*

Αποστολέας Θέμα: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021  (Αναγνώστηκε 186060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rpasial12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 12:21:45 πμ »
Το ΕΣΠΑ του 2020 τι σχέση έχει;; Έχουμε το νέο 2021-2027. Όλοι λέμε ότι έχουν δοθεί τα κενά. Κάτι άλλο επίσημο δεν υπάρχει, γιατί τόση αναστάτωση; Αν μας πει δηλαδή κάποιος να πάμε να πνιγούμε θα πάμε; Λέει κάποιος κάτι και αμέσως χάνεται ο κόσμος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος FishFish

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 12:23:50 πμ »
 :o
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2021, 12:26:13 πμ από FishFish »

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 12:34:26 πμ »
Μα ειναι δυνατόν; Αρχιζει να φαίνεται δηλαδη πως μερικοι που δουλεψαν περσυ ,δε θα δουλεψουν φετος;

Ακριβώς. Προς τα εκει πάει το πράγμα δυστυχώς... Κι όσοι από εμάς θεωρούσαμε ότι έχουμε αρκετά καλές  πιθανότητες για πλήρες ωράριο,  θα μείνουμε τελείως εκτός επειδή δε δηλώσαμε μειωμένο ωράριο και τρίμηνα.  Ίσως κάτι να γίνει με τις ειδικές προσκλήσεις αλλά θα γίνουν φέτος;  Κι αν γίνουν θα είναι αρκούντως ικανοποιητικές οι προσλήψεις ή με το σταγονόμετρο όπως στη β φάση; Και κυρίως ποτε; Μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε για άλλη δουλειά...δε βλέπω φως φέτος.  Κι όταν τρέχουν οι υποχρεώσεις, δεν είναι εφικτό να περιμένει κανείς το Μάρτη για να προσληφθεί...

Αποσυνδεδεμένος margarita82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 12:54:27 πμ »
Με αυτη τη λογική που περιγραφηκε για τις προσληψεις γενικης μπορουμε να συμπεράνουμε οτι θα μειωθούν οι φασεις προσλήψεων μιας κ οπως ειπωθηκε τα κενα προκυπτουν μονο απο παραιτήσεις κ αδειες ανευ αποδοχων;

Ακριβώς αυτό αναρωτιέμαι για τη γενική! Διαβάζοντας το μήνυμα (ξανά κ ξανά) αυτό καταλαβαίνω κ δε θέλω να το πιστέψω! Ββαθμια ουσιαστικά στη Β φαση δεν έγιναν προσλήψεις κ περιμέναμε τη γ φαση...αν περιμένουμε από καμία άδεια ή από παραίτηση σωθήκαμε!!
Τραγικά τα πράγματα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 01:08:26 πμ »
Το ΕΣΠΑ του 2020 τι σχέση έχει;; Έχουμε το νέο 2021-2027. Όλοι λέμε ότι έχουν δοθεί τα κενά. Κάτι άλλο επίσημο δεν υπάρχει, γιατί τόση αναστάτωση; Αν μας πει δηλαδή κάποιος να πάμε να πνιγούμε θα πάμε; Λέει κάποιος κάτι και αμέσως χάνεται ο κόσμος
Δεν είναι ότι το λέει ένας τυχαίος άλλα αυτός που εδώ και χρόνια το πιο πολύ που έχει πέσει έξω ήταν φέτος με την Β φάση κατά 3 μέρες..... μην λέμε ότι θέμα δλδ

Στάλθηκε από το SM-A217F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος rpasial12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 01:18:18 πμ »
Εγώ λέω αυτό που πιστεύω όπως και οι υπόλοιποι εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 01:37:22 πμ »
Βρε μαζί σου, και εγώ πιστεύω ότι Γ φάση θα γίνει άλλα εάν είχα ίσως μια ελπίδα για Χ άτομα θα έχω ελπίδα για χ/3 π.χ. άτομα. Άλλωστε η εμπειρία μου λέει ότι δεν θα είναι ούτε η 1η ούτε η 3η ούτε η 10η φορά που θα κάνουν τα παιδιά σε κάποιο μάθημα κενό όλο το έτος, το έχω ζήσει αυτό προσωπικά και στο σχολείο μου και στης γυναίκας μου....

