*

Αποστολέας Θέμα: Β' κύμα αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 73278 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 05:33:00 μμ »
Αυτό είναι αλήθεια!Εμείς μπαίνουμε στο alfavita  για να ενημερωθούμε κι αυτοί αντλούν τις πληροφορίες τους απ' το φόρουμ ;D
Ας ελπίσουμε ότι οι εκτιμήσεις τους για την πληθώρα των κενών στηρίζονται σε περισσότερες πηγές.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:54 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 05:40:58 μμ »
συνάδελφοι, είμαι διορισμένη και αποσπασμένη στο υπουργείο και ανήκω στις τεχνικές ειδικότητες. Έχω κάνει επαρχεία και έτσι έχω ας πούμε αρκετή εμπειρία απο διάφορες καταστάσεις. Άν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, απλά γραψτε μου. Ξέρω πως νιώθετε...

Olive να είσαι καλά που προθυμοποιήθηκες να βοηθήσεις. Αυτό που ίσως θα μπορούσες να κάνεις για όλους όσους περιμένουν είναι αν μπορείς να συγκεντρώσεις πληροφορίες για τα κενά και τις πιθανές αναπληρώσεις.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 12:02:01 πμ »
Ναι όντως olive, αν μπορούσες να μας έδινες μία εικόνα με τα κενά, πιστεύω θα βοηθούσες...Αν φυσικά μπορείς και είναι στις αρμόδιότητές σου...
Αν και βέβαια πλέον δεν έχω τόση αγωνία...Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ και η αλήθεια είναι ότι δεν ελπίζω πλέον για αναπλήρωση...Όχι γιατί δεν έχω καλή σειρά, αλλά απλά γιατί δεν πρόκειται να πάρουν κανέναν στον κλάδο μου όπως φαίνεται!
Ξεκίνησα στα ολοήμερα και κάποιες άλλες δουλειές και μπήκα στο ρυθμό μου...Δεν μπορώ να κρέμομαι από τις ανακοινώσεις που πολλές φορές δεν είναι έγκυρες, κάθε μέρα - όλη μέρα να είμαι κολλημένη  στον υπολογιστή και να αγωνιώ...Είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό :(

Αποσυνδεδεμένος olive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 01:34:41 μμ »
Το σίγουρο είναι οτι θα υπάρξει νέο κύμα αναπληρωτών. Αυτό που ακούγεται, είναι πως οι τεχνικές ειδικότητες θα έχουν πρόβλημα και ίσως και στην πληροφορική. Οι υπόλοιποι θα πάνε αρκετά καλύτερα απο άλλες χρονιές, λόγω των αλλαγών στα μαθήματα. Όσο για τα κενά μακάρι να μπορούσα να βρώ κάτι, αλλά είναι δύσκολο.. Αύριο που πάω στο γραφείο θα έχω τα αυτιά μου ανοιχτά και θα σας ενημερώσω. Πάντως μία συμβουλή: να πάτε όπου σας καλέσουν, μην αφήσετε να  την ευκαιρία και τα μορία σας να χάνονται... οι καιροί δυσκολεύουν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:54 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 01:58:21 μμ »
Olive, μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα για τους περισσότερους από όσους περιμένουν. ::)
Κι εσύ όπως είπαμε... ;) πως είναι ο τίτλος της ταινίας Μάτια ερμητικά κλειστά? Εσύ το εντελώς αντίθετο αυτιά "βεντούζα" και μάτια ορθάνοιχτα :D
Να σαι καλά πάντως που συμπαραστέκεσαι.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 02:11:20 μμ »
Βρε συνάδελφοι, τώρα που ήπια και ένα μπυρόνι και μου κατεβαίνουν και οι ιδέες... :D
Λέω τώρα εγώ γιατί αυτοί οι κύριοι δεν κάνουν το εξής: Γιατί εμάς που είμαστε διοριστέοι μέσω ΑΣΕΠ για την επόμενη χρονιά να μην μας προσλαμβάνει όλους την πρώτη χρονιά ως αναπληρωτές? Γιατί? (και τώρα που το σκέφτομαι πολύ θα μου άρεσε και θα με βόλευε :P)
Δηλαδή αυτές οι θέσεις θα αδειάσουν για μας του χρόνου? Φέτος δεν χρειαζόμαστε? Τότε γιατί ας πούμε παίρνει τόσους πολλούς αναπληρωτές (σε άλλες ειδικότητες πλην της δικής μου :-[)?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 02:41:24 μμ »
Το σίγουρο είναι οτι θα υπάρξει νέο κύμα αναπληρωτών. Αυτό που ακούγεται, είναι πως οι τεχνικές ειδικότητες θα έχουν πρόβλημα και ίσως και στην πληροφορική. Οι υπόλοιποι θα πάνε αρκετά καλύτερα απο άλλες χρονιές, λόγω των αλλαγών στα μαθήματα. Όσο για τα κενά μακάρι να μπορούσα να βρώ κάτι, αλλά είναι δύσκολο.. Αύριο που πάω στο γραφείο θα έχω τα αυτιά μου ανοιχτά και θα σας ενημερώσω. Πάντως μία συμβουλή: να πάτε όπου σας καλέσουν, μην αφήσετε να  την ευκαιρία και τα μορία σας να χάνονται... οι καιροί δυσκολεύουν..

