*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108932 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος seferstas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κ οποίος θέλει απαντάει: γίνεται μάζωξη σε σπίτι, κλειστός χώρος με 15 πχ εμβολιασμένος, αλλά ανάμεσα τους ηλικιωμενοι/ευπαθείς.Υπαρχουν κ παιδια μικρά. Η μάζωξη αφορά φαγητό, όπου μέτρα δεν μπορουν να κρατήθουν. Δε σας καλουν λόγω μη εμβολιασμου γιατί ο γιατρός τους έχει πει κλειστοί χώροι κ blending, ενέχει κίνδυνο. Σας εξηγουνται αναλυτικά.
Παρεξηγείστε η το δέχεστε, ως απόρροια επιλογης?
Καμία παρεξήγηση ... Υπάρχουν και πιο τραγικές καταστάσεις ... όπως και να μην παντρεύεται μια κοπέλλα ανεμβολιαστος ..γιατί η κοπέλλα έχει εμβολιαστεί και πιθανόν να έχει επηρεαστεί το dna της ...

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καμία παρεξήγηση ... Υπάρχουν και πιο τραγικές καταστάσεις ... όπως και να μην παντρεύεται μια κοπέλλα ανεμβολιαστος ..γιατί η κοπέλλα έχει εμβολιαστεί και πιθανόν να έχει επηρεαστεί το dna της ...

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πως να έχει επηρεαστεί το DNA της? Από το εμβόλιο εννοείς? Δε γίνεται με τίποτα αυτό, δε στέκει από πουθενα. Μάλλον θα του την έσπαγε επειδή εμβολιαστηκε.

Αποσυνδεδεμένος seferstas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πως να έχει επηρεαστεί το DNA της? Από το εμβόλιο εννοείς? Δε γίνεται με τίποτα αυτό, δε στέκει από πουθενα. Μάλλον θα του την έσπαγε επειδή εμβολιαστηκε.
Σύμφωνω με όσα γνωρίζω σίγουρα όχι  ..αλλά από την στιγμή που υπάρχει ακαταδιωκτο ειδικων ..το εμβόλιο είναι πειραματικό και ο κάθε νεαρός ζητάει υπογραφή γιατρού με δικηγόρο και δεν υπογράφει κανένας κρατάει τις επιφυλάξεις του ...ζούμε μοναδικές στιγμές ...

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κ οποίος θέλει απαντάει: γίνεται μάζωξη σε σπίτι, κλειστός χώρος με 15 πχ εμβολιασμένος, αλλά ανάμεσα τους ηλικιωμενοι/ευπαθείς.Υπαρχουν κ παιδια μικρά. Η μάζωξη αφορά φαγητό, όπου μέτρα δεν μπορουν να κρατήθουν. Δε σας καλουν λόγω μη εμβολιασμου γιατί ο γιατρός τους έχει πει κλειστοί χώροι κ blending, ενέχει κίνδυνο. Σας εξηγουνται αναλυτικά.
Παρεξηγείστε η το δέχεστε, ως απόρροια επιλογης?
15 άτομα σε κλειστό χώρο μεταξύ αυτών ηλικιωμένοι ευπαθείς;; ;D ;D
Ο γιατρός δεν τους είπε να μη τρώνε πολύ;;
Και θα τους πειράξει ο ανεμβολίαστος;;βασικά αυτό θα τους έλεγα..
Εδώ κολλάει το... δε φταίς εσύ η φαντασία μου τα φταίει..
ΥΓ κάποτε όλο αυτό θα τελειώσει.. να προσέξουμε μη μας μείνουν κουσούρια..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καινούρια απορία. Εγώ κάνω αυτή την επιλογή θεωρώντας ότι οι εμβολιασμένοι έχουν μικρότερο ιικό φορτίο από τους ανεμβολίαστους, άρα μειώνω τον κίνδυνο να κολλήσω από ασυμπτωματικούς ανεμβολίαστους, που έχουν μεγάλο ιικό φορτίο.

