*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108560 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι. Δεν είναι καινούρια αυτά. Υποθέτω ότι δεν είμαι ο πρώτος άνθρωπος που έχει αναγκαστεί να βάλει διάφορα πράγματα στο σώμα του για ιατρικούς λόγους (Χα, αυτό ακούγεται αστείο :P ).

Με τα εμβόλια για τα οποία συζητάμε, τι σχέση έχει; Και ξαναρωτάω: αν κατέβω στις διαμαρτυρίες, θα διαμαρτυρηθώ και για τα υποτιθέμενα τσιπάκια; Ένα ναι ή ένα όχι θέλω, τίποτα περισσότερο.

Νομίζω ότι το κλίμα που έχει δημιουργηθεί είναι σαφές κάτι πιο καλοπροαίρετο. Δεν εμφανίζεται κανένα επιχείρημα νομικό, συνταγματολογικο, εργατολογικο, πολιτικοκοινωνικο. Ένας βομβαρδισμός από συνωμοσιολογίες κ παρερμηνείες όχι εναντίον του υποχρεωτικού εμβολιασμού, αλλά εναντίον του εμβολίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω ότι το κλίμα που έχει δημιουργηθεί είναι σαφές κάτι πιο καλοπροαίρετο. Δεν εμφανίζεται κανένα επιχείρημα νομικό, συνταγματολογικο, εργατολογικο, πολιτικοκοινωνικο. Ένας βομβαρδισμός από συνωμοσιολογίες κ παρερμηνείες όχι εναντίον του υποχρεωτικού εμβολιασμού, αλλά εναντίον του εμβολίου.

Άσε τη λάσπη συνάδελφε. Η λάσπη δείχνει άτομο χωρίς επιχειρήματα που βρίσκεται σε πανικό. Όποιος θέλει μπορεί να πάει ελεύθερα να εμβολιασθεί. Δεν μπορεί κανένας όμως να υποχρεώσει κάποιον να βάλει στο σώμα του τα πειραματικά σκευάσματα

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άσε τη λάσπη συνάδελφε. Η λάσπη δείχνει άτομο χωρίς επιχειρήματα που βρίσκεται σε πανικό. Όποιος θέλει μπορεί να πάει ελεύθερα να εμβολιασθεί. Δεν μπορεί κανένας όμως να υποχρεώσει κάποιον να βάλει στο σώμα του τα πειραματικά σκευάσματα
Συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άσε τη λάσπη συνάδελφε. Η λάσπη δείχνει άτομο χωρίς επιχειρήματα που βρίσκεται σε πανικό. Όποιος θέλει μπορεί να πάει ελεύθερα να εμβολιασθεί. Δεν μπορεί κανένας όμως να υποχρεώσει κάποιον να βάλει στο σώμα του τα πειραματικά σκευάσματα

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ. Έχουν περάσει τα προβλεπόμενα στάδια δοκιμών απλώς έχουν προσωρινή/υπό όρους/ κατεπείγουσα άδεια (ανάλογα με τον φορέα που την έδωσε, στην ΕΕ ισχύει το υπό όρους).

Τουλάχιστον να γνωρίζετε αυτά για τα οποία μιλάτε.
Αν ενδιαφέρεστε για την υγεία των συναδέλφων που είναι διστακτικοί, οφείλετε να είστε ενημερωμένοι κ να παραθέτετε επιχειρήματα από έγκυρες και αξιόπιστες πηγες. Πράγμα που δεν κάνετε. Εδώ δεν γίνεται ενημέρωση όποιου εκπαιδευτικού θέλει να εξασφαλίσει τα δικαιώματα του. Γίνεται προώθηση μιας αλλοπρόσαλλης ατζέντας.

Και τέλος πάντων διαχειριστές εδώ μέσα δεν υπάρχουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Καμία σχέση δεν έχει. Καλά κάνεις και είσαι καχύποπτη. Κατέβα στη διαμαρτυρία, ρίξε μια ματιά και αν δε σε εκφράζει φύγε.

Ζω σε μικρή σχετικά πόλη και είδα ποιοι κατεβαίνουν μέχρι τώρα. Γι'αυτό επιμένω πάρα πολύ στο να είναι σαφή τα αιτήματα και ξεκάθαρο το ποιος καλεί. Εδώ τουλάχιστον, που πέρασα τυχαία τις προάλλες, δεν είδα να είναι μια διαμαρτυρία ενάντια στην υποχρεωτικότητα συγκεκριμένων εμβολίων, ακριβώς το αντίθετο: υπήρχε μια πολυφωνία διαμαρτυριών από τσιπάκια και άρνηση μάσκας μέχρι και πλήρης άρνηση του ιού. Χωρίς να υπολογίζουμε το κομμάτι των θρσκευόμενων, το οποίο θα προτιμήσω να μη σχολιάσω. Αυτό είναι που με ανησυχεί και δυστυχώς δεν βλέπω κάποια προσπάθεια να ξεκαθαρίσει ο στόχος των διαμαρτυριών. Νομίζω ότι η ασάφεια αυτή καλλιεργείται συνειδητά.

