμένους ασεπίτες : έχω απτά παραδείγματα διατάξεων και πρακτικών) τον ασεπ των εκπαιδευτικών είναι η πολιτική ηγεσία ! δεν είμαστε χτεσινοί ή με μικρή διδακτική εμπειρία στο δημόσιο για να λέμε τέτοια ή να τα ακούμε ! συγχαρητήρια για τη γυναίκα σου πάντως.

*στις διάφορες επιλογές πάντως από τις επιτροπές δεν βλάπτει μια φυλλομέτρηση της εργασίας (μεταπτυχιακής,διδακτορικής), αρκεί ενίοτε για σχηματισμό γνώμης
 

είμαι στα πολύ καλά μου , παρά τον απαράδεκτο τρόπο που απαντάς (που δε μας χαλάει κιόλας αλλά σε χαρακτηρίζει). στην ειλικρινή σου απορία πήρες μια απάντηση από τις πολλές πιθανές αληθινές. τα μεμονωμένα δεν είναι τόσο μεμονωμένα (όσο πιο πολύ χώνεσαι τα βλέπεις). ΕΧΩ διδακτορικό και γνωρίζω πολύ καλά τι εστί επιστημονική εργασία/έρευνα κλπ, κράτα τα κρεμαστάρια για αλλού λοιπόν. Στον χώρο των στελεχών της εκπαίδευσης - ειδικά τα πολύ τελευταία χρόνια- δέξου ότι κάποιοι ίσως είναι λιγότερο αχαμπάριστοι. Εγώ δέχομαι ότι είμαι αχαμπάριστος σε πολλούς (άλλους) τομείς...

Άνθρωπέ μου, απ' ό,τι καταλαβαίνω, ο διακαής σου πόθος ήταν να δηλώσεις πως έχεις διδακτορικό κ' πως γνωρίζεις πολύ καλά τι εστί επιστημονική εργασία/έρευνα κλπ.

Δυστυχώς, δεν είμαι αρμόδιος για να σου προσφέρω τον τίτλο της αυθεντίας κάτω από το όνομά σου ώστε να γνωρίζουμε κ' όλοι οι υπόλοιποι, αδαείς κ' πληβείοι σαν κ' μένα, με ποιον γίγαντα διανόησης συνομιλούμε ώστε, αν είναι να γράφουμε κάποια απάντηση, να περιοριζόμαστε στις ευχαριστίες για τη μεγαλοψυχία που έδειξε κ' καταδέχτηκε να μας τυφλώσει με το φως της γνώσης του. Βέβαια, mea culpa καθώς, θα έπρεπε να το έχω καταλάβει από το στιβαρό επιστημονικό σου λόγο κ' την οξύνοια που διαφαίνεται μέσα από τις ικανότητές σου ως λεξιπλάστης. Θα αποθησαυρίσω, λοιπόν, το "αχαμπάριστος" κ' δεν πρόκειται να ενοχλήσω άλλο τη σεβάσμιά σου θέση.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 21, 2021, 07:16:15 μμ »
Οκ, να δούμε λίγο τα στατιστικά από πού είναι αυτά τα διδακτορικά? Να δούμε λίγο πόσα είναι απο Ιταλοισπανοβουλγαρίες/κύπρο απο συγκεκριμένα πανεπιστήμια? Να δούμε λίγο ΤΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ βγάλανε και κυρίως ΠΟΥ???

Να δούμε λίγο πόσα από αυτά είχαν χρηματοδοτηση  κ πληρωτοαν ο άλλος για να χτυπάει 15ωρα στα εργαστήρια ή πόσα από αυτά είχαν "δίδακτρα"  :o κ εσκαγε ο ίδιος ο υποψηφιος "διδακτωρ" 8χιλιαρα?? Να δουμε ΠΟΥ ήταν ο ΄"ερευνητής-υπ.διδακτωρ" διοτι αν ο ερευνητής ήταν στο Ελλάντα πχ 35ρης αναπληρωτής κ είχε κ κανα ιεκ κ το διδακτορικό ήταν εξωτερικό "ονλαιν", ήθελα κ να ξερα ΤΙ διδακτορικό είναι αυτό που το κάνει ο αλλος στα 35 με 2 παιδιά φουλ ταιμ δουλειά κ εξτραδάκια.

