*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 164917 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #322 στις: Ιούλιος 23, 2021, 10:16:29 πμ »
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, μην το ανοίξουμε. Το θέμα είναι η ντροπολογια. Ξεκάθαρα εκδικητικό χαρακτήρα έχει.
Εσύ το άνοιξες όπως πάντα...και το κλείνω εδώ..
Κρατάω τη θέση σου για τη ντροπολογία.. που είναι στη σωστή κατεύθυνση..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:19 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #323 στις: Ιούλιος 23, 2021, 10:19:30 πμ »
Δλδ οι εμβολιασμένοι δε χρειάζεται να κάνουν τεστ αφού το θετικό ΜΠΟΡΕΙ να περιέχει σπομεινάρια του ιου οπότε δεν υπάρχει θέμα μεταδοτικότητας
Αφού ΜΠΟΡΕΙ όχι τότε τεστ..
Αν πέσουμε στην περίπτωση εξαίρεσης.. θα πούμε ότι απλά είμαστε άτυχοι..
Δεν είναι θέμα ατυχιας. Ο εμβολιασμένος που εκτίθεται στον ιό, αν αυτός εγκατασταθεί στα κυτταρα στη μυτη πχ, τότε το τεστ εκείνη τη στιγμή, πιθανως να βγει θετικό.
Δε σημαίνει ότι μεταδίδει σώνει κ ντε, γιατι μπορεί να μην είναι επαρκές το φορτίο για μόλυνση, λόγω ανοσοποιητικού που κινητοποιείται άμεσα. Ειδικά αν είναι ασυμπτωματικος. Αν κανεις τεστ μετά τη δράση του ανοσοποιητικού, πάλι μπορεί θετικό, αλλά αυτά θα είναι ίχνη από ιό, πουεδω πια σίγουρα δεν είναι μεταδοτικος. Αυτό συμβαίνει κ με ανεμβολιαστους.
Το αν θα πρεπει να κάνουν τεστ κ οι εμβολιαδμενοι υπό συνθήκες, θα το δουν οι αρμόδιες αρχές κ θα ρυθμισουν τα guide lines ανάλογα με το τι βλέπουν εργαστηριακά. Δεν θα το πουνε εμείς.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #324 στις: Ιούλιος 23, 2021, 10:21:11 πμ »
Εσύ το άνοιξες όπως πάντα...και το κλείνω εδώ..
Κρατάω τη θέση σου για τη ντροπολογία.. που είναι στη σωστή κατεύθυνση..

Εσύ το άνοιξες όπως πάντα...και το κλείνω εδώ..
Κρατάω τη θέση σου για τη ντροπολογία.. που είναι στη σωστή κατεύθυνση..
Ανοίγω όπως παντα τέτοια, γιατί δε μου φαίνεται σωστό να μένουν αναπάντητα κάποια πράγματα, πουτυχαινει να γνωρίζω η για τα οποία έχω διαβάσει αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #325 στις: Ιούλιος 23, 2021, 10:23:33 πμ »
Τώρα για τη ντροπολογια, δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Δεν θα πρεπει να περιμενει κανεις να δει τι θα κάνει με εκπαιδευτικούς? Θέλω να πω με 80% ποσοστο εμβολιασμενων εκπαιδευτικών, μου φαίνεται πιθανο να μην προχωρησει σε υποχρεωτικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:19 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #326 στις: Ιούλιος 23, 2021, 10:47:34 πμ »
Τώρα για τη ντροπολογια, δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Δεν θα πρεπει να περιμενει κανεις να δει τι θα κάνει με εκπαιδευτικούς? Θέλω να πω με 80% ποσοστο εμβολιασμενων εκπαιδευτικών, μου φαίνεται πιθανο να μην προχωρησει σε υποχρεωτικοτητα.
Θέλουν το 100% στον κλάδο μας, προσωπική άποψη, το έχω ξαναπεί..
Απλά δεν το ανακοίνωσαν αυτή τη βδομάδα (όπως είχε προαναγγείλει ο Πέτσας) γιατί περιμένουν να δουν αν θα υπάρξει αύξηση των ραντεβού μετά τις τελευταίες εξελίξεις στους υγειονομικούς κ.λπ..
Ενδιαφέρον έχει και η τοποθέτηση στη Βουλή εκπροσώπου της πλειοψηφίας σε μομφή της αντιπολίτευσης για μέτρα τιμωρητικού χαρακτήρα.. είπε λοιπόν ότι αν προβλέπαμε μετακίνηση σε άλλη θέση τότε δεν θα είχαμε δώσει κίνητρα για εμβολιασμό, δλδ η πλειοψηφία που μας κυβερνά βαφτίζει τα τιμωρητικού χαρακτήρα μέτρα.. κίνητρα..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #327 στις: Ιούλιος 23, 2021, 10:49:14 πμ »
Τώρα για τη ντροπολογια, δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Δεν θα πρεπει να περιμενει κανεις να δει τι θα κάνει με εκπαιδευτικούς? Θέλω να πω με 80% ποσοστο εμβολιασμενων εκπαιδευτικών, μου φαίνεται πιθανο να μην προχωρησει σε υποχρεωτικοτητα.