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ. Έχουν περάσει τα προβλεπόμενα στάδια δοκιμών απλώς έχουν προσωρινή/υπό όρους/ κατεπείγουσα άδεια (ανάλογα με τον φορέα που την έδωσε, στην ΕΕ ισχύει το υπό όρους).

Δεν θα σχολιάσω... Απλά διάβασε τι έγραψες.
Γιατί έχουν υπό όρους ή προσωρινή άδεια; Γιατί δεν είναι σίγουροι για την ασφάλεια ΚΑΙ για την αποτελεσματικότητά τους για το σύνολο του πληθυσμού...

Τουλάχιστον να γνωρίζετε αυτά για τα οποία μιλάτε.

Κάποιοι από εμάς γνωρίζουμε και δεν παπαγαλίζουμε. Επίσης, βάζουμε το μυαλό μας και σκέφτεται πριν μιλήσουμε.

Αν ενδιαφέρεστε για την υγεία των συναδέλφων που είναι διστακτικοί, οφείλετε να είστε ενημερωμένοι κ να παραθέτετε επιχειρήματα από έγκυρες και αξιόπιστες πηγες. Πράγμα που δεν κάνετε. Εδώ δεν γίνεται ενημέρωση όποιου εκπαιδευτικού θέλει να εξασφαλίσει τα δικαιώματα του. Γίνεται προώθηση μιας αλλοπρόσαλλης ατζέντας.

Πες μας ποιες πηγές μπορούμε να εμπιστευόμαστε... Συμφωνώ ότι πολλοί το έχουν παρακάνει με τα links που παραπέμπουν σε γελοία σαιτ με αστεία επιχειρήματα. Και με αυτόν τον τρόπο στιγματίζονται και οι φωνές που λένε ότι αυτά τα πράγματα (δηλ. ο υποχρεωτικός εμβολιασμός σε συγκεκριμένες ομάδες εργαζομένων) είναι ενάντια στα ανθρώπινα δικαιώματα..

Και τέλος πάντων διαχειριστές εδώ μέσα δεν υπάρχουν;

Συμφωνώ. Το θέμα είναι (ή εγώ το καταλαβαίνω έτσι) νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού. Δεν λέει πείτε μας τη γνώμη σας αν πρέπει να διαφωνούμε. Όσαι δεν συμφωνείτε με το θέμα κακώς γράφετε εδώ. Να φτιάξετε ένα θέμα που να λέει Νομικές ενέργειες ΥΠΕΡ του υποχρεωτικού εμβολιασμού και να γράφετε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ. Έχουν περάσει τα προβλεπόμενα στάδια δοκιμών απλώς έχουν προσωρινή/υπό όρους/ κατεπείγουσα άδεια (ανάλογα με τον φορέα που την έδωσε, στην ΕΕ ισχύει το υπό όρους).

Τουλάχιστον να γνωρίζετε αυτά για τα οποία μιλάτε.
Αν ενδιαφέρεστε για την υγεία των συναδέλφων που είναι διστακτικοί, οφείλετε να είστε ενημερωμένοι κ να παραθέτετε επιχειρήματα από έγκυρες και αξιόπιστες πηγες. Πράγμα που δεν κάνετε. Εδώ δεν γίνεται ενημέρωση όποιου εκπαιδευτικού θέλει να εξασφαλίσει τα δικαιώματα του. Γίνεται προώθηση μιας αλλοπρόσαλλης ατζέντας.

Και τέλος πάντων διαχειριστές εδώ μέσα δεν υπάρχουν;

Επαναλαμβάνω, δεν εμποδίζουμε ούτε αποτρέπουμε συναδέλφους να εμβολιασθούν. Είναι δικαίωμά τους. Αυτό που εγώ προσωπικά διεκδικώ είναι το δικαίωμά μου να μην υποχρεωθώ να υποβληθώ σε οποιαδήποτε ιατρική πράξη. Είτε είναι πειραματικό το σκεύασμα αυτό είτε όχι δεν έχει καμία σημασία. Εγώ με τα λίγα που καταλαβαίνω είναι πως η όλη ιστορία είναι ένα μεγάλο πείραμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2021, 03:11:55 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.lifo.gr/now/greece/emak-54-anemboliastoi-pyrosbestes-apomakrynthikan-me-diatagi-toy-arhigeioy

