*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)  (Αναγνώστηκε 46422 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 01, 2021, 10:20:19 πμ »
Καλημέρα και καλό μήνα , εγώ σας χαρίζω τον διορισμό και στους δυο κλάδους που είμαι . Δεν χαλάω την οικογενειακή μου γαλήνη για τίποτα
Καλή τύχη. Δύσκολη επιλογή, αλλά με τα κενά που έδωσαν είναι λογικό. Έτσι όπως έχουν πάει τα νοίκια στα αστικά κέντρα, στα νησιά και στην επαρχία όπου υπάρχει θάλασσα (airbnb) πραγματικά είναι τρελό να δουλεύεις μόνο για να πληρώνεις το νοίκι και τους λογαριασμούς.
Από την άλλη όλοι στον κλάδο μας, έχουμε δουλέψει πολλά χρόνια αναπληρωτές και δε πάει άλλο αυτή η κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:56 »

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 01, 2021, 10:33:49 πμ »
Φίλε το δίλλημα αναπληρωτής στο σπίτι σου ή μόνιμος στην εξορία υποθέτω ότι το έχουν πολλοί τώρα...Δύσκολες και ψυχοφθόρες αυτές οι αποφάσεις και όλο αυτό γιατί δεν έχουμε ένα σταθερό σύστημα βάσει του οποίου να προγραμματίσουμε τη ζωή μας. Ρουλέτα έχει καταντήσει.
Για την ακρίβεια, το δίλημμα είναι "50άρης αναπληρωτής ή διορισθείς". Άλλο να διορίζεσαι στα 30 σου κι άλλο στα 50. Στα 30 πας και σε ένα έρημο νησάκι και δε σε νοιάζει. Στα 50 έχεις διαμορφώσει/παγιώσει έναν τρόπο ζωής και υποχρεώσεις που ξαφνικά καλείσαι έμμεσα να διαγράψεις. Κερδίζεις τη μονιμότητα ως προς το επάγγελμα και βάζεις σε 2η μοίρα τη ζωή και την ψυχολογία σου. Προσωπικά, αν δεν ήμουν μόνιμη και ήμουν ψηλά στον πίνακα, εννοείται με πιθανότητες να με πάρουν αναπληρώτρια έστω σε διπλανό νομό, δε θα κυνηγούσα το διορισμό. Ο μισθός στην ουσία είναι ο ίδιος, η μονιμότητα χμ παίζεται κι αυτή συν πολλά άλλα που δεν ξέρουν όσοι είναι αδιόριστοι. Δυστυχώς το να γίνεις μόνιμος δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 01, 2021, 11:11:30 πμ »
Για την ακρίβεια, το δίλημμα είναι "50άρης αναπληρωτής ή διορισθείς". Άλλο να διορίζεσαι στα 30 σου κι άλλο στα 50. Στα 30 πας και σε ένα έρημο νησάκι και δε σε νοιάζει. Στα 50 έχεις διαμορφώσει/παγιώσει έναν τρόπο ζωής και υποχρεώσεις που ξαφνικά καλείσαι έμμεσα να διαγράψεις. Κερδίζεις τη μονιμότητα ως προς το επάγγελμα και βάζεις σε 2η μοίρα τη ζωή και την ψυχολογία σου. Προσωπικά, αν δεν ήμουν μόνιμη και ήμουν ψηλά στον πίνακα, εννοείται με πιθανότητες να με πάρουν αναπληρώτρια έστω σε διπλανό νομό, δε θα κυνηγούσα το διορισμό. Ο μισθός στην ουσία είναι ο ίδιος, η μονιμότητα χμ παίζεται κι αυτή συν πολλά άλλα που δεν ξέρουν όσοι είναι αδιόριστοι. Δυστυχώς το να γίνεις μόνιμος δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε.
Οκ, αλλά με 11,700 γενική κ 5,500 ειδική σε ενα χρονο μετά απο 12 χρόνια  , με αγορσμένα διδακτορικά του 5χιλιαρου =40 μόρια απο το πουθενά και με δεκάδες χιλιάδες πτυχιούχους απο "κολλεγια" που ένας θεός ξέρει τι "προσοντα" κομπιουτερ σάιενσ" θα σας κουβαλήσουν , ποιος εξασφαλίζει ότι ο 50ρης θα πηγαίνει αναπληρωτής μέχρι να πάρει σύνταξη? Αν μπει γραπτός γιατί ο κάθε πίνακας θα καταντήσει επετηρίδα ουσιαστικά κ θα μπλοκάρει το σύστημα,τι θα κάνει ο 50χρονος αναπληρωτής πληροφορικος?