Ποιο είναι το σκεπτικό του να μην πάρεις εμβολιασμένους ανθρώπους στο αυτοκίνητο ενώ παίρνεις ανεμβολίαστους; Να σε κολλήσουν εμβόλιο δεν γίνεται. Είναι ειλικρινής η απορία μου, προσπαθώ πραγματικά να καταλάβω.

Μα τι απορείς; Εδώ υπάρχει μια αλλοπρόσαλλη ομάδα, με 2-3 σοβαρούς που φοβούνται το εμβόλιο αλλά είναι μετρημένοι, ή που αντιδρουν μόνο για την υποχρέωση, και οι υπόλοιποι απλώς μπήκαν μόνοι τους στον ρόλο του θύματος, φωνάζουν εναντίον ενός υποτιθέμενου διχασμού που φαντασιώνονται οι ίδιοι, έχουν εκστασιάσει στην ιδέα του να κάνουν μηνύσεις και αναπαράγουν ο,τι αντιεπιστημονικό βρίσκουν για να δικαιολογήσουν τη θέση τους. Δεν υπάρχει λογική.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Δεν είναι θέμα παραλογισμού αλλά φόβου.
Οι άνθρωποι που δισταζουν ή αρνούνται να κάνουν το εμβόλιο νιώθουν ανασφάλεια μπροστά στο άγνωστο.
Απλώς, κάποιοι μεταξύ αυτών είναι τόσο ανασφαλείς, ώστε πείθονται πιο εύκολα από στοιχεία που επιβεβαιώνουν τους φόβους τους παρά από στοιχεία που τους διαψεύδουν.

Εγώ το βρίσκω ανθρώπινο. Ο φόβος είναι άτιμο πράγμα, ειδικά όταν είναι απέναντι σε κάτι άγνωστο που δεν ελέγχεις.
Και γι' αυτό τα χειρότερα φάρμακα γι' αυτόν είναι η επιβολή και ο στιγματισμός που αυξάνουν έτι περαιτέρω την ψυχολογική πίεση.

Το πραγματικό πρόβλημα για εμένα, λοιπόν, δεν είναι ότι κάποιοι φοβούνται δικαίως ή αδίκως, αλλά ότι η πολιτεία και οι αρμόδιοι επιστήμονες δεν τους εμπνέουν εμπιστοσύνη με τον τρόπο διαχείρισης της κατάστασης. Κάτι έχει πάει τελείως στραβά.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είναι θέμα παραλογισμού αλλά φόβου.
Οι άνθρωποι που δισταζουν ή αρνούνται να κάνουν το εμβόλιο νιώθουν ανασφάλεια μπροστά στο άγνωστο.
Απλώς, κάποιοι μεταξύ αυτών είναι τόσο ανασφαλείς, ώστε πείθονται πιο εύκολα από στοιχεία που επιβεβαιώνουν τους φόβους τους παρά από στοιχεία που τους διαψεύδουν.

Εγώ το βρίσκω ανθρώπινο. Ο φόβος είναι άτιμο πράγμα, ειδικά όταν είναι απέναντι σε κάτι άγνωστο που δεν ελέγχεις.
Και γι' αυτό τα χειρότερα φάρμακα γι' αυτόν είναι η επιβολή και ο στιγματισμός που αυξάνουν έτι περαιτέρω την ψυχολογική πίεση.

Το πραγματικό πρόβλημα για εμένα, λοιπόν, δεν είναι ότι κάποιοι φοβούνται δικαίως ή αδίκως, αλλά ότι η πολιτεία και οι αρμόδιοι επιστήμονες δεν τους εμπνέουν εμπιστοσύνη με τον τρόπο διαχείρισης της κατάστασης. Κάτι έχει πάει τελείως στραβά.