Ολοι μετακινήθηκαν εντός του νομού όπου υπηρετούν ή όπου αλλού επιθυμούσαν».
Άλλο ένα πυροτέχνημα χωρίς ουσία. Να θυμίσω ότι η υπόθεση της ΕΜΑΚ εκδικάζεται 8 Οκτωβρίου στην ολομέλεια του ΣτΕ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Μάλλον την Πέμπτη θα κατατεθούν οι νομοθετικές διατάξεις για τα λειτουργικά θέματα που προκύπτουν από την υποχρεωτικότητα εμβολιασμών
https://www.enikos.gr/economy/787439/erchetai-nomothetiki-rythmisi-gia-tous-ypochreotikous-emvoliasmou
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Ολοι μετακινήθηκαν εντός του νομού όπου υπηρετούν ή όπου αλλού επιθυμούσαν».
Άλλο ένα πυροτέχνημα χωρίς ουσία. Να θυμίσω ότι η υπόθεση της ΕΜΑΚ εκδικάζεται 8 Οκτωβρίου στην ολομέλεια του ΣτΕ.

Και στο λινκ που έβαλα λέει ότι απορρίπτεται οριστικά η μετακίνηση θέσης ;D
Τεσπα θα δείξει όταν κατατεθεί..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίσης Έσπερος(νομίζω εσύ το είπες)αναφέρεσαι στο webex κ τα κλειστά σχολεία λες και φταίμε εμείς. Πιστεύεις αλήθεια ότι με το εμβόλιο σε όλους τους εκπαιδευτικούς(με το ζόρι εννοείται), θα πετύχουν σχολεία ανοιχτά φέτος; Ρωτάω γιατί αυτό επικαλούνται οι δικοί σου. Ή σε κάνα 2 μήνες από τώρα θα γράφεις και για υποχρεωτικό εμβολιασμό παιδιών για να έχεις το κεφάλι σου εσύ ήσυχο και τα σχολεία ορθάνοιχτα; Γιατί άλλον τρόπο δεν βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επαναλαμβάνω, δεν εμποδίζουμε ούτε αποτρέπουμε συναδέλφους να εμβολιασθούν. Είναι δικαίωμά τους. Αυτό που εγώ προσωπικά διεκδικώ είναι το δικαίωμά μου να μην υποχρεωθώ να υποβληθώ σε οποιαδήποτε ιατρική πράξη. Είτε είναι πειραματικό το σκεύασμα αυτό είτε όχι δεν έχει καμία σημασία. Εγώ με τα λίγα που καταλαβαίνω είναι πως η όλη ιστορία είναι ένα μεγάλο πείραμα.

Όσοι ήθελαν να το κάνουν, το έκαναν, όσοι θελουν, έχουν ραντεβού.
Υπάρχουν άνθρωποι που έχω μιλήσει κατά καιρούς μαζί τους εδώ, γράφουν συχνά, συμπεριφέρονται νορμαλ κ όχι σαν τρολ, που έχουν λόγους, ή θεωρούν ότι έχουν, να φοβούνται κ να διστάζουν και προφανώς ανησυχούν για την επαγγελματική τους κατάσταση. Έρχονται εδώ για ενημέρωση, δεν γίνεται καμία συζήτηση για το νομικό-συνταγματικό-υγειονομικό κομμάτι, που θα ήταν διαφωτιστική κ χρήσιμη, αντιθετα πέφτουν σ έναν ορυμαγδό πληροφοριών για απόκρυψη παρενεργειών, για χιλιάδες θανάτους από τα εμβόλια, για αποτυχία των εμβολιων σε άλλες χώρες, και για πιο ακραία ακόμα, από σχολιαστές που δεν έχω δει να γράφουν σε άλλα θέματα, όσο παρακολουθώ τουλάχιστον. Ε δεν το λες αυτό και καλοπροαίρετη πληροφόρηση. Κατατρομοκράτηση είναι. Και ταυτόχρονα προώθηση μιας αδιευκρίνιστης πολιτικής ατζέντας.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Όλοι εσείς που μιλάτε για πειράματα δεν έχω καταλάβει ποιανού είναι το πείραμα ακριβώς. Του μπιλ Γκέιτς; Λέτε οι ηγέτες των κρατών να συνεννοήθηκαν σε κάτι αυτοί που δεν μπορούν να συμφωνήσουν στα απλά και βασικά;

Κάθε 100 χρόνια, άλλοτε πιο συχνά άλλοτε πιο σπάνια, εμφανίζονται λοιμώξεις επιθετικές για ανθρώπους και ζώα. Είναι η φύση! Όπως βγαίνει ο ήλιος και το φεγγάρι, όπως ξημερώνει και βραδιάζει. ΦΥΣΗ! Όταν διαταράσσεται, υποφέρει, υποφέρουμε μαζί της. ΦΥΣΗ!!!

