*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)  (Αναγνώστηκε 54735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 19, 2021, 10:26:46 μμ »
Όλη η Βόρεια Ελλάδα θα είναι κλειστή για δασκάλους. Παρατηρησε τα κενά. Θα βγάλει κάποια λίγα σε Χαλκιδική και Καβάλα. Αντίθετα οι νηπιαγωγοί έχουν παντού, ακόμη και οι φιλόλογοι έχουν καλύτερα κενά. Εμείς έχουμε πολλά άλλα από Αιτωλοακαρνανία και κάτω. Μην έχετε αυταπάτες ότι όσοι έχουν πτυχίο δασκάλου θα φύγουν από τους πίνακες της δευτεροβάθμιας όλοι.

Θα φανεί σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:24:14 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 19, 2021, 11:21:24 μμ »
Οπως εχει ειπωθεί και στα υπόλοιπα νήματα, δεν μπορούμε να κάνουμε υπολογισμούς πόσοι με δευτέρα πτυχία θα φύγουν από κάθε ειδικότητα, εξαρτάται από τα κενά που θα δώσουν.
Προσωπικά εργάζομαι 11 χρόνια ως αναπληρώτρια δασκάλα, πήρα το δεύτερο πτυχίο όχι προφανώς για τα μόρια, αφού όταν έδινα κατακτήριες το δεύτερο πτυχίο δεν μετρούσε πουθενά, αλλά επειδή με ενδιέφερε η καριέρα του φιλολόγου. Τώρα που μου δίνεται η ευκαιρία δεν έχω κανένα πρόβλημα να δουλέψω και στις δύο ειδικότητες, το τι θα επιλέξω εξαρτάται ξεκάθαρα από τις θέσεις που θα δώσουν ανά νομό.
 Και για να το κάνω πιο ξεκάθαρο, έχω επιστρέψει τα τελευταία χρόνια για προσωπικούς λόγους στον νομό μου στη Βόρεια Ελλάδα, ο οποίος αυτή τη στιγμή δίνει καποια κενά και στους φιλολόγους και στους δασκάλους, που αν ανοίξουν λογικά θα είμαι μέσα. Ωστόσο, από τα ποσοστά κατανομής ψιλιαζομαι, όπως οι περισσότεροι, ότι οι οργανικές των φιλόλογων θα δοθούν σχεδόν αυτούσιες, ενώ των δασκάλων θα πετσοκοπούν για να στελεχώσουν νησιά. Ε, προφανώς όταν αυτές είναι οι πολιτικές επιλογές του υπουργείου, ο καθένας πορεύεται κάνοντας αντίστοιχες επιλογές βάζοντας το συμφέρον του μπροστά.

