*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 142814 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #350 στις: Ιούλιος 24, 2021, 05:31:19 μμ »
Εγω εαν και δεν είμαι φιλόλογος, αυτο θα κάνω.Στην ουσία προβλέπω να πάω σε νησια που είχα παει ως αναπληρώτρια σχεδόν 15 χρονια πριν.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:35:28 »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #351 στις: Ιούλιος 24, 2021, 05:57:12 μμ »
Εγω εαν και δεν είμαι φιλόλογος, αυτο θα κάνω.Στην ουσία προβλέπω να πάω σε νησια που είχα παει ως αναπληρώτρια σχεδόν 15 χρονια πριν.

Το ήδη γνωστό είναι αλλιώς.
Πιο λογικό το βρίσκω. Άσε που όσο περνάνε τα χρόνια τα νησιά σταδιακά βελτιώνονται.

Στην ειδική τα πράγματα στους φιλολόγους ήταν πιο μοιρασμένα.
Μόνο η Λάρισα δεν είχε δώσει κενά. Οπότε πάνω κάτω οι υπολογισμοί για το που θα πάει ο καθένας πέσαν μέσα. Εξάλλου οι πρώτοι 500 ήταν πάντα μέσα στην Α' φαση και ήταν εύκολο να εντοπιστεί η πρόθεση του καθενός.

Τώρα  εδω μόνο το αποτέλεσμα θα δείξει πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος aek2121

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #352 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:20:47 μμ »
θεωρώ ότι οι περσινές τοποθετήσεις των αναπληρωτών θα είναι σημαντικός οδηγός για φέτος. Πολλοί από όσους είχαν ήδη
πολλά μόρια προϋπηρεσίας κινήθηκαν σε περιοχές κοντά στη βάση τους, επειδή δεν χρειάζονταν τα μόρια.
όσον αφορά τους Β.Ελλαδίτες, ως τους πρώτους 800, στον εκκαθαρισμένο. είναι οριακά πάνω από 100!

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #353 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:22:15 μμ »
Το ήδη γνωστό είναι αλλιώς.
Πιο λογικό το βρίσκω. Άσε που όσο περνάνε τα χρόνια τα νησιά σταδιακά βελτιώνονται.

Αυτο ειναι αλήθεια.Τωρα πια στην Όλυμπο της Καρπαθου εχει δρόμο, 10χρονια πριν δεν ειχε (για όσους εχουν παει και το θυμούνται).
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:35:28 »

Αποσυνδεδεμένος syriana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #354 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:29:53 μμ »
θεωρώ ότι οι περσινές τοποθετήσεις των αναπληρωτών θα είναι σημαντικός οδηγός για φέτος. Πολλοί από όσους είχαν ήδη
πολλά μόρια προϋπηρεσίας κινήθηκαν σε περιοχές κοντά στη βάση τους, επειδή δεν χρειάζονταν τα μόρια.
όσον αφορά τους Β.Ελλαδίτες, ως τους πρώτους 800, στον εκκαθαρισμένο. είναι οριακά πάνω από 100!

Αναφέρομαι στις περιοχές από Ηγουμενίτσα μέεεχρι και Έβρο.....υπάρχουν σίγουρα 200 ατομα.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #355 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:35:42 μμ »
Αφαλώς και θα δηλωθεί ο Άγιος Ευστράτιος και πολλά σχολεία με μόρια δυσπρόσιτων σε κυκλάδες και δωδεκάνησα.
Όχι, αν έμενα Θεσσαλονίκη, δεν θα επέλεγα Ασπρόπυργο από Σίφνο ή Μήλο, καθώς και στις δύο περιπτώσεις δεν θα μπορούσα να πάω σπίτι μου. Απλά στον μαγευτικό Ασπρόπυργο (όπου και θα πρέπει να μείνεις, γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες από την Αθήνα) θα μαζέψω 4 μόρια και παραιτούμαι από την πιθανότητα οργανικής στον τόπο μου για πάντα, στη δε Μήλο 40.

Έχω μιλήσει με αρκετά άτομα από τον πίνακα σε θέσεις διοριστέων, ο σκοπός ΟΛΩΝ είναι απλός, είτε σε απόσταση διαχειρίσιμη από το σπίτι τους, είτε νησιά για να γυρίσει όσο το δυνατόν συντομότερα σπίτι του. Δεν έχει σημασία αν θα πάρεις μετάθεση μετά από 2 χρόνια, μπορεί να πάρεις και απόσπαση τον 3ο ή και τον 4ο χρόνο και μετάθεση τον 5ο. Σε δύο χρόνια όμως θα πάρεις μόρια που θα τα έχεις για τα επομενα 25-30 και θα διεκδικήσεις οργανική, καθώς έχουμε ακόμα 3 χρονιά παρά πολλών παραιτήσεων στους ΠΕ02.

Αυτοί που θα επιλέξουν περιοχές με 1 και 2 μόρια χωρίς να είναι από εκεί θεωρώ ότι θα είναι ελάχιστοι σε όλη την Ελλάδα και για τις περισσότερες ειδικότητες.

