*

Αποστολέας Θέμα: νεοδιόριστοι διπλασιασμός μορίων δυσμενών συνθηκών από υπηρέτηση σε δυσπρόσιτο  (Αναγνώστηκε 19407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Ερώτηση που αφορά νεοδιόριστους που υπηρέτησαν σαν αναπληρωτές σε δυσπρόσιτα σχολεία και τώρα βλέπουν τα μόρια δυσμενών συνθηκών στο teachers.minedu

Υπηρέτησα σαν αναπληρωτής πλήρους ωραρίου τα έτη 2014-2015 και 2015-2016 σε δυσπρόσιτο σχολείο κατηγορίας Θ (σύμφωνα με το ΦΕΚ 599/Β/26-5-2002) για 8,5 και 9 μήνες αντίστοιχα καθε σχολική χρονιά. Σαν αναπληρωτής λάμβανα διπλασιασμό μορίων για τις δυο αυτες χρονιές στους πίνακες αναπληρωτών και στον ΟΠΣΥΔ φαινόταν η υπηρεσία μου και τα μόρια από την υπηρεσία μου στο δυσπρόσιτο σχολείο. Πλέον σαν νεοδιόριστος βλέπω στο  teachers.minedu.gov.gr ότι πήρα για κάθε μια από τις παραπάνω χρονιές από 6,75 μόρια δυσμενών συνθηκών . Δεν θα έπρεπε αυτά να διπλασιαστούν; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Στην κατηγορία Θ δυσπρόσιτα ήταν τότε μόνο τα σχολεία Πρωτοβάθμιας. Άρα υποθέτω ότι ήσουν σε σχολείο της Πρωτοβάθμιας.
Κατηγορία Θ σημαίνει 9 μόρια στους 12 μήνες. Οι 8,5 μήνες λογίζονται ως 9 μήνες στον υπολογισμό ΜΔΣ. Άρα έχεις δύο 9μηνα.
Η αναγωγή δίνει 9 * 9/12 = 6,75 για κάθε χρόνο. Άρα έχεις δίκιο ότι δεν σου τα διπλασίασαν. Κάνε αίτημα μέσω του teachers.

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Στην κατηγορία Θ δυσπρόσιτα ήταν τότε μόνο τα σχολεία Πρωτοβάθμιας. Άρα υποθέτω ότι ήσουν σε σχολείο της Πρωτοβάθμιας.
Κατηγορία Θ σημαίνει 9 μόρια στους 12 μήνες. Οι 8,5 μήνες λογίζονται ως 9 μήνες στον υπολογισμό ΜΔΣ. Άρα έχεις δύο 9μηνα.
Η αναγωγή δίνει 9 * 9/12 = 6,75 για κάθε χρόνο. Άρα έχεις δίκιο ότι δεν σου τα διπλασίασαν. Κάνε αίτημα μέσω του teachers.
όχι Lasid, είμαι δευτεροβάθμια.. στο εν λόγω ΦΕΚ αναφέρονται ποια σχολεία δευτεροβάθμιας χαρακτηρίζονται ως δυσπρόσιτα (τότε τουλάχιστον..πριν το 2018). Το teachers.minedu δεν είναι ενημερωμένο να τα βγάζει αυτόματα? στον ΟΠΣΥΔ πάντως φαινόταν για κάθε χρονιά ο διπλασιασμός..

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Πριν το 2018 δυσπρόσιτα στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση ήταν μόνο τα σχολεία κατηγορίας ΙΑ και ΙΒ. Η προσθήκη του άρθρου 5Α που έκανε ο Λοβέρδος στον Ν. 3848 της Διαμαντοπούλου μόνο για τα σχολεία ΙΑ και ΙΒ έδινε διπλασιασμό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Πριν το 2018 δυσπρόσιτα στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση ήταν μόνο τα σχολεία κατηγορίας ΙΑ και ΙΒ. Η προσθήκη του άρθρου 5Α που έκανε ο Λοβέρδος στον Ν. 3848 της Διαμαντοπούλου μόνο για τα σχολεία ΙΑ και ΙΒ έδινε διπλασιασμό.
τώρα σε κουράζω με τα δικά μου .. δες λιγάκι εδώ http://dide.zak.sch.gr/nomoi/FEK/APOFASEIS/DYSPROSITA.pdf και σαν αναπληρωτής έπαιρνα τα διπλά μόρια