Στις ομάδες του FB σκάνε κάθε μέρα ερωτηματολογια από κατι τυχαρπαστα πανεπιστημια κ οι άλλοι κάνουν "ερευνα" κ οι μισές ορολογίες κ η σύνταξη είναι κουτουρου , αυτά βια βγάζουν διπλωματική-διδακτορικό ΔΕΝ βγάζουνε.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ κ πρέπει να αλλάξει το σύστημα διορισμού. ΠΡΩΤΑ γραψε εξετάσεις και ΜΕΤΑ σου μετράμε κ το διδακτορικό ,αλλιώς να μετράνε δημοσιεύσεις h index κλπ. AΛλιώς σπονσοράρουμε πανεπιστημια απο τα λιντλ ΚΑΙ διορίζεται όποιος έχει εύκαιρο το 5χιλιαρο.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 21, 2021, 08:58:53 μμ »
η πρώτη που απαξίωσε με πολλούς τρόπους (ειδικά τους διορισμένους ασεπίτες : έχω απτά παραδείγματα διατάξεων και πρακτικών) τον ασεπ των εκπαιδευτικών είναι η πολιτική ηγεσία ! δεν είμαστε χτεσινοί ή με μικρή διδακτική εμπειρία στο δημόσιο για να λέμε τέτοια ή να τα ακούμε ! συγχαρητήρια για τη γυναίκα σου πάντως.

*στις διάφορες επιλογές πάντως από τις επιτροπές δεν βλάπτει μια φυλλομέτρηση της εργασίας (μεταπτυχιακής,διδακτορικής), αρκεί ενίοτε για σχηματισμό γνώμης
 

είμαι στα πολύ καλά μου , παρά τον απαράδεκτο τρόπο που απαντάς (που δε μας χαλάει κιόλας αλλά σε χαρακτηρίζει). στην ειλικρινή σου απορία πήρες μια απάντηση από τις πολλές πιθανές αληθινές. τα μεμονωμένα δεν είναι τόσο μεμονωμένα (όσο πιο πολύ χώνεσαι τα βλέπεις). ΕΧΩ διδακτορικό και γνωρίζω πολύ καλά τι εστί επιστημονική εργασία/έρευνα κλπ, κράτα τα κρεμαστάρια για αλλού λοιπόν. Στον χώρο των στελεχών της εκπαίδευσης - ειδικά τα πολύ τελευταία χρόνια- δέξου ότι κάποιοι ίσως είναι λιγότερο αχαμπάριστοι. Εγώ δέχομαι ότι είμαι αχαμπάριστος σε πολλούς (άλλους) τομείς...
Θυμάμαι στα κάγκελα εκπαιδευτικούς να κραυγάζουν για να καταργηθεί και ομάδες πελατών πολιτικών να εξαργυρώνουν τα μόριά τους. Έχουμε ευθύνη για το χάλι αυτό. Φυσικά οι κυβερνώντες διαχρονικά εκμεταλλεύτηκαν προς όφελός τους τη διάσπαση των εκπαιδευτικών. Συμφωνώ με τη Δάφνη, κατόπιν επιτυχίας σε γραπτό να μετρούν κι όλα τα υπόλοιπα προσόντα και πάντα τα συσχετιζόμενα με το εκπαιδευτικό έργο.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 21, 2021, 09:06:38 μμ »
Οκ, να δούμε λίγο τα στατιστικά από πού είναι αυτά τα διδακτορικά? Να δούμε λίγο πόσα είναι απο Ιταλοισπανοβουλγαρίες/κύπρο απο συγκεκριμένα πανεπιστήμια? Να δούμε λίγο ΤΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ βγάλανε και κυρίως ΠΟΥ???

