*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022  (Αναγνώστηκε 105599 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #322 στις: Αύγουστος 18, 2021, 10:40:32 μμ »

Λογικά θα δοθούν από τις διευθύνσεις ,ναι (γιατί κ για τις διευθύνσεις είναι πρόβλημα να έχουν σχολεία με κενά.) Το θέμα είναι ότι ακόμα κ να δοθούν δε σημαίνει ότι θα καλυφθούν  κιόλας από το υπουργείο στην α φάση.
Χμ, αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Νόμιζα πως άπαξ και δηλωθούν, θα καλυφθούν. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:00 »

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #323 στις: Αύγουστος 18, 2021, 10:42:19 μμ »
Καλησπερα! Ερωτηση σχετικα με τη βελτιωση θεσης. Εχει καποιος εμπειρια απο διευθυνσεις στην Αττικη; Εχω ακουσει οτι καποιες π.χ. δεν κανουν βελτιωση (Κυκλαδες). Πως ακριβως γινεται η διαδικασια;
Γεια σου! Εγω έκανα στον Πειραιά και έγινε δεκτή! Περίμενα ομως αντικαταστάτρια. Πήγα πρωτοβάθμια και έκανα χειρόγραφη αιτηση που εξηγούσα και το λόγο. Έγινε πυσπε και βγήκε η απόφαση. Μετά περίμενα την επόμενη φάση αναπληρωτών και οταν ήρθε η αντικαταστάτρια πήγα στα καινούργια σχολεία.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #324 στις: Αύγουστος 18, 2021, 10:59:14 μμ »
Χμ, αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Νόμιζα πως άπαξ και δηλωθούν, θα καλυφθούν. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δυστυχώς το υπουργείο ΄καλύπτει όσα κενά θέλει σε κάθε φάση. Πέρυσι υπήρξε μεγάλη κάλυψη , σχεδόν εξαρχής. Όμως τα προηγούμενα χρόνια η κάλυψη γινόταν με το σταγονόμετρο ανα φάση (για εξοικονόμιση πόρων). Έτσι παρατηρούνταν το φαινόμενο μια περιοχή να είχε πχ 5 κενά και απο αυτά το υπουργείο να κάλυπτε στην Α φάση τα 2. Αν εσύ ήσουν τρίτη στη σειρά που ηθελες αυτή την περιοχή δεν την έπιανες στην α φάση κ έφευγες σε άλλη περιοχή. Έρχονταν μετά η επόμενη φάση κ είχε μεσα πρόσληψη για την περιοχή που εσύ ήθελες αρχικά. Αυτό γινόταν γιατί δεν έφταναν τα χρήματα για να καλυφούν όλα τα κενά.Οπότε το Υπουργείο αντί να καλύψει κάποιες περιοχές πλήρως κ να αφήσει κάποιες εντελώς κενές , επέλεγε να καλύψει μερικά απο τα δηλωθέντα σε κάθε περιοχή κενά.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #325 στις: Αύγουστος 18, 2021, 11:17:33 μμ »
Δυστυχώς το υπουργείο ΄καλύπτει όσα κενά θέλει σε κάθε φάση. Πέρυσι υπήρξε μεγάλη κάλυψη , σχεδόν εξαρχής. Όμως τα προηγούμενα χρόνια η κάλυψη γινόταν με το σταγονόμετρο ανα φάση (για εξοικονόμιση πόρων). Έτσι παρατηρούνταν το φαινόμενο μια περιοχή να είχε πχ 5 κενά και απο αυτά το υπουργείο να κάλυπτε στην Α φάση τα 2. Αν εσύ ήσουν τρίτη στη σειρά που ηθελες αυτή την περιοχή δεν την έπιανες στην α φάση κ έφευγες σε άλλη περιοχή. Έρχονταν μετά η επόμενη φάση κ είχε μεσα πρόσληψη για την περιοχή που εσύ ήθελες αρχικά. Αυτό γινόταν γιατί δεν έφταναν τα χρήματα για να καλυφούν όλα τα κενά.Οπότε το Υπουργείο αντί να καλύψει κάποιες περιοχές πλήρως κ να αφήσει κάποιες εντελώς κενές , επέλεγε να καλύψει μερικά απο τα δηλωθέντα σε κάθε περιοχή κενά.
Ναι, το έχω πάθει παλιότερα να ξέρω ότι υπάρχουν κενά στην περιοχή μου και να με καλούν σε άλλη, γιατί η περιοχή μου δεν πήρε ή πήρε λίγα άτομα. Και στην επόμενη φάση να γίνεται χαμός από προσλήψεις εκεί που ήθελα. Απλά δεν κοίταζα τότε αν δημοσιοποιούσαν οι Διευθύνσεις τα κενά και είπα μήπως άπαξ και δημοσιοποιηθούν θα προσληφθούν τα αντίστοιχα άτομα. Πολύ αισιόδοξη ήμουν  :D .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:00 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #326 στις: Αύγουστος 18, 2021, 11:21:26 μμ »
Ναι, το έχω πάθει παλιότερα να ξέρω ότι υπάρχουν κενά στην περιοχή μου και να με καλούν σε άλλη, γιατί η περιοχή μου δεν πήρε ή πήρε λίγα άτομα. Και στην επόμενη φάση να γίνεται χαμός από προσλήψεις εκεί που ήθελα. Απλά δεν κοίταζα τότε αν δημοσιοποιούσαν οι Διευθύνσεις τα κενά και είπα μήπως άπαξ και δημοσιοποιηθούν θα προσληφθούν τα αντίστοιχα άτομα. Πολύ αισιόδοξη ήμουν  :D .

