*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;  (Αναγνώστηκε 8430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 09, 2021, 07:18:00 μμ »
Αθήνα μένω. Γι' αυτό εκφράζω τη βεβαιότητα ότι θα είμαι στον νομό μου με βάση τη θέση μου στον εκκαθάρισμένο πλέον πίνακα (κοντά στο 300) ,... Και η ειδικότητα Δασκάλων έχει επίσης το πλεονέκτημα ότι πάντα βγάζει πολλά κενά και προσλήψεις... Έρχεται νέο κύμα συνταξιοδοτήσεων ακούω.... Δεν ξέρω επίσης πώς γίνεται το 300 στον τωρινό πίνακα να γίνει ξαφνικά 5.000 ή 7.000 και να μην ξαναδιοριστεί κάποιος ποτέ ή να διοριστεί μακριά απ την Αθήνα.. Μόνο αν φτιαχτεί πίνακας ΜΟΝΟ προϋπηρεσίας ή μόνο αν γίνουν εξετάσεις για να φτιαχτεί πίνακας και γράψω μηδέν...

Είναι πολύ εύκολο να πέσεις θέσεις στον πίνακα. Μπορεί πχ. να προηγηθούν -όπως συνέβαινε στους προηγούμενους πίνακες- οι ειδικές κατηγορίες. Μπορεί όντως να γίνει γραπτός και να μη γράψεις καλά- όσοι έχουμε εμπειρία από γραπτό, θα σου πούμε ότι δεν έχει καμία σχέση με ό,τι εξετάσεις έχεις δώσει μέχρι τώρα. Και ας μην ξεχνάμε μια πιθανή αύξηση ωραρίου, η οποία θα είναι καταστροφική για τους αναπληρωτές καθώς θα μειώσει τρομακτικά τις θέσεις. Μπορεί και να μη γίνει τίποτα απ'όλα αυτά. Εγώ πάντως δε θα το ρίσκαρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 09, 2021, 07:21:59 μμ »
Καλησπέρα! Θα επιλέξεις αυτό που σε γεμίζει και πιστεύεις με όλη σου την καρδιά.
Είναι σίγουρο οτι υπάρχουν θετικά και αρνητικά και στις δυο περιπτώσεις.
Απλά εδώ μεσα οι περισσότεροι είμαστε κουρασμένοι από όλη αυτή την ταλαιπωρία
που βιώσαμε τόσα χρόνια αναπληρωτές και με συστήματα να αλλάζουν και να κυνηγάμε το όνειρο.
Γι' αυτό και διαβάζεις τις συμβουλές να επιλέξεις τη μονιμότητα, που σου προσφέρεται σίγουρα.
Η αλήθεια είναι ότι οι άνθρωποι που σε γνωρίζουν και είναι δίπλα σου ίσως μπορούν να σε συμβοτλέψουν
καλύτερα, λόγω του ότι σε ξέρουν. Η εκπαίδευση θέλει θυσίες, σε γεμίζει όσο δεν πάει άλλο, αλλά σε απογοητεύει
όσο δεν πάει άλλο κάποιες φορές. Θέλεις απλά μονιμότητα και σταθερότητα; Επίλεξε τη θέση διοικητικού.
Δεν αντέχεις να κάνεις δουλειά υπαλλήλου και διψάς για διδασκαλία; Είσαι δημιουργική και δεν μπορείς να ζεις ως
διοικητικός μια ζωή; Σκέψου τα όλα!

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 09, 2021, 07:39:14 μμ »

Προς τα εκεί κλίνω, γιατί προτεραιότητα είναι να δουλεύουμε με κέφι σε κάτι που σπουδάσαμε και μας αρέσει (και η δουλειά σε ένα γραφείο να εξυπηρετώ δικηγόρους / κοινό ή να γράφω πρακτικά σε δίκες δεν ξέρω κατά πόσο μ' αρέσει)... Ακούω, όμως προσεκτικά και προβληματίζομαι παράλληλα με την πλειοψηφία των απόψεων εδώ που μου λένε να κάνω το αντίθετο...