Στα 50 να αρνηθείς διορισμό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΙΣΚΟ! Δεν είσαι 30 , ιδιωτικό τομέα σε εταιρίες στα 50 ποιός θα σε πάρει με βιογραφικό 10-15-20 χρονια πληροφορικός σε σχολεία? Νοου οφενς , αλλα είναι η πραγματικότητα. Είναι ΤΟΣΟ λίγοι κ σε εσας οι διορισμοί (εγω είμαι ΠΕ06) που αν δεν είσαι πλουσιος με ακινητα/αγροτικά κλπ, πας κουτρουβαλώντας.

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 01, 2021, 11:58:09 πμ »
Οκ, αλλά με 11,700 γενική κ 5,500 ειδική σε ενα χρονο μετά απο 12 χρόνια  , με αγορσμένα διδακτορικά του 5χιλιαρου =40 μόρια απο το πουθενά και με δεκάδες χιλιάδες πτυχιούχους απο "κολλεγια" που ένας θεός ξέρει τι "προσοντα" κομπιουτερ σάιενσ" θα σας κουβαλήσουν , ποιος εξασφαλίζει ότι ο 50ρης θα πηγαίνει αναπληρωτής μέχρι να πάρει σύνταξη? Αν μπει γραπτός γιατί ο κάθε πίνακας θα καταντήσει επετηρίδα ουσιαστικά κ θα μπλοκάρει το σύστημα,τι θα κάνει ο 50χρονος αναπληρωτής πληροφορικος?

Στα 50 να αρνηθείς διορισμό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΙΣΚΟ! Δεν είσαι 30 , ιδιωτικό τομέα σε εταιρίες στα 50 ποιός θα σε πάρει με βιογραφικό 10-15-20 χρονια πληροφορικός σε σχολεία? Νοου οφενς , αλλα είναι η πραγματικότητα. Είναι ΤΟΣΟ λίγοι κ σε εσας οι διορισμοί (εγω είμαι ΠΕ06) που αν δεν είσαι πλουσιος με ακινητα/αγροτικά κλπ, πας κουτρουβαλώντας.
Εγώ έκανα αντίστοιχη επιλογή λόγω των ελάχιστων κενών που δόθηκαν στους φυσικούς και αναφέρθηκα στο νήμα των φυσικών σε αυτή, αφότου έληξε η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων. Δεν ήθελα να ανοίξω μια τέτοια συζήτηση γιατί είναι δύσκολη η θέση όλων και βαραίνουν στον καθένα ξεχωριστά δεδομένα.
Όμως σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι πρέπει να διεκδικήσουμε όλοι μια αξιοπρεπέστερη αντιμετώπιση απ' το υπουργείο.
Δεν μπορεί να μιλάει για αξιολόγηση και να βάζει τέτοια διλήμματα σε ανθρώπους που δουλεύουν τόσα χρόνια στα σχολεία. " Ή πας στην άλλη άκρη της χώρας ή μένεις ξεκρέμαστος"...
Νομίζω το είδε η ΟΛΜΕ, το επισήμανε σε συνέντευξη και ο πρόεδρος Τσούχλος και είναι αυτονόητο αίτημα.
Γιατί αν ο πενηντάρης καταλήξει πχ στη Ρόδο και μείνει εκεί για δύο τουλάχιστον χρόνια , τότε ποιο θα είναι το μακροπρόθεσμο όφελός του όταν θα βγει λογικά σε σύνταξη μετά από 14 χρόνια; Τα χρόνια αυτά που θα "εκτίσει" πως θα αποσβεστούν οικονομικά στα επόμενα 10,11,12 ας πούμε που θα δουλεύει κοντά στο σπίτι του; Από οικονομικής άποψης, υψηλά ενοίκια και έξοδα μετακινήσεων, και φυσικά υποχρεωτικής διαμονής καλύπτονται απ' τα 900 κάτι του μισθού; Και άντε καλύπτονται. Δεν είναι σαν να δέχεται την μονιμοποίηση με κουτσουρεμένο τον μισθό του κατά 15% τουλάχιστον, δηλαδή σαν να δέχεται να παίρνει μέχρι την σύνταξη 150 ευρώ λιγότερα;
Τα δυσπρόσιτα είναι μια λύση χωρίς μεγάλη επίπτωση σε κάποιον που είναι 30 κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:56 »

