*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν βλέπω να έχεις κάνει καμία αναφορά όταν κάποιος λέει έναν που έχει επιφύλαξεις για το εμβόλιο , ψεκασμενο.
Όταν όμως λεω έναν γύφτο , γύφτο, διαμαρτύρεσαι...

Να σου πω επίσης ότι έχω βοηθήσει πάρα πολλά γυφτακια  διότι έχουμε πολλά στην περιοχή μας.... Εσύ έχεις βοηθήσει κανένα; Έχω υποστηρίξει αλλοδαπούς από χρυσαυγιτες . Εσύ;

Α κι εγω έχω βάλει ανεμβολιαστο στο αυτοκίνητο μου. Για την ακρίβεια οι ελάχιστοι ανεμβολιαστοι του σχολείου μου τυχαίνει να είναι τα ζευγάρια με τα οποία κάναμε πιο πολλή παρέα. Δεν το λέω ειρωνικά, όντως ισχύει, και τους αγαπάω τους ανθρώπους κ τους εκτιμώ  κ ανησυχώ για την υγεία τους, και τους ξέρω αρκετα καλά ώστε να παραβλέψω αυτή την αδυναμία, απλώς όσο βράζει το νησί από κρούσματα, δεν επιδιώκω να τους συναντήσω. Σου προσφέρει κάποια χρήσιμη πληροφορία όλο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Το να αρνείται ένας υγειονομικός ένα εμβόλιο που σώζει ζωές τάχα, είναι ντροπή... Μην παίζουμε με τις λέξεις... Οι άνθρωποι βλέπουν καθημερινά τις παρενέργειες !!

Δεν είσαι γιατρος και μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Δημιουργείς θόρυβο με ιστοσελίδες αμφίβολου περιεχομένου και αν παρασύρεις ανθρώπους σε άρνηση εμβολιασμού θα είσαι ηθικά υπεύθυνος/η για τα αποτελέσματα. Δεν σας άρεσε η μάσκα, δεν σας αρεσε η καραντίνα, δεν σας αρέσει το εμβόλιο, η παραφιλολογία όμως σας αρέσει. Σεβαστείτε την αγωνία και τον αγώνα των ιατρών του ΕΣΥ και της κοινωνίας που ασφυκτικά από την πανδημία και μη παίζετε εν ου παικτοίς.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ποινικοποιουμε τη λέξη, αλλά την προθεση. Δεν τη χρησιμοποίησες όπως ο παλαμας βέβαια, ελπίζω να μην έχεις τέτοιες αυταπάτες.
Παράτυπος λέμε. Αν δεν έχει χαρτιά. Οχι παρανομος. Δεν είναι θέμα μόνο πολιτικως ορθου. Εξετάζεται κ η προθεση κ είχε σίγουρα υποτιμητική χροιά.

Άρα και τους αντι-κορονοεμβολιαστες πρέπει να τους λες παράτυπους και όχι παράνομους...

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ένας Ρομά μπορεί να αυτοαποκαλειται "γύφτος". Από έναν μπαλαμό θεωρείται βρισιά. Όπως και ο χαρακτηρισμος "νεγρος" για ανθρώπους που ανήκουν στην μαύρη φυλή. Ένας παρατυπος μετανάστης μπορεί κάλλιστα να είναι πρόσφυγας. Οι άνθρωποι δεν είναι εμπορεύματα για να είναι λαθραιοι. Το ότι υποτιμάς την νοημοσύνη των άλλων είναι φανερό εδώ και μήνες.
Είσαι ο λόγος για τον οποίο πράγματα όπως η χρήση μάσκας και ο εμβολιασμός ενώ θα έπρεπε να είναι ζητήματα επιλογής έχουν γίνει υποχρεωτικά.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.voria.gr/article/afxanete-i-piesi-sto-esi---to-99-anemvoliasti-stis-meth