Αποσυνδεδεμένος Daskalos12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 19, 2021, 11:37:34 μμ »
Οπως εχει ειπωθεί και στα υπόλοιπα νήματα, δεν μπορούμε να κάνουμε υπολογισμούς πόσοι με δευτέρα πτυχία θα φύγουν από κάθε ειδικότητα, εξαρτάται από τα κενά που θα δώσουν.
Προσωπικά εργάζομαι 11 χρόνια ως αναπληρώτρια δασκάλα, πήρα το δεύτερο πτυχίο όχι προφανώς για τα μόρια, αφού όταν έδινα κατακτήριες το δεύτερο πτυχίο δεν μετρούσε πουθενά, αλλά επειδή με ενδιέφερε η καριέρα του φιλολόγου. Τώρα που μου δίνεται η ευκαιρία δεν έχω κανένα πρόβλημα να δουλέψω και στις δύο ειδικότητες, το τι θα επιλέξω εξαρτάται ξεκάθαρα από τις θέσεις που θα δώσουν ανά νομό.
 Και για να το κάνω πιο ξεκάθαρο, έχω επιστρέψει τα τελευταία χρόνια για προσωπικούς λόγους στον νομό μου στη Βόρεια Ελλάδα, ο οποίος αυτή τη στιγμή δίνει καποια κενά και στους φιλολόγους και στους δασκάλους, που αν ανοίξουν λογικά θα είμαι μέσα. Ωστόσο, από τα ποσοστά κατανομής ψιλιαζομαι, όπως οι περισσότεροι, ότι οι οργανικές των φιλόλογων θα δοθούν σχεδόν αυτούσιες, ενώ των δασκάλων θα πετσοκοπούν για να στελεχώσουν νησιά. Ε, προφανώς όταν αυτές είναι οι πολιτικές επιλογές του υπουργείου, ο καθένας πορεύεται κάνοντας αντίστοιχες επιλογές βάζοντας το συμφέρον του μπροστά.
Ακριβώς αυτό δεν καταλαβαίνουν ότι οι φιλόλογοι και άλλες ειδικότητες έχουν 100% κάλυψη άρα θα δοθούν όλα τα κενά τους. Ταυτόχρονα οι δάσκαλοι 55% με το πρόβλημα των οργανικών στη Βόρεια Ελλάδα να είναι γνωστό στο υπουργείο. Για παράδειγμα όταν η Πέλλα έχει 0 οργανικά στον νομό υπάρχουν υπεράριθμοι γιατί οι οργανικές είναι πάνω από τις ανάγκες. Ε δε νομίζω ότι θα καλύψει κενά εκεί και θ αφήσει τα νησιά που πολλά σχολεία μετά τις συνταξιοδοτήσεις δεν έχουν ούτε διευθυντή αλλά δεν υπάρχει και κανένας μόνιμος να πάρει θέση διευθυντή πλέον. Θα εκπλαγούν όσοι πιστεύουν ότι τα δίπλα πτυχία ΠΕ70 θα πάρουν θέση δασκάλου σε ποσοστό 90-100%. Ταυτόχρονα τα κενά νηπιαγωγών, που είναι τα περισσότερα ζεύγη διπλών πτυχίων ΠΕ60-ΠΕ70 , είναι πολύ καλύτερα από των δασκάλων και τρέχει και πρώτα ο πίνακας νηπιαγωγών.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 20, 2021, 12:02:01 πμ »
Ακριβώς αυτό δεν καταλαβαίνουν ότι οι φιλόλογοι και άλλες ειδικότητες έχουν 100% κάλυψη άρα θα δοθούν όλα τα κενά τους. Ταυτόχρονα οι δάσκαλοι 55% με το πρόβλημα των οργανικών στη Βόρεια Ελλάδα να είναι γνωστό στο υπουργείο. Για παράδειγμα όταν η Πέλλα έχει 0 οργανικά στον νομό υπάρχουν υπεράριθμοι γιατί οι οργανικές είναι πάνω από τις ανάγκες. Ε δε νομίζω ότι θα καλύψει κενά εκεί και θ αφήσει τα νησιά που πολλά σχολεία μετά τις συνταξιοδοτήσεις δεν έχουν ούτε διευθυντή αλλά δεν υπάρχει και κανένας μόνιμος να πάρει θέση διευθυντή πλέον. Θα εκπλαγούν όσοι πιστεύουν ότι τα δίπλα πτυχία ΠΕ70 θα πάρουν θέση δασκάλου σε ποσοστό 90-100%. Ταυτόχρονα τα κενά νηπιαγωγών, που είναι τα περισσότερα ζεύγη διπλών πτυχίων ΠΕ60-ΠΕ70 , είναι πολύ καλύτερα από των δασκάλων και τρέχει και πρώτα ο πίνακας νηπιαγωγών.

Ετσι ακριβως ειναι, ειδικα για τα διπλά πτυχια δασκάλων- νηπιαγωγων.
Εντωμεταξύ το λένε κάποιοι σε όλα τα νήματα για τους διορισμούς ότι το πόσο θα κατεβούν οι πίνακες των προσλήψεων θα εξαρτηθεί μεταξύ άλλων και από παράγοντες οπως η κατανομή των κενών στους νόμους ανά ειδικότητα, η σειρά που θα τρέξουν οι προκηρύξεις κτλ., αλλά ορισμένοι εξακολουθούν απλά να βγάζουν την πικρία τους για τους δασκάλους κάνοντας βεβιασμένες εκτιμήσεις. Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή όλοι είμαστε σε φρενήρεις ρυθμούς και κάποιοι μπορεί να επηρεάζονται ψυχολογικά από τις προβλέψεις εδώ. Ας κρατηθουμε ψύχραιμοι και έστω κάπως ευγενείς, ο καθένας λέει τη γνώμη του, δε χρειάζεται να παριστάνει τον παντογνώστη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:24:14 »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 20, 2021, 08:35:08 πμ »
 Φυσικά και ο καθένας θα κάνει αυτό που τον συμφέρει αλλά πιστεύω ότι η πρωτοβάθμια είναι πιο εύκολη στις υπηρεσιακές μεταβολές π.χ.μεταθεσεις,αποσπάσεις.Η δευτεροβάθμια έχει πολλά προβλήματα σε όλες σχεδόν τις ειδικότητες με ωράρια,υπεράριθμους κ.τ.λ.2-3σχολεια για συμπλήρωση ωραρίου και δε συμμαζευεται..

