*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 142873 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #266 στις: Ιούλιος 19, 2021, 11:01:50 πμ »
Για να μην πούμε για τις αποσπάσεις λόγω εξωσωματικής (δεν αδικώ αυτούς που έκαναν πραγματικά, αλλά ειδικά τα πρώτα χρόνια γεμίσαμε ξαφνικά χαρτιά από ιδιωτικά κέντρα από παντρεμένους και ανύπαντρους)

Είναι πολύ κρίμα αυτή η τάση για εκμετάλλευση των διευκολύνσεων που δινονται σε μια συγκεκριμένη ομάδα που πραγματικά τις χρειάζεται να μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι είναι ευκολότερο να διακόψουμε τις διευκολύνσεις.
Θα τολμούσα να πω ότι υπάρχει μια αναλογία εδώ με αυτό που συμβαίνει και με τα αγορασμένα προσόντα. Η αγορά που πράγματι δημιουργήθηκε τα τελευταία χρόνια της μοριοδότησης ορισμένων από αυτών οδήγησε πολλούς να σκεφτούν ότι είναι καλύτερο να μην μοριοδοτουνται.
Γενικά μου φαίνεται θλιβερή η αδυναμία της διοίκησης να επιβάλλει κανονισμούς και να διαλευκανει το τοπίο από όσους εκμεταλλεύονται μια ρύθμιση εις βάρος όσων την χρειάζονται ή την αξίζουν, με αποτέλεσμα να φωνάζουμε ομαδικά για την κατάργηση της. Στην Ελλάδα δυστυχώς "πονάει χέρι, κόβουμε κεφάλι" και ούτε μας ενδιαφέρει να βρούμε δίκαιη λύση ούτε να καλλιεργήσουμε τις κοινωνικές συνθήκες ώστε στο μέλλον να μπορεί να ευδοκιμήσει ένα αξιοκρατικοτερο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:58:49 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #267 στις: Ιούλιος 19, 2021, 02:38:36 μμ »
Είναι πολύ κρίμα αυτή η τάση για εκμετάλλευση των διευκολύνσεων που δινονται σε μια συγκεκριμένη ομάδα που πραγματικά τις χρειάζεται να μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι είναι ευκολότερο να διακόψουμε τις διευκολύνσεις.
Θα τολμούσα να πω ότι υπάρχει μια αναλογία εδώ με αυτό που συμβαίνει και με τα αγορασμένα προσόντα. Η αγορά που πράγματι δημιουργήθηκε τα τελευταία χρόνια της μοριοδότησης ορισμένων από αυτών οδήγησε πολλούς να σκεφτούν ότι είναι καλύτερο να μην μοριοδοτουνται.
Γενικά μου φαίνεται θλιβερή η αδυναμία της διοίκησης να επιβάλλει κανονισμούς και να διαλευκανει το τοπίο από όσους εκμεταλλεύονται μια ρύθμιση εις βάρος όσων την χρειάζονται ή την αξίζουν, με αποτέλεσμα να φωνάζουμε ομαδικά για την κατάργηση της. Στην Ελλάδα δυστυχώς "πονάει χέρι, κόβουμε κεφάλι" και ούτε μας ενδιαφέρει να βρούμε δίκαιη λύση ούτε να καλλιεργήσουμε τις κοινωνικές συνθήκες ώστε στο μέλλον να μπορεί να ευδοκιμήσει ένα αξιοκρατικοτερο σύστημα.
Σε ο,τι αφορά τις εξωσωματικές βρέθηκαν δικλείδες ελέγχου, γιατί ήταν σαφής η εκμετάλλευση του δικαιώματος από κάποια άτομα, όποτε τώρα είναι πιο δύσκολο να ξεγελάσεις το συστημα

Αποσυνδεδεμένος Εγώ ο ίδιος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 19, 2021, 03:51:34 μμ »
Ισχύει δυστυχώς. Μόνο σε κάποιες περιοχές της Ανατολικής και Δυτικής Αττικής έχει φθηνότερα ενοίκια, αλλά πολύ μεγάλες οι αποστάσεις αυτών των διευθύνσεων και ελάχιστα μόρια για την ταλαιπωρία των μετακινήσεων που σε υποβάλλουν.
[/quote
Η λοιπή Αττική, Δυτική Κ Ανατολική, έχει σπασμένα κενά. Θελει αμαξι Κ γερά νεύρα.  Ειδικά η Δυτ με τους πληθυσμούς που έχει. Τελικά, μια χαρά το νησάκι για μας που είμαστε ουραγοί Κ οχι αστοί.