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 01, 2021, 01:00:36 μμ »
Οκ, αλλά με 11,700 γενική κ 5,500 ειδική σε ενα χρονο μετά απο 12 χρόνια  , με αγορσμένα διδακτορικά του 5χιλιαρου =40 μόρια απο το πουθενά και με δεκάδες χιλιάδες πτυχιούχους απο "κολλεγια" που ένας θεός ξέρει τι "προσοντα" κομπιουτερ σάιενσ" θα σας κουβαλήσουν , ποιος εξασφαλίζει ότι ο 50ρης θα πηγαίνει αναπληρωτής μέχρι να πάρει σύνταξη? Αν μπει γραπτός γιατί ο κάθε πίνακας θα καταντήσει επετηρίδα ουσιαστικά κ θα μπλοκάρει το σύστημα,τι θα κάνει ο 50χρονος αναπληρωτής πληροφορικος?

Στα 50 να αρνηθείς διορισμό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΙΣΚΟ! Δεν είσαι 30 , ιδιωτικό τομέα σε εταιρίες στα 50 ποιός θα σε πάρει με βιογραφικό 10-15-20 χρονια πληροφορικός σε σχολεία? Νοου οφενς , αλλα είναι η πραγματικότητα. Είναι ΤΟΣΟ λίγοι κ σε εσας οι διορισμοί (εγω είμαι ΠΕ06) που αν δεν είσαι πλουσιος με ακινητα/αγροτικά κλπ, πας κουτρουβαλώντας.
Έβαλα ένα προαπαιτούμενο στην απάντησή μου. Το "ήμουν ψηλά στον πίνακα, εννοείται με πιθανότητες να με πάρουν αναπληρώτρια έστω σε διπλανό νομό" κι αυτό τα απαντάει όλα όσα λες. Εννοείται θα επέλεγα διορισμό, αν ήμουν χαμηλά.  Κι επίσης εννοείται ότι θα κοιτούσα να αποκτήσω κι άλλα προσόντα (γλώσσες κι οτιδήποτε άλλο). Και βεβαίως προσπερνάς την υπόλοιπη απάντησή μου περί προσωπικής ζωής και υποχρεώσεων. Μιλάς σα να είσαι 30άχρονη δίχως γονείς με προβλήματα, δίχως παιδιά. Να είσαι σίγουρη πως 1. ο μισθός είναι μικρός και πραγματικά δεν είναι εύκολο να πετάγεσαι κάθε τόσο (που οκ, εφόσον υπάρχει πρόβλημα, άρα ανάγκη να είσαι εδώ συνέχεια, μια επίσκεψη μια στο τόσο δε δίνει λύση), 2. στα 50 πραγματικά είναι δύσκολο να αλλάξεις πόλη, 3. αν ο αδιόριστος που πάει στα νησιά έχει επιπλέον έξοδα ε το ίδιο έχει κι ο μόνιμος, ακριβώς γιατί στα 50 σου έχεις εδραιώσει τη ζωή σου και ο τόπος διορισμού πάντα θα σου φαντάζει ως προσωρινός και κυνηγάς τις αποσπάσεις με το άγχος αν θα τις πάρεις και να μετακομίζεις τελευταία στιγμή ειδικά αν πάρεις απόσπαση Οκτώβριο (=τρελά έξοδα). Γι'αυτό στην απάντησή μου τόνισα το "50άρης". Εκεί είναι το κλειδί. Τέλος βρίσκω απαξιωτική την απάντησή σου σχετικά με τα προσόντα. Λυπάμαι