*

Αποστολέας Θέμα: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου  (Αναγνώστηκε 12819 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 27, 2021, 12:36:53 μμ »
Πως θα λυθει αμα δε το ζητάει κανενας;;;

Μα δεν υπάρχει λογική. Εδώ σε σύλλογο έχω δει καυγά για το που θα παρκάρει καθένας. Θα τα βρούμε για τις υπηρεσίες; Με την καμία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:51 »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 27, 2021, 12:38:13 μμ »
Δεν υπάρχει λοιπόν λογική. Εδώ σε σύλλογο έχω δει καυγά για το που θα παρκάρει καθένας. Θα τα βρούμε για τις υπηρεσίες; Με την καμία.
Χαχαχχαχα ειμαι σιγουρη! Πιστευω αυτα μονο στους εκπαιδευτικούς γίνονται. Αληθεια δεν εχω ακουσει τέτοιο κλιμα σε αλλες δημοσιες υπηρεσιες παντως.
Το θεμα ειναι να λυθει κεντρικά. Να μπορούμε με μειλ και τηλεφωνα να εξυπηρετουμε κοσμο.
Απο κακια καλα παμε δυστυχώς. Για αυτο λεω

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 27, 2021, 12:40:18 μμ »
Αν ήσουν διευθυντής θα το έβλεπες σωστό 3 εβδομάδες να πάς απο αθήνα πχ σύμη; Αν και απο φίλους που έχω συνήθως τις υπηρεσίες τις κάνουν σε νησιά τυχόν ντόπιοι και τους δίνουν αντίστοιχες άγραφες άδειες μέσα στη χρονιά. Παραπάνω κιόλας μέρες απο αυτές που δούλεψαν.

φυσικά και είναι σωστό , όταν είσαι στέλεχος και υπάρχει στα καθήκοντα. κολλητά στις 30 και μια βδομάδα νωρίτερη η επιστροφή δεν είναι θέμα, ούτε μετακίνηση υπάρχει επιπλέον. οι διευθυντές δε κακώς έχουν ωράριο διδακτικό . και θα έπρεπε να έχουν και ωράριο 7.30-3.30 για να βγάζουν και βεβαιώσεις ήσυχα και να περνάνε και τις απουσίες μη σου πω, για να έχουν εικόνα της ημέρας. Διοικητική είναι η θέση, μην τρελαθούμε. πολλά πρέπει να αλλάξουν. οι εκπαιδευτικοί κοπιάζουν πολύ περισσότερο. το πρόβλημα είναι η χαζή γραφειοκρατία και η μη μηχανογράφηση των πάντων (ή τα τωρινά ημίμετρα). εν ολίγοις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2021, 12:44:00 μμ από aporias »

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 27, 2021, 12:48:52 μμ »
φυσικά και είναι σωστό , όταν είσαι στέλεχος και υπάρχει στα καθήκοντα. κολλητά στις 30 και μια βδομάδα νωρίτερη η επιστροφή δεν είναι θέμα, ούτε μετακίνηση υπάρχει επιπλέον. οι διευθυντές δε κακώς έχουν ωράριο διδακτικό . και θα έπρεπε να έχουν και ωράριο 7.30-3.30 για να βγάζουν και βεβαιώσεις ήσυχα και να περνάνε και τις απουσίες μη σου πω, για να έχουν εικόνα της ημέρας. Διοικητική είναι η θέση, μην τρελαθούμε. πολλά πρέπει να αλλάξουν. οι εκπαιδευτικοί κοπιάζουν πολύ περισσότερο. το πρόβλημα είναι η χαζή γραφειοκρατία και η μη μηχανογράφηση των πάντων (ή τα τωρινά ημίμετρα). εν ολίγοις.

