*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μ αρέσει πολύ η ορολογία. πειραματικές ενέσεις, σκευάσματα… Αποκορυφωμα επιστημοσύνης. Και μάλλον διαβάζετε όλοι την ίδια βιβλιογραφία για να έχετε υιοθετήσει την ιδιολεκτο αυτή. Κατά τ άλλα, άλλοι κάνουν πληρωμένη προπαγάνδα…

Δεν μπορεί να σταθεί συζήτηση επι του νομικού-συνταγματικού ζητήματος, που είναι όντως σοβαρό, αν αναπαράγονται ψεύδη και συνωμοσιολογίες. Μονο κ μόνο η ιδέα ότι θεωρείται πώς υπάρχει μια παγκόσμια σκευωρία από πόσες εταιρείες, κυβερνήσεις, οργανισμούς, γιατρούς, που εσείς οι λίγοι έχετε κάποιες αποκλειστικές πληροφορίες ότι είναι πλεκτάνη, δείχνει παντελή έλλειψη σοβαρότητας των συζητήσεων αυτών και κάκιστα η διαχείριση δεν παίρνει θέση σε αυτό το κομμάτι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ένα εμβόλιο ή ένα φάρμακο δεν είναι σκεύασμα? Αφού ενοχλείσαι γιατί είσαι σε ένα νήμα που οι συνάδελφοι συζητούν για ένα θέμα που ΔΕΝ σε αφορά? Είσαι εμβολιασμένη και υπέρμαχος των covid εμβολίων και καλά κάνεις. Άσε τους άλλους να έχουν την δική τους γνώμη χωρίς να τους επικρίνεις και είναι η πολλοστή φορά που το κάνεις. Και ζητάς να παρέμβει η διαχείριση για ποιό λόγο? Για να τους κάνει ντα??? Σε άλλα νήματα ζητάνε παρέμβαση διαχειριστών όταν οι χαρακτηρισμοί μεταξύ συναδέλφων ξεφεύγουν όπως και η όλη κατάσταση. Είσαι σε ένα νήμα που ΔΕΝ σε αφορά και λογοκρίνεις κιόλας. Δεν είναι σωστό.

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό που αναφέρθηκε περί ρατσιστικής συμπεριφοράς και γενικά στόχοποίηση, περιθώριοποιηση κτλ είναι δεδομένο πως θα υπάρξει και μάλιστα έντονη. Φαινεται κι από εδώ μέσα άλλωστε. Αυτό είναι και το κομμάτι που πονάει πιο πολύ και δεν ξέρω ποιος θα μπορέσει να το αντέξει. Μιλάμε θα σε δείχνουν με δάχτυλο. Που έχουμε φτάσει. Λυπάμαι

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ότι θα σε κοιτάνε λες και είσαι μιασμα. Με την πρώτη στραβή, εσύ θα κατηγορείσαι πρώτα πρώτα κι ανοιχτά. Κι εσύ θα πρέπει να απολογείσαι γιατί κάνεις αυτήν την επιλογή...δεν ξέρω πώς αντέχεται αυτό. Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη από τη στάση τέτοιων ανθρωπων. Το είδα στο σχολείο που ήμουν,οπου εγώ και ακόμα 3 συνάδελφοι ήμασταν ανεμβολιαστοι..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ένα εμβόλιο ή ένα φάρμακο δεν είναι σκεύασμα? Αφού ενοχλείσαι γιατί είσαι σε ένα νήμα που οι συνάδελφοι συζητούν για ένα θέμα που ΔΕΝ σε αφορά? Είσαι εμβολιασμένη και υπέρμαχος των covid εμβολίων και καλά κάνεις. Άσε τους άλλους να έχουν την δική τους γνώμη χωρίς να τους επικρίνεις και είναι η πολλοστή φορά που το κάνεις. Και ζητάς να παρέμβει η διαχείριση για ποιό λόγο? Για να τους κάνει ντα??? Σε άλλα νήματα ζητάνε παρέμβαση διαχειριστών όταν οι χαρακτηρισμοί μεταξύ συναδέλφων ξεφεύγουν όπως και η όλη κατάσταση. Είσαι σε ένα νήμα που ΔΕΝ σε αφορά και λογοκρίνεις κιόλας. Δεν είναι σωστό.

