*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108133 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επί του θέματος, απ όσο διαβάζω υπάρχουν διάφορες και διαφορετικές σε σημεία, απόψεις. Στο Ισραήλ υπάρχει ανησυχία αυτή τη στιγμή, καθώς πολλοί σοβαρά νοσούντες είναι εμβολιασμένοι. Στην Ιερουσαλήμ έχω φίλους που μένουν εκεί. Δεν μου μεταφέρουν, από τα λόγια επιστημόνων στα ΜΜΕ, την τόσο σίγουρη άποψη, που με ευκολία υιοθετούν κάποιοι στο φόρουμ. Θα μου επιτρέψετε λοιπόν να έχω και εγώ κάποιες επιφυλάξεις επί όσων ακούγονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επί του θέματος, απ όσο διαβάζω υπάρχουν διάφορες και διαφορετικές σε σημεία, απόψεις. Στο Ισραήλ υπάρχει ανησυχία αυτή τη στιγμή, καθώς πολλοί σοβαρά νοσούντες είναι εμβολιασμένοι. Στην Ιερουσαλήμ έχω φίλους που μένουν εκεί. Δεν μου μεταφέρουν, από τα λόγια επιστημόνων στα ΜΜΕ, την τόσο σίγουρη άποψη, που με ευκολία υιοθετούν κάποιοι στο φόρουμ. Θα μου επιτρέψετε λοιπόν να έχω και εγώ κάποιες επιφυλάξεις επί όσων ακούγονται.
Το προφίλ των σοβαρώς νοσούντων το ξέρουν? Εννοώ ηλικία/κατάσταση υγείας.
 Ξενέρα υπάρχει γενικά για την μείωση αποτελεσματικότητας για νόσο, αλλά όχι για το εμβόλιο.Για την ανάδυση delta. Το εμβόλιο δε φτιάχτηκε βάσει αυτής.Αναμένουμε δημιουργία κι άλλων στελεχών, που μπορεί να παρακάμπτουν τελείως ανοσία. Το εμβόλιο θα προσαρμοστεί αν χρειαστεί. Προς το παρόν,δεν χρειάζεται γιατί είναι ξεκάθαρο οτι διατηρεί υψηλά ποσοστά προστασίας για σοβαρή νόσο/νοσηλεία.
Αυτό δεν ισχύει για ηλικιωμένους και ανθρώπους με προβλήματα.Ειδικά με τη delta (Γι αυτό ρωτάω για προφίλ των νοσούντων εμβολιασμένων).Εξ ου και εξετάζεται η 3η δόση σε αυτή την ομάδα αρχικά. Μην ξεχνάμε και εξ ορισμού το 10% των εμβολιασμένων που δεν θα αναπτύξουν καν ανοσία. Αυτό σε μεγάλο πληθυσμό,θα κάνει αισθητη την παρουσία του.
Δεν υπάρχει κάτι μυστήριο εδώ. Μόνο ξενέρα για τη δημιουργία στελεχών πολύ διαφορετικών.

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το προφίλ των σοβαρώς νοσούντων το ξέρουν? Εννοώ ηλικία/κατάσταση υγείας.
 Ξενέρα υπάρχει γενικά για την μείωση αποτελεσματικότητας για νόσο, αλλά όχι για το εμβόλιο.Για την ανάδυση delta. Το εμβόλιο δε φτιάχτηκε βάσει αυτής.Αναμένουμε δημιουργία κι άλλων στελεχών, που μπορεί να παρακάμπτουν τελείως ανοσία. Το εμβόλιο θα προσαρμοστεί αν χρειαστεί. Προς το παρόν,δεν χρειάζεται γιατί είναι ξεκάθαρο οτι διατηρεί υψηλά ποσοστά προστασίας για σοβαρή νόσο/νοσηλεία.
Αυτό δεν ισχύει για ηλικιωμένους και ανθρώπους με προβλήματα.Ειδικά με τη delta (Γι αυτό ρωτάω για προφίλ των νοσούντων εμβολιασμένων).Εξ ου και εξετάζεται η 3η δόση σε αυτή την ομάδα αρχικά. Μην ξεχνάμε και εξ ορισμού το 10% των εμβολιασμένων που δεν θα αναπτύξουν καν ανοσία. Αυτό σε μεγάλο πληθυσμό,θα κάνει αισθητη την παρουσία του.
Δεν υπάρχει κάτι μυστήριο εδώ. Μόνο ξενέρα για τη δημιουργία στελεχών πολύ διαφορετικών.
[/quote


Φαντάζομαι ότι η επιστημονική ομάδα που χειρίζεται την κατάσταση στο Ισραήλ, κάτι θα ξέρει από τα παραπάνω.
Δεν θα περιμένει εμάς να τους τα επισημάνουμε, πιστεύω.
 