Στάλθηκε από το SM-A217F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος rpasial12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 01:41:06 πμ »
Θετική σκέψη και θα πάνε όλα καλά! Μόλις βγει θα λέμε τζάμπα το άγχος που τραβήξαμε  :)

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 04:08:37 πμ »
Δε γνωρίζω τι γίνεται με κενά κλπ., αλλά λογικό δεν είναι οι προσλήψεις πια να είναι μειωμένες ή τουλάχιστον οι φάσεις να μετατίθενται για αργότερα;;
Θα αναφερθώ στον κλάδο μου μόνο. Μέχρι τώρα έχει προσλάβει γύρω στους 2700 (μόνιμους και αναπληρωτές Γενικής) φιλολόγους.
Μέχρι πέρυσι, τέτοιος αριθμός προσλήψεων, αν δεν κάνω λάθος, έφτανε σχεδόν μέχρι τα Χριστούγεννα.
Η πρώτη φάση, στην ουσία, πλην των 800 περίπου αναπληρωτών που προσλήφθηκαν, ξεκίνησε με +1346 που διορίστηκαν. Σύνολο πάνω από 2000. Πήρε και άλλους 500 στη δεύτερη. Κάλυψε δηλαδή τρίτη και τέταρτη φάση χονδρικά, αν το δούμε στατιστικά βάσει παλαιότερων ετών.   
Προσλήψεις σίγουρα θα γίνουν, αλλά δε θα μου κάνει εντύπωση σε περίπτωση που ο αριθμός είναι κατά πολύ περιορισμένος.
Με απλή λογική σκέψη όλα αυτά. Δε γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο.
Μακάρι να πέσω έξω!!!

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 07:24:12 πμ »
Βγήκαν και 900 στη σύνταξη λογικό είναι να πάρει περισσότερους

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 10:49:49 πμ »
Δε γνωρίζω τι γίνεται με κενά κλπ., αλλά λογικό δεν είναι οι προσλήψεις πια να είναι μειωμένες ή τουλάχιστον οι φάσεις να μετατίθενται για αργότερα;;
Θα αναφερθώ στον κλάδο μου μόνο. Μέχρι τώρα έχει προσλάβει γύρω στους 2700 (μόνιμους και αναπληρωτές Γενικής) φιλολόγους.
Μέχρι πέρυσι, τέτοιος αριθμός προσλήψεων, αν δεν κάνω λάθος, έφτανε σχεδόν μέχρι τα Χριστούγεννα.
Η πρώτη φάση, στην ουσία, πλην των 800 περίπου αναπληρωτών που προσλήφθηκαν, ξεκίνησε με +1346 που διορίστηκαν. Σύνολο πάνω από 2000. Πήρε και άλλους 500 στη δεύτερη. Κάλυψε δηλαδή τρίτη και τέταρτη φάση χονδρικά, αν το δούμε στατιστικά βάσει παλαιότερων ετών.   
Προσλήψεις σίγουρα θα γίνουν, αλλά δε θα μου κάνει εντύπωση σε περίπτωση που ο αριθμός είναι κατά πολύ περιορισμένος.
Με απλή λογική σκέψη όλα αυτά. Δε γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο.
Μακάρι να πέσω έξω!!!

καθε ειδικοτητα ειναι διαφοτερικη. Σε εμας π.χ. βγηκαν συνταξη 59 και πηρε 60 μονιμους αρα διαφορα 0, σαν να μην εγιναν διορισμοι δλδ. Περυσι ομως πηρε 230 αναπληρωτες πληρους ωραριου, χωρις 3μηνα και χωρις αυτους που αρνηθηκαν, ενω τωρα εχει παρει 82. Σαφως σαν ειδικοτητα ΕΠΑΛ μπορει να εχεις μεταβολες και μεγαλες ανα ετος δεδομενου οτι μπορει να εκλεισαν πολλα τμηματα αλλα μεταβολη για 65% μειωση αναπληρωτων δεν εχεις, ειδικα οταν μιλας με συναδελφους και απο μονος σου εχεις βρει 50-60 κενα ακομη. Αξιζει να σημειωθει εδω και περυσι (καθως παραδοσιακα ετσι γινεται με εμας τις ειδικοτητες) στις Α και Β φασεις ειχε παρει 76 ατομα συνολο ενω μονο στην Γ 103, παραδοσιακα δλδ εμεις ξερουμε οτι μετα τον Οκτωβρη αναμενουμε καλυψη κενων. Αμα ακουμε λοιπον οτι η Γ φαση πηγε περιπατο σαφως μας αγχωνει

Αποσυνδεδεμένος xristosbad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 10:55:13 πμ »
Αυτοι που προσλήφθηκαν ως μόνιμοι κάλυψαν συνταξιοδοτήσεις και μείωση ωραρίου και λίγα ακόμη κενά . Άρα οι ανάγκες είναι μεγαλύτερες από πέρσι , όμως δεν υπάρχουν αδειες ευπαθών ομάδων(ακόμα).

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 11:01:51 πμ »
Αυτοι που προσλήφθηκαν ως μόνιμοι κάλυψαν συνταξιοδοτήσεις και μείωση ωραρίου και λίγα ακόμη κενά . Άρα οι ανάγκες είναι μεγαλύτερες από πέρσι , όμως δεν υπάρχουν αδειες ευπαθών ομάδων(ακόμα).

Ακριβώς! Σε πολλούς κλάδους ισχύει αυτό... Οι μόνιμοι διορισμοί δεν κάλυψαν ούτε τις συνταξιοδοτήσεις!! