*

Αποστολέας Θέμα: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;  (Αναγνώστηκε 5678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναφέρει ότι ο παλαιοτερος συναδέλφους διαλέγει τμήματα σε ένα σχολείο;
Άτυπα τι γίνεται ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 08:37:11 μμ »
Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναφέρει ότι ο παλαιοτερος συναδέλφους διαλέγει τμήματα σε ένα σχολείο;
Άτυπα τι γίνεται ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι, δεν υπάρχει τέτοια νομοθεσία. Αλλά άτυπα οι παλιοί συνήθως παίρνουν αυτό που θέλουν. Το ζήτημα είναι να μη γίνεται απροκάλυπτα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 08:48:47 μμ »
Άτυπα ταυτίζεται η συμπλήρωση ωραρίου με την έπιλογη. δλδ ο παλιός θα συμπληρώσει για να έχει πλήρες ωράριο. Δεν σημαίνει αυτό κανονικά πώς θα πάρει και αυτά που θέλει χωρίς να ακούσει τη γνώμη των άλλων.

Άσχετο αλλά θέλω να πω τον πόνο μου, εγω είμαι η τελευταία μόνιμη στο σχολειο μου κ έρχονται κ δυο αποσπασμένοι ή αναπληρωτές ως τελευταίοι, φέτος από το πολύ άγχος μη τυχόν φανούμε να διαλέγουμε εις βάρος των νέων συναδέλφων, εγω κ άλλη μια οιο παλιά διαλέξαμε τελευταίες, δεν πήραμε σχεδον τίποτα απ αυτά που θέλαμε αλλά πήραμε και πράγματα που δεν θέλαμε….

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 08:53:54 μμ »
Άτυπα ταυτίζεται η συμπλήρωση ωραρίου με την έπιλογη. δλδ ο παλιός θα συμπληρώσει για να έχει πλήρες ωράριο. Δεν σημαίνει αυτό κανονικά πώς θα πάρει και αυτά που θέλει χωρίς να ακούσει τη γνώμη των άλλων.

Άσχετο αλλά θέλω να πω τον πόνο μου, εγω είμαι η τελευταία μόνιμη στο σχολειο μου κ έρχονται κ δυο αποσπασμένοι ή αναπληρωτές ως τελευταίοι, φέτος από το πολύ άγχος μη τυχόν φανούμε να διαλέγουμε εις βάρος των νέων συναδέλφων, εγω κ άλλη μια οιο παλιά διαλέξαμε τελευταίες, δεν πήραμε σχεδον τίποτα απ αυτά που θέλαμε αλλά πήραμε και πράγματα που δεν θέλαμε….

Εντάξει, αυτό είναι το άλλο άκρο, χαχα! Κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει ένας σεβασμός στην αρχαιότητα, αλλά μέχρι ενός σημείου. Δηλαδή ο παλιός δεν μπορεί έχει την απαίτηση να διαλέξει πρώτος και τμήματα και μαθήματα κλπ. Και οι άλλοι συνάδελφοι είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 08:58:34 μμ »
Είμαι σχεδον βέβαιη ότι αυτοί οι παλιοί έβρισκαν τρόπους να κάνουν τα ίδια και όταν δεν ήταν παλιοί….

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 09:01:22 μμ »
Τυχεροί! Έχετε βρει σχολείο στο οποίο δεν γίνεται απροκάλυπτα; Κάθε 1η Σεπτέμβρη μας περίμενε συνάδερφος με το χαρτάκι έτοιμο! Και πάντα με τα καλύτερα και πιο βολικά τμήματα!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 09:13:48 μμ »
Εμάς μια φιλόλογος το κάνει μόνο. Μια στους έξι δεν δημιουργεί θέμα. μας ενοχλεί αλλά το έχουμε συνηθίσει κ γενικώς δεν είναι κακή συνάδελφος. Σήμερα όμως τα είδα όλα. Πραγματικά οι άλλες δυο μας έπιασαν κορόιδα, άρχισαν να ζητούν μαθήματα κ να αποκλείουν άλλα με τετοια ταχύτητα που δεν προλαβαίναμε να αντιληφθούμε, κάλυψαν πρώτα ωράριο οι τελευταίες με όσα ήθελαν κ όταν καταλάβαμε ότι ήμασταν κάπως ηλίθιες ήταν αργά για να ζητήσουμε μοιρασιά από την αρχή, θα ήταν κ χαζό, να λες όχι εγω θέλω αυτό κ μου το πήρες κλπ. Συνήθως λέγαμε από κάτι που θέλουμε πολύ όλες κ μετά σιγά σιγά γεμίζαμε, λίγο λίγο η καθεμία.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 09:30:28 μμ »
Εντάξει τους αναπληρωτές είναι γνωστό ότι τους δίνουν πάντα ότι έχει περισέψει και δεν το θελουν, αλλα να ρίχνουν και εσάς τους μόνιμους παραπάει. Πάντα αν υπάρχει καλή συνεννόηση μπορείς να βγάλεις άκρη, θα πάρεις κάτι που θέλεις και κάτι που δεν θες, το ίδιο και ο άλλος και κάπως έτσι θα κυλήσει το θέμα.
Θυμάμαι μία χρονιά μου ως αναπληρώτρια στο ίδιο σχολείο με άλλους δυο αναπληρωτές είχαμε συνεργαστεί άψογα και δίκαια στη μοιρασία σε σημείο τα τελευταία μαθήματα που έμειναν για να μοιράσουμε τα κάναμε κλήρωση!
Κάτι τέτοια αναπολώ.... 

