*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο κ Βορίδης σήμερα αφού η κυβέρνηση έφαγε πορτα προφανώς από συνταγματολόγους στην επιβολή απόλυσης ή αναστολής, βρήκε το τέχνασμα του πειθαρχικού ελεγχου μέσω του οποίου μπορεί να επιβληθεί ακόμα και αργία.

Πέρα από την επιβεβαίωση ότι οι πρακτικές της κυβέρνησης έχουν τιμωρητικό, εκδικητικό και εξοντωτικό χαρακτήρα και δεν στοχεύουν στην προστασία της δημόσιας υγείας, παρατηρούμε  πανικό στα κυβερνητικά στελέχη που την μια μέρα τρομοκρατούν και την άλλη μέρα άλλο στέλεχος βγαίνει να μαζέψει τις αστοχίες της προηγούμενης ημερας...

Να σημειώσω ότι το υπαλληλικό καθήκον  σε καμία περίπτωση δεν επιβάλλει πράξη που αντίκειται στο Σύνταγμα όπως πχ η καταπατηση του ατομικού δικαιώματος της προσωπικότητας. Άρα κ Βορίδη, τι ακριβώς παραβήκαμε απ' τα καθήκοντα μας;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2021, 09:52:55 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απορώ πώς κάποιοι από εμάς εδώ έχουν ξεχάσει τις διαθεσιμότητες του 2013.... Οι ίδιοι δεν τις επέβαλαν τότε; Ποιος θα τους εμποδίσει να επιβάλουν κάθε είδους κυρώσεις στους αρνούμενους τον εμβολιασμό  ως υποχρεωτικό;

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διαβάζω αυτό το νήμα κυρίως για να παρακολουθώ τις απόψεις μερικών συναδέλφων που έχουν περισσότερες γνώσεις από εμένα και με ενδιαφέρουν, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ σε ένα ήπιο τρολάρισμα: Ε ναι λοιπόν, έχω αφίσσα τον διευθυντή μου και θα το προσθέσω και στο προφίλ μου! Μέσα στην αναμπουμπούλα των ημερών, χρειαζόμαστε και λίγο χιούμορ ;D
Stelma.. Κι εγώ αφισσα το διευθυντή μου.. Κ τον δικό σου.. Δε ντρέπομαι πια να το πω..
Χαχα, έχεις δίκιο, το χιουμορ παντα σώζει!