Γιατί τα εμβόλια τα χαρακτηρίζουν σκευάσματα κ πειραματικές ενέσεις μόνο συγκεκριμένοι χώροι που δεν είναι κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού αλλά κατά του εμβολιασμού γενικώς με τα συγκεκριμένα εμβόλια. Αφού δεν τα λετε κ μπόλια, πάλι καλά. Σε αυτό κ το άλλο θέμα γίνεται συστηματική διασπορά παραπληροφόρησης κ ψευδών ειδήσεων χωρίς καμία τεκμηρίωση με σκοπό όχι να διασφαλίσετε τα εργατικά δικαιωματά σας, αλλά να δικαιολογήσετε την αππφασή σας κόντρα στο επιστημονικό consensus. Σας απαντούν άνθρωποι με γνώση του αντικειμένου κ συνεχίζετε. Ένα φορουμ εκπαιδευτικών, ανθρώπων που έχουν βγάλει πανεπιστήμιο, ανθρώπων που διδάσκουν κριτική σκέψη στη νέα γενιά, δεν μπορεί να είναι χώρος διάδοσης ψευδών ειδήσεων, συνωμοσιολογιων και τερατουργηματων. Όσο κακό κάνει στον αγώνα του εμβολιασμού η κυβερνητική αυταρχικότητα, άλλο τόσο κακό κάνει στη συζήτηση περί του συνταγματικού πλαισίου η δική σας ρητορική.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ότι θα σε κοιτάνε λες και είσαι μιασμα. Με την πρώτη στραβή, εσύ θα κατηγορείσαι πρώτα πρώτα κι ανοιχτά. Κι εσύ θα πρέπει να απολογείσαι γιατί κάνεις αυτήν την επιλογή...δεν ξέρω πώς αντέχεται αυτό. Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη από τη στάση τέτοιων ανθρωπων. Το είδα στο σχολείο που ήμουν,οπου εγώ και ακόμα 3 συνάδελφοι ήμασταν ανεμβολιαστοι..

Είσαι τυχερή που έχεις και τους υπόλοιπους συναδέλφους. Θα πρέπει να συναναστρέφεσαι περισσότερο με αυτούς αναγκαστικά ώστε σε περίπτωση που γίνουν μηνύσεις να υπάρχουν μάρτυρες. Θα δεχτούμε σίγουρα ψυχολογικό πόλεμο αλλά στο χέρι μας είναι να μην υποκύψουμε. Όταν δέχεσαι πόλεμο 2 είναι οι επιλογές, ή παραδίδεις τα όπλα αμαχητί ή πολεμάς. Το μόνο όπλο που έχουμε είναι η νομική οδός και αυτήν θα πρέπει να αξιοποιήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είσαι τυχερή που έχεις και τους υπόλοιπους συναδέλφους. Θα πρέπει να συναναστρέφεσαι περισσότερο με αυτούς αναγκαστικά ώστε σε περίπτωση που γίνουν μηνύσεις να υπάρχουν μάρτυρες. Θα δεχτούμε σίγουρα ψυχολογικό πόλεμο αλλά στο χέρι μας είναι να μην υποκύψουμε. Όταν δέχεσαι πόλεμο 2 είναι οι επιλογές, ή παραδίδεις τα όπλα αμαχητί ή πολεμάς. Το μόνο όπλο που έχουμε είναι η νομική οδός και αυτήν θα πρέπει να αξιοποιήσουμε.

Μ αρέσει που έχετε αυτοθυματοποιηθεί ήδη. Σαν να το περιμένετε κιόλας πώς κ πώς να γίνει κάτι. Μάρτυρες για ποιο πράγμα; Εδώ δεν έγινε στα σχολεία τίποτα εναντίον όσων δεν τηρούν μέτρα, εσείς τι ακριβώς θέλετε για να γίνετε ήρωες;

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
4 άτομα  ανεμβολιαστοι σε σύνολο 30. Βέβαια σε παραδίπλανο σχολείο συνέβαινε το ακριβώς αντίθετο. Είναι και πού θα πέσεις. Εννοείται ότι θα το πάω μέχρι τέρμα. Δεν το κάνω από πείσμα. Το έχω ξαναπεί. Είναι θέμα απόφασης και θα επωμιστω τις συνέπειες αυτής. Κάθετη ωστόσο δεν είμαι, όπως είναι μερικοί εδώ μέσα, που δείχνουν τόσο σίγουροι για όλο αυτό που συμβαίνει με τα εμβόλια.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Μου έχουν δημιουργηθεί πολλές απορίες. Εγώ πχ. είμαι εμβολιασμένη και έχω ξεκαθαρίσει στον εαυτό μου ότι ανεμβολίαστους στο αυτοκίνητο δεν βάζω. Όταν φτιαχτούν τα γκρουπάκια στο σχολείο και αρνηθώ να μεταφέρω συναδέλφους ανεμβολίαστους, είμαι ρατσίστρια και κάνω ψυχολογικό πόλεμο;


Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έσπερος έχεις ιδέα από ψου ψου πίσω από την πλάτη σου αλλά και ευθεία επίθεση όπου δινόταν η ευκαιρία; Ή ακόμα καλύτερο :να σε κάνουν πέρα γενικά, ενώ πριν ήταν όλα καλά. Να σε απομακρύνουν γιατί θεωρούν ότι μολύνονται.