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν έχει σημασία αν ως αναπληρωτής έπαιρνες διπλασιασμό στους μήνες προϋπηρεσίας.
Ο νόμος που διπλασίαζε τα ΜΔΣ το έκανε μόνο για τα σχολεία ΙΑ και ΙΒ κατηγορίας ως το 2018.
Άρα τα ΜΔΣ σε σχολεία Δευτεροβάθμιας Θ κατηγορίας δεν διπλασιάζονται.

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Δεν έχει σημασία αν ως αναπληρωτής έπαιρνες διπλασιασμό στους μήνες προϋπηρεσίας.
Ο νόμος που διπλασίαζε τα ΜΔΣ το έκανε μόνο για τα σχολεία ΙΑ και ΙΒ κατηγορίας ως το 2018.
Άρα τα ΜΔΣ σε σχολεία Δευτεροβάθμιας Θ κατηγορίας δεν διπλασιάζονται.
..καταλαβαίνω... σ ευχαριστώ πολύ Lasid!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
..καταλαβαίνω... σ ευχαριστώ πολύ Lasid!
Παρακαλώ. Αν έχεις ανάγκη τα ΜΔΣ για να πάρεις μετάθεση, φρόντισε να πας σε περιοχή όπου τα ΜΣΔ διπλασιάζονται.

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Σαν αναπληρωτές έπρεπε να ήμασταν 2 χρόνια συνεχόμενα σε απομακρυσμενο σχολείο, ώστε να πάρουμε τώρα το διπλασιασμο; ή γινόταν και με μια μόνο χρονιά.  Ήμουν το 14- 15 σε σχολείο της πρωτοβάθμιας,  κατηγορίας Ι και δε μου τα διπλασίασαν ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Σαν αναπληρωτές έπρεπε να ήμασταν 2 χρόνια συνεχόμενα σε απομακρυσμενο σχολείο, ώστε να πάρουμε τώρα το διπλασιασμο; ή γινόταν και με μια μόνο χρονιά.  Ήμουν το 14- 15 σε σχολείο της πρωτοβάθμιας,  κατηγορίας Ι και δε μου τα διπλασίασαν ακόμα.
Κι ένα μήνα να ήσουν, διπλασιάζεται. Μέχρι 29/1/2019

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σαν αναπληρωτές έπρεπε να ήμασταν 2 χρόνια συνεχόμενα σε απομακρυσμενο σχολείο, ώστε να πάρουμε τώρα το διπλασιασμο; ή γινόταν και με μια μόνο χρονιά.  Ήμουν το 14- 15 σε σχολείο της πρωτοβάθμιας,  κατηγορίας Ι και δε μου τα διπλασίασαν ακόμα.
Κάνε άμεσα αίτηση να σου διπλασιάσουν τα ΜΔΣ για το 2014-2015, μέσω του Μητρώου στο https://teachers.minedu.gov.gr/
Είναι σημαντικό γιατί με βάση αυτά τα μόρια θα κάνεις αίτηση οριστικής τοποθέτησης για να πάρεις οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Ερωτηση: Ο διπλασιασμος μοριων για δυσπροσιτα ισχυει μονο από το 2014 και μετα;Π.χ, αν για μια διετια σαν αναπληρωτης ημουν σε δυσπροσιτα το 2009-2011 δεν διπλασιαζονται;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ο διπλασιασμός των ΜΔΣ άρχισε να ισχύει από 1-9-2014. Το 2009-2011 δεν γινόταν διπλασιασμός μορίων.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σαν αναπληρωτές έπρεπε να ήμασταν 2 χρόνια συνεχόμενα σε απομακρυσμενο σχολείο, ώστε να πάρουμε τώρα το διπλασιασμο; ή γινόταν και με μια μόνο χρονιά.  Ήμουν το 14- 15 σε σχολείο της πρωτοβάθμιας,  κατηγορίας Ι και δε μου τα διπλασίασαν ακόμα.

Στους αναπληρωτές αρκούσε η μία χρονιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.