Οι νόμοι της δεν είναι κατανοητοί από όλους, δεκτόν! Δεν μπορούν να κατανοήσουν όλοι τη λειτουργία των ιών. Είναι σημαντικό όμως όσοι κατανοούν, οι ειδικοί, για αυτό τους λέμε ειδικούς, να μπορούν να βρουν λύση στο πρόβλημα που παρουσιάζεται, σώζοντας όσους περισσότερους γίνεται. Βρέθηκε λοιπόν το εμβόλιο. Γλιτώνεις τη νοσηλεία, τη βαριά νόσηση, τη μεθ, σε ένα σημαντικό ποσοστό. Αν χρειαστεί και 3η, και 4η δόση, φυσικά θα την κάνουμε. Αν χρειαστεί κάθε χρόνο επαναληπτικό εμβόλιο, θα το κάνουμε. Όσο ο ιός είναι ισχυρός και άκρως μεταδοτικός θα προσπαθούμε να τον αποφύγουμε. Αυτό λέει η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ!!! Από εκεί και πέρα, είναι ακραίος φασισμός κάποιοι να διακινδυνεύουν την κοινωνική ζωή ΟΛΩΝ μας εξαιτίας κωλυμάτων, φαντασιώσεων, φοβιών, ιδεολογιών, συνωμοσιών και δεν ξέρω τι άλλο (πραγματικά κουράστηκα να παρακολουθώ το θέατρο του παραλόγου).
Θα προστατευτούν μακριά μας...μακριά μας...ούτε στη δουλειά μας, ούτε στα σχολεία μας, ούτε σε όποιον κλειστό χώρο, για να μην ασθενήσουν οι ίδιοι πρώτα και κύρια, ή άτομα ευάλωτα που δεν γίνεται να προστατευτούν, ανοσοκατασταλμένοι, υπερήλικες, μωρά παιδιά...

Δεν θα κλείσουμε ξανά όλες τις μονάδες για μια μερίδα πολιτών που επιμένουν σε αντικοινωνική συμπεριφορά. Και ΝΑΙ, ένα μεγάλο ΝΑΙ. Όπως στις ασφαλιστικές εταιρείες υπολογίζουν το κόστος ανάλογα τη συμπεριφορά του πελάτη, έτσι και το κράτος (εταιρεία είναι κι αυτό, δεν έχει λεφτόδεντρα!!! Μάλιστα τα κράτη, έχουμε πληρώσει όλοι οι Ευρωπαίοι για τα εμβόλια που κάποιοι περιφρονούν!!!) οφείλει να προστατεύσει επιτέλους τους συνεπείς και λογικούς πολίτες του. Για κάθε επιβλαβή συνήθεια: αλκοόλ, τσιγάρο, απρόσεχτη οδήγηση κ.α. να χρεώνονται επιπλέον στην ασφάλισή τους. Με τους αντιεμβολιαστές να ισχύσει το ίδιο. Να πληρώσουν το κόστος των εμβολίων τους που πληρώσαμε να αγοραστούν όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες!!!! Και αν χρειαστούν μεθ, σε ιδιωτικό.
Το κράτος εξασφάλισε για όλους μα για όλους πια (θυμάστε στην αρχή που είχαν τρελαθεί που εμβολιάζονταν οι πολιτικοί και δεν έφταναν τα εμβόλια;;; θυμάστε που ζητούσε ο κλάδος προτεραιότητα στους εμβολιασμούς...την πήρε!!! Που την πήγε; Κάποιοι στα σκουπίδια...)   ΕΜΒΟΛΙΑ!!!! Δεν υπάρχει δικαιολογία. Όσο για τις δίκες....τρεχάτε!!!! Έχω πολλούς δικηγόρους στο σόι. Πώς θα ζήσουν στην κρίση μέσα...τρεχάτε...με τις ευλογίες μας. Μόνο...μακριά μας!!!

Καλό καλοκαιράκι...το νήμα έχει καταντήσει το πάρτι του παραλογισμού. Απορώ με τους 2, 3 λογικούς ανθρώπους που γράφουν εδώ μέσα, είτε έχουν κάνει είτε δεν έχουν κάνει το εμβόλιο. Μην ασχολείστε μαζί τους. Στον εαυτό σας μόνο κάνετε κακό. Αυτοί είναι ξερόλες...δεν θα αποδεχθούν ποτέ ότι κάνουν λάθος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.