Οκ. Και οι καθηγητές τότε να πηγαίνουν και τον ιούλιο γιατί πληρώνονται. Είναι λογικό; Εξάλλου το θέμα δεν είναι οι εβδομάδες που λές αλλά οι ενδιάμεσες. Οι διευθυντές κουράζονται λιγότερο; Δεν ξέρω σε τι διευθυντές έχει πέσει αλλά μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι που είναι λουφαδόροι (φυσικά και καθηγητές υπάρχουν τέτοιοι) αλλά υπο κανονικές συνθήκες το πρήξιμο που τρώει ένας διευθυντής όλη τη χρονιά είναι απίστευτο. Σου ξαναλέω. Οταν γίνεις διευθυντής να κάνεις όλες τις υπηρεσίες εσύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:51 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 27, 2021, 01:05:51 μμ »
Οκ. Και οι καθηγητές τότε να πηγαίνουν και τον ιούλιο γιατί πληρώνονται. Είναι λογικό; Εξάλλου το θέμα δεν είναι οι εβδομάδες που λές αλλά οι ενδιάμεσες. Οι διευθυντές κουράζονται λιγότερο; Δεν ξέρω σε τι διευθυντές έχει πέσει αλλά μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι που είναι λουφαδόροι (φυσικά και καθηγητές υπάρχουν τέτοιοι) αλλά υπο κανονικές συνθήκες το πρήξιμο που τρώει ένας διευθυντής όλη τη χρονιά είναι απίστευτο. Σου ξαναλέω. Οταν γίνεις διευθυντής να κάνεις όλες τις υπηρεσίες εσύ.

καταρχάς ήρεμα. δεν βλέπω να ζορίζονται και να μη βρίσκει το υπουργείο να κάνει . ουρά κάνουν (ας σκεφτούν ότι πολλές αλλαγές θα γίνονταν , αν δε βρισκόταν κανένας να κάνει αίτηση).
το λογικό σου σφάλμα είναι ότι είπα να επιφορτίζονται στο ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ με 3 εβδομάδες παραπάνω, να μην έχουν το διδακτικό ωράριο (ισοφάριση στα αμιγώς διοικητικά) και οι εκπαιδευτικοί στη δουλειά τους - την οποία ΔΕΝ κάνουν καλοκαίρι , γιατί δεν πάνε οι μαθητές , είναι διακοπές σχολείου και όχι άδεια. οκ ;  Το ενδιάμεσες δεν κατάλαβα, το σχολείο κλειστό, ποιος ο λόγος να είναι ανοιχτό; Πόσοι θέλουν αντίγραφο τίτλου ; Να κοίτάνε τα χαρτιά τους και να κάνουν τα κουμάντα τους. Υπευθυνότητα και μείωση της άστοχης γραφειοκρατίας. Σιγά το πρήξιμο ! Ειδικά στα επαρχιακά σχολεία ! Πρήξιμο από άσχετους και εξουσιαστικούς διευθυντές να δεις. Παίζει να έχω και μεγαλύτερη από τη δική σου ή της συζύγου σου υπηρεσιακή εμπειρία. Και να μπορώ να προτείνω λειτουργικά και λογικά πράγματα σε ένα παράλογο υπουργείο.

*μου αρέσει η σιγουριά σου ότι δεν έχω κάνει διευθυντής...

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 27, 2021, 01:14:46 μμ »
καταρχάς ήρεμα. δεν βλέπω να ζορίζονται και να μη βρίσκει το υπουργείο να κάνει . ουρά κάνουν (ας σκεφτούν ότι πολλές αλλαγές θα γίνονταν , αν δε βρισκόταν κανένας να κάνει αίτηση).
το λογικό σου σφάλμα είναι ότι είπα να επιφορτίζονται στο ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ με 3 εβδομάδες παραπάνω, να μην έχουν το διδακτικό ωράριο (ισοφάριση στα αμιγώς διοικητικά) και οι εκπαιδευτικοί στη δουλειά τους - την οποία ΔΕΝ κάνουν καλοκαίρι , γιατί δεν πάνε οι μαθητές , είναι διακοπές σχολείου και όχι άδεια. οκ ;  Το ενδιάμεσες δεν κατάλαβα, το σχολείο κλειστό, ποιος ο λόγος να είναι ανοιχτό; Πόσοι θέλουν αντίγραφο τίτλου ; Να κοίτάνε τα χαρτιά τους και να κάνουν τα κουμάντα τους. Υπευθυνότητα και μείωση της άστοχης γραφειοκρατίας. Σιγά το πρήξιμο ! Ειδικά στα επαρχιακά σχολεία ! Πρήξιμο από άσχετους και εξουσιαστικούς διευθυντές να δεις. Παίζει να έχω και μεγαλύτερη από τη δική σου ή της συζύγου σου υπηρεσιακή εμπειρία. Και να μπορώ να προτείνω λειτουργικά και λογικά πράγματα σε ένα παράλογο υπουργείο.