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορώ πώς κάποιοι από εμάς εδώ έχουν ξεχάσει τις διαθεσιμότητες του 2013.... Οι ίδιοι δεν τις επέβαλαν τότε; Ποιος θα τους εμποδίσει να επιβάλουν κάθε είδους κυρώσεις στους αρνούμενους τον εμβολιασμό  ως υποχρεωτικό;
Δεν έχει σχέση αυτό. Τωρα δεν μπορούν να βρουν καμία νομική κάλυψη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
εγω βλεπω οτι το αφηγημα των απανταχου θρησκοληπτων συντηρητικων απαιδευτων πατριωτων (sic) μεταλλασσεται πιο γρηγορα κι απο τον ιδιο τον corona.. εχοντας ξεκινησει απο το: δεν υπαρχει ιος, μετα έγινε υπαρχει αλλα ειναι μια γριπουλα, επειτα υπαρχει αλλα γιατι να φορεσουμε εμεις και τα παιδια μας μασκες, μετα το εμβολιο εχει μεσα 5G τσιπακια και ειναι του διαβολου (Σπουργιτι αραγε, ως πληροφορικος εχει φροντισει φανταζομαι να ενημερωσεις τους "δικους" σου ότι ο bill gates εχει κι αλλες δουλειες απο το να ασχολειται με εσας, ε;) και τωρα φτασαμε στο θεμα της  συνταγματικοτητας ή όχι της υποχρεωτικοτητας του εμβολιασμου... δυστυχως, έχετε απωλεσει εδω και καιρο το ηθικο πλεονεκτημα περι υποχρεωτικοτητας και ελευθερης βουλησης, κυριως λόγω της πρωτοφανους (ειδικα για σενα Σπουργιτι που νομιζεις οτι διδασκεις και νεες τεχνολογιες) αφελειας και παντελους ελλειψης κριτικης σκεψης και φιλτραρισματος των πληροφοριων που διαβαζετε...αληθεια τωρα, εχετε ξεσηκωσει ό,τι blogspot εκκλησιαστικο και εθνικοπατριωτικο υπαρχει και το αστειο είναι οτι το ποσταρετε χωρις ντροπη...ειδικα δε οταν διαβαζω το επιχειρημα σας ότι ολοι οσοι δεν συμφωνουν με τις αποψεις σας ειναι συστημικα κατευθυνομενα προβατα του προτοσαλτε και της τατιανας, ειλικρινα νιωθω τοσο ευτυχης που δεν πλεω διπλα σας,,ειστε η (πεφωτισμενη-εδω γελαμε) ντροπη της εκπαιδευσης
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο κ. Βαθιώτης προχώρησε σε μια συγκλονιστική καταγγελία, κατά την οποία ανέφερε ότι ο εισαγγελέας εφετών Γεώργιος Τσιρώνης έχει υποστεί βλάβες στην υγεία του από παρενέργειες του εμβολίου της Astrazeneca: «Οι παρενέργειες δηλώνονται; Ή έχουμε πολίτες τρομοκρατημένους, οι οποίοι δεν θέλουν να παραδεχθούν ότι είχαν σοβαρές παρενέργειες; Ο εισαγγελέας εφετών, Γεώργιος Τσιρώνης, έχει μείνει φυτό από τις παρενέργειες του Astrazeneca. Και δεν μιλάει κανένας» κατήγγειλε..."

Αν θέλει η κυβέρνηση να πείσει τους δύσπιστους πρέπει να ανοίξει ένας ειλικρινής επιστημονικός διάλογος χωρίς φίμωση των αντιθέτων απόψεων . Ο λαός έχει καταλάβει ότι θα εξαναγκαστεί σε εμβολιασμό για να μην χάσει την δουλειά του και οχι για να προστατευθεί ο ίδιος ή το κοινωνικό σύνολο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2021, 09:48:56 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ο κουλης επανερχεται με διαθεσιμοτητες οπως το 2013.καποια κοροιδα νομιζουν οτι επειδη εχουν εμβολιαστει οτι δεν θα τους αγγιξει ο κουλης σε β φαση.κουνια που σας κουναγε

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορώ πώς κάποιοι από εμάς εδώ έχουν ξεχάσει τις διαθεσιμότητες του 2013.... Οι ίδιοι δεν τις επέβαλαν τότε; Ποιος θα τους εμποδίσει να επιβάλουν κάθε είδους κυρώσεις στους αρνούμενους τον εμβολιασμό  ως υποχρεωτικό;

Να είσαι σίγουρη ότι αν το επέτρεπε ο νόμος και στην λαιμητόμο θα μας στέλνανε.   


Αποσυνδεδεμένος geronimo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Είναι επικίνδυνοι. Δεν έχουν κάνει τίποτα για να ενισχύσουν τα νοσοκομεία, τα σχολεία (αραίωση τμημάτων), τα μέσα μαζικής μεταφοράς και το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να απειλούν, να εκφοβίζουν, να μας βρίζουν και να μας κουνάν το δάχτυλο.