αλλά στους 50άρηδες υπήρξαν πολλές ευκαιρίες να αποκτήσουν προσόντα και δεν τα αγόρασαν, η μόδα των "αγορασμένων" είναι τελευταία. Είμαι 50, έκανα δωρεάν μάστερ όταν ακόμα δεν υπήρχε "πίεση", φρόντιζα πάντα να αποκτώ όσο πιο πολλά προσόντα μπορούσα και γι'αυτό πήρα και Proficiency και όλ'αυτά ενώ παράλληλα δούλευα. Δε φαινόταν τότε προοπτική όλα αυτά να αξιοποιηθούν για διορισμό και όμως τα έκανα. Αν σήμερα ήμουν αδιόριστη, θα ήμουν πολύ ψηλά στον πίνακα ακριβώς γιατί τα προηγούμενα χρόνια αποκτούσα "προσόντα". Άλλοι το χρόνο τους τον αφιέρωναν στις διακοπές, εγώ κοιτούσα πώς να αποκτήσω χαρτιά. Το ecdl καλοκαίρι το πήρα. Θέλω να πω ότι είναι άδικο να κατηγορείς συλλήβδην όσους έχουν μάστερ ή και διδακτορικά. Ξέρω και μια συνάδελφο που πριν 10+ χρόνια τέλειωσε 2 σχολές, έκανε και διδακτορικό, έτρεχε παράλληλα παντού ως ωρομίσθια. Δε θα τη βγάλουμε άχρηστη ότι αγόρασε το διδακτορικό της. Κάπου να προσέχουμε τι λέμε.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 01, 2021, 01:39:22 μμ »
Το κακό δεν ειναι τα προσόντα γιατι οποίος ήθελε πάντα φρόντιζε να εξελιχθεί σ αυτο που σπούδασε και αγαπάει ακομη και χωρίς απολαβές ή την προοπτική του διορισμού ( τουλαχιστον άνευ προσοντολογιου οπως ειναι τωρα).Το κακό ειναι αφενός η μπιζνα που εχει γίνει τελευταία και αφετέρου η γνώση οχι για την ίδια τη γνώση.Και για μένα αυτη ειναι η μεγαλύτερη αποτυχία του προσοντολογιου.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος greek_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #188 στις: Αύγουστος 02, 2021, 04:37:13 μμ »
Kαλησπέρα σε όλους συνάδελφοι.
Συγνώμη αν η ερώτηση που θα κάνω έχει ήδη γίνει και απαντηθεί, αλλά η ανασφάλεια και το άγχος έχουν χτυπήσει κόκκινο παρέα με τον καύσωνα.

Γνωρίζουμε αν το σύστημα των Διορισμών τρέξει παράλληλα για ΠΕ και ΔΕ με πρώτο κριτήριο τη σειρά επιλογής των υποψηφίων;;;

Καλό διορισμό και καλή τοποθέτηση εύχομαι σε όλους

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #189 στις: Αύγουστος 02, 2021, 04:47:59 μμ »
Kαλησπέρα σε όλους συνάδελφοι.
Συγνώμη αν η ερώτηση που θα κάνω έχει ήδη γίνει και απαντηθεί, αλλά η ανασφάλεια και το άγχος έχουν χτυπήσει κόκκινο παρέα με τον καύσωνα.

