*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022  (Αναγνώστηκε 104182 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 13, 2021, 08:08:03 μμ »
Στα ολιγοθεσια δημοτικά μέχρι πρόσφατα δεν προβλεπόταν η διδασκαλία των αγγλικών. Τελευταία πενταετία νομίζω. Κατά τα άλλα το θέμα δεν αφορά μόνο το υπουργείο. Πολλά δημοτικά ή διευθύνσεις κοιτάζουν να μην αναστατώσουν τους δασκάλους και χρειαστεί να συμπληρώσουν ωράριο σε άλλο σχολείο και έτσι δεν δίνουν τα κενά που μας αντιστοιχούν. Πιστεύω ότι λόγω καινοτομίας και ευρωπαϊκής έγκρισης τα νηπιαγωγεία θα καλυφθούν όσο το δυνατόν πληρέστερα. Σου ξαναλέω ότι μετράς λάθος τις ώρες στα νηπιαγωγεία. Ένα νηπιαγωγείο έχει συνήθως τουλάχιστον δύο τμήματα.
Κατά τα άλλα υπάρχουν και Λύκεια που περιμένουν φιλόλογο ή φυσικό μέχρι την Άνοιξη
 
 Ναι, και τι σημαίνει αυτό? (Που έχω με μαύρα).Δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα. Για μένα το όλο θέμα έγκειται στο αν θα δώσει δικαίωμα τοποθέτησης στα νηπιαγωγεία.Αν όχι , θεωρώ πως θα λειτουργησει όπως κ στα ολιγοθεσια δημοτικά (εξήγησα πολλές φορές το σκεπτικό μου)
Ακόμα κ λάθος να τις μετράω τις ώρες ,κ έστω ότι ένα νηπιαγωγείο έχει και 20 ώρες σου λέω εγώ (είναι δλδ τεραστιο) αν δεν δίνει δικαίωμα τοποθέτησης σε αυτό δεν μετράει σαν ολόκληρο κενό.Θα σπάσουν οι ώρες κ θα κολλήσουν στα ήδη υπάρχοντα κενά σε δημοτικά .
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2021, 08:17:03 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:08 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 13, 2021, 08:54:49 μμ »
Ίσως φταίει που τα τελευταία χρόνια, από τότε που έγινε η εισαγωγή των αγγλικών στα ολιγοθεσια συμπληρώνω κάθε χρόνο σε μονοθέσια, διθέσια, τριθεσια, τετραθέσια. Άρα θεωρώ ότι λίγο πολύ πια καλύπτονται και αυτά τα κενά. Θεωρώ πλέον αυτονόητο ότι δεν δουλεύουμε σε ένα σχολείο. Όπου και να γίνει η τοποθέτηση, τα κενά των νηπιαγωγείων θα καλυφθούν και αυτά είναι ώρες. Τι σημασία έχει αν είναι ώρες σε διθέσιο ή σε νηπιαγωγείο; Αφού κάπως έτσι συμπληρώνουμε ωράριο πάντα. Η μόνη διαφορά θα είναι ο χρόνος για την επιμόρφωση μετά το σχολείο και η τρελή προετοιμασία που χρειάζεται για τα νήπια. Αν και θεωρώ ότι το ΦΕΚ δεν αποκλείει την τοποθέτηση σε νηπιαγωγείο.
Φέτος που λειτούργησε το πρόγραμμα πιλοτικά υπήρχε συνάδελφος με 18 ώρες σε εννιαθεσιο νηπιαγωγείο. Προσωπικά ήμουν σε δημοτικό και συμπληρωνα 4 ώρες σε νηπιαγωγείο ενώ την προηγούμενη χρονιά στο ίδιο δημοτικό συμπληρωνα σε διθέσιο της ευρύτερης περιοχής. Όσο προστίθενται ώρες τόσο θα ανεβαίνει ο αριθμός των κενών. Άσχετα με την τοποθέτηση. Και όπως ξαναείπα θεωρώ απίθανο να σκορπίσουν πολύ οι ώρες σε πολλά άτομα γιατί έτσι θα είναι δύσκολη η επιμόρφωση.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #156 στις: Αύγουστος 13, 2021, 10:00:52 μμ »
Παιδιά εγώ αυτό που κατάλαβα από το ΦΕΚ είναι αυτό ακριβώς που ισχυρίζεται η Georgia. Ακριβώς αυτά σκέφτηκα τώρα θα δούμε 🤔
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #157 στις: Αύγουστος 13, 2021, 10:08:14 μμ »
Ίσως φταίει που τα τελευταία χρόνια, από τότε που έγινε η εισαγωγή των αγγλικών στα ολιγοθεσια συμπληρώνω κάθε χρόνο σε μονοθέσια, διθέσια, τριθεσια, τετραθέσια. Άρα θεωρώ ότι λίγο πολύ πια καλύπτονται και αυτά τα κενά. Θεωρώ πλέον αυτονόητο ότι δεν δουλεύουμε σε ένα σχολείο. Όπου και να γίνει η τοποθέτηση, τα κενά των νηπιαγωγείων θα καλυφθούν και αυτά είναι ώρες. Τι σημασία έχει αν είναι ώρες σε διθέσιο ή σε νηπιαγωγείο; Αφού κάπως έτσι συμπληρώνουμε ωράριο πάντα. Η μόνη διαφορά θα είναι ο χρόνος για την επιμόρφωση μετά το σχολείο και η τρελή προετοιμασία που χρειάζεται για τα νήπια. Αν και θεωρώ ότι το ΦΕΚ δεν αποκλείει την τοποθέτηση σε νηπιαγωγείο.
Φέτος που λειτούργησε το πρόγραμμα πιλοτικά υπήρχε συνάδελφος με 18 ώρες σε εννιαθεσιο νηπιαγωγείο. Προσωπικά ήμουν σε δημοτικό και συμπληρωνα 4 ώρες σε νηπιαγωγείο ενώ την προηγούμενη χρονιά στο ίδιο δημοτικό συμπληρωνα σε διθέσιο της ευρύτερης περιοχής. Όσο προστίθενται ώρες τόσο θα ανεβαίνει ο αριθμός των κενών. Άσχετα με την τοποθέτηση. Και όπως ξαναείπα θεωρώ απίθανο να σκορπίσουν πολύ οι ώρες σε πολλά άτομα γιατί έτσι θα είναι δύσκολη η επιμόρφωση.

