*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του υποχρεωτικού εμβολιασμού αφου ανοίγει το παραθυρο επιβολής αντίστοιχων αποφάσεων για οποιοδήποτε θέμα στο μέλλον. Δηλαδή σου επιβάλλεται να κάνεις το τάδε υπέρ του γενικου συμφέροντος. Προσωπικά έχω εμβολιαστει. Το ερώτημα που τίθεται όμως είναι το εξής. Οφείλεται το άνοιγμα των δραστηριοτήτων και γενικότερα της οικονομίας στο όποιο ποσοστο ανοσίας σου παρεχει το εμβόλιο; Αν ναι, αν δηλαδή όντως δουλευουν τα εμβόλια σε καποιο ποσοστο τότε το οφελος του ανοίγματος το εισπρατουν όλοι εμβολιασμένοι και μη. Και ρωτάω εγώ. Κοροϊδο είμαι εγώ που τσιμπηθηκα όπως λέτε με το οποιο ρίσκο και εσυ ήρθες δια της πλαγιας οδου; Γιατί να απολαμβάνουμε τα ίδια οφέλη; Αν δεν υπηρχαν εμβόλια θα γυρνουσαμε και ποτε και σε τι βαθμό σε μια κανονικότητα; Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα ανεμβολιαστα παιδια που υπαρχουν στα σχόλεια. Παρεισφρυουν σε μια κοινότητα (παιδιων) με τεράστια εμβολιαστικη καλυψη για σοβαρές ασθένειες π.χ ανεμοβλογιά, μηνιγγίτιδα κλπ εξαιτιας της οποιας έχει δημιουργηθεί ανοσία για τις αρρώστιες αυτές. Το θέμα δηλαδή ειναι συνθέτο και πολυδιαστατο και θέλει σοβαρή συζήτηση σε μια κοινωνία που δυστυχως τα ψεκασμενα βιντεάκια και αποσπασματικά κείμενα από το νετ δεν την προαγουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2021, 08:35:14 μμ από gioas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3984
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του υποχρεωτικού εμβολιασμού αφου ανοίγει το παραθυρο επιβολής αντίστοιχων αποφάσεων για οποιοδήποτε θέμα στο μέλλον. Δηλαδή σου επιβάλλεται να κάνεις το τάδε υπέρ του γενικου συμφέροντος. Προσωπικά έχω εμβολιαστει. Το ερώτημα που τίθεται όμως είναι το εξής. Οφείλεται το άνοιγμα των δραστηριοτήτων και γενικότερα της οικονομίας στο όποιο ποσοστο ανοσίας σου παρεχει το εμβόλιο; Αν ναι, αν δηλαδή όντως δουλευουν τα εμβόλια σε καποιο ποσοστο τότε το οφελος του ανοίγματος το εισπρατουν όλοι εμβολιασμένοι και μη. Και ρωτάω εγώ. Κοροϊδο είμαι εγώ που τσιμπηθηκα όπως λέτε με το οποιο ρίσκο και εσυ ήρθες δια της πλαγιας οδου; Γιατί να απολαμβάνουμε τα ίδια οφέλη; Αν δεν υπηρχαν εμβόλια θα γυρνουσαμε και ποτε και σε τι βαθμό σε μια κανονικότητα; Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα ανεμβολιαστα παιδια που υπαρχουν στα σχόλεια. Παρεισφρυουν σε μια κοινότητα (παιδιων) με τεράστια εμβολιαστικη καλυψη για σοβαρές ασθένειες π.χ ανεμοβλογιά, μηνιγγίτιδα κλπ εξαιτιας της οποιας έχει δημιουργηθεί ανοσία για τις αρρώστιες αυτές. Το θέμα δηλαδή ειναι συνθέτο και πολυδιαστατο και θέλει σοβαρή συζήτηση σε μια κοινωνία που δυστυχως τα ψεκασμενα βιντεάκια και αποσπασματικά κείμενα από το νετ δεν την προαγουν.