Αποσυνδεδεμένος Αδιάφορος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Της ειδικής νομιζω δεν χρειαζεται να σκεφτονται το θεμα της υποχρεωτικοτητας καθως λειτουργησαν κανονικα, δεν εκλεισαν σε αντιθεση με τη γενικη και απαιδειξαν οτι δεν αποτελεσαν απειλή για τον εαυτο τους και τους άλλους. Θα ηταν υποκριτικο να τους εξαναγκασουν με εμβολιασμο. Οι  υπολοιποι,της γενικης, πιστευω θα γινει αυστηρη συσταση σε εκπαιδευτικους με συνοδα νοσηματα, οχι σε ολους, και οχι υποχρεωτικοτητα. Δεν υφισταται το ζητημα της υποχρεωτικοτητας για κανεναν κλαδο απλως ριχνουν αδεια να πιασουν γεματα. Τοσο καιρο γιατι δεν εθεσαν θεμα υποχρετικοτητας; Δεν μπορουν να το δεσουν νομικα το θεμα. Η μεταλλαξη δελτα ειναι μεν μεταδοτικη, λιγοτερη απειλητικη ομως. Οι ερευυες το λενε, οχι εγω.
*Έτσι όλο το σχολικό έτος την παλεψαμε+τώρα με την Βία υποχρεωτικος εμβολιασμός?

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Stelma.. Κι εγώ αφισσα το διευθυντή μου.. Κ τον δικό σου.. Δε ντρέπομαι πια να το πω..
Χαχα, έχεις δίκιο, το χιουμορ παντα σώζει!
κανεις με Myschool αντι για τον διευθυντη σου γιατι εισαι ανασφαλης μην χασεις τα 1030 ευρω σε κακη αξιολογηση.μπουχου μπουχου

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μπράβο Σπουργίτι για την πρωτοβουλία και το κουράγιο σου να ανοίξεις αυτό το θέμα. Μέσα σε ένα χρόνο έχουν γίνει ΟΛΟΙ γιατροί, βιολόγοι, συνταγματολόγοι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Παραθέτω 2 βίντεο για να δείτε και να ενημερωθείτε όσοι παριστάνετε ότι γνωρίζετε αλλά από αυτά που λέτε φαίνεται ότι έχετε παπαγαλίσει απλώς πολύ καλά αυτά που ακούτε στα ΜΜΕ από το πρωί μέχρι το βράδυ. Φυσικά τα ΜΜΕ είναι οι πρώτοι που τα έχουν πάρει χοντρά για να παίξουν αυτό το ρόλο και να έχουν το θράσος να κοροϊδεύουν αξιόλογους επιστήμονες διεθνώς. Κλείστε το το ριμάδι και βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει.

Βίντεο 1 - Κορωνοϊός, μεταλλάξεις και εμβόλια - Όλα όσα θέλετε να γνωρίζετε:
https://www.youtube.com/watch?v=e4PTFlTGEco

Βίντεο 2 - Θρομβώσεις και Εμβόλια
https://rumble.com/embed/vesul5/?pub=4

1. Όλα τα εμβόλια για την ασθένεια COVID-19 στηρίζονται σε νέες τεχνικές, πρωτοποριακές, που δεν έχουν ξαναεφαρμοστεί σε μεγάλο πληθυσμό. Συγκεκριμένα τα εμβόλια της Pfizer και της Moderna είναι εμβόλια mRNA. Θεραπείες με mRNA έχουν χρησιμοποιηθεί στους ανθρώπους μόνο με συγκατάθεση και για θεραπεία μελανώματος. Τα AstraZeneca και Johnson είναι κομμάτι του ιού που συνθέτει την πρωτεΐνη S ενσωματωμένο σε αδενοϊό. Δείτε το βίντεο 1, τα εξηγεί ακριβώς. ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ.

2. Αυτά λοιπόν τα εμβόλια θα παράξουν το προϊόν τους, δηλ. την ακίδα του ιού ΜΕΣΑ στα κύτταρα του ανθρώπου που θα κάνει το εμβόλιο. Σε τι ποσότητα θα βγει η πρωτεΐνη στο αίμα καθενός από εμάς; Ξέρετε? Ούτε αυτοί δεν το ξέρουν. Γιατί αυτό εξαρτάται από το είδος των κυττάρων όπου θα μπει το mRNA ή ο αδενοιός, αλλά και από την ηλικία. Τα εμβόλια λοιπόν αυτά είναι ασφαλή για τις μεγαλύτερες ηλικίες, αλλά για τις ηλικίες κάτω των 50 μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα. Δείτε το βίντεο 2 για να δείτε τις ανησυχίες που υπάρχουν σχετικά.