Συμφωνώ. Εξαρτάται ποιος είναι ο στόχος και τα σχέδια του καθενός αλλά ακόμα και αν γυρίσεις με μετάθεση στον τόπο καταγωγής σου, θα σου χρειαστούν τα μόρια για να διεκδικήσεις οργανική.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #356 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:36:01 μμ »
Όποιοι θέλουν να δηλώσουν νησιά και να ζήσουν εκεί για 2 χρόνια ίσως και παραπάνω οκ. Κάποιοι θα εξαντλήσουν τις στεριές. Γιατί το νησί σου δένει τα χέρια. Απαγορευτικά, απομόνωση (στα πιο μικρά), ακριβά προιόντα (μαναβική κτλ). Και ποιός σας είπε πως τα ενοίκια Αθήνα δεν συγκρίνονται με των νησιών??? Στην Ζάκυνθο κάτω από 300 λίγα καλά σπίτια και όλα πανάκριβα. Την Αθήνα πιθανόν θα την επιλέξουν και οι μη Αθηναίοι. Από το να πάνε Ιθάκη, Ζάκυνθο, Κεφαλλονιά καλύτερα στεριά έστω και Αθήνα. Στεριά, βρίσκεις ό.τι θέλεις, πάντα κοντά σε γιατρούς (όχι σσν σε κάποια νησιά που τρέμεις μην σου συμβεί κάτι κτλ).

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #357 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:38:39 μμ »
Είναι πάντως όντως σπαζοκεφαλιά το πράγμα. Από την μία τα νησιά με τα πολλά μόρια από την άλλη το κριτήριο της προσβασιμότητας στην στεριά. Πραγματικά δύσκολη απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #358 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:44:58 μμ »
Όποιοι έζησαν σε νησί ξέρουν τις δυσκολίες. Προσωπικά προτιμώ 2 χρόνια να είμαι κάπου με πρόσβαση με το αμάξι μου. Κάποιοι θα αφήσουμε οικογένειες πίσω. Αν συμβεί το οτιδήποτε παίρνω το αμάξι μου και 3 το πρωί και τρέχω. Στο νησί πώς θα το κάνω αυτό? Αυτός ο εγκλωβισμός της θάλασσας προσωπικά μου δημιουργούσε μεγάλη ανασφάλεια.Το καταλαβαίνω για τα μόρια αλλά βάλαμε την ζωή μας σε "πάγο" διαλέγοντας τις εσχατιές σαν αναπληρωτές. Προσωπικά θα επιδιώξω μια μεγαλύτερη ευκολία σαν μόνιμη. Κάπου τα όρια των μεγαλύτερων από εμάς στενεύουν..

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #359 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:46:26 μμ »
Πληροφοριακά, να κενά της στεριάς είναι 776, δεν τα λες και λίγα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #360 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:46:59 μμ »
Είναι πάντως όντως σπαζοκεφαλιά το πράγμα. Από την μία τα νησιά με τα πολλά μόρια από την άλλη το κριτήριο της προσβασιμότητας στην στεριά. Πραγματικά δύσκολη απόφαση.

Εγώ είμαι από τις τυχερές που φύτρωσα Κρήτη, οπότε θα είμαι σπίτι μου. Έχοντας όμως μεγαλώσει και ζώντας πλέον χρόνια στο νησί, θα πω ότι η προσβασιμότητα για μένα είναι κάτι που ακόμα με καίει. Απλό παράδειγμα, με κορονοϊό μπαίνεις μόνος σου ή με την οικογένεια στο αυτοκίνητο και μετακινείσαι με σχετική ασφάλεια. Από το νησί για να φύγεις, θέλεις πλοίο ή αεροπλάνο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Διαθεσιμότητα θέσεων, τιμή εισιτηρίων, καιρικές συνθήκες και το τελευταίο διάστημα και κορονοϊός. Από Κρήτη, δεν πας κάθε σαββατοκύριακο Βόρεια Ελλάδα. Από Πελοπόννησο ή Ιόνια όμως είναι πολύ πιο εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #361 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:53:04 μμ »
Όποιοι έζησαν σε νησί ξέρουν τις δυσκολίες. Προσωπικά προτιμώ 2 χρόνια να είμαι κάπου με πρόσβαση με το αμάξι μου. Κάποιοι θα αφήσουμε οικογένειες πίσω. Αν συμβεί το οτιδήποτε παίρνω το αμάξι μου και 3 το πρωί και τρέχω. Στο νησί πώς θα το κάνω αυτό? Αυτός ο εγκλωβισμός της θάλασσας προσωπικά μου δημιουργούσε μεγάλη ανασφάλεια.Το καταλαβαίνω για τα μόρια αλλά βάλαμε την ζωή μας σε "πάγο" διαλέγοντας τις εσχατιές σαν αναπληρωτές. Προσωπικά θα επιδιώξω μια μεγαλύτερη ευκολία σαν μόνιμη. Κάπου τα όρια των μεγαλύτερων από εμάς στενεύουν..

Αυτό το ακούω αρκετά από συναδέλφους. Επικρατεί μια κούραση από τις μετακινήσεις και την αγωνία για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Επίσης και για ενοίκια έχουν δίκιο. Ίσως Αθήνα ακριβότερα ενοικια αλλά στο νησί πληρωνεις ενοίκιο και μετακίνηση με πλοίο αεροπλάνο. Σε μερικούς ανάλογα με τα οικονομικά της οικογένειας και τα μέλη της,  τους βγαίνει συνολικά το ίδιο. Οπότε προτιμούν την άνεση της πόλης.

Θα δείξει. Έχει πολύ σκέψη το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #362 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:54:50 μμ »
Το ζήτημα όμως είναι πώς θα μαζέψεις τα μόρια για να επιστρέψεις στην πόλη σου. Προσωπικά και εγώ υποστηρίζω την προσβασιμότητα της στεριάς, αλλά με 1-2 μόρια που δίνουν οι περισσότερες περιοχές θα περάσουν χρόνια μέχρι να μπορέσει κάποιος να επιστρέψει στον τόπο του.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #363 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:55:16 μμ »
Και μετα απο τόσες μεταθεσεις που δόθηκαν τελευταία πότε άραγε θα ξαναδοθεί τόσος μεγαλος αριθμός κι ας εχει μαζέψει καποιος μια οκά μόρια.Ειναι κι αυτο.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 143
Σύνολο: 144

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.