*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 109187 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ λοιπόν αντιτίθεμαι σαφώς στην επιβολή ή φοβάμαι καλοπροαίρετα ( χρησιμοποιώ τη δική σου έκφραση ), αυτό προκύπτει από όλες τις αναρτήσεις μου,  οπότε θα σου ζητήσω να μου πεις από που κατάλαβες ότι συντάσσομαι με συνωμοσιολόγους;;

Εσυ ειδικά όχι δεν φαινεσαι να συντάσσεται κ είσαι κ παλιό μέλος στο φορουμ οπότε είναι προφανές ότι δεν είσαι εδώ για να τρολαρεις. Αλλά γενικα δεν είδα μια φωνή που να λέει «ρε παιδιά δεν είμαστε κατά των εμβολιων αλλά ως δημοκρατικοί πολίτες αντιδρούμε στην επιβολή και θελουμε λίγο
χρόνο να το ψαξουμε».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
https://www.xronos.gr/epikairotita/amesa-na-ginei-ypohreotikos-o-emvoliasmos-ygeionomikon
Εγώ παλι, ψάχνοντας να δω αν η επιστολή που συζηυαμε, αναρτήθηκε σε άλλο site, έπεσα πανω σε αυτή. Αυτή είναι υπογεγραμμένη από γιατρους κ ζητά το αντίθετο.
Όπως είπε και ο συνάδελφος schoolicui υγειονομικοί δεν είναι μόνο οι γιατροί, αλλά και αυτοί που εμφανίζονται ως υγειονομικοί ( και είναι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου) στην επιστολή κάνουν μια τοποθέτηση κατά της υποχρεωτικότητας των συγκεκριμένων εμβολίων ( όχι κατά των εμβολίων γενικώς, αυτό εξηγείται στην επιστολή) και ως αιτιολόγηση της θέσης τους εμφανίζουν κάποιες πληροφορίες (ας το πω έτσι) εκ των έσω.. γι αυτό ειδικά το κομμάτι αλλά και για την προέλευση της επιστολής περιμένω επίσημες αντιδράσεις από τον υγειονομικό κλάδο, μετά θα είμαι λογικά σε θέση να τη δεχθώ ή να την απορρίψω..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Υποχρεωτικός εμβολιασμός: Εκτός ΕΜΑΚ 54 άτομα που δεν έκαναν το εμβόλιο

https://www.ethnos.gr/ellada/166831_ypohreotikos-emboliasmos-ektos-emak-54-atoma-poy-den-ekanan-embolio

Στα τέλη Ιουνίου, μάλιστα, το Συμβούλιο της Επικρατείας εξέδωσε την πρώτη απόφαση υπέρ της υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού, καθώς το τμήμα Αναστολών της Ολομέλειας του ΣτΕ απέρριψε την αίτηση υπηρετούντων στην ΕΜΑΚ, οι οποίοι ζητούσαν να ανασταλεί η διαταγή του Αρχηγείου του Πυροσβεστικού Σώματος για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό του προσωπικού.  Οι ανώτατοι δικαστές έκριναν πως επιβάλουν τον εμβολιασμό τους επιτακτικοί λόγοι δημοσίου συμφέροντος, οι οποίοι συνίστανται στην ανάγκη διασφάλισης της αδιάλειπτης και ακώλυτης λειτουργίας των Ειδικών Μονάδων του Πυροσβεστικού Σώματος που είναι επιφορτισμένες με την αντιμετώπιση καταστροφών.   

