*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές 2021-2022  (Αναγνώστηκε 129453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #532 στις: Αύγουστος 27, 2021, 03:11:39 μμ »
Σχετικά με τα δικαιολογητικά, το έγγραφο όπου αναγράφεται ο ΑΜΑ μπορεί να είναι αυτό που προσκομίστηκε πέρυσι; Ο ΑΜΑ παραμένει σταθερός. Η ημερομηνία είναι περσινή, αλλά πού να τρέχουμε για πρόσφατο επίσημο έγγραφο;
Ως βεβαιώσεις προϋπηρεσίας εννοεί το εξαγόμενο αρχείο του ΟΠΣΥΔ;

Ο ΑΜΑ φαίνεται σε διάφορα έγγραφα, δεν είναι απαραίτητο να είναι "επίσημα". Το πιο εύκολο είναι βεβαίωση απογραφής, το οποίο το βγάζεις από το e-efka ηλεκτρονικά σε 2 λεπτά. Αρκεί και μια απλή φωτοτυπία του βιβλιαρίου υγείας, στην οποία φαίνεται και το ΑΜΚΑ.

Βεβαιώσεις προϋπηρεσίας σου δίνει κάθε χρόνο η διεύθυνση στην οποία εργάστηκες με την απόλυση. Λογικά θα είναι στα χαρτιά που σου έδωσαν όταν απολύθηκες. Δεν γίνεται δεκτό το αρχείο από τον ΟΠΣΥΔ. Και εδώ μια απλή φωτοτύπια είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:41 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #533 στις: Αύγουστος 27, 2021, 03:20:50 μμ »
Ο ΑΜΑ φαίνεται σε διάφορα έγγραφα, δεν είναι απαραίτητο να είναι "επίσημα". Το πιο εύκολο είναι βεβαίωση απογραφής, το οποίο το βγάζεις από το e-efka ηλεκτρονικά σε 2 λεπτά. Αρκεί και μια απλή φωτοτυπία του βιβλιαρίου υγείας, στην οποία φαίνεται και το ΑΜΚΑ.

Βεβαιώσεις προϋπηρεσίας σου δίνει κάθε χρόνο η διεύθυνση στην οποία εργάστηκες με την απόλυση. Λογικά θα είναι στα χαρτιά που σου έδωσαν όταν απολύθηκες. Δεν γίνεται δεκτό το αρχείο από τον ΟΠΣΥΔ. Και εδώ μια απλή φωτοτύπια είναι μια χαρά.

Εννοείς τα συγκεντρωτικά έγγραφα που μας έστειλαν ηλεκτρονικά μαζί με την απόλυση. Έχω μια δισέλιδη βεβαίωση προϋπηρεσίας με συγκεντρωτικούς πίνακες, στην πρώτη σελίδα ο πίνακας αναγράφει την εβδομαδιαία απασχόλησή μου σε ώρες, και στη δεύτερη τους συνολικούς μήνες προϋπηρεσίας. Πέρυσι προσλήφθηκα πρώτη φορά. Κάθε χρόνο θα προσκομίζω συγκεντρωτικά τις συγκεκριμένες βεβαιώσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2021, 03:25:48 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #534 στις: Αύγουστος 27, 2021, 03:24:11 μμ »
Εννοείς τα συγκεντρωτικά έγγραφα που μας έστειλαν ηλεκτρονικά μαζί με την απόλυση.

