*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ  (Αναγνώστηκε 13478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ikiki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας!

Είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση των σεμιναρίων, για να δοθούν ώρες από τα εργαστήρια δεξιοτήτων στους εκπαιδευτικούς από Σεπτέμβρη;

Και πρέπει κάποιος να τα παρακολουθήσει όλα, για να πάρει βεβαίωση ή μονο τα σχετικά με την ειδικότητά του;

Μου έκανε εντύπωση ότι πρέπει να συνδεθούμε μέσω Taxis....

Μακάρι να γνωρίζαμε και την κατανομή των ωρών σε κάθε εργαστήριο για του χρόνου, μου φαίνεται λίγο θολό το τοπίο.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 28, 2021, 08:34:06 μμ »
Αν έχεις κωδικούς στο ΙΕΠ (πχ αν έχεις κάνει σεμινάριο e-twinning), μπορείς να συνδεθείς και με τους κωδικούς σου.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 28, 2021, 09:20:08 μμ »
Γεια σας!

Είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση των σεμιναρίων, για να δοθούν ώρες από τα εργαστήρια δεξιοτήτων στους εκπαιδευτικούς από Σεπτέμβρη;

Και πρέπει κάποιος να τα παρακολουθήσει όλα, για να πάρει βεβαίωση ή μονο τα σχετικά με την ειδικότητά του;

Μου έκανε εντύπωση ότι πρέπει να συνδεθούμε μέσω Taxis....

Μακάρι να γνωρίζαμε και την κατανομή των ωρών σε κάθε εργαστήριο για του χρόνου, μου φαίνεται λίγο θολό το τοπίο.

Ευχαριστώ!
Μεχρι στιγμης δεν υπαρχει επιλογη, τα παρακολουθουμε ολα

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 28, 2021, 09:31:18 μμ »
Το θέμα είναι ότι οι ειδικότητες (κοινωνιολόγοι, καλλιτεχνικοί) που έχουν α΄ανάθεση τα εργαστήρια δεξιοτήτων (διότι με την κατάργηση των μαθημάτων τους στο λύκειο έχουν μείνει με λιγότερες ώρες) δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση με τις συγκεκριμένες θεματικές. Όσες επιμορφώσεις εξ αποστάσεως και να παρακολουθήσουν, θα δυσκολευτούν να διδάξουν αντικείμενα που δεν έχουν συστηματικά διδαχτεί και οι ίδιοι και δεν μπορούν εύκολα να τα εντάξουν στο δικό τους αντικείμενο.
Θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή περισσότερων θεματικών και σχετικότερων με τις ειδικότητες της α' ανάθεσης.
Το σχόλιό μου δεν έχει να κάνει ούτε με άρνηση, ούτε με τεμπελιά, αλλά με το τι θα είναι καλύτερο για τους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2021, 12:50:38 πμ »
Δεν είναι τραγικό όμως να δίνονται οι αναθέσεις βάσει ποιες ειδικότητες έχουν περισσότερο ανάγκη από ώρες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2021, 07:52:15 πμ »
Δεν είναι τραγικό όμως να δίνονται οι αναθέσεις βάσει ποιες ειδικότητες έχουν περισσότερο ανάγκη από ώρες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Είναι. Αυτό, ακριβώς, ήταν και το νόημα του σχολίου μου. Το τελευταίο που τους ενδιαφέρει είναι η ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2021, 04:04:00 μμ »
Έχω κάνει αίτηση για τα εργαστήρια δεξιοτήτων, συνδέθηκα στην πλατφόρμα κι όλα καλά. Επειδή δεν έχω μελετήσει διεξοδικά τις λεπτομέρειες λόγω έλλειψης χρόνου μέχρι στιγμής, μέχρι πότε πρέπει να έχουμε ολοκληρώσει τη μελέτη, εργασίες κλπ.;