*μου αρέσει η σιγουριά σου ότι δεν έχω κάνει διευθυντής...

Έχεις κάνει; Όπως και να έχει δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά. Γενικα μιλούσα. Με παρεξήγησες. Ήρεμα μιλάω. Ωραία και καλά τα λές για το καθηκοντολόγιο. Πως θα σου φαινόταν να σου έλεγαν όμως εντάξει μην έρθεις 3 εβδομάδες τον πχ Φεβρουάριο και να έρθεις 3 εβδομάδες το καλοκαίρι; Το μόνο που λέω είναι οτι όταν δεν είσαι εσύ στη θέση του διευθυντή πολύ εύκολα λές: ας έρχεται ο διευθυντής 3 εβδομάδες το καλοκαίρι. Όταν γίνεσαι όμως διευθυντής ξεχνάς αυτά που έλεγες. Λοιπόν για να τελειώνουμε. Το τι πρέπει να κάνει ο καθένας και τα καθήκοντα του είναι γραμμένα σε νόμους. Αυτά πρέπει να τηρούνται. Απο εκεί και πέρα όπως αναφέρεις και είπαμε παραπάνω είναι χαζομάρα να λέμε για τον διευθυντή και για τις υπηρεσίες. Είναι βλακεία η θερινή υπηρεσία στο σχολείο γιατί όλα σχεδόν μπορούν να γίνουν ηλεκτρονικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2021, 01:16:25 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 27, 2021, 01:36:35 μμ »
Το διόρθωσα. Τυπογραφικό ήταν. Συμφωνώ μαζί σου. Είναι βλακεία. Απο την άλλη όμως αφού υπάρχει δεν μπορείς να αναγκάσεις το διευθυντή να πάει. Τα 350 ευρώ δεν τα παίρνει για να δουλέψει 3 εβδομάδες για να μην πηγαίνουν οι υπόλοιποι. Στην τελική αυτό που έγραψα. Αν ήσουν διευθυντής θα το έβλεπες σωστό 3 εβδομάδες να πάς απο αθήνα πχ σύμη; Αν και απο φίλους που έχω συνήθως τις υπηρεσίες τις κάνουν σε νησιά τυχόν ντόπιοι και τους δίνουν αντίστοιχες άγραφες άδειες μέσα στη χρονιά. Παραπάνω κιόλας μέρες απο αυτές που δούλεψαν.
Εγώ πάλι που έκανα για δέκα χρόνια υπηρεσία σε νησί και ήμασταν δηλωμένοι δυο στην κάθε υπηρεσία, εγώ που ήμουν από αλλού πήγαινα και ο ντόπιος δεν πάταγε το πόδι του…. Τα κλειδιά μου τα άφηνε ο διευθυντής (που έμενε 100 μέτρα από το γυμνάσιο) στο τοπικό μπακάλικο για να τα πάρω το πρωί και να ξανακλειδωσω το μεσημέρι

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 27, 2021, 01:40:06 μμ »
Εγώ πάλι που έκανα για δέκα χρόνια υπηρεσία σε νησί και ήμασταν δηλωμένοι δυο στην κάθε υπηρεσία, εγώ που ήμουν από αλλού πήγαινα και ο ντόπιος δεν πάταγε το πόδι του…. Τα κλειδιά μου τα άφηνε ο διευθυντής (που έμενε 100 μέτρα από το γυμνάσιο) στο τοπικό μπακάλικο για να τα πάρω το πρωί και να ξανακλειδωσω το μεσημέρι