3. Δεν έχουν γίνει μελέτες για όλες τις ηλικίες, ούτε επαρκείς μελέτες για το εάν τελικά η ανοσία που εξασφαλίζουν θα διαρκεί πάνω από 3 μήνες. Εάν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με!

4. Υποχρεωτικός εμβολιασμός σε άτομα κάτω των 50 ετών, με τα συγκεκριμένα εμβόλια ΔΕΝ πρέπει να ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ σε ΚΑΝΕΝΑΝ για τους εξής λόγους: (α) δεν δικαιολογείται ούτε ιατρικά ούτε επιδημιολογικά, (β) όσοι εμβολιαστούν εάν δουλεύει το εμβόλιο θα είναι προστατευμένοι και δεν θα κινδυνεύουν από ανεμβολίαστους, (γ) παραβιάζει τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα, τις βασικές αρχές βιοηθικής και τον κώδικα της Νυρεμβέργης.

Αυτά ως τροφή για σκέψη...

Υ.Γ. Το ότι σώνει και καλά όποιος δεν θέλει να περάσει ο υποχρεωτικός εμβολιασμός πρέπει ή να είναι χρυσαυγίτης ή πορωμένος με τον Παΐσιο ή αντι-εμβολιαστής νόμιζα ότι είναι τρικ των ΜΜΕ αλλά δυστυχώς βλέπω ότι πολλοί από εσάς συμφωνείτε (οκ λοιπόν, η άγνοια είναι χρυσός :) ). Διευκρινίζω λοιπόν για να μη σχηματίζετε λάθος εντύπωση για το άτομό μου τουλάχιστον: δεν ανήκω σε καμία παράταξη, δεν πιστεύω σε καμία εκκλησία, είμαι Μοριακός Βιολόγος και φυσικά υπέρ των εμβολίων...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2021, 11:23:54 μμ από p75 »

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπράβο Σπουργίτι για την πρωτοβουλία και το κουράγιο σου να ανοίξεις αυτό το θέμα. Μέσα σε ένα χρόνο έχουν γίνει ΟΛΟΙ γιατροί, βιολόγοι, συνταγματολόγοι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Παραθέτω 2 βίντεο για να δείτε και να ενημερωθείτε όσοι παριστάνετε ότι γνωρίζετε αλλά από αυτά που λέτε φαίνεται ότι έχετε παπαγαλίσει απλώς πολύ καλά αυτά που ακούτε στα ΜΜΕ από το πρωί μέχρι το βράδυ. Φυσικά τα ΜΜΕ είναι οι πρώτοι που τα έχουν πάρει χοντρά για να παίξουν αυτό το ρόλο και να έχουν το θράσος να κοροϊδεύουν αξιόλογους επιστήμονες διεθνώς. Κλείστε το το ριμάδι και βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει.

Βίντεο 1 - Κορωνοϊός, μεταλλάξεις και εμβόλια - Όλα όσα θέλετε να γνωρίζετε:
https://www.youtube.com/watch?v=e4PTFlTGEco

Βίντεο 2 - Θρομβώσεις και Εμβόλια
https://rumble.com/embed/vesul5/?pub=4

1. Όλα τα εμβόλια για την ασθένεια COVID-19 στηρίζονται σε νέες τεχνικές, πρωτοποριακές, που δεν έχουν ξαναεφαρμοστεί σε μεγάλο πληθυσμό. Συγκεκριμένα τα εμβόλια της Pfizer και της Moderna είναι εμβόλια mRNA. Θεραπείες με mRNA έχουν χρησιμοποιηθεί στους ανθρώπους μόνο με συγκατάθεση και για θεραπεία μελανώματος. Τα AstraZeneca και Johnson είναι κομμάτι του ιού που συνθέτει την πρωτεΐνη S ενσωματωμένο σε αδενοϊό. Δείτε το βίντεο 1, τα εξηγεί ακριβώς. ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ.