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΠΟΙΝΑ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 20, 2021, 04:50:54 μμ »
Καλό διορισμό σε όλους!
Τελικά μετά την αναγνώριση του σεμιναρίου μου κατόπιν ένστασης βρέθηκα 70 θέσεις μπροστά δηλ.1850, περίπου σειρά στους  μη εκκαθαρισμένους.
Πόσα άτομα της ειδικής πρέπει ν αφαιρέσω?
Νομίζω πως οριακά βρίσκομαι μέσα στον προβλεπόμενο αριθμό ή και όχι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:58:49 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #270 στις: Ιούλιος 20, 2021, 04:53:58 μμ »
Καλό διορισμό σε όλους!
Τελικά μετά την αναγνώριση του σεμιναρίου μου κατόπιν ένστασης βρέθηκα 70 θέσεις μπροστά δηλ.1850, περίπου σειρά στους  μη εκκαθαρισμένους.
Πόσα άτομα της ειδικής πρέπει ν αφαιρέσω?
Νομίζω πως οριακά βρίσκομαι μέσα στον προβλεπόμενο αριθμό ή και όχι?

Μην ασχολείσαι άλλο. Μέσα θα είσαι. Πιο μετά θα βγουν και εκκαθαρισμενοι όπου μπορείς να δεις ακριβώς τη θέση σου.

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #271 στις: Ιούλιος 20, 2021, 06:20:18 μμ »
Καλό διορισμό σε όλους!
Τελικά μετά την αναγνώριση του σεμιναρίου μου κατόπιν ένστασης βρέθηκα 70 θέσεις μπροστά δηλ.1850, περίπου σειρά στους  μη εκκαθαρισμένους.
Πόσα άτομα της ειδικής πρέπει ν αφαιρέσω?
Νομίζω πως οριακά βρίσκομαι μέσα στον προβλεπόμενο αριθμό ή και όχι?
Το 1850 φαίνεται να είναι στο 1346 στους εκκαθαρισμένους, όσοι ακριβώς δηλαδή κι οι διορισμοί. Αν υποθέσουμε ότι μπορεί να μου έχει ξεφύγει και κανένας, αν είσαι μέχρι το 1850, είσαι μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #272 στις: Ιούλιος 20, 2021, 09:00:57 μμ »
Θα το γράψω, αν και θα περάσει απαρατήρητο για να δούμε τις διακρίσεις που υπάρχουν στις τοποθετήσεις. Έχω μία φίλη σύζυγο αστυνομικου που πανηγυρίζει που θα διοριστεί από τους τελευταίους και όπου να ναι γιατί ο συζυγος θα πάρει μετάθεση όπου διοριστεί και μία με αναπηρία 50% που έχει πέσει στα πατώματα γιατί σέρνεται στην κυριολεξία και δεν ξερει πως θα επιβιώσει χωρις βοήθεια και δυνατότητα να πάρει απόσπαση. Αδικίες και προνόμια απαράδεκτα.

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #273 στις: Ιούλιος 20, 2021, 09:08:22 μμ »
Θα το γράψω, αν και θα περάσει απαρατήρητο για να δούμε τις διακρίσεις που υπάρχουν στις τοποθετήσεις. Έχω μία φίλη σύζυγο αστυνομικου που πανηγυρίζει που θα διοριστεί από τους τελευταίους και όπου να ναι γιατί ο συζυγος θα πάρει μετάθεση όπου διοριστεί και μία με αναπηρία 50% που έχει πέσει στα πατώματα γιατί σέρνεται στην κυριολεξία και δεν ξερει πως θα επιβιώσει χωρις βοήθεια και δυνατότητα να πάρει απόσπαση. Αδικίες και προνόμια απαράδεκτα.

Δεν έχεις άδικο. Το θέμα είναι πως ο νόμος που έδινε τα ποσοστά για τις ειδικές κατηγορίες είναι αναχρονιστικός. Τότε τα ΑΜΕΑ παιρνούσαν από δευτεροβάθμιες επιτροπές της νομαρχίας και τα ποσοστα αναπηρίας που δίνονταν ήταν σχετικά ψηλά.
Τώρα όλοι παιρνούν από ΚΕΠΑ που δίνουν πολυ χαμηλότερα ποσοστά. Αυτό το 75% αναπηρίας που έχουν οι νόμοι του '90 είναι πλέον άπιαστο. Αλλά δυστυχώς δεν έχει γίνει κάποια αναπροσαρμογή του προς τα κάτω