Όποιος με ξέρει, μου λέει να πάω εκπαίδευση, πάντως. Με κάθε κόστος... Απλά ήθελα και τις γνώμες συναδέλφων εδώ που ίσως ξέρουν καλύτερα κάποια πράγματα. Πιστεύω, βέβαια, πως πολλές απόψεις είναι επηρεασμένες από τα 12 χρόνια αδιοριστίας, περιπλάνησης σε όλη τη χώρα (Ειδικά για κάποιες ειδικότητες) και άγχους για το πού θα είναι κάθε χρόνο την 1η Σεπτέμβρη... Οπότε σε αυτή την περίπτωση στο δίλημμα αυτό η απάντηση είναι μία: πάρε τη μόνιμη θέση...
Ωραία, αφού το θέτεις έτσι, να σου πω τι με κουράζει προσωπικά στην εκπαίδευση. Βεβαίως είμαι ειδικότητα και δεν έχω την ελευθερία του δάσκαλου (που πχ μπορεί για ένα πρότζεκτ να πάρει την ώρα του χ μαθήματος και να την αφιερώσει στο πρότζεκτ) αλλά παρ''ολ'αυτά νομίζω ότι γενικά δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο για δημιουργικότητα και ελευθερία. Τώρα δες πχ τα εργαστήρια δεξιοτήτων...κατ'εμέ είναι πολύ τυποποιημένα, όπως και όλα τέτοιου είδους πρότζεκτ. Εγώ είμαι δημιουργική-καλλιτεχνική φύση κι έχω πολλές ιδέες που όμως να που δεν μπορώ να τις υλοποιήσω όποτε και όπως θέλω. Πάντα παρεμβαίνει το σχολείο ή το Υπουργείο με κάποιο τρόπο. Μετά με ενοχλεί η πίεση των Διευθυντών που απ'ό,τι φαίνεται θα γίνει μεγαλύτερη. Τέλος συχνά η ίδια η δουλειά είναι κουραστική. Τα παιδιά έχουν αλλάξει σε πολλές περιπτώσεις (βλέπεις 11χρονα με συμπεριφορά έφηβου), συχνά δεν έχουν τρόπους από το σπίτι, παίζεις με τα νεύρα σου, κανείς δε σε υπερασπίζεται (με εξαίρεση κάποιους Διευθυντές) και άλλα της ζωής του σχολείου. Α και η απαξίωση του επαγγέλματος από την κοινωνία, το είδαμε τώρα και με την τηλεκπαίδευση, βαρούσαμε 15ωρα στον η/υ να ετοιμάζουμε υλικό και πάλι ήμασταν οι τεμπέληδες. Πραγματικά μετά από 20 χρόνια νιώθω πολύ κουρασμένη και μακάρι να μπορούσα να φύγω. Το θέλω να φύγω. Τώρα εσύ ως νέος έχεις το ρομαντισμό που είχαμε όλοι (αν και κάποιοι τον έχουν ακόμα και τους θαυμάζω). Αλλά..όπως πολύ σωστά είπαν άλλοι, ένα πολύ βασικό κριτήριο είναι όντως να ακούσεις την καρδιά σου.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος GEOgrapher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 09, 2021, 07:40:34 μμ »
Μάλιστα... κατάλαβα. Τότε, νομίζω ότι έχεις δυο επιλογές:

1) Δέχεσαι τη διοικητική θέση και προετοιμάζεσαι όσο το δυνατόν καλύτερα για την εκπαίδευση. Θα σου 'λεγα, λοιπόν, να δεις από που αλλού μπορείς να μαζέψεις μόρια (π.χ. συγκεκριμένα σεμινάρια δίνουν κάποια μόρια). Ψάξ'το και για Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) στην περιοχής σου, όπου μετράνε τα μόρια προϋπηρεσίας (εδώ η εγγραφή στο μητρώο: https://mitrwosde.inedivim.gr/). Υπάρχει, βέβαια, ανταγωνισμός στα ΣΔΕ, γι' αυτό αναζήτησε τα προηγούμενα αποτελέσματα των ΣΔΕ της περιοχής σου για να δεις αν, όντως, έχεις ελπίδες. Οι προκηρύξεις θα βγουν μέσα στον Αύγουστο (σε λίγες μέρες). 