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ

Κοροναϊός: Γιατί μολύνονται ακόμα και πλήρως εμβολιασμένοι;
Κανένα εμβόλιο δεν είναι τέλειο. Όμως, ακόμα και σε περίπτωση που νοσήσουν, οι εμβολιασμένοι συνήθως αποφεύγουν την εισαγωγή σε νοσοκομείο

26 Ιουλίου 2021, 14:38
https://www.in.gr/2021/07/26/b-science/sars-cov2/koronaios-giati-molynontai-akoma-kai-pliros-emvoliasmenoi/
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Υποχρεωτικός εμβολιασμός: Εκτός ΕΜΑΚ 54 άτομα που δεν έκαναν το εμβόλιο

https://www.ethnos.gr/ellada/166831_ypohreotikos-emboliasmos-ektos-emak-54-atoma-poy-den-ekanan-embolio

Στα τέλη Ιουνίου, μάλιστα, το Συμβούλιο της Επικρατείας εξέδωσε την πρώτη απόφαση υπέρ της υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού, καθώς το τμήμα Αναστολών της Ολομέλειας του ΣτΕ απέρριψε την αίτηση υπηρετούντων στην ΕΜΑΚ, οι οποίοι ζητούσαν να ανασταλεί η διαταγή του Αρχηγείου του Πυροσβεστικού Σώματος για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό του προσωπικού.  Οι ανώτατοι δικαστές έκριναν πως επιβάλουν τον εμβολιασμό τους επιτακτικοί λόγοι δημοσίου συμφέροντος, οι οποίοι συνίστανται στην ανάγκη διασφάλισης της αδιάλειπτης και ακώλυτης λειτουργίας των Ειδικών Μονάδων του Πυροσβεστικού Σώματος που είναι επιφορτισμένες με την αντιμετώπιση καταστροφών.   

«Η λειτουργία μάλιστα αυτή δεν αρκεί να είναι μόνο συνεχής, αλλά πρέπει, ενόψει του ειδικού και κρίσιμου χαρακτήρα των εν λόγω υπηρεσιών για την αντιμετώπιση καταστροφών, να στηρίζεται στην πλήρη διαθεσιμότητα του υπηρετούντος προσωπικού τους, η οποία είναι δυνατόν να διαταραχθεί σοβαρά σε περίπτωση που τα μέλη του προσβληθούν και νοσήσουν από τον κορονοϊό COVID-19. Οι επιτακτικοί αυτοί λόγοι δημοσίου συμφέροντος, σταθμιζόμενοι με τους λόγους που προβάλλουν οι αιτούντες κωλύουν, κατά την κρίση της Επιτροπής Αναστολών, τη χορήγηση της αναστολής», ανέφερε χαρακτηριστικά το σκεπτικό της απόφασης.
Το έχουμε συζητήσει εδώ και παλαιότερα, η υποχρεωτικότητα θα κριθεί τον Οκτώβρη (8/10 νομίζω) στην ολομέλεια του ΣΤΕ, τώρα απορρίφθηκε η αίτηση αναστολής εκτέλεσης της επίμαχης εγκυκλίου, γι ´ αυτό και μετακινήθηκαν σε άλλες υπηρεσίες..
Οι γνωστές αξιόπιστες πηγές το έκαναν το θαύμα τους πάλι..
Να γράψω κι εγώ κάτι που σου αρέσει να γράφεις για τους άλλους..
Μην παραπληροφορείς..
https://www.neakriti.gr/article/kriti/1623697/emak-sto-ste-kata-tis-upohreotikotitas-tou-emvoliasmou-prosefugan-purosvestes/
https://www.pronews.gr/koinonia/998562_oi-prosfeygontes-tis-emak-gia-ste-den-akyrothike-kamia-prosfygi-mas-i-syzitisi-einai
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2021, 06:23:07 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το προφίλ των σοβαρώς νοσούντων το ξέρουν? Εννοώ ηλικία/κατάσταση υγείας.
 Ξενέρα υπάρχει γενικά για την μείωση αποτελεσματικότητας για νόσο, αλλά όχι για το εμβόλιο.Για την ανάδυση delta. Το εμβόλιο δε φτιάχτηκε βάσει αυτής.Αναμένουμε δημιουργία κι άλλων στελεχών, που μπορεί να παρακάμπτουν τελείως ανοσία. Το εμβόλιο θα προσαρμοστεί αν χρειαστεί. Προς το παρόν,δεν χρειάζεται γιατί είναι ξεκάθαρο οτι διατηρεί υψηλά ποσοστά προστασίας για σοβαρή νόσο/νοσηλεία.
Αυτό δεν ισχύει για ηλικιωμένους και ανθρώπους με προβλήματα.Ειδικά με τη delta (Γι αυτό ρωτάω για προφίλ των νοσούντων εμβολιασμένων).Εξ ου και εξετάζεται η 3η δόση σε αυτή την ομάδα αρχικά. Μην ξεχνάμε και εξ ορισμού το 10% των εμβολιασμένων που δεν θα αναπτύξουν καν ανοσία. Αυτό σε μεγάλο πληθυσμό,θα κάνει αισθητη την παρουσία του.
Δεν υπάρχει κάτι μυστήριο εδώ. Μόνο ξενέρα για τη δημιουργία στελεχών πολύ διαφορετικών.
[/quote