Δεν ξέρω με ποιο τρόπο διαχειρίζεται θέμα κάθε διεύθυνση. Με το που τελειώνει η χρονιά, παίρνουμε και βεβαίωση προϋπηρεσίας, εκτός από τα έγγραφα που αφορούν τα οικονομικά. Η διεύθυνση που ήμουνα πέρσι δεν μας τα έστειλε συγκεντρωτικά, μας έδωσε χωριστά τα οικονομικά και χωριστά την προϋπηρεσία, οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ίσως σε εσάς να σας τα έστειλε όλα μαζί.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #535 στις: Αύγουστος 27, 2021, 03:27:15 μμ »
Δεν ξέρω με ποιο τρόπο διαχειρίζεται θέμα κάθε διεύθυνση. Με το που τελειώνει η χρονιά, παίρνουμε και βεβαίωση προϋπηρεσίας, εκτός από τα έγγραφα που αφορούν τα οικονομικά. Η διεύθυνση που ήμουνα πέρσι δεν μας τα έστειλε συγκεντρωτικά, μας έδωσε χωριστά τα οικονομικά και χωριστά την προϋπηρεσία, οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ίσως σε εσάς να σας τα έστειλε όλα μαζί.

Έλαβα πέντε διαφορετικά έγγραφα, ένα εκ των οποίων είναι η βεβαίωση προϋπηρεσίας. Στα υπόλοιπα περιλαμβάνεται η βεβαίωση εργοδότη, τα οικονομικά στοιχεία κτλ. Δε νομίζω ότι χρειάζονται αυτά.

Στο υπόδειγμα της υπ. δήλωσης όσοι δεν είμαστε άρρενες παραλείπουμε το 6ο εδάφιο;

https://www.minedu.gov.gr/anaplirotes
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2021, 03:30:14 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:41 »

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #536 στις: Αύγουστος 27, 2021, 03:31:00 μμ »
Τα κενα θα ανακοινωθουν στις ιστοσελιδες των ΔΔΕ ή μονο στο ΟΠΣΥΔ;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #537 στις: Αύγουστος 27, 2021, 03:32:19 μμ »
Έλαβα πέντε διαφορετικά έγγραφα, ένα εκ των οποίων είναι η βεβαίωση προϋπηρεσίας. Στα υπόλοιπα περιλαμβάνεται η βεβαίωση εργοδότη, τα οικονομικά στοιχεία κτλ. Δε νομίζω ότι χρειάζονται αυτά.

Αυτή, λοιπόν, είναι η βεβαίωση προϋπηρεσίας που χρειάζεται. Δεν χρειάζεται επικύρωση. Τα οικονομικά δεν χρειάζονται για νέα πρόσληψη. Καλή αρχή!

ΥΓ. Προσοχή με τις προϋπηρεσίες, χρειάζονται κάθε χρονιά όλες από την αρχή.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #538 στις: Αύγουστος 27, 2021, 03:34:15 μμ »
Σχετικά με τα δικαιολογητικά, το έγγραφο όπου αναγράφεται ο ΑΜΑ μπορεί να είναι αυτό που προσκομίστηκε πέρυσι; Ο ΑΜΑ παραμένει σταθερός. Η ημερομηνία είναι περσινή, αλλά πού να τρέχουμε για πρόσφατο επίσημο έγγραφο;
Ως βεβαιώσεις προϋπηρεσίας εννοεί το εξαγόμενο αρχείο του ΟΠΣΥΔ;
Μια χαρά είναι αυτό το έγγραφο για τον ΑΜΑ. Όσο για τη βεβαίωση προϋπηρεσίας, θα δώσεις αυτό που σου έστειλε ηλεκτρονικά στο τέλος του σχολικού έτους ή σας το έδωσε σε έντυπο, δεν ξέρω, η Διεύθυνση όπου υπηρετούσες.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #539 στις: Αύγουστος 27, 2021, 03:36:42 μμ »
Έλαβα πέντε διαφορετικά έγγραφα, ένα εκ των οποίων είναι η βεβαίωση προϋπηρεσίας. Στα υπόλοιπα περιλαμβάνεται η βεβαίωση εργοδότη, τα οικονομικά στοιχεία κτλ. Δε νομίζω ότι χρειάζονται αυτά.