Δεν είναι καθόλου άσχετα με την τοποθέτηση.Αλλο πράγμα να μπορεί ένα άτομο να τοποθετηθεί σε ένα νηπιαγωγείο με 14 πχ ώρες (οπότε δηλώνεται ολόκληρο κενό κ ζητείται αναπληρωτής) κ άλλο να καλυφθούν αυτές οι ώρες με διάθεση ,οπότε αναγκαστικα σπάνε κ κολλάνε σε ήδη υπάρχοντα κενά (οπότε διευκολύνεται η κάλυψη ωραρίου σε ένα υπάρχον κενό αλλά δεν δημιουργείται άμεσα  νέο κενό)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2021, 10:10:41 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:08 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #158 στις: Αύγουστος 13, 2021, 10:09:53 μμ »
Παιδιά εγώ αυτό που κατάλαβα από το ΦΕΚ είναι αυτό ακριβώς που ισχυρίζεται η Georgia. Ακριβώς αυτά σκέφτηκα τώρα θα δούμε 🤔

Εγώ πιστεύω το έκαναν έτσι (με διάθεση) για να μην εκτοξευτούν τα κενά μας.Θα υπάρξει φυσικά κ πάλι αύξηση , αλλά πιο συγκρατημένη.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #159 στις: Αύγουστος 13, 2021, 10:56:58 μμ »
Μπορεί να έχετε και δίκιο αλλά εγώ δεν το ερμήνευσα έτσι. Μπορεί να είμαι παραπάνω αισιόδοξη αλλά τουλάχιστον σε αυτό το θέμα μου φάνηκαν αρκετά ξεκάθαρα τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #160 στις: Αύγουστος 14, 2021, 02:59:31 μμ »
Καλησπέρα, σε ομαδα στο Facebook μια συνάδελφος έχει ανεβάσει αρχείο με ποιές 2 πρώτες επιλογές περιοχων θα βάζαμε στις αιτήσεις αναπληρωτών ετσι για να υπάρχει μια εικόνα. Σας το στέλνω εδω αν σας ενδιαφέρεινα συμμετεχετε. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1y1ughU7LNmLfiMmw9J81qrkvADNb2GSA-wJQej2UcmM/htmlview
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #161 στις: Αύγουστος 14, 2021, 04:37:11 μμ »
Εν τω μεταξύ, φέτος δεν μπορείς να δηλώσεις συγκεκριμένες περιοχές για τρίμηνη σύμβαση αλλά τικάροντας το κουτάκι, δηλώνεις για όλες όσες επιλέξει για αναπλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #162 στις: Αύγουστος 14, 2021, 06:01:05 μμ »
Καλησπέρα σε ολους/όλες! Εύχομαι σωστή επιλογη στις αιτήσεις μας! Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις τριμηνες συμβάσεις. Περσυ αν προσλαμβανομασταν με τρίμηνη αφαιρουμασταν μετά από τον πίνακα. Θα συμβεί κ φέτος το ίδιο; δεν αναφέρει κάτι η πρόσκληση. Γιατί περσυ η πρώτη πρόσκληση για τις 3μηνες ήταν τέλη Οκτώβρη κ είχαν ήδη γίνει 3 φάσεις προσλήψεων οπότε στο περίπου μπορούσαμε κ να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε, αλλά φέτος που, αν θέλουμε, πρέπει να το δηλώσουμε εξαρχής.. Δεν ξέρω, δεν είναι λίγο νωρίς; λέτε τουλάχιστον να έχει περάσει ένα εύλογο διάστημα κανονικών φάσεων κ μετά να καλέσουν με τριμηνες;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #163 στις: Αύγουστος 15, 2021, 01:15:18 μμ »
Χρόνια πολλά, συνάδελφοι! Διαβάζοντας πιο προσεκτικά την πρόσκληση για τις αιτήσεις αναπληρωτών είδα στο τέλος της σελ. 6-αρχή της σελ. 7 να αναφέρεται ότι η κάλυψη των λειτουργικών κενών θα γίνεται μετά την κάλυψη των κενών των Δημοτικών Σχολείων. Αυτό σημαίνει άραγε αυτό που λέγαμε ότι οι λίγες ώρες των νηπιαγωγείων θα μας δίνονται για συμπλήρωση ωραρίου στο Δημοτικό; Ή θα μπορούσε να σημαίνει ότι θα προσληφθούν κυρίως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου για τις ανάγκες των νηπιαγωγείων;