Καλά αυτό ισχύει κ ήδη από το 2ο κύμα, σε μια χώρα που τηρήσαμε υποδειγματικά την 1η καραντίνα, για να βρεθούμε ξανά μαντρωμένοι το φθινόπωρο με αλλοπρόσαλλα μέτρα. εκεί χάθηκε το παιχνίδι. Η δυσπιστία για την κυβέρνηση μεταφράστηκε σε δυσπιστία για τον ιό. Σαφώς κ εξηγούνται όλα αυτά, γι αυτό και χρειάζεται ενημέρωση. Όμως δεν υπάρχει προθυμία. Εξηγείς εξηγείς κ ακούς το ίδιο ποίημα.Η αμφισβήτηση του εμβολίου έχει περάσει κ στον προοδευτικό χώρο απ ο,τι βλέπω. Πραγματικά αυτή η κυβέρνηση έκανε παρα πολύ κακό στην επικοινωνία κ τη διαχείριση της πανδημίας. Όμως κάπου πρέπει να τα δούμε ορθολογιστικά κ να μην τα μπερδεύουμε. Δεν μπορείς να μην εμβολιάζεσαι επειδή θες να κανεις αντιπολίτευση.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Μα, ο φόβος δεν είναι ίδιον κάποιας ιδεολογίας. Θα μου πεις ότι οι πιο προοδευτικοί θα έπρεπε να είναι πιο ανοικτοί στην ενημέρωση, ώστε να τον ξεπεράσουν. Ναι, θα έπρεπε.
Ποια ενημέρωση όμως και από ποιον, όταν έχει χαθεί η εμπιστοσύνη ακόμα και στους γιατρούς; Και ίσως το χειρότερο από όλα είναι αυτό το τελευταίο, δηλαδή ότι έτσι όπως έγιναν τα πράγματα αρκετοί έχουν χάσει την εμπιστοσύνη τους στους ίδιους τους γιατρούς. Και ειλικρινά, δεν ξέρω πώς θα αποκατασταθεί, αν κρίνω και από τα σχόλια που διαβάζω εδώ μέσα.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που δεν εμβολιάζεται για αντιπολιτευτικούς λόγους, ό,τι και να λέει.
Αυτό που βλέπω ως κοινό υπόβαθρο στη σκέψη τους είναι ο φόβος για την υγεία τους και η έλλειψη εμπιστοσύνης σε οποιαδήποτε πληροφορία δεν έχουν βρει οι ίδιοι. Δεν έχουν όμως ευθύνη, τουλάχιστον αποκλειστική, γι' αυτήν την κατάσταση.

Όταν κάποιος φοβάται στο σκοτάδι, δεν αρκεί να του ανάψεις ένα κερί. Πρέπει να τον πείσεις κιόλας ότι το άναψες γιατί ενδιαφέρεσαι για το καλό του. Αλλιώς, ο άλλος φοβάται και τον "κακό λύκο" κι εσένα μαζί.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2021, 10:33:25 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Α, κι επειδή το νήμα αφορά την υποχρεωτικότητα των εμβολιασμών,  να συμπληρώσω και τα εξής.

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος επιλογή. Όχι μόνο γιατί υπάρχουν κάποιες λίγες περιπτώσεις που ιατρικώς αντενδείκνυνται για εμβολιασμό. Αλλά και γιατί δεν μπορείς να επιβάλεις σε κάποιον να καταπνίξει τον φόβο του. Το πιθανότερο είναι ότι θα τον εξαγριώσεις.

Ας ενημερώσουν οι αρμόδιοι όσο μπορούν τον κόσμο για να αυξηθεί το ποσοστό των εμβολιασμένων και από εκεί και πέρα ας μεριμνήσουν και για άλλους τρόπους προστασίας του πληθυσμού. Δεν γίνεται να αντιμετωπίζουν τον εμβολιασμό ως το μοναδικό όπλο. Μπορεί να είναι βολικό, γιατί έτσι μετατοπίζεται όλη η ευθύνη στους πολίτες, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2021, 11:09:54 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή το νήμα αφορά τις νομικές ενέργειες παρακαλούνται όσοι με τόση μανία(σε βαθμό που σε κάνει να αναρωτιέσαι τι κρύβεται πίσω από τη μανία τους) τάσσονται υπέρ του εμβολιασμού ας φτιάξουν καινούργιο νήμα να εκφέρουν τις απόψεις τους. Για κάθε άσχετο μήνυμα με τις νομικές ενέργειες θα γίνεται αναφορά στους συντονιστές.


Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το θετικό συνάδελφοι είναι πως σε σχολείο που υπηρετούσα τη χρονιά που πέρασε κάποιοι συνάδελφοι παρόλο που εμβολιάστηκαν, λόγω παρενεργειών δεν το συζητούν καν για 3η δόση. Οπότε σε ενδεχόμενη υποχρεωτικότητα που θα τους αναγκάζει να κάνουν και 3η δόση είναι πολύ πιθανό να ταχθούν με το μέρος μας. Επίση πολύ σημαντικό πως οι υγειονομικοί ξεκινούν δυναμικές κινητοποιήσεις και νομικές ενέργειες κατά της υποχρεωτικότητας.

https://www.iatronet.gr/article/102699/antidroyn-ston-ypohreotiko-emvoliasmo-giatroi-kai-ergazomenoi-sta-nosokomeia


Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Επειδή το νήμα αφορά τις νομικές ενέργειες παρακαλούνται όσοι με τόση μανία(σε βαθμό που σε κάνει να αναρωτιέσαι τι κρύβεται πίσω από τη μανία τους) τάσσονται υπέρ του εμβολιασμού ας φτιάξουν καινούργιο νήμα να εκφέρουν τις απόψεις τους. Για κάθε άσχετο μήνυμα με τις νομικές ενέργειες θα γίνεται αναφορά στους συντονιστές.

Νομίζω ότι ήμουν πολύ ευγενικός και διαλλακτικός ως τώρα. Αδελφέ, άσε τις μηνύσεις και τις αναφορές. Το forum είναι ανοιχτό κι όποιος θέλει γράφει. Αν δε σου αρέσει, θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια ιδιωτική ομάδα στο telegram και να ανταλλάσσεις εκεί ό,τι θες. Σιγά μην ανεχτούμε μπαμπούλες και γιαγκούλες σε δημόσιο βήμα. Άντε μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω ότι ήμουν πολύ ευγενικός και διαλλακτικός ως τώρα. Αδελφέ, άσε τις μηνύσεις και τις αναφορές. Το forum είναι ανοιχτό κι όποιος θέλει γράφει. Αν δε σου αρέσει, θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια ιδιωτική ομάδα στο telegram και να ανταλλάσσεις εκεί ό,τι θες. Σιγά μην ανεχτούμε μπαμπούλες και γιαγκούλες σε δημόσιο βήμα. Άντε μπράβο.

Οκ όντως το θέμα έχει ξεφύγει, αλλά αν ενοχλούνται οι αρνητές από την υπεράσπιση της επιστημονικής αλήθειας κ θέλουν διαχειριστή, να σταματήσουν κ την
παραπληροφόρηση για τα εμβόλια που ειναο κ αυτή εκτός θέματος. Άρνηση του υποχρεωτικού εμβολιασμού δν σημαίνει άρνηση του εμβολίου ή άρνηση του ιού, κανονικά κ καλοπροαίρετα.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μας ενδιαφέρουν οι απόψεις σας για τις πειραματικές ενέσεις. Φτιάξτε καινούργιο νήμα και εκθιάστε εκεί τα πλεονεκτήματά τους. Εδώ έχουμε αποφασίσει πως θα κινηθούμε νομικά. Αυτό είναι το θέμα του νήματος. Παρακαλούνται οι διαχειριστές να σβήνουν τα άσχετα μηνύματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 152
Σύνολο: 154

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.