Να δούμε λίγο πόσα από αυτά είχαν χρηματοδοτηση  κ πληρωτοαν ο άλλος για να χτυπάει 15ωρα στα εργαστήρια ή πόσα από αυτά είχαν "δίδακτρα"  :o κ εσκαγε ο ίδιος ο υποψηφιος "διδακτωρ" 8χιλιαρα?? Να δουμε ΠΟΥ ήταν ο ΄"ερευνητής-υπ.διδακτωρ" διοτι αν ο ερευνητής ήταν στο Ελλάντα πχ 35ρης αναπληρωτής κ είχε κ κανα ιεκ κ το διδακτορικό ήταν εξωτερικό "ονλαιν", ήθελα κ να ξερα ΤΙ διδακτορικό είναι αυτό που το κάνει ο αλλος στα 35 με 2 παιδιά φουλ ταιμ δουλειά κ εξτραδάκια.

Στις ομάδες του FB σκάνε κάθε μέρα ερωτηματολογια από κατι τυχαρπαστα πανεπιστημια κ οι άλλοι κάνουν "ερευνα" κ οι μισές ορολογίες κ η σύνταξη είναι κουτουρου , αυτά βια βγάζουν διπλωματική-διδακτορικό ΔΕΝ βγάζουνε.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ κ πρέπει να αλλάξει το σύστημα διορισμού. ΠΡΩΤΑ γραψε εξετάσεις και ΜΕΤΑ σου μετράμε κ το διδακτορικό ,αλλιώς να μετράνε δημοσιεύσεις h index κλπ. AΛλιώς σπονσοράρουμε πανεπιστημια απο τα λιντλ ΚΑΙ διορίζεται όποιος έχει εύκαιρο το 5χιλιαρο.

Ουτε το h index δεν λεει πολλα αν δεν ειναι να μετρήσουμε ακριβως τον ιδιο τομεα. Ακόμα και οι δυο στην ιδια ειδικοτητα π.χ. ΠΕ03 δεν μπορει ενα αρθρο σε νευρωνικά δίκτυα να εχει το ιδιο h index με ενα αρθρο στην θεωρια galois :P
Για το γραπτό συμφωνω ολοι απο μηδενική βαση και βλέπουμε μετα, αλλα και παλι ετσι οσοι εχουν μεγαλη προυπηρεσια δεν νομιζω να το δεχτουν η οσοι εχουν πολλα παιδια κλπ δεν ειναι τοσο ευκολο ενα συστημα και κακα τα ψεμματα ισχυει αυτο που λεμε ΔΙΚΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΔΙΟΡΙΖΕΙ αυτο ισχυει για ολους
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 21, 2021, 09:22:54 μμ »
Θυμάμαι στα κάγκελα εκπαιδευτικούς να κραυγάζουν για να καταργηθεί και ομάδες πελατών πολιτικών να εξαργυρώνουν τα μόριά τους. Έχουμε ευθύνη για το χάλι αυτό. Φυσικά οι κυβερνώντες διαχρονικά εκμεταλλεύτηκαν προς όφελός τους τη διάσπαση των εκπαιδευτικών.

οι εκπαιδευτικοί δεν αποφασίζουν αλλά η πολιτική ηγεσία,  που αλλού υποκύπτει και αλλού όχι σε πιέσεις παιδαγωγώντας ανάλογα τους πολίτες. να σου θυμίσω ότι οι πρώτοι διαγωνισμοί ήταν "καθαροί" (χωρίς προϋπηρεσίες, χαρτιά κλπ ) και μετά άρχισε το ξήλωμα. οι ασεπίτες ήταν ακόμα ριγμένοι και στις επιλογές τόπου διορισμού. τι να λέμε τώρα; (ένα θα αναφέρω : υπάρχουν αυτή τη στιγμή άνθρωποι που μπήκαν από το παράθυρο κυριολεκτικά , με ΦΕΚ και δεκαετία μετά από ασεπίτες και που είναι σε θέσεις στελεχών και με έπαρση τρελή). τα γράφουμε, τα τρώμε στη μάπα , τι να κάνουμε άλλο; άντε πάλι η ατομική ευθύνη ! αυτοί που βάζουν το πολιτικό κόστος πάνω από όλα δεν έχουν; η μεγαλύτερη ομάδα δ/υ και έχουν τέτοια απαξίωση. ή δεν φαίνεται ; εδώ ύψωσαν ανάστημα με 1-2 κινήσεις φέτος μετά από χρόνια και λοιδωρήθηκαν ακόμα και εκ των ένδον. τι να πούμε άλλο;