Το υπουργείο κάνει οτι το συμφέρει πρισσότερο ....(σε βάρος μας βεβαίως βεβαίως) Δε δεσμεύεται απο μια ανάρτηση στην ιστοσελιδα μιας ΔΔΕ/ΔΠΕ...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #328 στις: Αύγουστος 19, 2021, 12:45:39 πμ »
α) πόσοι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου (10-12 ώρες) προσλαμβάνονται για εννιά μήνες με €12.658.629,00? τουτέστιν, τι ποσοστό επί του συνόλου των νηπιαγωγείων υπολογίζεται ότι θα καλυφθεί με αυτόν τον τρόπο?
και
β) αν οι δηλώσεις μειωμένου είναι λιγότερες ή πολύ λιγότερες από τις αναμενόμενες πώς θα καλυφθούν να εναπομείναντα κενά?

λάθος για ένα χρόνο με 6.329.314,50
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2021, 12:49:47 πμ από ernie »
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος professores

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #329 στις: Αύγουστος 19, 2021, 03:33:41 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Είμαι υποψήφια αναπληρώτρια πε06 με θέση στους εκκαθαρισμένους πίνακες (αυτούς που είχαν μέσα και όσους διορίστηκαν ως μόνιμοι) 2900. Δεν έχω ξαναπροσληφθεί και γνωρίζω ότι μάλλον δεν θα προσληφθώ στις πρώτες φάσεις. Έχω, όμως, δηλώσει όλη την Ελλάδα με πρώτα τα απομακρυσμένα νησιά (έβαλα πρώτα Α & Β Κέρκυρας), μιας και είμαι νέα σε ηλικία και χωρίς καμία σοβαρή υποχρέωση (πχ οικογένεια).
Έχω τρεις ερωτήσεις:
- Από τα δυσπρόσιτα που έχουν περισσότερα μόρια ποια πιστεύετε με βάση την πείρα σας ότι έχουν περισσότερα κενά ώστε να τα δηλώσω πρώτα;
- Αξίζει να δηλώσω τρίμηνο μόνο και μόνο για να ξεκινήσω να εργάζομαι;
- Και πάλι βάσει των γνώσεών σας, σε ποια φάση είναι πιθανόν να προσληφθώ και πώς θα ενημερωθώ γι αυτό πέραν του alfavita κλπ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ποντάρω στην επιοίκειά σας μιας και είμαι νεοσύλλεκτη! Καλή επιτυχία σε όλους!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2021, 03:47:09 πμ από professores »

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #330 στις: Αύγουστος 19, 2021, 07:07:26 πμ »
Καλημέρα, τα δυσπρόσιτα μετά τους διορισμούς θα είναι απειροελάχιστα και αυτά που θα μείνουν θα τα πάρουν, λογικά, συνάδελφοι στις πρώτες φάσεις. Άποψή μου είναι να δηλώσεις τα τρίμηνα, διότι με τη θέση που έχεις, να προσμένεις πρόσληψη από γ φάση και έπειτα. 