Γνωρίζουμε αν το σύστημα των Διορισμών τρέξει παράλληλα για ΠΕ και ΔΕ με πρώτο κριτήριο τη σειρά επιλογής των υποψηφίων;;;

Καλό διορισμό και καλή τοποθέτηση εύχομαι σε όλους

Ναι παράλληλα τρέχει, όταν φτάσει σε εσένα εξέτάζει μία μία τις επιλογές σου και μόλις βρει διαθέσιμη περιοχή σε διορίζει εκει, είτε ΠΕ είτε ΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος greek_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #190 στις: Αύγουστος 02, 2021, 05:03:24 μμ »
Ναι παράλληλα τρέχει, όταν φτάσει σε εσένα εξέτάζει μία μία τις επιλογές σου και μόλις βρει διαθέσιμη περιοχή σε διορίζει εκει, είτε ΠΕ είτε ΔΕ.

Ευχαριστώ πολύ!!! Καλό μας διορισμό παιδιά

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #191 στις: Αύγουστος 03, 2021, 08:46:13 μμ »
Αν εντοπίσετε κάποιο λάθος ή αν γνωρίζετε για κάποια άλλα άτομα παρακαλώ ενημερώστε με να κάνω προσθήκες ή αλλαγές.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1w9bd4W1GBk039BimsHoyiEReBi5XqRwXtkoEj5tV83k/edit?usp=sharing

Υποθέτω πως δεν υπάρχει πρόβλημα για τη δημοσίευση του πίνακα.

Αν κάποιος θίγεται (θα ήθελα και τη γνώμη των διαχειριστών), θα τον αποσύρω αμέσως.
Με βάση τον πίνακα σε παράθεση, έκανα έλεγχο για διορισμένους ΠΕ02, Πε03, ΠΕ04, Πε60, ΠΕ70 και εντόπισα τους εξής πλέον διορισμένους στη δεύτερη τους ειδικότητα:
2,13,41,158 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ
17,27,92,137,186 ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ
24,46,64,89 ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ
71 ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ
143 ΦΥΣΙΚΟΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ

Οι συνάδελφοι με σειρά 14,97,162,57,151 ανήκουν στους παραπάνω κλάδους και δεν τους βλέπω διορισμένους, άρα επιλέγουν ως ΠΕ86





Αποσυνδεδεμένος mortimer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • "Και γαρ τ’ όναρ εκ Διός εστιν" (Όμηρος)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #192 στις: Αύγουστος 04, 2021, 03:28:01 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλους τους διοριστέους https://alfavita.gr/sites/default/files/2021-08/%CE%94%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF_%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82_20210804_int.xlsx!

Και κυρίως σε αυτούς που, χωρίς συλλογή χαρτιών, κάνοντας υπομονή και γυρίζοντας την Ελλάδα από άκρη σε άκρη για 10 χρόνια, κατάφεραν να εξασφαλίσουν ένα καλύτερο αύριο στο χώρο της εκπαίδευσης! 162 ΠΕ86 με τον κατάλογο να φτάνει στη θέση 310!
Του χρόνου ελπίζω να διορίσουν τόσους ΠΕ 86, όσους Μαθηματικούς φέτος!
"Οι χαμένες ευκαιρίες είναι η μεγαλύτερη κακοτυχία"(Πέδρο Καλντερόν)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #193 στις: Αύγουστος 04, 2021, 04:02:33 μμ »

Και κυρίως σε αυτούς που, χωρίς συλλογή χαρτιών, κάνοντας υπομονή και γυρίζοντας την Ελλάδα από άκρη σε άκρη για 10 χρόνια, κατάφεραν να εξασφαλίσουν ένα καλύτερο αύριο στο χώρο της εκπαίδευσης! 162 ΠΕ86 με τον κατάλογο να φτάνει στη θέση 310!
Του χρόνου ελπίζω να διορίσουν τόσους ΠΕ 86, όσους Μαθηματικούς φέτος!

