*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 107038 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
τον τελευταιο λογο θα τον εχει το ΣΤΕ οπως στην ΕΜΑΚ που ακομα οι πυροσβεστες ειναι στηνθεση τους.νομιζω θα φαει ηττα ο κουλης με αυτο το θεμα που ειναι αντισυνταγματικο ξεκαθαρα.για να βγει σε αργια υπαλληλος γινεται μονο μεσω ασθενειας η πειθαρχικου
Ισχύει αυτό που λες για την αργία των ΔΥ, αν όμως θελήσουν να επεκτείνουν τους υποχρεωτικούς εμβολιασμούς στο Δημόσιο γενικότερα ( κάτι τέτοιο πέταξε ο Βορίδης) τότε θα κάνουν και τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως επειδη μπαίνετε πολύ εμβολιασμένοι σε αυτο το νημα θα ήθλα να σας ρωτήσω :

Τι άποψη έχετε για το  ότι σε λίγο καιρό πολλοι συνάδελφοί σας δεν θα έχουν φαί να φανε, θα χασουν τα σπίτια τους , δεν θα έχουν τίποτα να δωσουν στα παιδια τους (σχολεια, ρευμα, σίτιση κτλ) κτλ ....

Ως άνθρωποι, συνδικαλιστές, συνάδελφοι τι νιώθετε με μια κατάσταση που θα καταδικάσει σχεδόν σε θάνατο χιλιάδες οικογένειες εντελώς ξαφνικά και χωρίς καμια προειδοποίηση; σαν να ήθελε η κυβέρνηση να μην προλάβουμε να προετοιμαστούμε (γι αυτό και όλα γίνονται κατακαλόκαιρο ) !

Ο ιστορικός του μέλλοντος τι θα πει άραγε για όλους όσους κόπτονταν τόσο καιρό για το δικαίωμα αυτοδιάθεσης του σώματος μας: φιλελευθερες πολιτικές παρατάξεις, οργανώσεις κτλ Τι θα πει για τον συνδικαλισμό της εποχής μας που δεν έχει αρθρώσει λέξη για να υπερασπιστεί τα αυτονόητα εργασιακά μας δικαιώματα;



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2021, 10:59:21 μμ από Σπουργίτι »

Συνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www-thelocal-de.cdn.ampproject.org/v/s/www.thelocal.de/20210712/german-ethics-council-advisor-wants-mandatory-covid-jabs-for-teachers/?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&amp&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16262922518172&csi=1&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.thelocal.de%2F20210712%2Fgerman-ethics-council-advisor-wants-mandatory-covid-jabs-for-teachers%2F
Αυτός παλι ο συμβουλος στην Επιτροπή βιοηθικής στη Γερμανία, ζητά υποχρεωτικό εμβολιασμό εκπαιδευτικών. Τώρα θα μου πεις ο καθείς λεει την άποψη του. Η Μέρκελ δε νομίζω να επηρεαστει.
Πάντως για το θέμα σας.. Θα παιξει ο, τι παιξει και ΕΕ μάλλον. Ο δικός μας ξεπατικωνει Μακρόν. Αλλά ακόμα ούτε αυτός έχει πει τπτ για εκπαίδευση, οποτε καλό σημάδι για εσάς νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Εμβολιαστηκα για μένα σαφώς. Δεν τίθεται ερώτημα σε αυτό. Και δε θέλω ανταλλάγματα. Ο δικός μου εμβολιασμός και άλλων εκατομμυρίων ωφελεί την κοινωνία; Αυτο ρωταω..Αν το κράτος πεσει έξω οικονομικά και προχωρησει σε στάση πληρωμων (μόνο 300+ δις χρωστάμε) να την πληρώσω και εγώ; Δεν ζητάω ανταλλάγματα όπως βλεπεις απλά δεν θέλω να υποστω δυσάρεστες εκπλήξεις. Γιατί ωραία μιλάμε με 12 και 26 να πεφτει ο μισθός....
Δηλαδή αν το κράτος πέσει έξω οικονομικά ( που έχει ήδη) θα φταίνε όσοι δεν εμβολιάζονται με εμβόλια χωρίς πλήρη άδεια, με δική τους ατομική ευθύνη και καμία ευθύνη των ακαταδίωκτων;; Αλήθεια τώρα;; Δε θα φταίνε τα απανωτά σπασμωδικά πολύμηνα λοκντάουν που κατέστρεψαν οικονομικά τους μισούς Έλληνες;;Δε θα φταίει η συνολική αποτυχημένη διαχείριση της πανδημίας;;
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://amp-ft-com.cdn.ampproject.org/v/s/amp.ft.com/content/906bf795-f413-43cf-9811-83c4bc1fc49a?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16262914788473&csi=1&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.ft.com%2Fcontent%2F906bf795-f413-43cf-9811-83c4bc1fc49a
Υποχρεωτικά τα εμβόλια covid σε πολλά πανεπιστημια των ΗΠΑ. Αποφασιζει σχετικά η κάθε πολιτεια, έχουν δικαίωμα από το συνταγμα τους, για λόγους προστασιας δημόσιας υγείας.
Καλά δε λεω οτι θα παιξει κάτι τέτοιο αναγκαστικά κ ΕΕ, αλλά δείχνει μια παγκοσμια τάση νομίζω..
Μπορεί να κάνω και λάθος.
Οταν η παγκόσμια τάση δείξει στο άμεσο μέλλον κι άλλα που ούτε φανταζόμαστε ακόμα, θα είναι ήδη πολύ αργά. Ο δρόμος άνοιξε, αφού τα ανθρώπινα δικαιώματα πλέον δεν υπάρχουν. Ή μάλλον υπάρχουν, αλλά αναφέρονται σε ένα σύνολο. Σαν μονάδες δεν μετράμε. Θα μου πεις και πότε μετρούσαμε; Στο όνομα λοιπόν του κοινού ή δημόσιου συμφέροντος, θα δούμε πολλά να συμβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Παράθεση από: Σπουργίτι link= ;)topic=36231.msg1119879#msg1119879 date=1626292582
Πάντως επειδη μπαίνετε πολύ εμβολιασμένοι σε αυτο το νημα θα ήθλα να σας ρωτήσω :

Τι άποψη έχετε για το  ότι σε λίγο καιρό πολλοι συνάδελφοί σας δεν θα έχουν φαί να φανε, θα χασουν τα σπίτια τους , δεν θα έχουν τίποτα να δωσουν στα παιδια τους (σχολεια, ρευμα, σίτιση κτλ) κτλ ....

Ως άνθρωποι, συνδικαλιστές, συνάδελφοι τι νιώθετε με μια κατάσταση που θα καταδικάσει σχεδόν σε θάνατο χιλιάδες οικογένειες εντελώς ξαφνικά και χωρίς καμια προειδοποίηση; σαν να ήθελε η κυβέρνηση να μην προλάβουμε να προετοιμαστούμε (γι αυτό και όλα γίνονται κατακαλόκαιρο ) !

Ο ιστορικός του μέλλοντος τι θα πει άραγε για όλους όσους κόπτονταν τόσο καιρό για το δικαίωμα αυτοδιάθεσης του σώματος μας: φιλελευθερες πολιτικές παρατάξεις, οργανώσεις κτλ Τι θα πει για τον συνδικαλισμό της εποχής μας που δεν έχει αρθρώσει λέξη για να υπερασπιστεί τα αυτονόητα εργασιακά μας δικαιώματα;
Αν πάμε σε προηγούμενα σχόλια νομίζω ότι πολλοί έχουν ήδη εκφραστεί...
Όσο για το κατακαλόκαιρο.. η ιστορία επαναλαμβάνεται..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή gioas οι ανεμβολιαστοι πέρα από τη διατήρηση της πανδημίας, φταινε και για την οικονομική κατάρρευση της χώρας;; Αλήθεια τα λέτε αυτά; Τι αλλο θα ακούσουμε;Πέρσι το καλοκαίρι την περάσαμε με μηδενικά κρούσματα, όλα έβαιναν από το καλό στο καλύτερο και φέτος με εμβόλια παντού, πάμε από το κακό στο χειρότερο. Κάτι δεν πάει καλά. Α ναι. Δεν φτάσαμε το 90 %τείχους ανοσίας ::)

Συνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οταν η παγκόσμια τάση δείξει στο άμεσο μέλλον κι άλλα που ούτε φανταζόμαστε ακόμα, θα είναι ήδη πολύ αργά. Ο δρόμος άνοιξε, αφού τα ανθρώπινα δικαιώματα πλέον δεν υπάρχουν. Ή μάλλον υπάρχουν, αλλά αναφέρονται σε ένα σύνολο. Σαν μονάδες δεν μετράμε. Θα μου πεις και πότε μετρούσαμε; Στο όνομα λοιπόν του κοινού ή δημόσιου συμφέροντος, θα δούμε πολλά να συμβαίνουν.
Σε αυτό Ίριδα δεν έχεις κ άδικο, ειναι πιθανο να συμβεί. Βασικά νομίζω συμβαίνει ήδη και προ πανδημιας. Θέλω να πω, η κοινωνική εξαθλίωση παγκόσμια, έχει στερήσει ήδη πολλά δικαιώματα.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή αν το κράτος πέσει έξω οικονομικά ( που έχει ήδη) θα φταίνε όσοι δεν εμβολιάζονται με εμβόλια χωρίς πλήρη άδεια, με δική τους ατομική ευθύνη και καμία ευθύνη των ακαταδίωκτων;; Αλήθεια τώρα;; Δε θα φταίνε τα απανωτά σπασμωδικά πολύμηνα λοκντάουν που κατέστρεψαν οικονομικά τους μισούς Έλληνες;;Δε θα φταίει η συνολική αποτυχημένη διαχείριση της πανδημίας;;
Ο χειρισμός σαφώς είναι τραγικός. Τα λοκνταουν όμως παγκοσμίως πού οφείλονται; Υπάρχει ο ιός; Είναι παγκόσμιο σχέδιο ενορχηστρομένο να ρίξει όλες τις οικονομίες στον πάτο; Κοινωνίες που επιστρέφουν σε μια μορφή (πες το επίφαση) κανονικότητας πώς το πετυχαίνουν; Βοήθησε το εμβόλιο; Αν δεν υπήρχε το εμβόλιο πώς θα ήταν οι παγκόσμιες οικονομίες; Καλύτερες; Θα επέστρεφαν σε κανονικότητα; Ποια λύση εναλλακτική υπάρχει; Να ανοίξουν όλα και ας κολλήσουμε; Να συνεχίσουμε να ζούμε με μάσκες και να περιμένουμε να αποκτηθεί ανοσία στο πληθυσμό; Το μοντέλο της Σουηδίας; Δεν έκλεισε ποτέ η Α/θμια εκεί; Το θέλουμε αυτό;

Ερωτήματα θέτω, Δεν κατηγορώ κανέναν. Απλά η ελευθερία αν και εμπεριέχει την ατομικότητα (επιλέγω εγώ τι θα κάνω κλπ) καταλήγει σε κοινωνική έννοια. Δεν είμαστε μόνοι μας στον κόσμο. Η ελευθερία κάποιου μπορεί να χτυπάει την ελευθερία κάποιου άλλου. Ελευθερία σημαίνει ευθύνη δε μάθαμε; Και να που αποδεικνύεται πως η ελευθερία κινείται σε πλαίσιο. Αν μπω σε αναγκαστική άδεια ανευ αποδοχών τι κάνω τότε; Μήπως δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να ανταπεξέλθω και αναγκαστώ να κάνω το εμβόλιο; Έ από την αντίθετη πλευρά κάποιος θα σου πει οτι θέλω όλοι να εμβολιαστούν για να μη κλεισω την ταβέρνα το χειμώνα ξανά. Είμαι μουσικός, έπαιζα σε πανηγύρια και εδώ και ένα χρόνο δανείζομαι για να ταίσω τα παιδιά μου (πραγματική περιπτωση) θα πει κάποιος άλλος. Θέλει ώριμη και συνολική συζήτηση σε όλες τις διαστάσεις...
Ξαναλέω είμαι κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού.