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #331 στις: Αύγουστος 19, 2021, 09:00:52 πμ »
Professors καλημέρα! Δυσπρόσιτα πολλά έχει Δωδεκάνησα και Κυκλάδες. Μπορείς όμως και να κατεβάσεις τον πίνακα με όλα τα δυσπρόσιτα της χώρας σε πρωτοβαθμια και Δευτεροβάθμια από το Internet και να τα δεις αναλυτικά. Επίσης, εννοείται να δηλώσεις τα τρίμηνα αφού όλα ανανεώθηκαν πέρσι και τελικά δεν ήταν μόνο για τρις μήνες. Τώρα για το πότε ενδέχεται να σε πάρουν μάλλον προς Χριστούγεννα. Τέλος κοίτα να κάνεις τα χαρτιά σου και στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (δεν ξέρω που μένεις και αν έχει εκεί). Τα μόρια από ΣΔΕ μετράνε στους πίνακες. Καλημέρα 😄
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #332 στις: Αύγουστος 19, 2021, 12:01:17 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Είμαι υποψήφια αναπληρώτρια πε06 με θέση στους εκκαθαρισμένους πίνακες (αυτούς που είχαν μέσα και όσους διορίστηκαν ως μόνιμοι) 2900. Δεν έχω ξαναπροσληφθεί και γνωρίζω ότι μάλλον δεν θα προσληφθώ στις πρώτες φάσεις. Έχω, όμως, δηλώσει όλη την Ελλάδα με πρώτα τα απομακρυσμένα νησιά (έβαλα πρώτα Α & Β Κέρκυρας), μιας και είμαι νέα σε ηλικία και χωρίς καμία σοβαρή υποχρέωση (πχ οικογένεια).
Έχω τρεις ερωτήσεις:
- Από τα δυσπρόσιτα που έχουν περισσότερα μόρια ποια πιστεύετε με βάση την πείρα σας ότι έχουν περισσότερα κενά ώστε να τα δηλώσω πρώτα;
- Αξίζει να δηλώσω τρίμηνο μόνο και μόνο για να ξεκινήσω να εργάζομαι;
- Και πάλι βάσει των γνώσεών σας, σε ποια φάση είναι πιθανόν να προσληφθώ και πώς θα ενημερωθώ γι αυτό πέραν του alfavita κλπ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ποντάρω στην επιοίκειά σας μιας και είμαι νεοσύλλεκτη! Καλή επιτυχία σε όλους!!
Καλημέρα! Λάβε υπόψιν σου πως βάζοντας πρώτα τις μακρινές περιοχές δεν επισπεύδεται η κλήση σου ως αναπληρώτρια αφού έτσι κι αλλιώς δηλώνεις όλη τη χώρα. Αν θες να κυνηγήσεις τα δυσπρόσιτα ή να πας μακριά για κάποιο λόγο, αλλάζει το θέμα. Πάντως και ξεκινώντας από τις κοντινές σου περιοχές, αφού θα δηλώσεις όλη την Ελλάδα, όταν φτάσει το σύστημα στη σειρά σου, θα σε επιλέξει. Σε κάθε περίπτωση καλή επιτυχία!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2021, 12:06:49 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #333 στις: Αύγουστος 19, 2021, 12:46:56 μμ »
professores δεν θα σε ειδοποιήσει κανείς για την πρόσληψη. Πρέπει να παρακολουθείς εκπαιδευτικές σελίδες όπως το alfavita και το pde ή την ιστοσελίδα του ΥΠΑΙΘ.

Αποσυνδεδεμένος constantina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #334 στις: Αύγουστος 19, 2021, 12:55:38 μμ »
Αβαθμια Βοιωτίας τα νηπιαγωγεία τα έχει πακέτο με τα δημότικα κ νομίζω ότι έτσι θα τα δώσει γτ για να παει αναπληρωτής μειωμένου απο το ένα χωριο στο αλλο θα τα δίνει στις βενζίνες.

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #335 στις: Αύγουστος 19, 2021, 01:08:55 μμ »
Άρα η κάθε περιφέρεια κάνει ότι θέλει! 😳
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.