Με το 48 % του πληθυσμού εμβολιασμένο , είναι στατιστικά ορθό το 99% όσων είναι στις ΜΕΘ  και το 95% όσων νοσούν να μην είναι πλήρως εμβολιασμένοι;
Λίγο τσιμπημένα προς τα πάνω δεν είναι τα νούμερα ή είναι ιδέα μου; Δεν έχω διάθεση ειρωνείας ,ειλικρινά θα θελα μια σοβαρή απάντηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2021, 10:49:03 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Αν αυτά πιστεύεις για τους γιατρούς, να μην αγανακτείς για αυτό που πιστεύει η κοινωνία για τους εκπαιδευτικούς. Είναι ύβρις απέναντι στον τιτάνιο αγώνα που δίνουν καθημερνά απέναντι σε μια ασθένεια για την οποία στην αρχή δεν γνώριζαν σχεδόν τίποτα και με σημαντικές ελλείψεις στον εξοπλισμό γιατί ολες οι χώρες λίγο ή πολύ αιφνιδιάστηκαν. Αυτά τα αναφέρω επειδή έχω καθημερνή επαφή με μάχιμο γιατρό του ΕΣΥ, υπεύθυνο μονάδας Covid. Είναι βαρύτατη ασέβεια απέναντι στους νεκρούς που χάθηκαν παγκοσμίως
Ας μη  δημιουργούνται λοιπόν  ψευδείς εντυπώσεις για το ζήτημα της πανδημίας και των εμβολίων
Είσαι συναισθηματικά φορτισμένος λόγω της καθημερινής επαφής με μάχιμο γιατρό υπεύθυνο μονάδας κόβιντ..
Κατανοητό και σεβαστό αλλά..
Αυτό που έγραψα δεν είναι ασέβεια προς τους νεκρούς της πανδημίας γιατί:
Το σχόλιο μου δεν αφορά ΠΡΟΦΑΝΩΣ ειδικά τους γιατρούς κόβιντ..
Αλλά την επικρατούσα αντίληψη στον ιατρικό κλάδο..
Η ιατρική δουλεύει και προχωρά με έρευνα και στατιστικές..
Είναι σκληρή δουλειά και για να την αντέξεις πρέπει να γίνεις και εσύ σκληρός..
Οι ίδιοι το λένε και το παραδέχονται..
Θα έχεις ακούσει και τις στατιστικές τους (της επιτροπής) για τις παρενέργειες των εμβολίων.. 2 θανάτους λέει είχαμε.. στις τόσες χιλιάδες ή εκατομμύρια δόσεις..
Τι είναι 2 άνθρωποι προκειμένου να πειστεί κάποιος ότι τα οφέλη είναι μεγαλύτερα από τους κινδύνους;;
Γι αυτούς μόνο αριθμοί προφανώς..
Για να μη πω το καταπληκτικό που έχω ακούσει από ιδιώτη γιατρό, αυτοί θα πέθαιναν ούτως ή άλλως..
Κάπου έλεος δλδ..
Αυτοί που μιλάνε έτσι είναι ασεβείς..
Εγώ απλά επαναλαμβάνω τι λένε..
Και αυτοί μάχιμοι δηλώνουν..
Και τελικά μια απορία μου έχει μείνει από όλη την ιστορία με τις παρενέργειες των εμβολίων, πώς εξηγείται ότι οι άνθρωποι που τις εμφανίζουν είναι υγιείς όχι πολύ μεγάλης ηλικίας και χωρίς υποκείμενα;
Ερώτηση που μόνο γιατροί θα μπορούσαν να δώσουν απαντήσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2021, 01:36:32 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είσαι συναισθηματικά φορτισμένος λόγω της καθημερινής επαφής με μάχιμο γιατρό υπεύθυνο μονάδας κόβιντ..
Κατανοητό και σεβαστό αλλά..
Αυτό που έγραψα δεν είναι ασέβεια προς τους νεκρούς της πανδημίας γιατί:
Το σχόλιο μου δεν αφορά ΠΡΟΦΑΝΩΣ ειδικά τους γιατρούς κόβιντ..
Αλλά την επικρατούσα αντίληψη στον ιατρικό κλάδο..
Η ιατρική δουλεύει και προχωρά με έρευνα και στατιστικές..