«Η λειτουργία μάλιστα αυτή δεν αρκεί να είναι μόνο συνεχής, αλλά πρέπει, ενόψει του ειδικού και κρίσιμου χαρακτήρα των εν λόγω υπηρεσιών για την αντιμετώπιση καταστροφών, να στηρίζεται στην πλήρη διαθεσιμότητα του υπηρετούντος προσωπικού τους, η οποία είναι δυνατόν να διαταραχθεί σοβαρά σε περίπτωση που τα μέλη του προσβληθούν και νοσήσουν από τον κορονοϊό COVID-19. Οι επιτακτικοί αυτοί λόγοι δημοσίου συμφέροντος, σταθμιζόμενοι με τους λόγους που προβάλλουν οι αιτούντες κωλύουν, κατά την κρίση της Επιτροπής Αναστολών, τη χορήγηση της αναστολής», ανέφερε χαρακτηριστικά το σκεπτικό της απόφασης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2021, 04:29:25 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Εσυ ειδικά όχι δεν φαινεσαι να συντάσσεται κ είσαι κ παλιό μέλος στο φορουμ οπότε είναι προφανές ότι δεν είσαι εδώ για να τρολαρεις. Αλλά γενικα δεν είδα μια φωνή που να λέει «ρε παιδιά δεν είμαστε κατά των εμβολιων αλλά ως δημοκρατικοί πολίτες αντιδρούμε στην επιβολή και θελουμε λίγο
χρόνο να το ψαξουμε».
Αυτή τη φωνή την έχουν βγάλει αρκετοί εδώ μέσα, μία είμαι κι εγώ, κάποιοι βαρέθηκαν και αποχώρησαν.. στο τελευταίο κομμάτι του ψαξίματος διαφωνώ, έχω καταλήξει, έχω γράψει και το γιατί και δεν το επαναλαμβάνω..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτή τη φωνή την έχουν βγάλει αρκετοί εδώ μέσα, μία είμαι κι εγώ, κάποιοι βαρέθηκαν και αποχώρησαν.. στο τελευταίο κομμάτι του ψαξίματος διαφωνώ, έχω καταλήξει, έχω γράψει και το γιατί και δεν το επαναλαμβάνω..

οκ συγγνώμη αν παρέβλεψα κάτι που έγραψες σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ισραήλ:
"Σύμφωνα με τα στοιχεία του Υπουργείου Υγείας, από τους 108 ασθενείς που νοσηλεύονται με σοβαρά συμπτώματα, οι 75 έχουν λάβει την πρώτη ή και τις δύο δόσεις του εμβολίου των Pfizer/BionTech".
https://www.protothema.gr/world/article/1146541/anisuhia-sto-israil-rekor-tetraminou-sta-krousmata-para-to-upsilo-pososto-emvoliasmou/

Αποσυνδεδεμένος geronimo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Κατάλαβα, κάνουμε το σταυρό μας ...

Συνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www-pbs-org.cdn.ampproject.org/v/s/www.pbs.org/newshour/amp/show/dr-fauci-on-delta-variant-risks-to-children-breakthrough-covid-and-booster-shots?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16273079335365&amp_ct=1627308004729&csi=1&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.pbs.org%2Fnewshour%2Fshow%2Fdr-fauci-on-delta-variant-risks-to-children-breakthrough-covid-and-booster-shots
Για να μην γράφουμε δικα μας συμπεράσματα (πως μπορεί να έχουμε εξ άλλου), δείτε η διαβάστε τη συνέντευξη του Anthony Fauci, που τα μαζευει όλα κ δίνει, όπως παντα περιεκτικες κ επεξηγηματικες απαντήσεις. Το έχω ξαναβάλει.
Πολυ χρήσιμη επίσης, κ στο ίδιο υφος, η ανάρτηση που έβαλε η silkcut το πρωι, από Σμυρνακη.
Εξηγεί και γιατι δεν έχει αποτυχει το εμβόλιο Ισραήλ.
Επίσης John Campbell, UK  γιατρός, έχει κανάλι YouTube, κι εξηγεί αναλυτικοτατα, από το μέτωπο Αγγλίας.
Αυτά προτεινω, σε όποιον έχει μπερδευτεί για την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Ισραήλ:
"Σύμφωνα με τα στοιχεία του Υπουργείου Υγείας, από τους 108 ασθενείς που νοσηλεύονται με σοβαρά συμπτώματα, οι 75 έχουν λάβει την πρώτη ή και τις δύο δόσεις του εμβολίου των Pfizer/BionTech".
https://www.protothema.gr/world/article/1146541/anisuhia-sto-israil-rekor-tetraminou-sta-krousmata-para-to-upsilo-pososto-emvoliasmou/
Έχει εξηγηθεί πολλές φορές γιατί εμφανίζεται αυτή η αναλογία, που δείχνει ότι τα εμβόλια είναι αποτελεσματικά.

Συνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www-pbs-org.cdn.ampproject.org/v/s/www.pbs.org/newshour/amp/show/dr-fauci-on-delta-variant-risks-to-children-breakthrough-covid-and-booster-shots?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16273079335365&amp_ct=1627308004729&csi=1&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.pbs.org%2Fnewshour%2Fshow%2Fdr-fauci-on-delta-variant-risks-to-children-breakthrough-covid-and-booster-shots
Για να μην γράφουμε δικα μας συμπεράσματα (πως μπορεί να έχουμε εξ άλλου), δείτε η διαβάστε τη συνέντευξη του Anthony Fauci, που τα μαζευει όλα κ δίνει, όπως παντα περιεκτικες κ επεξηγηματικες απαντήσεις. Το έχω ξαναβάλει.
Πολυ χρήσιμη επίσης, κ στο ίδιο υφος, η ανάρτηση που έβαλε η silkcut το πρωι, από Σμυρνακη.
Εξηγεί και γιατι δεν έχει αποτυχει το εμβόλιο Ισραήλ.
Επίσης John Campbell, UK  γιατρός, έχει κανάλι YouTube, κι εξηγεί αναλυτικοτατα, από το μέτωπο Αγγλίας.
Αυτά προτεινω, σε όποιον έχει μπερδευτεί για την ώρα.
Και για να μην κάνουμε το σταυρό μας.

Συνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχει εξηγηθεί πολλές φορές γιατί εμφανίζεται αυτή η αναλογία, που δείχνει ότι τα εμβόλια είναι αποτελεσματικά.
Γι αυτό μαζεψα κάποιες "πηγές", μήπως κάποιος θέλει να τα δει/ξαναδεί, αν νιώθει ότι πελαγωσε.

Συνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μετά από 4-5 μήνες πέφτει η ανοσία που δίνουν τα εμβόλια δυστυχώς. Είναι ένα πρόβλημα και αυτό με τα εμβόλια. Ένα μπάχαλο γενικώς ...
Μα πως δίνεις τέτοιες πληροφορίες?

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδερφοι, ορισμένοι νομίζω ότι χαραμιζόσαστε στο φόρουμ του pde   :),
Αφού είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα, δεν ενημερώνετε τον υπουργό Υγείας του Ισραήλ και την επιστημονική του ομάδα, ότι δεν υπάρχει κανείς λόγος ανησυχίας, ούτε περαιτέρω ερευνών και ότι όλα βαίνουν απολύτως φυσιολογικά και προβλεπόμενα;
 


 



Συνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδερφοι, ορισμένοι νομίζω ότι χαραμιζόσαστε στο φόρουμ του pde   :),
Αφού είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα, δεν ενημερώνετε τον υπουργό Υγείας του Ισραήλ και την επιστημονική του ομάδα, ότι δεν υπάρχει κανείς λόγος ανησυχίας, ούτε περαιτέρω ερευνών και ότι όλα βαίνουν απολύτως φυσιολογικά και προβλεπόμενα;
 


 
https://www.cnbc.com/2021/07/23/delta-variant-pfizer-covid-vaccine-39percent-effective-in-israel-prevents-severe-illness.html
Μα αυτοί τα ξέρουν. Όλοι το περίμεναν, λογω Delta. Όσο προστατεύει υψηλά από σοβαρή νόσο, δεν υπάρχει ανησυχία. Συγγνώμη που ρωτάω..Αλλά διαβάζετε γενικά αυτά που αναρτώνται/γράφονται εδώ μέσα?Το λέω γιατί έχουμε αναλύσει πολύ την περίπτωση Ισραήλ/Uk,πολλοί και με αριθμητικά παραδείγματα. Κ η συνέντευξη του Σμυρνάκη, που αναφέρεται ειδικά στο Ισραήλ, είναι ιδαίτερα διαφωτιστικη. Μπήκε σήμερα το πρωί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 656
Σύνολο: 667

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.