2) Επιλέγεις την εκπαίδευση, γίνεσαι αναπληρωτής και μαζεύεις προϋπηρεσία για την επόμενη προκήρυξη. Και εγώ έχω πληροφορηθεί ότι αναμένεται κύμα συνταξιοδοτήσεων (γεγονός πολύ θετικό για σένα), αλλά κανείς δεν ξέρει τον αριθμό δασκάλων/εκπαιδευτικών που θα πάρουν την επόμενη φορά και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πότε θα έρθει η επόμενη φορά (ακούγεται για 2022-2023).

Σε κάθε περίπτωση, δεν ξέρουμε αν τα κριτήρια μοριοδότησης θα είναι τα ίδια στην επόμενη προκήρυξη. Πόσο θα μετράει η προϋπηρεσία; Πόσα θα μετράνε οι γνώσεις και τα υπόλοιπα προσόντα; Τι ακριβώς θα μετρήσει; Κάνε ερωτήσεις στο υπουργείο, σε άτομα με καίριες θέσεις, για να δεις τι συζητείται...

Εν τέλει, μάθε το ακριβές αντικείμενο της διοικητικής θέσης και αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου ή ελάχιστα, αφιερώσου στο κυνήγι της εκπαίδευσης και στη δεύτερη επιλογή. Αν σε ενδιαφέρει κάπως, ακολούθησε την πρώτη επιλογή. 

ΥΓ: Εφόσον είσαι Δάσκαλος (χωρίς άλλο πτυχίο), δεν ισχύει το ΣΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2021, 10:23:40 μμ από GEOgrapher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 09, 2021, 09:11:50 μμ »
Μάλιστα... κατάλαβα. Τότε, νομίζω ότι έχεις δυο επιλογές:

1) Δέχεσαι τη διοικητική θέση και προετοιμάζεσαι όσο το δυνατόν καλύτερα για την εκπαίδευση. Θα σου 'λεγα, λοιπόν, να δεις από που αλλού μπορείς να μαζέψεις μόρια (π.χ. συγκεκριμένα σεμινάρια δίνουν κάποια μόρια). Ψάξ'το και για Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) στην περιοχής σου, όπου μετράνε τα μόρια προϋπηρεσίας (εδώ η εγγραφή στο μητρώο: https://mitrwosde.inedivim.gr/). Υπάρχει, βέβαια, ανταγωνισμός στα ΣΔΕ, γι' αυτό αναζήτησε τα προηγούμενα αποτελέσματα των ΣΔΕ της περιοχής σου για να δεις αν, όντως, έχεις ελπίδες. Οι προκηρύξεις θα βγουν μέσα στον Αύγουστο (σε λίγες μέρες).

Ο συνάδελφος είπε ότι είναι δάσκαλος.Οι δάσκαλοι δεν μπορούν να εργαστούν σε ΣΔΕ

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 09, 2021, 09:19:00 μμ »
Δεν ξαναγυρνάμε σε τόσο πέτρινα χρόνια μνημονίων.
Από εδώ και πέρα οι διορισμοί θα έχουν έναν ρυθμό.
Επίσης η προϋπηρεσία δεν πρόκειται ποτέ να σταματήσει να μετράει...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 09, 2021, 09:26:43 μμ »
Καλησπέρα σας!

Με ειδοποίησαν από μια προκήρυξη που είχα κάνει τα χαρτιά μου προ 4ετίας ότι είμαι επιλαχών και διορίζομαι σε δικαστήριο μόνιμα σε άλλο νομό από τον τόπο κατοικίας μου (1 ώρα απόσταση).
Από την άλλη έχω πολύ καλή θέση πλέον στους εκκαθαρισμένους πίνακες δασκάλων (στους πρώτους 300) και ξέρω ότι σαν αναπληρωτή θα με παίρνουν εύκολα και απ' την πρώτη φάση δίπλα στο σπίτι μου.

Το αντικείμενο της εκπαίδευσης σίγουρα με ενδιαφέρει περισσότερο από τη διοικητική θέση, ωστόσο με προβληματίζει αν πρέπει να αφήσω μόνιμη θέση και να προτιμήσω την αναπλήρωση... χωρίς να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι με το σύστημα διορισμών στο μέλλον, αν θα μπουν εξετάσεις κτλ...