Είναι σκληρή δουλειά και για να την αντέξεις πρέπει να γίνεις και εσύ σκληρός..
Οι ίδιοι το λένε και το παραδέχονται..
Θα έχεις ακούσει και τις στατιστικές τους (της επιτροπής) για τις παρενέργειες των εμβολίων.. 2 θανάτους λέει είχαμε.. στις τόσες χιλιάδες ή εκατομμύρια δόσεις..
Τι είναι 2 άνθρωποι προκειμένου να πειστεί κάποιος ότι τα οφέλη είναι μεγαλύτερα από τους κινδύνους;;
Γι αυτούς μόνο αριθμοί προφανώς..
Για να μη πω το καταπληκτικό που έχω ακούσει από ιδιώτη γιατρό, αυτοί θα πέθαιναν ούτως ή άλλως..
Κάπου έλεος δλδ..
Αυτοί που μιλάνε έτσι είναι ασεβείς..
Εγώ απλά επαναλαμβάνω τι λένε..
Και αυτοί μάχιμοι δηλώνουν..
Και τελικά μια απορία μου έχει μείνει από όλη την ιστορία με τις παρενέργειες των εμβολίων, πώς εξηγείται ότι οι άνθρωποι που τις εμφανίζουν είναι υγιείς όχι πολύ μεγάλης ηλικίας και χωρίς υποκείμενα;
Ερώτηση που μόνο γιατροί θα μπορούσαν να δώσουν απαντήσεις..
Εγώ χωρίς να είμαι γιατρός κ χωρίς να το έχω ψάξει, μπορώ να σκεφτω πως υπάρχει συσχέτιση με τη δυναμική του ανοσοποιητικόυ και το ορμονικο προφιλ.
Η εξειδίκευση του γκρουπ στο οποιο παρατηρηθηκαν  οι θρομβωσεις (νεες γυναίκες), είναι χαρακτηριστικη. Οι νέες γυναίκες έχουν ισχυρό ανοσοποιητικό και υψηλά επίπεδα οιστρογόνων,τα οποια μπορεί να επαγουν διαδικασίες πηξης αίματος. Ισχυρό ανοσοποιητικό και ορμόνες φυλου μπορεί να εμπλέκονται σε κάποιο μοριακό μονοπάτι.
Οι μυοκαρδιτιδες/περικαρδιτιδες γενικά, μπορει να είναι απόρροια δυνατής ανοσοαποκρισης, που δε συμβαίνει σε άρρωστα/ηλικιωμένα άτομα. Αυτός είναι πιο γνωστός μηχανισμός. Παλι παρατηρηθηκε προτιμηση σε νεαρους άντρες, πουεχουν κ αυτοί συγκεκριμένο ορμονικά προφιλ. Αυτο θα είναι άλλο μονοπατι, διαφορετικό από το αντίστοιχο στις νέες γυναίκες, δεδομένου ότι πληττεται άλλος ιστός.
Γενικά παρατηρείται ένα προτυπο: δυνατό ανοσοποιητικό- ορμόνες φυλου. Σαν οι δευτερες να ενισχυουν κάποιες συμπεριφορές των κυττάρων ανοσοποιητικου.
Μπορεί να είναι και τυχαίο..
Αυτές είναι και παρενεργειες, σε πολυ μεγαλυτερο βαθμό, του ιου, αλλά κ πολλων άλλων ιών και βακτηριων.
Ειδικά οι φλεγμονές στην καρδιά, είτε είναι από τη δράση των παθογονων στα κυτταρα καρδιάς είτε από πολυ έντονη αντίδραση ανοσοποιητικού, έχουν δλδ και αυτοάνοσο χαρακτήρα (στην ανοσοαποκριση πυροδοτουνται μηχανισμοί που επηρεάζουν και βιοχημικα τους ιστους και όσο πιο έντονη είναι αυτή, τόσο μεγαλυτερη επίδραση εχουν).
Αν το εμβόλιο επαγει πιο έντονη ανοσοαποκριση, θα ταίριαζε με τα παραπανω. Υπάρχουν ενδείξεις νομίζω ότι ισχυει αυτο.
Οι ακριβείς μηχανισμοί μελετώνται ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2021, 02:39:37 πμ από Jarvis »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Για κανένα λόγο δε θα ανέβαζα τέτοια είδηση, αλλά έχω φρικάρει με τα πρόσφατα επιχειρήματα κάποιων για θανάτους ηλικιωμένων από τον ιό.