Στο υπόδειγμα της υπ. δήλωσης όσοι δεν είμαστε άρρενες παραλείπουμε το 6ο εδάφιο;

https://www.minedu.gov.gr/anaplirotes
Όχι, αυτά δε χρειάζονται. Μόνο η βεβαίωση προϋπηρεσίας.
Όσο για την υπεύθυνη δήλωση διέγραψε το νούμερο 6. Και να μην το διαγράψεις είναι σαφές ότι αναφέρεται σε άρρενες.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #540 στις: Αύγουστος 27, 2021, 03:39:01 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/356295_proslipseis-anapliroton-ti-prepei-na-perilambanei-o-fakelos-ola-ta-dikaiologitika

Εδώ το κείμενο που γράφει διαφέρει σε σχέση με τα πιστοποιητικά που προσκόμισα πέρυσι. Ανέφεραν τη βαθμίδα και κάτι άλλο. Να βρω το περσινό και να πάω με αυτό στο γιατρό;

"Η παρούσα βεβαίωση χορηγείται για την άσκηση διδακτικού έργου/στήριξη μαθητών σε σχολικές μομάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης".
Προς τι τόσο άγχος; Πες στους γιατρούς για ποιο λόγο χρειάζεσαι τη βεβαίωση και ξέρουν εκείνοι. Άσε που δε νομίζω να τις κοιτάνε και ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #541 στις: Αύγουστος 27, 2021, 03:41:42 μμ »
Προς τι τόσο άγχος; Πες στους γιατρούς για ποιο λόγο χρειάζεσαι τη βεβαίωση και ξέρουν εκείνοι. Άσε που δε νομίζω να τις κοιτάνε και ιδιαίτερα.

Κάποιες διευθύνσεις έχουν ζητήσει νέες βεβαιώσεις, γιατί οι αρχικές είναι με λάθος διατύπωση. Καλά κάνει η συνάδελφος και ρωτάει, έχει χρειαστεί να πάω να ξαναπάρω βεβαίωση γι'αυτό το λόγο.

Συνήθως δίνουν ένα παραπεμπτικό ή αναφέρουν συγκεκριμένα τη διατύπωση που ζητάνε.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #542 στις: Αύγουστος 27, 2021, 04:06:04 μμ »
Ο κάθε γιατρός γράφει περίπου τα ίδια, σε μεγαλύτερη ή μικρότερη λεπτομέρεια όπως: "... Από την κλινική εξέταση προκύπτει / δεν παρατηρείται ..." και συμπληρώνει τα ευρήματα. Ό,τι κ' να γράψει, αν ζητήσετε στο τέλος να αναγράφει "Με την παρούσα βεβαίωση πιστοποιείται η υγεία της (του) εκπαιδευτικού και η ικανότητά της (του) να ασκήσει διδακτικά καθήκοντα." είστε εντάξει.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #543 στις: Αύγουστος 27, 2021, 04:09:42 μμ »
Σημειωτέον:

Σε περίπτωση που πάτε σε ιδιώτες, επειδή πολλοί το 'χουν μαγαζάκι κ' ζητάνε όσα τους λείπουν για τη βεβαίωση (κ' δεν εξετάζουν κιόλας), μη δεχθείτε να πληρώσετε πάνω από €20,00.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #544 στις: Αύγουστος 27, 2021, 04:18:31 μμ »
Δίνουν οδηγίες επί αυτού και οι κατά τόπους διευθύνσεις. Στη "δικιά μου" ζητούν να αναγράφεται "...είναι ικανός για εκπαιδευτικό έργο."

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #545 στις: Αύγουστος 27, 2021, 04:23:09 μμ »
Δίνουν οδηγίες επί αυτού και οι κατά τόπους διευθύνσεις. Στη "δικιά μου" ζητούν να αναγράφεται "...είναι ικανός για εκπαιδευτικό έργο."

Η "δικιά" μου για τους νεοδιόριστους ζήτησε "να βεβαιώνεται ότι δύναται να διδάξει μαθήματα της ειδικότητάς του/της σε σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης", με παραπεμπτικό προς το γιατρό. Γι'αυτό θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να δει κανένας το τι ζητάει η κάθε διεύθυνση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.