*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022  (Αναγνώστηκε 103865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #700 στις: Αύγουστος 27, 2021, 08:23:32 μμ »
Εγώ βλέπω κατάταξη ως Α, Β κοκ, όχι ως I, ΙΔ.

Ό,τι σου είπε ο Debaser. Αν θες να δεις περισσότερα, ψάξε το ΦΕΚ με τη μοριοδότηση των σχολικών μονάδων όλης της Ελλάδας, όχι μόνο ενός νομού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:48:51 »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #701 στις: Αύγουστος 27, 2021, 08:44:03 μμ »
Εγώ βλέπω κατάταξη ως Α, Β κοκ, όχι ως I, ΙΔ.

Α=1, Β=2, Γ=3, Δ=4, Ε=5, ΣΤ=6, Ζ=7, Η=8, Θ=9, Ι=10, ΙΑ=11, ΙΒ=12, ΙΓ=14(!)
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #702 στις: Αύγουστος 27, 2021, 09:30:23 μμ »
Δεν υπάρχουν δυσπροσιτα στας Σερρας. Έως ΣΤ. Μην μπερδεύεσαι. Όλα τα σχολεία στις Σέρρες ένα μοριο το μήνα δίνουν. Η μοριοδοτηση όπως εξήγησε ο Debaser αφορά τους μόνιμους που επιθυμούν να ζητήσουν απόσπαση ή μετάθεση. Ίσως μελλοντικά να παίξουν κάποιο ρόλο δηλαδή αλλά διπλή μοριοδοτηση για αναπληρωτες δίνουν όσα είναι πάνω από το Ι
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2021, 09:39:37 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #703 στις: Αύγουστος 27, 2021, 10:10:39 μμ »
Νομίζω ότι χάρη στις μονιμοποιήσεις (ουσιαστικά όσων είχαν τα περισσότερα μόρια) άνοιξε ο δρόμος για ανάληψη υπηρεσίας σε πλησιέστερες περιοχές. Πχ με πήραν στην ΠΕ Σερρών, 7η επιλογή μου, ενώ πέρυσι ήμουν στη Ν. Ελλάδα σε επιλογή που βρισκόταν στο μέσο του πίνακα κατάταξης των προτιμήσεών μου. Δεν αναφέρονται τα μόρια του καθενός, προφανώς λόγω προσωπικών δεδομένων, αλλά στην κατάταξη είμαι κάπου στη μέση. Δεν ξέρω τι θα συμβεί σε μερικά χρόνια που οι νεοδιορισμένοι (δηλ. των οργανικών) αποκτήσουν το δικαίωμα μετάθεσης. Οψόμεθα.
My thoughts exactly

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:48:51 »

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #704 στις: Αύγουστος 28, 2021, 11:29:32 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
Φέτος με πήραν δευτεροβάθμια και έχω την εξής απορία: Πως επιλέγουμε σχολεία;
Βλέπω ότι στα λειτουργικά κενά που είχαν αναρτηθεί για τους μόνιμους τα κενά είναι με ώρες σε κάθε σχολείο και δεν είναι χωρισμένα σε πακέτα σχολείων (τοποθέτησης και διάθεσης).
Άρα εμείς δηλώνουμε μόνο τα σχολεία τοποθέτησης και για το που θα συμπληρώσουμε ωράριο αποφασίζει αργότερα η διεύθυνση; 

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #705 στις: Αύγουστος 28, 2021, 01:52:58 μμ »
Καλησπέρα Lurid και καλώς ήλθες!

Η δήλωση σχολικών μονάδων θα γίνει φέτος για πρώτη φορά μέσω ΟΠΣΥΔ. Φαντάζομαι πως, όταν θα συνδεθούμε τη Δευτέρα, θα υπάρχουν τα σχολεία που έχουν κενά στον κλάδο μας κ' εμείς θα κληθούμε να τα επιλέξουμε με σειρά προτίμησης. Από εκεί κ' πέρα, για όμοιες επιλογές, η σειρά μας στον πίνακα θα λύνει τις διαφορές. Π.χ. Αν ο 1ος και ο 2ος επιλέξουν σειρά σχολείων Α, Β και Β, Α αντίστοιχα, ο κάθε ένας θα τοποθετηθεί στην πρώτη του επιλογή. Αν επιλέξουν Α, Β και οι δύο τότε, ο 1ος θα πάει στο Α και ο 2ος στο Β.

Αυτά στα γράφω με επιφύλαξη (φαντάζομαι, δε γνωρίζω).
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #706 στις: Αύγουστος 28, 2021, 02:34:12 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ωστόσο δεν έχω καταλάβει πώς θα εμφανίζονται οι επιλογές των σχολειών. Θα είναι μέσα και τα σχολεία διάθεσης στις περιπτώσεις που δεν συμπληρώνεται ωράριο σε ένα σχολείο ή θα τα μάθουμε αργότερα, αφού παρουσιαστούμε στο σχολείο με τις περισσότερες ώρες;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #707 στις: Αύγουστος 28, 2021, 03:10:40 μμ »
Έχουν βγει οδηγίες για τα εργαστηριακά τεστ; Πέρυσι δηλώναμε μία μέρα πριν ή το πρωί της ίδιας ημέρας για κάθε Δευτέρα και Πέμπτη, αργότερα για κάθε Δευτέρα μόνο. Στην πόλη μου κανείς ιδιώτης δε λειτουργεί το Σ/Κ. Πότε θα προλαβαίνω να κάνω το πρωί της Δευτέρας και να βρίσκομαι στις 8μμ με έτοιμο πιστοποιητικό σε άλλο νομό;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #708 στις: Αύγουστος 28, 2021, 03:15:43 μμ »
.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #709 στις: Αύγουστος 28, 2021, 03:29:33 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ωστόσο δεν έχω καταλάβει πώς θα εμφανίζονται οι επιλογές των σχολειών. Θα είναι μέσα και τα σχολεία διάθεσης στις περιπτώσεις που δεν συμπληρώνεται ωράριο σε ένα σχολείο ή θα τα μάθουμε αργότερα, αφού παρουσιαστούμε στο σχολείο με τις περισσότερες ώρες;

Άγνωστο. Κατά πάσα πιθανότητα, από τις επιλογές σου θα γίνει η τοποθέτηση. Αφού θα πας για ανάληψη, θα ξέρεις πόσες ώρες έχεις σε αυτό το σχολείο κ', αν δε συμπληρώνεις ωράριο, σε επόμενη φάση θα σε διαθέσουν κ' σε άλλα σχολεία.

Ξαναλέω, όμως, δε γνωρίζω. Υποθέτω. Πέρυσι, με τοποθέτησαν σε σχολείο στις 26/9 κ' αρχικά είχα 14 ώρες. 2 εβδομάδες αργότερα, μου έδωσαν άλλες 4 από μάθημα Β' ανάθεσης κ' με έστειλαν να συμπληρώσω άλλες 4 σε -ευτυχώς- κοντινό.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος professores

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #710 στις: Αύγουστος 28, 2021, 03:30:50 μμ »

Ο νόμος προβλέπει ότι διοικητικά μπορεί να γίνει η αναβάθμιση .Αυτά που αναφέρεις εσύ αφορούν την ποιότητα της εκπαιδευτικής διαδικασίας για την οποία ούτε το κράτος ούτε ο νόμος ενδιαφέρεται . Διοικητικα η αναβάθμιση προβλέπεται.Οι  αναβαθμίσεις γίνονται από το σύστημα μηχανικά βάσει του τι έχει δηλώσει ο καθένας κ τι ώρες υπάρχουν .Το σύστημα δεν βλέπει ποιότητα, βλέπει ποσότητα.

Πολύ λογικό ακούγεται αυτό που λες, συνάδελφε! Από πού μαθαίνουμε για μια ενδεχόμενη αναβάθμιση; ενημερωνόμαστε από τη σχολική μονάδα μετά τη λήξη επόμενων φάσεων πρόσληψης αναπληρωτών;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #711 στις: Αύγουστος 28, 2021, 05:09:47 μμ »
Α=1, Β=2, Γ=3, Δ=4, Ε=5, ΣΤ=6, Ζ=7, Η=8, Θ=9, Ι=10, ΙΑ=11, ΙΒ=12, ΙΓ=14(!)

Με βάση το ελληνικό αριθμητικό σύστημα, το Ι αντιστοιχεί στο 10, επομένως το ΙΓ σημαίνει 13, σωστά; Μπορεί και να κάνω λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2021, 05:16:32 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #712 στις: Αύγουστος 28, 2021, 05:15:51 μμ »
Δεν υπάρχουν δυσπροσιτα στας Σερρας. Έως ΣΤ. Μην μπερδεύεσαι. Όλα τα σχολεία στις Σέρρες ένα μοριο το μήνα δίνουν. Η μοριοδοτηση όπως εξήγησε ο Debaser αφορά τους μόνιμους που επιθυμούν να ζητήσουν απόσπαση ή μετάθεση. Ίσως μελλοντικά να παίξουν κάποιο ρόλο δηλαδή αλλά διπλή μοριοδοτηση για αναπληρωτες δίνουν όσα είναι πάνω από το Ι

Πέρυσι ήμουν σε χωρίο που έδινε 2 μόρια/έτος στους μόνιμους και 1,5 στους αναπληρωτές. Με βάση όσα μου είπε μόνιμη δασκάλα του σχολείου, θα πάρω 1,5 μόρια, ήτοι τα 3/4 καθώς δεν απασχολούμαι σε ετήσια βάση, αλλά τα 3/4 του έτους. Άλλαξε κάτι φέτος σχετικά με τη μοριοδότηση; Πλέον μιλάμε για 1-2 μόρια σε μηνιαία βάση; Οι αναπληρωτές κτλ δε μαζεύουν μόρια από την προϋπηρεσία τους για να έχουν καλύτερη θέση στον πίνακα; Αυτό είχα καταλάβει από το ΦΕΚ της ΓΕ/2019. Αν δεν απατώμαι, προσμετρήθηκε και η εργασία στην ιδιωτική εκπαίδευση. Εάν φέτος η χρονιά τελειώσει την προτελευταία εβδομάδα του Ιουνίου, θα πάρουμε τα 3/4 της μοριοδότησης για το συγκεκριμένο μήνα;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2021, 05:18:00 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2845
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #713 στις: Αύγουστος 28, 2021, 05:19:17 μμ »
Πολύ λογικό ακούγεται αυτό που λες, συνάδελφε! Από πού μαθαίνουμε για μια ενδεχόμενη αναβάθμιση; ενημερωνόμαστε από τη σχολική μονάδα μετά τη λήξη επόμενων φάσεων πρόσληψης αναπληρωτών;
Όπως  ενημερωθηκατε για την πρόσληψη θα ενημερωθείτε κ για την αναβάθμιση. Δεν εμπλέκεται το σχολείο. Άλλες χρονιές δημοσιεύονταν πίνακες προσλήψεων με τις νέες προσλήψεις αλλά και τις αναβαθμίσεις.Το ίδιο θα γίνει κ τώρα με τη διαφορά ότι φέτος λογικά θα σταλεί κ sms.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159447
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.