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 4.000 διδακτορικά σε μια προκήρυξη...
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 22, 2021, 12:27:50 πμ »
Ματαιοδοξία προσάπτεις σε κάποιον που βγάζει τα μάτια του για την επιστήμη του; Δεν ξέρω τι να απαντήσω σε ανθρώπους με τέτοια μυαλά. Λυπάμαι απλώς. Δεν κυνηγούν όλοι χίμαιρες!
Να προσθέσω πως όταν αποφασίσεις να κάνεις το μεταπτυχιακό σου και το διδακτορικό σου θα ανακαλύψεις ότι η γνώση δεν είναι προς χρήση μόνο.
Φίλε η ζωή είναι μικρή να την σπαταλά κανείς με ανοησίες.
Η ενασχόληση με την γνώση μπορεί να γίνει και χωρίς να επιδιώκεις τίτλους. Αυτή η τρέλα με τα διδακτορικά που τελικά είναι για το δημόσιο με ξεπερνά...
Αν σου αρέσει η επιστήμη αφοσιώνεσαι σε αυτή. Δεν πας να πιάσεις μια θέση γραμματέα στα δικαστήρια ή αναπληρωτή στα σχολεία.
Στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες έχει διαμορφωθεί μια κοινωνική τάση που πολλοί νιώθουν ότι πρέπει να διαπρέψουν σε κάτι για να είναι νορμάλ. Το βλέπεις παντού και έχει  ψυχοκοινωνικά αίτια. Ο λαϊκισμός με την άκρατη προπαγάνδα του και το  ανήθικο μάρκετινγκ δημιουργούν προσδοκίες που δεν μπορεί η ελληνική πραγματικότητα να ικανοποιήσει. 
Λένε στο μαθητή, που είναι λίγο έξυπνος, να διαβάζει, τον στρώνουν τα φροντιστήρια σε αυτό και συνηθίζει να μελετά, τον ωθούν να "πετύχει"  στις εξετάσεις σε "καλή" σχολή... Εκεί ανυποψίαστος, εντυπωσιάζεται από κάποιο πανεπιστημιακό που του παρουσιάζει την "διεθνή" πραγματικότητα της επιστημονικής εξέλιξης. Τον κολακεύουν με ένα μεταπτυχιακό αν και με μέτριο βαθμό πτυχίου. Χωρίς να το καταλάβει έχει μπει σε ένα αδιέξοδο επαγγελματικά δρόμο, στην Ελλάδα. Εκτός πραγματικότητας, ψάχνει να βρει αιτιολόγηση του κόπου που έκανε και το χειρότερο είναι να συνεχίσει με ιδεολογικό καταναγκασμό , τύπου "αυτοβελτίωση","αυτοεπιβεβαίωση" που δυστυχώς υπονοούν τα ζητούμενα,  της αυτοεκτίμησης και αυτοϊκανοποίησης . 
Και ναι προτιμώ να μιλάω με ένα λόγο ευθύ παρά να λέμε κολακείες ειδικά σε νεότερους που διαβάζουν εδώ πέρα.
Η γνώση είναι ιδανικό που δεν έχει στην Ελλάδα την θέση που αρμόζει.
Έτσι είναι. Εδώ όμως ζούμε. Πρέπει να καλύψουμε τις ανάγκες μας ως άτομα, πρώτα τις βασικές και μετά τις πιο εκλεπτυσμένες. Δεν μπορεί να μην έχω να φάω, να ντυθώ, να κινηθώ και να ζω σαν κοσμοκαλόγερος. Και καλά να ήμουν ο Παπαδιαμάντης (που και αυτός αναπολούσε  την εποχή που υπήρξε φυσικός άνθρωπος  στα ακρογιάλια  της Σκιάθου).  Αλλά να με βάζουν σε ένα τρυπάκι να κάνω πρωταθλητισμό με τον εαυτό μου, το θεωρώ δυσβάστακτο για μια χρεοκοπημένη χώρα. Έστω και αν δεν μου βάλουν λάικ ευχαριστώ, δεν θέλω να γίνω και Γαβρόγλου, μου αρκεί Φίλης...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 602
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.