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 09:53:21 μμ »
Εντάξει, αυτό είναι το άλλο άκρο, χαχα! Κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει ένας σεβασμός στην αρχαιότητα, αλλά μέχρι ενός σημείου. Δηλαδή ο παλιός δεν μπορεί έχει την απαίτηση να διαλέξει πρώτος και τμήματα και μαθήματα κλπ. Και οι άλλοι συνάδελφοι είμαστε.

ούτε άτυπα,  ούτε σεβασμός στην αρχαιότητα, ούτε ιδιορρυθμία, είναι απαίτηση εκ του νόμου,  από τις διατάξεις συμπλήρωσης ωραρίου συνάγεται ότι ο έχων οργανική συμπληρώνει πρώτος (και οι υπόλοιποι- αν υπάρχουν- μετά , ανάλογα με την αρχαιότητα στην τοποθέτηση, δηλαδή και 60χρονος να είσαι με 31 χρόνια αλλά τελευταίος τοποθετηθείς  τελευταίος θα διαλέξεις). άρα δεν είναι επιλήψιμο ή άτυπο ή παράτυπο, έτσι πρέπει να γίνεται. φυσικά, επιλέγει ο πρώτος και μαθήματα και τάξεις και τμήματα, πώς αλλιώς;  αλλά καλό είναι να υπάρχει συνεννόηση και κλίμα συνεργασίας. ε, τώρα είναι ανθρώπινο να μη διαλέξει κανείς προβληματικό τμήμα, εσύ αν διάλεγες πρώτος θα το έκανες; άλλο που κάποιοι το κάνουμε με τη λογική ότι το κουμαντάρουμε, αν και είναι προβληματικό , για να μην το φορτωθεί δύσμοιρος και υπάρξει θέμα. αλλά αν κάποιος δεν μπορεί ή υποφέρει, είναι γελοίο να το επιλέξει. τώρα οι τελευταίοι (οργανικά ή αποσπασμένοι ή αναπληρωτές) ενίοτε την πατάνε , συμβαίνει. όπως και η συνεννόηση και η μη συνεννόηση. εδώ απαιτούν άλλοι και άλλοι που δεν έχουν προτεραιότητα ετσιθελικά...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 10:57:31 μμ »
ούτε άτυπα,  ούτε σεβασμός στην αρχαιότητα, ούτε ιδιορρυθμία, είναι απαίτηση εκ του νόμου,  από τις διατάξεις συμπλήρωσης ωραρίου συνάγεται ότι ο έχων οργανική συμπληρώνει πρώτος (και οι υπόλοιποι- αν υπάρχουν- μετά , ανάλογα με την αρχαιότητα στην τοποθέτηση, δηλαδή και 60χρονος να είσαι με 31 χρόνια αλλά τελευταίος τοποθετηθείς  τελευταίος θα διαλέξεις). άρα δεν είναι επιλήψιμο ή άτυπο ή παράτυπο, έτσι πρέπει να γίνεται. φυσικά, επιλέγει ο πρώτος και μαθήματα και τάξεις και τμήματα, πώς αλλιώς;  αλλά καλό είναι να υπάρχει συνεννόηση και κλίμα συνεργασίας. ε, τώρα είναι ανθρώπινο να μη διαλέξει κανείς προβληματικό τμήμα, εσύ αν διάλεγες πρώτος θα το έκανες; άλλο που κάποιοι το κάνουμε με τη λογική ότι το κουμαντάρουμε, αν και είναι προβληματικό , για να μην το φορτωθεί δύσμοιρος και υπάρξει θέμα. αλλά αν κάποιος δεν μπορεί ή υποφέρει, είναι γελοίο να το επιλέξει. τώρα οι τελευταίοι (οργανικά ή αποσπασμένοι ή αναπληρωτές) ενίοτε την πατάνε , συμβαίνει. όπως και η συνεννόηση και η μη συνεννόηση. εδώ απαιτούν άλλοι και άλλοι που δεν έχουν προτεραιότητα ετσιθελικά...