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Elranna όχι δεν είσαι ρατσίστρια.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έσπερος γιατί συνεχίζεις να είσαι σε ένα νήμα που ΔΕΝ σε αφορά? Όχι μόνο δεν θα κινηθείς νομικά αλλά είσαι και υπέρμαχος των covid εμβολίων. Οπότε?? Όπως έγραψα από την αρχή, προσωπικά δεν θα κινηθώ νομικά ΌΜΩΣ με ενδιαφέρει να διαβάζω όλα τα στοιχεία που παραθέτετε και οι μεν και οι δε. Κάποια με καθησυχάζουν, κάποια με ανησυχούν και ακριβώς επειδή είμαστε μορφωμένοι άνθρωποι όπως λες, αυτός ο πλουραλισμός απόψεων είναι θεμιτός. Από εκεί και πέρα αποφασίζει ο καθένας τι θα πράξει. Συμφωνούμε όμως πιστεύω όλοι πως η υποχρεώτητα ιατρικών πράξεων ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ με δημοκρατικές κοινωνίες. Και δεν αναφερόμαστε μόνο στην ελληνική ούτε το πάμε πολιτικά καθώς ολοφάνερα αυτή είναι η γραμμή παγκοσμίως. Από εκεί και πέρα, οι χαρακτηρισμοί δεν είναι σωστοί ούτε η κατηγορία περί διασποράς ψευδών ειδήσεων στους συναδέλφους. Παραθέτουν άρθρα από το internet όπως παραθέτεις κι εσύ. Είναι σημαντικό ότι ακούγονται όλων σας οι απόψεις. Πολύ σημαντικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2021, 10:01:12 μμ από cookie7 »

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό που αναφέρθηκε περί ρατσιστικής συμπεριφοράς και γενικά στόχοποίηση, περιθώριοποιηση κτλ είναι δεδομένο πως θα υπάρξει και μάλιστα έντονη. Φαινεται κι από εδώ μέσα άλλωστε. Αυτό είναι και το κομμάτι που πονάει πιο πολύ και δεν ξέρω ποιος θα μπορέσει να το αντέξει. Μιλάμε θα σε δείχνουν με δάχτυλο. Που έχουμε φτάσει. Λυπάμαι
μονο ο διευθυντης γνωριζει βαση νομου που αν ειστε η οχι και εφοσον σαν πουν καποιοι απο το συλλογο εαν ειστε η οχι ειναι διαρροη ιατρικου απορρητου.ποινικα κολασιμο.μαθετε τα δικαιωματα σας.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έσπερος γιατί συνεχίζεις να είσαι σε ένα νήμα που ΔΕΝ σε αφορά? Όχι μόνο δεν θα κινηθείς νομικά αλλά είσαι και υπέρμαχος των covid εμβολίων. Οπότε?? Όπως έγραψα από την αρχή, προσωπικά δεν θα κινηθώ νομικά ΌΜΩΣ με ενδιαφέρει να διαβάζω όλα τα στοιχεία που παραθέτετε και οι μεν και οι δε. Κάποια με καθησυχάζουν, κάποια με ανησυχούν και ακριβώς επειδή είμαστε μορφωμένοι άνθρωποι όπως λες, αυτός ο πλουραλισμός απόψεων είναι θεμιτός. Από εκεί και πέρα αποφασίζει ο καθένας τι θα πράξει. Συμφωνούμε όμως πιστεύω όλοι πως η υποχρεώτητα ιατρικών πράξεων ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ με δημοκρατικές κοινωνίες. Και δεν αναφερόμαστε μόνο στην ελληνική ούτε το πάμε πολιτικά καθώς ολοφάνερα αυτή είναι η γραμμή παγκοσμίως. Από εκεί και πέρα, οι χαρακτηρισμοί δεν είναι σωστοί ούτε η κατηγορία περί διασποράς ψευδών ειδήσεων στους συναδέλφους. Παραθέτουν άρθρα από το internet όπως παραθέτεις κι εσύ. Είναι σημαντικό ότι ακούγονται όλων σας οι απόψεις. Πολύ σημαντικό.
Cookie με όλο το σεβασμό,δεν υπάρχουν δυο απόψεις εδώ. Βασικά δεν υπάρχουν ΑΠΟΨΕΙΣ. Υπάρχει η επιστήμη και η ψευδοεπιστήμη. Δε συζητάμε για το τι πιστεύουμε για τις ανθρώπινες σχέσεις πχ.
Η πρώτη φράση σε bold, είναι ακριβώς και ο λόγος που  πεταγόμαστε (όπως σου φαίνεται). Η τρομαλαγνεία της ψευδοεπιστήμης έχει καταστρέψει κόσμο. ΔΕΝ γίνεται να είναι αποδεκτή η αναπαραγωγή της εδώ μέσα, πουθενά δλδ, αλλά ειδικά εδώ μέσα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159622
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.