Με βάση τον τωρινό πίνακα είμαι ψηλά... Γιατί μετράνε πολύ τα ακαδημαϊκά προσόντα.... Προϋπηρεσία δεν έχω.. τώρα ξεκινάω... Αξίζει το ρίσκο; Ή μάλλον, είναι ρίσκο; ή να επαναπαυθώ στο ότι λόγω της καλής θέσης και των πολλών κενών δασκάλων/συνταξιοδοτήσεων , πάντα θα έχω θέση στην αναπλήρωση και άρα μαζεύω προϋπηρεσία για επόμενους διορισμούς όποτε κι αν γίνουν;  Οικονομικά βγαίνει πάνω-κάτω το ίδιο ετησίως για μόνιμους και αναπληρωτές, καθώς οι αναπληρωτές έχουν μεγαλύτερο μισθό για 10 μήνες + επίδομα μη ληφθεισης αδείας + οαεδ 2 μηνες. Αθροιστικά είναι το ίδιο. Στη μόνιμη θέση θα υπάρχει η μετακίνηση με αυτοκίνητο (βενζίνη-κόστος) ή η μετακόμιση στην άλλη πόλη (ενοίκιο)... Πρέπει να απαντήσω εντός των ημερών αν αποδέχομαι τη θέση. Κάθε βοήθεια στο αδιέξοδο, ευπρόσδεκτη. Ευχαριστω!

Συνάδελφε δεν υπάρχει το "πάντα θα με παίρνουν αναπληρωτή". Τα κριτήρια των πινάκων αλλάζουν συνεχώς εν μια νυκτί κ μπορεί να βρεθείς εκατοντάδες ,για να μην πω χιλιάδες,θέσεις πίσω στον πίνακα.  Προσωπικά , έχοντσς δουλέψει από το 2006 στην εκπαίδευση έχω βιώσει απίστευτη ανασφάλεια κ ανακατατάξεις. Αυτό που ισχύει σήμερα δεν ισχύει αύριο το πρωί.Εγω θα σου έλεγα να πάρεις τη  μόνιμη θέση κ αν θέλεις ψαξτο μετά για μετάταξη στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 09, 2021, 09:27:19 μμ »
Δεν ξαναγυρνάμε σε τόσο πέτρινα χρόνια μνημονίων.
Από εδώ και πέρα οι διορισμοί θα έχουν έναν ρυθμό.
Επίσης η προϋπηρεσία δεν πρόκειται ποτέ να σταματήσει να μετράει...

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 09, 2021, 10:04:53 μμ »
Συνάδελφε δεν υπάρχει το "πάντα θα με παίρνουν αναπληρωτή". Τα κριτήρια των πινάκων αλλάζουν συνεχώς εν μια νυκτί κ μπορεί να βρεθείς εκατοντάδες ,για να μην πω χιλιάδες,θέσεις πίσω στον πίνακα.  Προσωπικά, έχοντσς δουλέψει από το 2006 στην εκπαίδευση έχω βιώσει απίστευτη ανασφάλεια κ ανακατατάξεις. Αυτό που ισχύει σήμερα δεν ισχύει αύριο το πρωί. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις τη  μόνιμη θέση κ αν θέλεις ψαξτο μετά για μετάταξη στην εκπαίδευση.
Δεν υπάρχει η δυνατότητα να μεταταχθεί κανένας δημόσιος υπάλληλος στην εκπαίδευση. Μόνο το αντίθετο μπορεί να συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 09, 2021, 10:17:23 μμ »
Δεν υπάρχει η δυνατότητα να μεταταχθεί κανένας δημόσιος υπάλληλος στην εκπαίδευση. Μόνο το αντίθετο μπορεί να συμβεί.