https://www.cnn.gr/ellada/story/275541/koronoios-katelixe-gynaika-31-eton-sto-thriasio-den-eixe-emvoliastei

Κάθε απώλεια (θα πρέπει να) μας λυπεί, ανθρώπων οποιασδήποτε ηλικίας και για οποιονδήποτε λόγο. Τα ισοζύγια δυστυχώς δε φτιάχνονται με τις ηλικίες.

 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για κανένα λόγο δε θα ανέβαζα τέτοια είδηση, αλλά έχω φρικάρει με τα πρόσφατα επιχειρήματα κάποιων για θανάτους ηλικιωμένων από τον ιό.

https://www.cnn.gr/ellada/story/275541/koronoios-katelixe-gynaika-31-eton-sto-thriasio-den-eixe-emvoliastei

Κάθε απώλεια (θα πρέπει να) μας λυπεί, ανθρώπων οποιασδήποτε ηλικίας και για οποιονδήποτε λόγο. Τα ισοζύγια δυστυχώς δε φτιάχνονται με τις ηλικίες.

Ήθελα κι εγω να το ανεβάσω, αλλά θα έλεγαν ότι είχε υποκείμενα… Κι άλλη μια 40αρα πριν από δυο βδομαδες που δεν είχε προλάβει να εμβολιαστεί…

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
@ silkcut

Παράθεση
Και τελικά μια απορία μου έχει μείνει από όλη την ιστορία με τις παρενέργειες των εμβολίων, πώς εξηγείται ότι οι άνθρωποι που τις εμφανίζουν είναι υγιείς όχι πολύ μεγάλης ηλικίας και χωρίς υποκείμενα;
Ρώτησε ένα μάχιμο γιατρό και θα σου λυθεί απορία Πάντως δεν είναι θέμα μαγνήτη, συνομωσίας, σχεδίου εξολόθρευσης, 666, χούντας που αναφέρθηκε και εδώ και αλλά διάφορα φαιδρά.
Και εν τελει δεν είμαστε γιατροί. Ας ασχοληθούμε σοβαρά με την παιδαγωγική επιστήμη και μην κάνουμε θόρυβο παραθέτοντας διάφορες αμφιλεγόμενες απόψεις, γιατί αν μη τι άλλο θα είμαστε ηθικά υπεύθυνοι για ο,τι κακό συμβεί σε άλλους εξ αιτίας αυτής της αντίδρασης. Θυμήσου την παραφιλολογία για τις μάσκες.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Ήθελα κι εγω να το ανεβάσω, αλλά θα έλεγαν ότι είχε υποκείμενα… Κι άλλη μια 40αρα πριν από δυο βδομαδες που δεν είχε προλάβει να εμβολιαστεί…
Είχε υποκείμενα.. έτσι τουλάχιστον έγραφε χτες το πθ, και επιπλέον έγραφε ότι γι αυτό δεν είχε εμβολιαστεί..το τελευταίο δεν το κατάλαβα..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Είχε υποκείμενα.. έτσι τουλάχιστον έγραφε χτες το πθ, και επιπλέον έγραφε ότι γι αυτό δεν είχε εμβολιαστεί..το τελευταίο δεν το κατάλαβα..
Επαναλαμβάνω: η ηλικία από μόνη της δε λέει κάτι, το σημαντικό είναι το ιατρικό προφίλ του ασθενούς..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με όσα ειπώθηκαν με τις παρενεργειες του εμβολίου κυρίως σε νέες και υγιείς γυναίκες. Προσπάθησα να καταλάβω αυτό που έγραψες jarvis, αλλά μένω με μια απορια:βγάζουμε το συμπέρασμα ότι θρομβωση θα εμφάνιζαν έτσι κι αλλιώς σε περίπτωση που νόσουσαν; Πριν κάνουν το εμβόλιο δηλαδη; Διαφορετικά, πώς θα είμαστε ησυχοι ότι αν το κάνουμε, δεν θα συμβεί κ σε μας κάτι αντίστοιχο, ως αποτέλεσμα του συνδυασμου του ανοσοποιητικου και του ορμόνικου μας προφίλ;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με όσα ειπώθηκαν με τις παρενεργειες του εμβολίου κυρίως σε νέες και υγιείς γυναίκες. Προσπάθησα να καταλάβω αυτό που έγραψες jarvis, αλλά μένω με μια απορια:βγάζουμε το συμπέρασμα ότι θρομβωση θα εμφάνιζαν έτσι κι αλλιώς σε περίπτωση που νόσουσαν; Πριν κάνουν το εμβόλιο δηλαδη; Διαφορετικά, πώς θα είμαστε ησυχοι ότι αν το κάνουμε, δεν θα συμβεί κ σε μας κάτι αντίστοιχο, ως αποτέλεσμα του συνδυασμου του ανοσοποιητικου και του ορμόνικου μας προφίλ;
Νομίζω η συνάδελφος είναι βιολόγος, δε μου πέφτει λόγος αλλά γιατί δε ρωτάς ένα γιατρό;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2021, 10:13:46 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.