Αποσυνδεδεμένος trelaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #274 στις: Ιούλιος 20, 2021, 09:09:03 μμ »
Θα το γράψω, αν και θα περάσει απαρατήρητο για να δούμε τις διακρίσεις που υπάρχουν στις τοποθετήσεις. Έχω μία φίλη σύζυγο αστυνομικου που πανηγυρίζει που θα διοριστεί από τους τελευταίους και όπου να ναι γιατί ο συζυγος θα πάρει μετάθεση όπου διοριστεί και μία με αναπηρία 50% που έχει πέσει στα πατώματα γιατί σέρνεται στην κυριολεξία και δεν ξερει πως θα επιβιώσει χωρις βοήθεια και δυνατότητα να πάρει απόσπαση. Αδικίες και προνόμια απαράδεκτα.
ο σύζυγος της αστυνομικος δεν δικαιούται μετάθεση. Ίσως απόσπαση αν περάσει από επιτροπή .

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #275 στις: Ιούλιος 20, 2021, 09:12:05 μμ »
Λάθος δικο μου. Απόσπαση θα πάρει. Πήρε και πέρσι που ήταν αναπληρώτρια.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ ο ίδιος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #276 στις: Ιούλιος 20, 2021, 09:31:33 μμ »
Θα το γράψω, αν και θα περάσει απαρατήρητο για να δούμε τις διακρίσεις που υπάρχουν στις τοποθετήσεις. Έχω μία φίλη σύζυγο αστυνομικου που πανηγυρίζει που θα διοριστεί από τους τελευταίους και όπου να ναι γιατί ο συζυγος θα πάρει μετάθεση όπου διοριστεί και μία με αναπηρία 50% που έχει πέσει στα πατώματα γιατί σέρνεται στην κυριολεξία και δεν ξερει πως θα επιβιώσει χωρις βοήθεια και δυνατότητα να πάρει απόσπαση. Αδικίες και προνόμια απαράδεκτα.
😥😥😥
Δυστυχώς, δεν είναι η μόνη περίπτωση.  Υπάρχουν συνάδελφοι που αν μπροστά θα πάρουν ο τι περισσέψει στην περιφέρεια διορισμού. Δεν αναφέρομαι σε μένα. Εγώ δικαιωματικά θα επιλέξω τελευταίος.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #277 στις: Ιούλιος 20, 2021, 10:44:21 μμ »
ο σύζυγος της αστυνομικος δεν δικαιούται μετάθεση. Ίσως απόσπαση αν περάσει από επιτροπή .
Απόσπαση πιθανόν θα πάρει, όπως και οι σύζυγοι στρατιωτικών και δικαστικών και θα χρωστάει την οργανική της και δεν θα μπορεί να πάρει μετάθεση. Υπάρχουν συναδέλφισσες που όταν ο σύζυγος αποστρατεύτηκε, αναγκαστηκαν μετά από 20 χρόνια διορισμού να τρέχουν να υπηρετήσουν την οργανική τους και να έχουν χάσει το τρένο των μεταθέσεων γιατί δεν μάζευαν μόρια τοσα χρόνια. Σε βάθος χρόνου, μπορεί και να βιάζεται μάλλον να πανηγυρίσει!
Επισης δεν προηγείται στην επιλογή σχολείου. Υπήρξε χρονιά που επειδή ήρθαν πολλές γυναίκες στρατιωτικών στην Α Θεσσαλονίκης με απόσπαση και δεν είχαν τι να τις κάνουν, ενεργοποίησαν τη διάταξη για το πλεονάζον προσωπικό και έκαναν διάθεση εντός νομού και τις έστειλαν στη Β Θεσσαλονίκης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2021, 10:59:41 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #278 στις: Ιούλιος 20, 2021, 10:56:03 μμ »
Έχουμε ξαναπεί ότι οι νεοδιοριστο σύζυγοι ένστολων δεν δικαιούνται απόσπαση,η διετία είναι υποχρεωτική.

Αποσυνδεδεμένος trelaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #279 στις: Ιούλιος 20, 2021, 11:45:58 μμ »
Έχουμε ξαναπεί ότι οι νεοδιοριστο σύζυγοι ένστολων δεν δικαιούνται απόσπαση,η διετία είναι υποχρεωτική.
μιλάμε για τον αστυνομικό όχι την εκπαιδευτικο. Αυτός θα πάρει αποσπαση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159562
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 359
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.