olive,σ'ευχαριστούμε πραγματικά πάρα πολύ για τις πληροφορίες.. Σε τέτοιες φάσεις ακόμη και η παραμικρή κουνβέντα, μάς είναι χρήσιμη.
Δεν αντέχω όμως να μη ρωτήσω.. αυτό το "οι καιροί δυσκολεύουν.." τι μπορεί να σημαίνει.. Ειλικρινά συγγνώμη.. αν δε μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη δεν πειράζει..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 04:52:18 μμ »
Παιδια, ανοιγει σε κανεναν σας η σελιδα του ypepth  ή e-aitisi? Κι αν οχι, υπαρχει καπου αλλου που να μπορω τους πινακες αναπληρωτων,διορισμων,ασεπ?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 04:57:07 μμ »
Καλησπερα...Οι πινακες δεν ανοιγουν απο χθες...Μονο εκει υπαρχουν δυστυχως οποτε αν δεν τους ειχες αποθηκευσει...Ψαχνεις κατι συγκεκριμενο?????Ρωταω μηπως μπορω να βοηθησω...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 04:58:11 μμ »
Πήγαινε στο www.edra.gr

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 04:58:28 μμ »
Μπες σε οποιοδήποτε site εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος:
π.χ www.alfavita.gr
www.esos.gr
www.pekp.gr
www.edra.gr
enosh.gr
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 05:02:39 μμ »
Δεν ανοιγουν ουτε απο το εδρα
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος olive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 07:11:07 μμ »
όταν λέω οι καιροί δυσκολεύουν εννοώ οτι στις τεχνικές ειδικότητες που ανήκω εγώ για παράδειγμα, πέρσι που διορίστηκα είμασταν γύρω στα 25 άτομα. Φέτος ζήτημα να διοριστήκαν στην ειδικότητά μου πάντα, 5 άτομα. Και αναπληρωτές  2 κάλεσαν φέτος νομίζω. Με τις αλλάγές στην παιδεία το οφελήθηκαν οι φιλόλογοι, μαθηματικοί κ.τ.λ και οι τεχνικες και οι πληροφορικοί έχουν πρόβλημα. Πάντως γενικά αν σας καλούν ακόμα και τέρμα Θεού να είναι, να πάτε, μην χάνετε μόρια και ευκαιρία για διορισμό!!!!!!! Και εγώ ξενιτεύτηκα και μια χαρά πέρασα και τώρα είμαι Αθήνα και εύχομαι σε όλους μέσα απο την καρδιά μου, τα ίδια ακριβώς!!!

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 07:27:47 μμ »
Olive, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.Είναι ήδη φανερές οι επιπτώσεις από τις αλλαγές που αναφέρεις.Βέβαια είναι θετικό αν τελικά ξεμπλοκάρουν κάποιοι κλάδοι, αλλά θα ήταν πιο θετικό να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα κανένας κλάδος και καμιά ειδικότητα.Το μυαλό μου εμένα πήγε σε αλλαγές στο σύστημα γενικότερα (πρβλ τεστ δεξιοτήτων..) γι'αυτό και τρόμαξα.. Έχουμε ζήσει την αλλαγή από επετηρίδα σε Ασέπ κι άλλες τέτοιες ανατροπές κι έχουμε γίνει καχύποπτοι :o
Και πάλι σ'ευχαριστούμε.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 686
Σύνολο: 705

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.