2. Αυτά λοιπόν τα εμβόλια θα παράξουν το προϊόν τους, δηλ. την ακίδα του ιού ΜΕΣΑ στα κύτταρα του ανθρώπου που θα κάνει το εμβόλιο. Σε τι ποσότητα θα βγει η πρωτεΐνη στο αίμα καθενός από εμάς; Ξέρετε? Ούτε αυτοί δεν το ξέρουν. Γιατί αυτό εξαρτάται από το είδος των κυττάρων όπου θα μπει το mRNA ή ο αδενοιός, αλλά και από την ηλικία. Τα εμβόλια λοιπόν αυτά είναι ασφαλή για τις μεγαλύτερες ηλικίες, αλλά για τις ηλικίες κάτω των 50 μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα. Δείτε το βίντεο 2 για να δείτε τις ανησυχίες που υπάρχουν σχετικά.

3. Δεν έχουν γίνει μελέτες για όλες τις ηλικίες, ούτε επαρκείς μελέτες για το εάν τελικά η ανοσία που εξασφαλίζουν θα διαρκεί πάνω από 3 μήνες. Εάν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με!

4. Υποχρεωτικός εμβολιασμός σε άτομα κάτω των 50 ετών, με τα συγκεκριμένα εμβόλια ΔΕΝ πρέπει να ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ σε ΚΑΝΕΝΑΝ για τους εξής λόγους: (α) δεν δικαιολογείται ούτε ιατρικά ούτε επιδημιολογικά, (β) όσοι εμβολιαστούν εάν δουλεύει το εμβόλιο θα είναι προστατευμένοι και δεν θα κινδυνεύουν από ανεμβολίαστους, (γ) παραβιάζει τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα, τις βασικές αρχές βιοηθικής και τον κώδικα της Νυρεμβέργης.

Αυτά ως τροφή για σκέψη...

Υ.Γ. Το ότι σώνει και καλά όποιος δεν θέλει να περάσει ο υποχρεωτικός εμβολιασμός πρέπει ή να είναι χρυσαυγίτης ή πορωμένος με τον Παΐσιο ή αντι-εμβολιαστής νόμιζα ότι είναι τρικ των ΜΜΕ αλλά δυστυχώς βλέπω ότι πολλοί από εσάς συμφωνείτε (οκ λοιπόν, η άγνοια είναι χρυσός :) ). Διευκρινίζω λοιπόν για να μη σχηματίζετε λάθος εντύπωση για το άτομό μου τουλάχιστον: δεν ανήκω σε καμία παράταξη, δεν πιστεύω σε καμία εκκλησία και είμαι Μοριακός Βιολόγος.
μπραβο σου γιατι εδω εχουμε κατι φασιστακια που λενε η εμβολιο η πεινα.καλα ρε τσιπα δεν εχετε ?

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αντε γιατί μας έχουν βαφτίσει όλους χρυσαυγιτες, ακροδεξιός ή τρελαμένους με θρησκευτικές προφητείες και δεν ξέρω γω τι.. Γιατί απλά έτσι τους συμφέρει ώστε αυτόματα να μας ακυρώνουν. Ξέρουν όμως ότι η πραγματικότητα είναι άλλη. Η πλειοψηφία των αρνητων, όπως σας αρέσει να τους ονομάζετε, είναι-δυστυχωε για εσάς και αυτούς που κυβερνούν - είναι σκεπτόμενα άτομα που ακόμα το ψάχνουν. Δεν έτρεξαν από την 1η στιγμή επειδή τους το είπε η Παγωνη και Ο Βασιλακοπουλος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.