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #164 στις: Αύγουστος 15, 2021, 01:23:02 μμ »
Χρόνια πολλά, συνάδελφοι! Διαβάζοντας πιο προσεκτικά την πρόσκληση για τις αιτήσεις αναπληρωτών είδα στο τέλος της σελ. 6-αρχή της σελ. 7 να αναφέρεται ότι η κάλυψη των λειτουργικών κενών θα γίνεται μετά την κάλυψη των κενών των Δημοτικών Σχολείων. Αυτό σημαίνει άραγε αυτό που λέγαμε ότι οι λίγες ώρες των νηπιαγωγείων θα μας δίνονται για συμπλήρωση ωραρίου στο Δημοτικό; Ή θα μπορούσε να σημαίνει ότι θα προσληφθούν κυρίως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου για τις ανάγκες των νηπιαγωγείων;
Eλα ντε!  :o λες να τους παίρνουν ξεχωριστά μειωμένου? :oη εννοουν ότι πρώτα κοιτάζω δημοτικά γεμίζω κ μετα ο,τι περισσεύει δίνω νηπιαγωγεία?
Ας απαντήσει κάποιοοοοοςςςς

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #165 στις: Αύγουστος 15, 2021, 01:33:15 μμ »
Συν ότι στη σελ. 6 επίσης αναφέρεται ότι οι προσλήψεις γίνονται δίνοντας προτεραιότητα στη Γενική εκπαίδευση κι έπειτα στο πρόγραμμα Αγγλικών στο νηπιαγωγείο. Άρα μήπως οι προσλήψεις εκεί εμφανίζονται ξεχωριστά, όπως π.χ. στην Παράλληλη Στήριξη ή ΖΕΠ κι εκ των πραγμάτων είναι μόνο μειωμένου ωραρίου; Δεν ξέρω. Υποθέσεις κάνω πριν κάνω την αίτηση. Τι λέτε κι εσείς;

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #166 στις: Αύγουστος 15, 2021, 02:04:50 μμ »
Καταρχήν χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και τύχη 😄Εγώ νομίζω ότι αυτό συνεπάγεται ακριβώς αυτό που λέγαμε με την Georgia, ότι δεν θα δημιουργήσουν αυτές οι ώρες πλήρες κενό ή μειωμένου ωραρίου παρά μόνο ως συμπλήρωμα σε ώρες δημοτικού.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #167 στις: Αύγουστος 15, 2021, 02:21:13 μμ »
Χρόνια πολλά, συνάδελφοι! Διαβάζοντας πιο προσεκτικά την πρόσκληση για τις αιτήσεις αναπληρωτών είδα στο τέλος της σελ. 6-αρχή της σελ. 7 να αναφέρεται ότι η κάλυψη των λειτουργικών κενών θα γίνεται μετά την κάλυψη των κενών των Δημοτικών Σχολείων. Αυτό σημαίνει άραγε αυτό που λέγαμε ότι οι λίγες ώρες των νηπιαγωγείων θα μας δίνονται για συμπλήρωση ωραρίου στο Δημοτικό; Ή θα μπορούσε να σημαίνει ότι θα προσληφθούν κυρίως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου για τις ανάγκες των νηπιαγωγείων;
Αυτό ακριβώς σημαίνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 759
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 760
Σύνολο: 769

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.