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και τι κάνουμε εμείς ως γονείς, ως εκπαιδευτικοί, ως άνθρωποι για όλο αυτό. Μηδενιζουμε όσα κατακτηθηκαν για να πάμε απ την αρχή;; Πού άραγε; Τι να πω.. Ίσως παραειμαι ρομαντικη ή και αφελής σε έναν κόσμο σαπιο και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να το βλέπουμε να έρχεται και απλά να παρατηρούμε σαν θεατές. Τι ιστορία διδάσκουμε; απλώς αναρωτιεμαι

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Και μια και κάνουμε συγκρίσεις των γνωστών και δοκιμασμένων διαχρονικά εμβολίων με τα εμβόλια για τον covid19 μπείτε στην επίσημη ιστοσελίδα της ΕΕ έχει πολλά και ενδιαφέροντα..
https://vaccination-info.eu/el/stoiheia-shetika-me-ta-embolia/i-egkrisi-ton-embolion-stin-eyropaiki-enosi
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η διαδικασία έγκρισης, υπάρχει στάδιο της διαδικασίας που μπορεί να κρατήσει έως και 10 χρόνια... φυσικά εδώ έχουμε έκτακτες και επείγουσες συνθήκες, γι αυτό και δεν έχουμε πλήρη άδεια, είναι πειραματικό ( όπως είπε ο οικογενειακός γιατρός μας εμβολιασμένος φυσικά) γι αυτό και την ευθύνη την αναλαμβάνει αυτός που εμβολιάζεται... Όλα αυτά για να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...
Όταν όμως η πολιτεία απαιτεί (αμφισβητώντας το δικαίωμα όλων στην εργασία) υποχρεωτικούς εμβολιασμούς με ατομική ευθύνη των πειραματόζωων και με το ψηφισμένο ακαταδίωκτο των επιστημόνων που τους εισηγούνται/ επικροτούν, τότε είμαστε σίγουροι ότι έχει χαθεί ο έλεγχος...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Δηλαδή gioas οι ανεμβολιαστοι πέρα από τη διατήρηση της πανδημίας, φταινε και για την οικονομική κατάρρευση της χώρας;; Αλήθεια τα λέτε αυτά; Τι αλλο θα ακούσουμε;Πέρσι το καλοκαίρι την περάσαμε με μηδενικά κρούσματα, όλα έβαιναν από το καλό στο καλύτερο και φέτος με εμβόλια παντού, πάμε από το κακό στο χειρότερο. Κάτι δεν πάει καλά. Α ναι. Δεν φτάσαμε το 90 %τείχους ανοσίας ::)
Ζητείται ένοχος για την οικονομική κατάρρευση της χώρας ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Silcut αν θες να προσθέσεις κάτι στη συζήτηση με emoji και αποπροσανατολισμούς και απομόνωση σε μία πρόταση αυτών που είπα οκ. Νομίζω πως έγινα κατανοητός στη διάσταση  ατομικής επιλογής - κοινωνικής ευθύνης.


Συνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε διάλεξη καθηγητή φαρμακευτικής που είχα παρακολουθησει πριν την πανδημια, ο καθηγητής τόνισε πως ακόμα και με άδεια επειγουσα να βγει ένα εμβόλιο, έχει περάσει παρά πολυ υψηλά στάνταρ ασφάλειας κ ότι εμπλέκεται κ πολλη γραφειοκρατία στη διαδικασία έγκρισης, οποτε κ οι τεράστιοι χρόνοι.
Ξαναλέω το μέγεθος δείγματος ειναι τεράστιας σημασίας για την αξιολόγηση του προφιλ ασφάλειας. Κ 20 χρόνια να περιμενεις να βγάλεις εμβόλιο στην αγορά, αν έχεις μαζέψει 50.000 εθελοντές, μπορεί να μη δεις καμια απολυτως παρενεργεια σοβαρή. Αν το διαθέσεις όμως στην αγορά κ γίνει σε δεκαπλάσιο άτομα, θα τις δεις κ αυτέςαυτές κ ας έκανες 20 χρόνια να το κυκλοφορήσεις.
Δλδ να τα βλεπουμε όλα.
Gioas συμφωνώ σε όλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.