Αποσυνδεδεμένος vanitas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2021, 10:03:06 μμ »
Το θέμα είναι ότι οι ειδικότητες (κοινωνιολόγοι, καλλιτεχνικοί) που έχουν α΄ανάθεση τα εργαστήρια δεξιοτήτων (διότι με την κατάργηση των μαθημάτων τους στο λύκειο έχουν μείνει με λιγότερες ώρες) δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση με τις συγκεκριμένες θεματικές. Όσες επιμορφώσεις εξ αποστάσεως και να παρακολουθήσουν, θα δυσκολευτούν να διδάξουν αντικείμενα που δεν έχουν συστηματικά διδαχτεί και οι ίδιοι και δεν μπορούν εύκολα να τα εντάξουν στο δικό τους αντικείμενο.
Θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή περισσότερων θεματικών και σχετικότερων με τις ειδικότητες της α' ανάθεσης.
Το σχόλιό μου δεν έχει να κάνει ούτε με άρνηση, ούτε με τεμπελιά, αλλά με το τι θα είναι καλύτερο για τους μαθητές.
Αγαπητή/ε συνάδελφε. Γνωρίζετε ποιο είναι το αντικείμενο των ΠΕ78 (κοινωνικών επιστημών) και ποια πτυχία εντάσσονται σε αυτόν; Αν κρίνω από το σχόλιό σας προφανώς όχι. Εγώ είμαι νομικός αλλά φαντάζομαι ότι θα ότι θα γνωρίζετε καλύτερα τα ζητήματα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, για παράδειγμα. Αφήνω ασχολίαστη την άποψή σας για ειδικότητες που βρίσκονται υπό διωγμό. Η λογική "σουπερμάρκετ" κυριαρχεί δυστυχώς στην ελληνική εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2021, 12:15:04 πμ »
Έχω κάνει αίτηση για τα εργαστήρια δεξιοτήτων, συνδέθηκα στην πλατφόρμα κι όλα καλά. Επειδή δεν έχω μελετήσει διεξοδικά τις λεπτομέρειες λόγω έλλειψης χρόνου μέχρι στιγμής, μέχρι πότε πρέπει να έχουμε ολοκληρώσει τη μελέτη, εργασίες κλπ.;

Στην πρόσκληση δεν αναφέρει ημερομηνία λήξης αλλά διάρκεια επιμόρφωσης 20 ωρών.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου (αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το πού αυτήν τη στιγμή) από 22/6 έως 22/8. Μου φαίνεται λογικό πάντως, ΑΝ διακοπεί η πρόσβαση στο υλικό, αυτό να γίνει 1-2 εβδομάδες πριν την έναρξη του διδακτικού έτους.

Για να ολοκληρώσεις την επιμόρφωση κ' να πάρεις τη βεβαίωση (τελείως τυπικά - διεκπεραιωτικά), δε θέλει πολύ κόπο και χρόνο (~1 απόγευμα για κάθε ενότητα που ανοίγει). Για να μελετήσεις και να αναστοχαστείς, είναι άλλο θέμα.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:
Στην αρχική σελίδα της εισαγωγής αναγράφει:

Έναρξη:   22/06/2021

Λήξη:       22/08/2021

Φόρτος εργασίας:  Ο φόρτος εργασίας για τη μελέτη και την παρακολούθηση του επιμορφωτικού υλικού υπολογίζεται σε 36 ώρες συνολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2021, 12:53:17 πμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2021, 12:33:23 πμ »
vanitas,
Δεν είμαι νομικός, ούτε ισχυρίστηκα ότι γνωρίζω καλύτερα τα ζητήματα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, όπως φαντάζεστε, καθώς δεν είναι το αντικείμενό μου.   Το θέμα που μας αφορά όλους είναι ότι λίγες θεματικές από τις προτεινόμενες είναι κατάλληλες να διδαχθούν από κάποιες ειδικότητες της α' ανάθεσης, ενώ οι περισσότερες όχι. πχ Δεν μπορούν όλοι να διδάξουν αποτελεσματικά  ρομποτική, ούτε αντίστοιχα κάποιες άλλες ειδικότητες ανθρώπινα δικαιώματα, παρ όλη την επιμόρφωση. Και για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα, εκεί θέλω να καταλήξω. Θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες επιλογές στα αντικείμενα, ώστε να μπορούν όλοι να ανταποκριθούν επαρκώς.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 30, 2021, 12:34:58 πμ »
Αγαπητή/ε συνάδελφε. Γνωρίζετε ποιο είναι το αντικείμενο των ΠΕ78 (κοινωνικών επιστημών) και ποια πτυχία εντάσσονται σε αυτόν; Αν κρίνω από το σχόλιό σας προφανώς όχι. Εγώ είμαι νομικός αλλά φαντάζομαι ότι θα ότι θα γνωρίζετε καλύτερα τα ζητήματα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, για παράδειγμα. Αφήνω ασχολίαστη την άποψή σας για ειδικότητες που βρίσκονται υπό διωγμό. Η λογική "σουπερμάρκετ" κυριαρχεί δυστυχώς στην ελληνική εκπαίδευση.

Οι ειδικότητες που έχουν α' ανάθεση τα εργαστήρια, δεν αναλαμβάνουν όλο το "πακέτο" εργαστήρια στο σχολείο. Π.χ. δεν πρόκειται να αναλάβει ένας ΠΕ06 ή ΠΕ80 ή ΠΕ86 (τυχαία αναφέρω αυτές τις ειδικότητες) τα εργαστήρια όλων των θεματικών ενοτήτων.

Εδώ αναδεικνύεται μία ασάφεια / σχετικότητα σχετικά με την υλοποίησή τους. Το ποιός θα αναλάβει τί, το αποφασίζει ο σύλλογος διδασκόντων στον πρώτο σύλλογο όπου προγραμματίζονται τα σχετικά της λειτουργίας του σχολείου. Να σημειωθεί επίσης πως ενθαρρύνεται η διαθεματικότητα / διεπιστημονική προσέγγιση και η συνεργασία εκπαιδευτικών. Τώρα, βέβαια, το πώς θα υπολογίζεται σε ποιούς θα καταλογιστούν οι διδακτικές ώρες, πολύ φοβάμαι( ; ) πως θα είναι στη διακριτική ευχέρεια της διεύθυνσης.

Να σημειωθεί πως, εξ όσων έχω παρατηρήσει, το τί γίνεται στο σχολείο με το τί ανακοινώνεται στη ΔΔΕ, έχει μεγάλη απόσταση. Για παράδειγμα, μόνιμη μουσικός που έχει υποχρεωτικό ωράριο 20 ώρες, έκανε 10 και άλλες 10 γραμματεία. Μόνιμη πληροφορικός και δη υποδιευθύντρια, έχει υποχρεωτικό ωράριο 14 ώρες και έκανε 4(!) και τις άλλες 10 παραπονιόταν για το φόρτο εργασίας της υποδιεύθυνσης. Όταν πήρε συνάδελφος αναπληρώτρια από άλλο σχολείο της ίδιας περιφέρειας να ρωτήσει στη ΔΔΕ επί σχετικού θέματος που συνέβαινε στο σχολείο της, της είπαν ορθά-κοφτά πως "τα του προγράμματος τα βρίσκετε μεταξύ σας".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2021, 02:35:28 πμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 30, 2021, 12:58:15 πμ »
Σελ. 32-33 στο "Εργαστήρια Δεξιοτήτων - Εισαγωγή" https://elearning.iep.edu.gr/study/mod/resource/view.php?id=16856

Αρχικός προγραμματισμός των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων

Κατά την έναρξη του διδακτικού έτους και το αργότερο έως 30 Σεπτεμβρίου εκάστου έτους, στο πλαίσιο του ετήσιου προγραμματισμού της σχολικής μονάδας, πραγματοποιείται ειδική συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων για τον καθορισμό του ετήσιου Σχεδίου Δράσης της σχολικής μονάδας αναφορικά με τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων.Οι υπεύθυνοι/-νες εκπαιδευτικοί για τη διδασκαλία των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων σχεδιάζουν  τα  αντίστοιχα  Προγράμματα  Καλλιέργειας  Δεξιοτήτων.  Ο  σχεδιασμός περιλαμβάνει υποχρεωτικά την υλοποίηση των τεσσάρων (4) Θεματικών Ενοτήτων και δύναται να περιλαμβάνει από 20 ως 28 Προγράμματα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων, δηλαδή 5 έως 7 εβδομάδες ανά Θεματική Ενότητα. Τέλος, συντάσσεται σχετικό πρακτικό Συλλόγου Διδασκόντων, αντίγραφο του οποίου κοινοποιείται στην οικεία Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

Στο πλαίσιο του ΩΠ του νηπιαγωγείου τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων προτείνεται να ενταχθούν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της τάξης και να υλοποιούνται κατά την πρωινή λειτουργία και στο χρονικό διάστημα (διδακτικές ώρες) που ορίζεται για τις «Οργανωμένες Δραστηριότητες και διερευνήσεις με βάση το ΔΕΠΠΣ-ΑΠΣ», σε τρεις (3) διδακτικές ώρες, κατανεμημένες δύο (2) με τρεις (3) φορές την εβδομάδα. Ο/Η νηπιαγωγός έχει την ευελιξία να επιλέγει ανάλογα με το πλαίσιο, τη δυναμική της ομάδας και τα ενδιαφέροντα των νηπίων, τη θεματική που θα διαπραγματεύεται στην τάξη.

Για το Δημοτικό προτείνεται τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων να αντικαταστήσουν τις ώρες της Ευέλικτης Ζώνης καθώς ο σκοπός τους ταυτίζεται με τον σκοπό και τη θεματολογία της. Η «Ευέλικτη Ζώνη Διαθεματικών και Δημιουργικών Δραστηριοτήτων», επεδίωξε με την ελεύθερη  και  ενεργητική  της  θεματολογία  να  αντισταθμίσει  την  ανελαστικότητα,  τις μονομέρειες και τον πολυκερματισμό του παραδοσιακού σχολείου και να διαποτίσει με τις αρχές της και τις πρακτικές της την καθημερινή διδακτική πράξη
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 30, 2021, 01:06:59 πμ »
Επομένως, κάποιος που παίρνει πχ μία ώρα στην Α' Γυμνασίου, κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους πρέπει να τους κάνει και τις τέσσερις θεματικές ενότητες;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 30, 2021, 01:12:14 πμ »
Στην πρόσκληση δεν αναφέρει ημερομηνία λήξης αλλά διάρκεια επιμόρφωσης 20 ωρών.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου (αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το πού αυτήν τη στιγμή) από 22/6 έως 22/8. Μου φαίνεται λογικό πάντως, ΑΝ διακοπεί η πρόσβαση στο υλικό, αυτό να γίνει 1-2 εβδομάδες πριν την έναρξη του διδακτικού έτους.

Για να ολοκληρώσεις την επιμόρφωση κ' να πάρεις τη βεβαίωση (τελείως τυπικά - διεκπεραιωτικά), δε θέλει πολύ κόπο και χρόνο (~1 απόγευμα για κάθε ενότητα που ανοίγει). Για να μελετήσεις και να αναστοχαστείς, είναι άλλο θέμα.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:
Στην αρχική σελίδα της εισαγωγής αναγράφει:

Έναρξη:   22/06/2021

Λήξη:       22/08/2021

Φόρτος εργασίας:  Ο φόρτος εργασίας για τη μελέτη και την παρακολούθηση του επιμορφωτικού υλικού υπολογίζεται σε 36 ώρες συνολικά.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το βρήκα κι εγώ ψάχνοντας. Βρίσκω ενδιαφέρον το υλικό και δε θέλω να το κάνω διεκπεραιωτικά, γι' αυτό αγχώθηκα λίγο για το χρόνο αλλά θαρρώ θα τα καταφέρω. Άλλωστε και μετά θα έχουμε πρόσβαση στο υλικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.