Δεν το γνώριζα αυτό! Ευχαριστώ για τη διόρθωση

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 09, 2021, 10:20:45 μμ »
Δεν το γνώριζα αυτό! Ευχαριστώ για τη διόρθωση
Το ότι κανείς δημόσιος υπάλληλος δεν μπορεί να μεταταχθεί στην εκπαίδευση δείχνει πόσο προνομιούχοι είμαστε οι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 09, 2021, 10:21:31 μμ »
Ειδικά οι δικαστικοί υπάλληλοι εξαιρούνται και από τις αιτήσεις κινητικότητας στο υπόλοιπο δημόσιο. Δε μπορούν να πάνε σε οποιοδήποτε άλλο υπουργειο... Για πάντα στα δικαστήρια, ως ειδική κατηγορία δημοσίων υπαλλήλων, με ίδιο μισθολόγιο όμως...ενιαίο...
Φυσικά στη εκπαίδευση απαγορεύεται να γίνει μετάταξη από οπουδήποτε.

Η ανεργία χρόνων και η αστάθεια που επικρατεί μας κάνει να λέμε "δημόσιο να' ναι και ό,τι να' ναι"....

δεν ξέρω αν συμφωνώ...

Αναφορικά με τους διορισμούς εκπαιδευτικών που έγιναν, είδαμε μεγάλο αριθμό συναδέλφων που δεν δήλωσαν όλες τις περιοχές και έχασαν τον διορισμό.. Στους δασκάλους πολύ λίγοι, γιατί ο Μ.Ο ηλικίας είναι χαμηλός, οπότε πήγαν παντού. Επίσης όσοι είχαν δεύτερο πτυχίο δασκάλου, διορίστηκαν με αυτό, λόγω ευκολότερων μεταθέσεων, μάλλον.  Σε άλλες ειδικότητες όμως, αρκετοί προτίμησαν να μείνουν αναπληρωτές στον τόπο τους και αρνήθηκαν τον διορισμό.... Την άλλη εβδομάδα, όταν γίνει γνωστός ο αριθμός όσων δεν πήγαν στα νησάκια και αρνήθηκαν τη μόνιμη θέση, θα είναι -κατά τη γνώμη μου- έκπληξη ο μεγάλος αριθμός τους.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 09, 2021, 10:32:23 μμ »
Είσαι δάσκαλος και για αυτό οι πιθανότητες να κερδίσεις μια μόνιμη θέση στην εκπαίδευση είναι περισσότερες από το αν είχες οποιοδήποτε άλλο πτυχίο. Για αυτό αν αποφασίσεις να απορρίψεις τη μόνιμη θέση στα δικαστήρια και επιμείνεις στην εκπαίδευση, θα στηρίξουμε την απόφασή σου βοηθώντας από εδώ όπως μπορούμε. Απλά θα χρειαστεί να μείνεις κοντά στο φόρουμ για να παρακολουθείς στενά τις εκπαιδευτικές εξελίξεις!

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 10, 2021, 02:30:18 πμ »
Όποιος/α έχει διδάξει σε σχολείο δύσκολα πάει σε διοικητική θέση. Εγώ από τη πλευρά μου θεωρώ ότι η διοικητική θέση δεν έχει να σου προσφέρει πολλά. Είναι μονότονη, ρουτίνα, αργός θάνατος. Εν αντιθέσει με την εκπαίδευση που είναι ζωντανή, διαδραστική, δημιουργική, αποκομίζοντας εσωτερική πληρότητα. Στη διοικητική θέση μπορεί να εργαστείς για 3  και να μην λάβεις καμία αναγνώριση εν αντιθέσει με την εκπαίδευση πού έχεις πάνω κάτω τον ίδιο όγκο δουλειάς με τους συναδέλφους σου (ίδιες ώρες) και τα παιδιά σου επιστρέφουν αυτό που έχεις παθιαστεί να τους μεταδώσεις. Με λίγα λόγια όταν μπαίνεις στη τάξη είσαι εσύ και τα παιδιά και δεν εμπλέκεται κάποιος τρίτος στο έργο σου ενώ στη διοικητική θέση παρεμβαίνει ο προϊστάμενος σου και φυσικά εργάζεσαι για την προαγωγή του πρώτα και μετά και εφόσον για τη δική σου. Η επιλογή σου θα εξαρτηθεί από το τι σε γεμίζει περισσότερο γιατί όταν κανείς κάτι με αγάπη γίνεται σαν  χόμπι διαφορετικά καταντάει δουλεία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159547
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 301
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.