Εσύ για τους άλλους εμβολιάστηκες ή για να προστατευτείς εσύ; Αν εμβολιάστηκες για τους άλλους, τότε είσαι αλτρουιστής και δεν πρέπει να νιώθεις κορόιδο. Οι αλτρουιστές δε νιώθουν κορόιδα, ούτε κάνουν ό,τι κάνουν περιμένοντας αντάλλαγμα. Αν το έκανες για να προστατευτείς εσύ και το πέτυχες, γιατί να νιώσεις κορόιδο; Αυτό που ήθελες το πέτυχες.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμβολιαστηκα για μένα σαφώς. Δεν τίθεται ερώτημα σε αυτό. Και δε θέλω ανταλλάγματα. Ο δικός μου εμβολιασμός και άλλων εκατομμυρίων ωφελεί την κοινωνία; Αυτο ρωταω..Αν το κράτος πεσει έξω οικονομικά και προχωρησει σε στάση πληρωμων (μόνο 300+ δις χρωστάμε) να την πληρώσω και εγώ; Δεν ζητάω ανταλλάγματα όπως βλεπεις απλά δεν θέλω να υποστω δυσάρεστες εκπλήξεις. Γιατί ωραία μιλάμε με 12 και 26 να πεφτει ο μισθός....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2021, 09:34:25 μμ από gioas »