Εχω δύο φίλους που διορίστηκαν Ικαρία το 2008 και στα 4 χρόνια που έκατσαν εκεί ποτέ δεν τους κουβάλησαν για υπηρεσία. Ας μην γενικεύουμε λοιπόν. "Καλοί" και "Κακοί" θα υπάρχουν πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 27, 2021, 02:00:11 μμ »
Εγώ πάλι που έκανα για δέκα χρόνια υπηρεσία σε νησί και ήμασταν δηλωμένοι δυο στην κάθε υπηρεσία, εγώ που ήμουν από αλλού πήγαινα και ο ντόπιος δεν πάταγε το πόδι του…. Τα κλειδιά μου τα άφηνε ο διευθυντής (που έμενε 100 μέτρα από το γυμνάσιο) στο τοπικό μπακάλικο για να τα πάρω το πρωί και να ξανακλειδωσω το μεσημέρι
Ελπιζω να γλιτωσες απο τους κομπλεξικους! Αφου δε πατουσαν το ποδι τους κακως που πηγαινες εσυ.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 27, 2021, 02:28:40 μμ »
Εγω πάντως αν δινόταν δυνατότητα να ανταλλάξω μια βδομάδα του Ιουλίου ή του Αυγούστου με μια βδομάδα στο δεύτερο 15μερο του Ιουνίου που βαράμε μύγες στο σχολείο, ευχαρίστως θα την αντάλλασσα για να κάνω διακοπές ιούνιο που έχει λίγο κόσμο κ είναι πιο φτηνά. Κι ας με έστελναν σε λύκειο που έχει κάποια διοικητικά παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 27, 2021, 04:18:06 μμ »
εμένα μου έστειλαν mail να ρωτήσουν εαν θέλω να οριστώ ως προϊστάμενος μοναδας κατα τους θερινούς μήνες ...
πρωτοβάθμια ολιγοθέσιο ...και αλήθεια δεν εχω ιδέα τι υποχρεώσεις εχει ο προϊστάμενος στους θερινούς μήνες,
αν δεν υπάρχει ενδιαφέρων  τότε επιλέγετε ο αρχαιότερος ....οπότε ποντάρω σε αυτό δλδ  για να μην την αρπάξω ;D!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 27, 2021, 06:21:53 μμ »
Με τη λογική του "δεν κατάλαβα, δεν παίρνει το επίδομα και το καλοκαίρι ο διευθυντής;", δε θα πρέπει να πληρωνόμαστε Χριστούγεννα, Πάσχα και Ιούλιο-Αύγουστο ή εναλλακτικά, για να παίρνουμε το επίδομα παραμεθορίου και το καλοκαίρι, θα πρέπει να αποδεικνύουμε πως είμαστε στην παραμεθόριο. Σπαστική η εφημερία κι ανούσια, αλλά το να τη φορτώνουμε στους άλλους δεν είναι λύση. Εσωστρέφεια λέγεται αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 27, 2021, 10:13:13 μμ »
Με τη λογική του "δεν κατάλαβα, δεν παίρνει το επίδομα και το καλοκαίρι ο διευθυντής;", δε θα πρέπει να πληρωνόμαστε Χριστούγεννα, Πάσχα και Ιούλιο-Αύγουστο ή εναλλακτικά, για να παίρνουμε το επίδομα παραμεθορίου και το καλοκαίρι, θα πρέπει να αποδεικνύουμε πως είμαστε στην παραμεθόριο. Σπαστική η εφημερία κι ανούσια, αλλά το να τη φορτώνουμε στους άλλους δεν είναι λύση. Εσωστρέφεια λέγεται αυτό.
Για αυτο θεωρω οτι πρεπει πλεον ηλεκτρονικα να εξυπηρετούμε. Δεν εχει κανενα νοημα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 27, 2021, 10:16:29 μμ »
Για αυτο θεωρω οτι πρεπει πλεον ηλεκτρονικα να εξυπηρετούμε. Δεν εχει κανενα νοημα.

+++
Πολύ σωστά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.