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #194 στις: Αύγουστος 04, 2021, 06:20:59 μμ »
Κι ακόμη πιο πολλά συγχαρητήρια σε όσους και χαρτιά μάζευαν και δούλευαν ταυτόχρονα γυρίζοντας κιόλας τη μισή Ελλάδα ακόμη κι ως ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου και δεν κατηγορούν όσους δεν έκαναν το ίδιο, ενώ αντίθετα κατηγορούνται οι ίδιοι για τα χαρτιά τους (κανείς δεν τους συμπόνεσε ούτε τους έδωσε συγχαρητήρια που την ημέρα δούλευαν και τα βράδια διάβαζαν ως αργά τα ξημερώματα)

Συγχαρητήρια σε όλους τους διοριστέους https://alfavita.gr/sites/default/files/2021-08/%CE%94%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF_%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82_20210804_int.xlsx!

Και κυρίως σε αυτούς που, χωρίς συλλογή χαρτιών, κάνοντας υπομονή και γυρίζοντας την Ελλάδα από άκρη σε άκρη για 10 χρόνια, κατάφεραν να εξασφαλίσουν ένα καλύτερο αύριο στο χώρο της εκπαίδευσης! 162 ΠΕ86 με τον κατάλογο να φτάνει στη θέση 310!
Του χρόνου ελπίζω να διορίσουν τόσους ΠΕ 86, όσους Μαθηματικούς φέτος!
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος mortimer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • "Και γαρ τ’ όναρ εκ Διός εστιν" (Όμηρος)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ86 - Πληροφορικής (2ΓΕ/2019)
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 05, 2021, 08:24:40 πμ »
Κι ακόμη πιο πολλά συγχαρητήρια σε όσους και χαρτιά μάζευαν και δούλευαν ταυτόχρονα γυρίζοντας κιόλας τη μισή Ελλάδα ακόμη κι ως ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου και δεν κατηγορούν όσους δεν έκαναν το ίδιο, ενώ αντίθετα κατηγορούνται οι ίδιοι για τα χαρτιά τους (κανείς δεν τους συμπόνεσε ούτε τους έδωσε συγχαρητήρια που την ημέρα δούλευαν και τα βράδια διάβαζαν ως αργά τα ξημερώματα)

Δεν έχεις άδικο. Προσωπικά δεν κρίνω κανένα. Απλά, αυτοί που έχουν γυρίσει την Ελλάδα και έχουν και μεταπτυχιακά - δεύτερα πτυχία κ.λπ. - είναι οι "σίγουροι". Το νήμα, όμως, έκοψαν και αυτοί που πέρασαν 10 χρόνια (τα 10 καλύτερα χρόνια της ζωής τους) σε απομακρυσμένες περιοχές, σε σπίτια χωρίς ίντερνετ, με νερό, ένα ψυγιάκι κι ένα γκαζάκι για να τα βγάζουν πέρα. Και τα κατάφεραν. Απλά, ήθελα να τονίσω αυτό, χωρίς να υποτιμώ -αντιθέτως θαυμάζω- την προσπάθεια κανενός.

Ίσως πρέπει να κάνουμε ένα άλλο νήμα για τη "συλλογή" πτυχίων. Πάμε για βαθμολόγηση 3ης ξένης γλώσσας. Λες και θα διδάξουμε διαφορετικά αν μιλάμε Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά. Πάμε και για μοριοδότηση (δυσανάλογη του κόστους) 2ου σεμιναρίου.
Αυτό που θα ήθελα να θέσω για προβληματισμό -και να συνεχίσει αν είναι σε νέο νήμα- είναι το γιατί κάποιος που έχει διδακτορικό και 2 μεταπτυχιακά, επιλέγει να διδάξει στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, ενώ έχει να προσφέρει πάρα μα πάρα πολλά στα παιδιά της Δευτεροβάθμιας. Μεγάλη και καθαρά "φιλολογική" η συζήτηση περί "συλλογής χαρτιών".
Συγχαρητήρια σε όλους!
"Οι χαμένες ευκαιρίες είναι η μεγαλύτερη κακοτυχία"(Πέδρο Καλντερόν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 247
Σύνολο: 248

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.