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του υποχρεωτικού εμβολιασμού αφου ανοίγει το παραθυρο επιβολής αντίστοιχων αποφάσεων για οποιοδήποτε θέμα στο μέλλον. Δηλαδή σου επιβάλλεται να κάνεις το τάδε υπέρ του γενικου συμφέροντος. Προσωπικά έχω εμβολιαστει. Το ερώτημα που τίθεται όμως είναι το εξής. Οφείλεται το άνοιγμα των δραστηριοτήτων και γενικότερα της οικονομίας στο όποιο ποσοστο ανοσίας σου παρεχει το εμβόλιο; Αν ναι, αν δηλαδή όντως δουλευουν τα εμβόλια σε καποιο ποσοστο τότε το οφελος του ανοίγματος το εισπρατουν όλοι εμβολιασμένοι και μη. Και ρωτάω εγώ. Κοροϊδο είμαι εγώ που τσιμπηθηκα όπως λέτε με το οποιο ρίσκο και εσυ ήρθες δια της πλαγιας οδου; Γιατί να απολαμβάνουμε τα ίδια οφέλη; Αν δεν υπηρχαν εμβόλια θα γυρνουσαμε και ποτε και σε τι βαθμό σε μια κανονικότητα; Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα ανεμβολιαστα παιδια που υπαρχουν στα σχόλεια. Παρεισφρυουν σε μια κοινότητα (παιδιων) με τεράστια εμβολιαστικη καλυψη για σοβαρές ασθένειες π.χ ανεμοβλογιά, μηνιγγίτιδα κλπ εξαιτιας της οποιας έχει δημιουργηθεί ανοσία για τις αρρώστιες αυτές. Το θέμα δηλαδή ειναι συνθέτο και πολυδιαστατο και θέλει σοβαρή συζήτηση σε μια κοινωνία που δυστυχως τα ψεκασμενα βιντεάκια και αποσπασματικά κείμενα από το νετ δεν την προαγουν.
Τα εμβόλια που αναφέρεις όμως συνάδελφε έχουν ελεγχθεί σε μακροχρόνια βάση για τυχόν μακροπρόθεσμες παρενέργειες και κατόπιν κυκλοφόρησαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα εμβόλια covid πρώτη φορά στην ιστορία των εμβολίων, συγκέντρωσαν τόσες χιλιάδες εθελοντών. Μιλάμε για τουλάχιστον δεκαπλασιους.
Δυο παράγοντες θελουμε για το προφιλ ασφάλειας: καλο δείγμα (εδώ είχαμε συντριπτικά το καλυτερο) και χρόνο.
Ο χρόνος είναι σχετικός όμως. Ποτε κανένα εμβόλιο δε δοκιμάστηκε ταυτόχρονα σε μεγάλο δείγμα κ σε βάθος χρόνου.
Οι σπάνιες παρενέργειες θα φανουν σε μεγάλο δείγμα, ακριβώς γιατί είναι σπάνιες. Ουτε στα αλλα λοιπόν εμβόλια, δεν το ειχαμε μακροχρόνιες συνέπειες επί της ουσίας.
Επίσης.. Η βιοτεχνολογία σημερα με τη βιοτεχνολογία προς δεκαετίας πχ, δεν έχει καμιά σχέση. Μιλάμε για αλματώδη εξέλιξη, πράγμα που γλιτωνει απίστευτο χρόνο.
Και γενικά στις πανδημιες κάνουμε εκτίμηση κινδύνου: δεν έχω να επιλέξω μεταξυ εμβολίου και ιδανικής κατάστασης. Έχω να επιλέξω μεταξύ εμβολίου και νόσησης (μαθηματικά βέβαιο, με τέτοια μεταδοτικοτητα θα έρθει σ επαφή με τον ιό, σχεδόν όλος ο πληθυσμος) και Κοινωνικών επιπτώσεων (πχ οικονομική καταστροφή).
Τα ίδια λέμε με το άλλο νημα εν τω μεταξύ.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν κάνουμε τα εμβόλια επειδή έχουν ελεγχθεί σε μακροχρόνια βάση.Κάνουμε τα εμβόλια επειδή εμπιστευόμαστε την πλειοψηφία της ιατρικής κοινότητας που τα συνιστά. Τουλάχιστον εγώ. Το αντιεμβολιαστικό κίνημα μια χαρά γιατρούς έχει στις τάξεις του. Και μιλάνε και με δεδομένα. Και έχουν ενστάσεις για τα περισσότερα εμβόλια παλιά και νέα που τα συνδέουν με πολλές ασθένειες π.χ αυτισμός. Αν κάνεις μία αναζήτηση στο  net θα βρει πλούσιο υλικό. Πρόσφατα διάβαζα για τον εμβόλιο κατά του HPV. Οκ. Ο καθένας μιλάει και χρησιμοποιεί τα δεδομένα κατά το δοκούν.
Δεν έκατσα να διαβάσω τις παρενέργεις που έχει το εμβόλιο της ιλαράς (που σίγουρα θα έχει όπως όλα) ή πότε αυτό χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά ή τη τεχνική έχει απο εταιριά σε εταιρία αν έχει διαφορετική για να το κάνω στα παιδιά μου. Εμπιστεύομαι τους οργανισμούς υγείας ανά τον κόσμο. Έτσι και στην περίπτωση του Covid.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν κάνουμε τα εμβόλια επειδή έχουν ελεγχθεί σε μακροχρόνια βάση.Κάνουμε τα εμβόλια επειδή εμπιστευόμαστε την πλειοψηφία της ιατρικής κοινότητας που τα συνιστά. Τουλάχιστον εγώ. Το αντιεμβολιαστικό κίνημα μια χαρά γιατρούς έχει στις τάξεις του. Και μιλάνε και με δεδομένα. Και έχουν ενστάσεις για τα περισσότερα εμβόλια παλιά και νέα που τα συνδέουν με πολλές ασθένειες π.χ αυτισμός. Αν κάνεις μία αναζήτηση στο  net θα βρει πλούσιο υλικό. Πρόσφατα διάβαζα για τον εμβόλιο κατά του HPV. Οκ. Ο καθένας μιλάει και χρησιμοποιεί τα δεδομένα κατά το δοκούν.
Δεν έκατσα να διαβάσω τις παρενέργεις που έχει το εμβόλιο της ιλαράς (που σίγουρα θα έχει όπως όλα) ή πότε αυτό χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά ή τη τεχνική έχει απο εταιριά σε εταιρία αν έχει διαφορετική για να το κάνω στα παιδιά μου. Εμπιστεύομαι τους οργανισμούς υγείας ανά τον κόσμο. Έτσι και στην περίπτωση του Covid.
Καλά εννοείται. Με κλειστά μάτια. Το εμβόλιο μηνιγγίτιδας, σχετικά νέο κ δεν είναι υποχρεωτικό, σπευσαμε να το κάνουμε στο παιδι από τότε που ήταν 8 μηνών. Κανένας έλεγχος μακροπρόθεσμων παρενεργειων σε βάθος χρόνου δεν είχε γίνει, όταν βγήκε. Δλδ όπως τον περιγράφουν εδώ.
Κ το βακτήριο σπάνιο. Το ρισκάρεις όμως?? Με τίποτα!!

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και για την κυρία Tenpenny το ανάγνωσμα

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sherri_Tenpenny
Αναφέρεις ως πηγή την wikipedia ;;; Το πρώτο πράγμα που λεω στα παιδιά όταν κάνουν εργασίες είναι να μην χρησιμοποιούν Wikipedia διότι ο καθενός ανώνυμα μπορεί να γράψει ότι θέλει....