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 20, 2021, 09:55:28 πμ »
Εννοειται οτι ισχυουν τα παραπανω για τις δυσκολιες της ββαθμιας και άλλες ακόμη με το παραπάνω πχ. διορθωμα για περισσότερα τμήματα, περισσότερη γραφειοκρατία ίσως κλπ. Για κάποιους ίσως είναι πρόβλημα το περισσότερο διάβασμα για την προετοιμασία, η διαχείριση εφήβων. Πρεπει να τα βαζουμε ολα στην εξισωση, οπως σε αυτή την περίπτωση και το μειωμένο ωράριο (στην αβαθμια θέλεις χρόνια για να πέσεις από τις 24ωρες, στη ββαθμια με την προϋπηρεσία μου θα ξεκινήσω από τις 21), τα σχολεια που βρισκονται σε ευκολότερες περιοχές και δε χρειάζεται να είσαι 1 μισή και 2 ώρες δρόμο από την πόλη, τα μικρότερα προβλήματα από την εμπλοκή των γονέων σε σχέση με την αβαθμια κλπ. Όλα πρέπει να συνυπολογίζονται σε τέτοιες αποφάσεις.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021pe70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 22, 2021, 02:20:33 μμ »
Γνωρίζει κανείς ποια μπορεί να είναι η κατανομή των κενών στους ΠΕ70; Θα δώσει καθόλου Β. Ελλάδα; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος maria.1989.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 22, 2021, 03:56:33 μμ »
Μακάρι να ξέραμε! Θα ήταν πολύ βοηθητικό αν γνωρίζαμε πόσα κενά θα ανοίξει κάθε νομός για διορισμό. Τα 3700 κενά θα καλύψουν το 55% των αναγκών, αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα ανοίξει το 55% των πραγματικών κενών κάθε νομού. Η υπουργός δήλωσε ξεκάθαρα ότι θα δοθεί προτεραιότητα στα μονοθέσια, διθέσια κ τριθέσια σχολεία. Άρα μήπως καλύψουν με νεοδιοριστους τα νησιά κ τα βουνά κ αφήσουν τις πρωτεύουσες για την α'φαση αναπληρωτών; Τέλος πάντων, αν κάποιος έχει κάποια έγκυρη πληροφόρηση με αριθμούς ας μας βοηθήσει...

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 22, 2021, 04:10:34 μμ »
Συνάδελφοι σας μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη την παρακάτω πληροφορία που μόλις έμαθα. Η πρόσκληση δήλωσης περιοχών για την 1ΓΕ είναι έτοιμη και θα βγεί αργά το βράδυ ή αύριο.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 22, 2021, 04:14:03 μμ »
Ωραία πληροφορία. Αυτό σημαίνει ότι πρώτα θα τρέξει η 1ΓΕ για Νηπιαγωγούς, δασκάλους και μουσικούς και αργότερα η 2ΓΕ.
Το επισημαίνω αυτό για κάποιους συναδέλφους που έχουν δύο πτυχία και σκεφτόταν πώς θα τους τραβήξει το σύστημα επιλογής!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 22, 2021, 04:19:13 μμ »
Μακάρι να ξέραμε! Θα ήταν πολύ βοηθητικό αν γνωρίζαμε πόσα κενά θα ανοίξει κάθε νομός για διορισμό. Τα 3700 κενά θα καλύψουν το 55% των αναγκών, αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα ανοίξει το 55% των πραγματικών κενών κάθε νομού. Η υπουργός δήλωσε ξεκάθαρα ότι θα δοθεί προτεραιότητα στα μονοθέσια, διθέσια κ τριθέσια σχολεία. Άρα μήπως καλύψουν με νεοδιοριστους τα νησιά κ τα βουνά κ αφήσουν τις πρωτεύουσες για την α'φαση αναπληρωτών; Τέλος πάντων, αν κάποιος έχει κάποια έγκυρη πληροφόρηση με αριθμούς ας μας βοηθήσει...
Πάντα έτσι γινόταν. Κάλυπταν πρώτα τα νησιά και τα δύσκολα μέρη κυρίως. Τα κενά στη στεριά ήταν λίγα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 22, 2021, 05:23:45 μμ »
Ωραία πληροφορία. Αυτό σημαίνει ότι πρώτα θα τρέξει η 1ΓΕ για Νηπιαγωγούς, δασκάλους και μουσικούς και αργότερα η 2ΓΕ.
Το επισημαίνω αυτό για κάποιους συναδέλφους που έχουν δύο πτυχία και σκεφτόταν πώς θα τους τραβήξει το σύστημα επιλογής!

Άραγε θα υπάρχει επικάλυψη των ημερομηνιών για τις 2 προκηρύξεις ή θαωορεπει να διαλέξουμε περιοχες στην αβαθμια χωρίς να ξέρουμε που κ πόσα είναι τα κενά στη δεύτερη ειδικότητα στην ββαθμια;
Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Daskalos12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 22, 2021, 05:35:05 μμ »
Άραγε θα υπάρχει επικάλυψη των ημερομηνιών για τις 2 προκηρύξεις ή θαωορεπει να διαλέξουμε περιοχες στην αβαθμια χωρίς να ξέρουμε που κ πόσα είναι τα κενά στη δεύτερη ειδικότητα στην ββαθμια;
Καλή επιτυχία σε όλους!
Στη δευτεροβάθμια υπάρχει κάλυψη 100% στις περισσότερες ειδικοτήτες οπότε τα κενά είναι γνωστά.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ70 Δασκάλων (1ΓΕ/2019)
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 22, 2021, 05:36:51 μμ »
Στη δευτεροβάθμια υπάρχει κάλυψη 100% στις περισσότερες ειδικοτήτες οπότε τα κενά είναι γνωστά.

Υπάρχουν όμως κ οι κοινές ειδικότητες με κενά στην Αθμια που ανήκουν στη 2ΓΕ .Οπότε τα κενά δεν είναι γνωστά εκεί

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.