Φαντάζομαι ότι η επιστημονική ομάδα που χειρίζεται την κατάσταση στο Ισραήλ, κάτι θα ξέρει από τα παραπάνω.
Δεν θα περιμένει εμάς να τους τα επισημάνουμε, πιστεύω.
 
Πρώτα από όλα δεν επισημαίνουμε εμείς τίποτα.Ο Fauci διάβασες τι λέει?Πόσοι άλλοι Έλληνες και μη επιστήμονες,που έχουν εξηγήσει τι παίζει εκεί? Σμυρνάκης σήμερα πάλι εξήγησε πχ.Θέλεις να πεις οτί δεν γνωρίζουν αυτοί?
Η επιστημονική ομάδα Ισραήλ επίσης δεν είπε ποτέ οτί απέτυχε το εμβόλιο. Τα ίδια με τους πάνω λέει. Δεν ξέρω που είδες οτι λένε τα αντίθετα.

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πρώτα από όλα δεν επισημαίνουμε εμείς τίποτα.Ο Fauci διάβασες τι λέει?Πόσοι άλλοι Έλληνες και μη επιστήμονες,που έχουν εξηγήσει τι παίζει εκεί? Σμυρνάκης σήμερα πάλι εξήγησε πχ.Θέλεις να πεις οτί δεν γνωρίζουν αυτοί?
Η επιστημονική ομάδα Ισραήλ επίσης δεν είπε ποτέ οτί απέτυχε το εμβόλιο. Τα ίδια με τους πάνω λέει. Δεν ξέρω που είδες οτι λένε τα αντίθετα.
Δεν χρησιμοποίησα τη λέξη απέτυχε, που μου προσάπτεις. Μίλησα για προβληματισμό και ανησυχία, καθώς έχουν ΣΟΒΑΡΑ νοσούντες και νεκρούς εμβολιασμένους, κάτι που δεν περίμεναν σε τέτοιο βαθμό. Και γίνονται περαιτέρω έρευνες, κινητήριος μοχλός της επιστήμης, σωστά;;
Συζήτηση κάνουμε. Δεν προσβάλλαμε το εμβόλιο ;) ;). Μη θίγεστε.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο Ισραήλ όμως απέσυραν όλα τα μέτρα απότομα με πολύ μικρό ποσοστό συνολικού πληθυσμού εμβολιασμενο, και είναι λογικό να ανησυχούν και για την ανάγκη να τα επαναφέρουν. Καλό είναι δλδ να έχουμε ρεαλιστικές προσδοκίες, κατάργηση μάσκας ας πούμε χωρίς τεράστια ποσοστά εμβολιασμένων, προφανώς δεν είναι εφικτή όσο κι αν θα το θέλαμε.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν χρησιμοποίησα τη λέξη απέτυχε, που μου προσάπτεις. Μίλησα για προβληματισμό και ανησυχία, καθώς έχουν ΣΟΒΑΡΑ νοσούντες και νεκρούς εμβολιασμένους, κάτι που δεν περίμεναν σε τέτοιο βαθμό. Και γίνονται περαιτέρω έρευνες, κινητήριος μοχλός της επιστήμης, σωστά;;
Συζήτηση κάνουμε. Δεν προσβάλλαμε το εμβόλιο ;) ;). Μη θίγεστε.
Μωρε και να το πρόσβαλες,δεν τρέχει κάτι. Απλά νιώθω οτι έχουμε πέσει σε λούπα και λέμε όλο τα ίδια. Λογικό θα μου πεις, νεύρα υπάρχουν από όλους φαντάζομαι. Ευχάριστο δεν το λες αυτό που γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
@silkcut
Θα ρωτήσω ευθέως. Έχεις επαρκείς αποδείξεις ότι παραπληροφορώ; Αν ναι να τις παραθέσεις και εγώ θα ζητήσω συγνώμη αμέσως.