Αποσυνδεδεμένος spyros13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί η Ελλάδα είναι πρωτοπόρος στον υποχρεωτικο εμβολιασμό? Έχουν υπογράψει νομο στην ευρωπαϊκή ένωση να μην γίνει υποχρεωτικος ο εμβολιασμός. Οι δημοσιογράφοι ολοι έχουν αφηνιάσει να εμβολιαστεί ο πληθυσμός δεν καλούν ανθρώπους με άλλη άποψη.  Ψέματα συνέχεια π.χ βγαίνει ο Άδωνις και ο Λοβέρδος και λένε δεν εννοείται εκπαιδευτικοσ ανεμπόδιστος γιατί θα κολλήσουν τα παιδιά ενώ και οι ε.βολιασμενοι μπορούν να μεταδώσουν τον ιό.  Ψέματα και απειλές.  Έχουν καταντήσει χειρότεροι και από τους Ναζί

Αποσυνδεδεμένος spyros13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Μια ερώτηση ν κάνουμε προσφυγή θα μας έχουν σε αναστολή ή οχι ?

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί η Ελλάδα είναι πρωτοπόρος στον υποχρεωτικο εμβολιασμό? Έχουν υπογράψει νομο στην ευρωπαϊκή ένωση να μην γίνει υποχρεωτικος ο εμβολιασμός. Οι δημοσιογράφοι ολοι έχουν αφηνιάσει να εμβολιαστεί ο πληθυσμός δεν καλούν ανθρώπους με άλλη άποψη.  Ψέματα συνέχεια π.χ βγαίνει ο Άδωνις και ο Λοβέρδος και λένε δεν εννοείται εκπαιδευτικοσ ανεμπόδιστος γιατί θα κολλήσουν τα παιδιά ενώ και οι ε.βολιασμενοι μπορούν να μεταδώσουν τον ιό.  Ψέματα και απειλές.  Έχουν καταντήσει χειρότεροι και από τους Ναζί

Οχι η Ελλάδα δεν είναι πρωτοπόρος εδώ, νομίζω η Ιταλία ειναι κ ακολουθησε η Γαλλία. Μετά εμείς.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί η Ελλάδα είναι πρωτοπόρος στον υποχρεωτικο εμβολιασμό? Έχουν υπογράψει νομο στην ευρωπαϊκή ένωση να μην γίνει υποχρεωτικος ο εμβολιασμός. Οι δημοσιογράφοι ολοι έχουν αφηνιάσει να εμβολιαστεί ο πληθυσμός δεν καλούν ανθρώπους με άλλη άποψη.  Ψέματα συνέχεια π.χ βγαίνει ο Άδωνις και ο Λοβέρδος και λένε δεν εννοείται εκπαιδευτικοσ ανεμπόδιστος γιατί θα κολλήσουν τα παιδιά ενώ και οι ε.βολιασμενοι μπορούν να μεταδώσουν τον ιό.  Ψέματα και απειλές.  Έχουν καταντήσει χειρότεροι και από τους Ναζί

ακόμα και η μερκελ το πήρε πίσω

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μια ερώτηση ν κάνουμε προσφυγή θα μας έχουν σε αναστολή ή οχι ?
Μάλλον υποχρεωτική άδεια ανευ αποδοχών.... δεν ξέρω με τα ασφαλιστικά μέτρα τι θα γίνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2021, 10:42:42 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://amp-ft-com.cdn.ampproject.org/v/s/amp.ft.com/content/906bf795-f413-43cf-9811-83c4bc1fc49a?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16262914788473&csi=1&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.ft.com%2Fcontent%2F906bf795-f413-43cf-9811-83c4bc1fc49a
Υποχρεωτικά τα εμβόλια covid σε πολλά πανεπιστημια των ΗΠΑ. Αποφασιζει σχετικά η κάθε πολιτεια, έχουν δικαίωμα από το συνταγμα τους, για λόγους προστασιας δημόσιας υγείας.
Καλά δε λεω οτι θα παιξει κάτι τέτοιο αναγκαστικά κ ΕΕ, αλλά δείχνει μια παγκοσμια τάση νομίζω..
Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 253
Σύνολο: 265

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.