Χμμμ... προσωπικά δεν τα ταύτιζα στο μυαλό μου αυτά τα δύο. Δηλαδή την προτεραιότητα στη συμπλήρωση του ωραρίου με την επιλογή μαθημάτων και τμημάτων. Δηλαδή, αν πχ σε ένα σχολειο με 7 ΠΕ02 οι ώρες φτάνουν για να συμπληρώσουν όλοι το ωράριό τους, από που συνάγεται ότι υπάρχει προτεραιότητα στην επιλογή μαθηματων ή/και τμημάτων; Νεοδιόριστος είμαι, είναι πολλά που δεν ξέρω, γι αυτό ρωτώ.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 11:47:24 μμ »
Ενταξει λογικό να πει αυτός που συμπληρώνει πρώτος ότι θέλει αυτό κι αυτό κι αυτό. Αλλά εξίσου λογικό να ρωτήσει κιόλας μήπως κάποιος συνάδελφος θα ήθελε κάτι απ αυτά κ να γίνει μια συζήτηση. Συμπληρώνω δεν σημαίνει δίνω τις ώρες μου και φεύγω.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 11:53:39 μμ »
mtsag, είσαι πολύ αθώος... Μα τι άλλο μπορεί να σημαίνει η προτεραιότητα στη συμπλήρωση ωραρίου; Έχω υποστεί πολλά εξαιτίας αυτού. Το χειρότερο ότι έχω χάσει την ευκαιρία να διδάξω τα αγαπημένα μου λατινικά...
Μια χαρακτηριστική περίπτωση της ελληνικής επαρχίας που έχω αναφέρει ξανά, σε σχολείο με απαράδεκτο διευθυντή μάλιστα...
Η έχουσα 25 χρόνια προϋπηρεσία δεν μπορούσε να πάρει μαθήματα της επιλογής της, γιατί δεν την άφηνε η έχουσα 29 χρόνια προϋπηρεσία. Αποτέλεσμα: έδινε η κόρη της Θεωρητική κατεύθυνση, και δεν καταλάβαινε τίποτα από Αρχαία, Έκθεση και Λατινικά για να τη βοηθήσει.
Κακώς, πολύ κακώς που δεν πάτησε πόδι...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 12:32:37 πμ »
Τι να πω... Όπως είπα, στο μυαλό μου το είχα ότι προτεραιότητα στη συμπλήρωση του ωραρίου σημαινε ότι ο αρχαιότερος θα συμπλήρωνε πρώτος και άρα θα είχε το όφελος να αποφύγει πιθανές διαθέσεις/αποσπάσεις για συμπλήρωση ωραρίου. Αλλά δέχομαι αυτό που μου λέτε.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 06:36:03 πμ »
Ενταξει λογικό να πει αυτός που συμπληρώνει πρώτος ότι θέλει αυτό κι αυτό κι αυτό. Αλλά εξίσου λογικό να ρωτήσει κιόλας μήπως κάποιος συνάδελφος θα ήθελε κάτι απ αυτά κ να γίνει μια συζήτηση. Συμπληρώνω δεν σημαίνει δίνω τις ώρες μου και φεύγω.

το έγραψα πρώτος αλλά τελικά είναι στη διακριτική του ευχέρεια και η συνεννόηση είναι ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ και ΕΥΚΤΑΙΟ, αλλιώς πώς θα συμπληρώσει πρώτος , ρε παιδιά, που πρέπει; θα ρωτάει τον σύλλογο πείτε τι θέλετε να μου δώσετε ; πλάκα κάνετε ; και άντε να είναι δύο  μαθηματικοί, εφτά φιλόλογοι πού θα βρουν άκρη; το καταλάβατε ότι με τον νέο νόμο αυτά θα γίνονται με τη βούλα με παρέμβαση  από τον διευθυντή , όποτε θέλει ;;;;; καλύτερα θα είναι ; δε σχολιάζω άλλο . αλλά με τον νέο νόμο δεν ασχολήθηκε κανείς, με τις τοποθετήσεις μόνο... κάπου λίγη λογική. αλλιώς είναι σα να λέμε υπέρ του εμβολίου αναφανδόν και  να εμβολιαστούμε ΟΛΟΙ αλλά κατά της υποχρεωτικότητας , γιατί θέλουμε να εμβολιαστούμε , αν μας αφήσετε , αλλά  χωρίς πίεση , αχαχαχα (και προφίλ στο φβ εμβολιασμένοι φυσικά αλλά με προφίλ όχι στην υποχρεωτικότητα για τους άλλους , δεν είμεθα και τίποτα αυταρχικοί)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2021, 06:38:35 πμ από aporias »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 197
Σύνολο: 207

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.