Παράθεση
Να γράψω κι εγώ κάτι που σου αρέσει να γράφεις για τους άλλους..
Μην παραπληροφορείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2021, 08:35:59 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
@silkcut
Θα ρωτήσω ευθέως. Έχεις επαρκείς αποδείξεις ότι παραπληροφορώ; Αν ναι να τις παραθέσεις και εγώ θα ζητήσω συγνώμη αμέσως.
Αναφέρθηκα στη συγκεκριμένη ανάρτηση, η οποία έδινε πληροφορίες που δεν ισχύουν (υποχρεωτικότητα/στε)παραθέτοντας σχετικά link.. κατά τα λοιπά τα είπαμε εκτενώς με αρκετά πμ.. θεωρώ ότι το θέμα εξαντλήθηκε..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το έγραψα και στο άλλο νήμα. Άκουσα μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη του κυρίου Κούβελα στον flash. Πριν 1-2 μέρες μίλησε. ΔΕΝ δίνουμε φάρμακα πόσο μάλλον ΤΟΣΟ ΝΕΑ (αυτός τα είπε, όχι εγώ) ΣΕ ΕΓΚΥΟΥΣ Ή ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ. Και δεν εμβολιάζουμε ΜΑΖΙΚΑ παρά μόνο τους ευάλωτους (ηλικιωμένους ή/και με υποκείμενα) . Είστε ειδικοί όπως αυτός και άλλοι πολλοί??? Παραθέτετε παριστάνοντας τους ειδικούς 2-3 άρθρα ενώ υπάρχουν και άλλα τόσα με τον αντίλογο. Όπως και βιντεάκια και συνεντεύξεις επιστημόνων κτλ, κτλ, κτλ. Γιατί τόση πόρωση με τον μαζικό εμβολιασμό? Μου θυμίζει λίγο την αλεπού του Αισώπου με την κομμένη ουρά. Συγγνώμη για το ύφος αλλά αυτοί οι 2-3 του pde να χαλαρώσουν λίγο περί υποχρεωτικών μαζικών εμβολιασμών. Και συγγνώμη για το ύφος αλλά αρκετά. Εμβολιαστήκατε, μπράβο σας, νιώθετε προστατευμένοι, μπράβο σας , αφήστε όμως και τους άλλους να έχουν την γνώμη τους που βασίζεται στους αντίστοιχους FAUCI που μας τρελάνατε με αυτόν και μην προσπαθείτε σώνει και ντε να πείσετε. Ο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ εμβολιασμός ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ με δημοκρατία. ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ. Τι δεν καταλαβαίνετε? Και συγγνώμη για το ύφος μου αλλά είμαι εξαιρετικά ταραγμένη ειδικά όσον αφορά κάποιες από εμάς που έχουμε βασανίσει τα σώματά μας απίστευτα πολύ για να γίνουμε μητέρες. Αυτός λοιπόν που θα μας υπογράψει πως μετά από τόσες προσπάθειες, τόσες αποτυχίες, τόσες ορμόνες, ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΕΙ κάτι από τον υποχρεωτικό εμβολιασμό, ΜΟΝΟ αυτόν θα εμπιστευτώ. Τους λοιπούς "ναι μεν αλλά, δεν ξέρουμε" προσωπικά τους ακούω βερεσέ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Σου απάντησα και στο άλλο νήμα για τον κύριο Κούβελα ωστόσο βλέπω να κάνεις όλα αυτά για τα οποία κατηγορείς τους άλλους. Επίσης παρατηρώ ότι η μόνη μη χαλαρή αυτή τη στιγμή είσαι εσύ!
Καλημέρα σας!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος yoral

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2022, 04:48:22 μμ από yoral »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159532
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 226
Σύνολο: 235

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.