Πραγματικά με τέτοια ποσοστά εμβολιασμού στους εκπαιδευτικούς δεν τίθεται θέμα υποχρεωτικότητας. Βάσει λογικής. Αλλά δυστυχώς για επικοινωνιακούς και μόνο λόγους πιθανότατα θα το κάνουν. Ήδη διαβάζω στο διαδίκτυο διάσπαρτα σχόλια του τύπου "ε, βέβαια, οι τεμπελχανάδες δεν εμβολιάζονται για να ξανακλείσουν τα σχολεία, να κάθονται στο σπίτι τους..." και άλλα παρόμοια. Και μιλάμε για έναν κλάδο που είναι από τους "πρωταθλητές" στους εμβολιασμούς. Θα μου πείτε ότι ο μέσος πολίτης αγνοεί τα στατιστικά στοιχεία κι εύκολα στρέφεται στον κανιβαλισμό. Συμφωνώ.

Από την άλλη η "κίνηση" του ιού στα σχολεία δεν πραγματοποιείται κυρίως από τους εκπαιδευτικούς, αλλά από τους μαθητές. Εκεί τι κάνουμε; Είναι σοβαρό ζήτημα.

Έχω καταντήσει κουραστικός, αλλά θα ξαναπώ αυτό που πιστεύω: και η κυβέρνηση και οι σκληροί "αντιεμβολιαστές" επιθυμούν να αποτύχει το εμβολιαστικό πρόγραμμα κι ο ένας κρύβεται πίσω από τον άλλο. Η κυβέρνηση χρησιμοποιεί τις ακροδεξιές, συνωμοσιολογικές και παραθρησκευτικές ομάδες  για να "σβήσει" τις δικές της ευθύνες στην αλλοπρόσαλλη διαχείριση της πανδημίας και οι δεύτεροι αξιοποιούν τις αντιφατικές και αμφιλεγόμενες αποφάσεις της κυβέρνησης για να καταρρεύσουν οι εμβολιασμοί και παράλληλα να ξανακερδίσουν πολιτικό έδαφος οι ακροδεξιές αντιλήψεις. Αυτό το παιχνίδι βολεύει και τους δύο. Και δε νοείται οι εκπαιδευτικοί να προμοτάρουν και να σιγοντάρουν ούτε τους μεν ούτε τους δε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2021, 10:54:38 πμ από jimy100 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ


Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #331 στις: Ιούλιος 23, 2021, 02:21:55 μμ »
10 ευρώ το κομμάτι... περάστε κόσμε...
https://www.in.gr/2021/07/23/greece/kikilias-ayta-einai-ta-mponous-se-giatrous-farmakopoious-pou-tha-kleinoun-rantevou-gia-emvoliasmo/
Γιατί για κάποιους όλα πωλούνται και αγοράζονται..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #332 στις: Ιούλιος 23, 2021, 02:30:37 μμ »
10 ευρώ το κομμάτι... περάστε κόσμε...
https://www.in.gr/2021/07/23/greece/kikilias-ayta-einai-ta-mponous-se-giatrous-farmakopoious-pou-tha-kleinoun-rantevou-gia-emvoliasmo/
Γιατί για κάποιους όλα πωλούνται και αγοράζονται..
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Χάθηκε και το τελευταίο ίχνος ντροπής. Και θα πρέπει κιόλας να εμπιστευτούμε τους κυνηγούς κεφαλών φαρμακοποιούς, γιατρούς που θα μας λένε "αμερόληπτα" "κάντε το εμβόλιο", "σας το λέω για το καλό σας και όχι επειδή πληρόνομαι με το κεφάλι".

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #333 στις: Ιούλιος 23, 2021, 03:04:54 μμ »
https://www.pronews.gr/thriskeia/elladiki-ekklisia/1003990_argolidos-nektarios-daimonismenoi-osoi-lene-emvolio-ahreiasto
Όπως καταδικάζουμε τη θρησκοληψία και τον ακραίο φανατισμό απ´ όπου κι αν προέρχεται ας καταδικάσουμε κι αυτό..
ΥΓ όποιος σπέρνει ανέμους θερίζει θύελλες.. κοινωνία σε σήψη και παρακμή..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #334 στις: Ιούλιος 23, 2021, 03:08:07 μμ »

Έχω καταντήσει κουραστικός, αλλά θα ξαναπώ αυτό που πιστεύω: και η κυβέρνηση και οι σκληροί "αντιεμβολιαστές" επιθυμούν να αποτύχει το εμβολιαστικό πρόγραμμα κι ο ένας κρύβεται πίσω από τον άλλο. Η κυβέρνηση χρησιμοποιεί τις ακροδεξιές, συνωμοσιολογικές και παραθρησκευτικές ομάδες  για να "σβήσει" τις δικές της ευθύνες στην αλλοπρόσαλλη διαχείριση της πανδημίας και οι δεύτεροι αξιοποιούν τις αντιφατικές και αμφιλεγόμενες αποφάσεις της κυβέρνησης για να καταρρεύσουν οι εμβολιασμοί και παράλληλα να ξανακερδίσουν πολιτικό έδαφος οι ακροδεξιές αντιλήψεις. Αυτό το παιχνίδι βολεύει και τους δύο. Και δε νοείται οι εκπαιδευτικοί να προμοτάρουν και να σιγοντάρουν ούτε τους μεν ούτε τους δε.

Επιτέλους κάποιος το είπε. Έχει καταντήσει το θέμα του εμβολιασμού επικοινωνιακό παιχνίδι ηλιθίων και αντί να προβάλλονται οι νηφάλιες επιστημονικές φωνές, βλέπουμε ένα πανηγύρι ψευδοεπιστήμης, πολιτικής σπέκουλας και ανταγωνισμού ποιος θα κερδίσει τους περισσότερους οπαδούς. Και στη μέση κόσμος που απλώς φοβάται για την υγεία τη δική του και των αγαπημένων του...

Αποσυνδεδεμένος annoula3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #335 στις: Ιούλιος 23, 2021, 03:10:14 μμ »
Παιδιά σήμερα άκουσα κάπου ότι η αποτελεσματικότητα του εμβολίου της Pfizer μειώθηκε στο 39%. Δηλ. κορόιδευαν τον κόσμο; και το λένε τωρα;
Φαντάζομαι πόσος κόσμος θα αγανακτήσει με αυτό που άκουσε.
Ο αδερφός ενος γνωστου μου έχασε την ακοη του μετα το εμβολιο. Δηλ. τσαμπα πηγε και το εκανε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2021, 03:12:04 μμ από annoula3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.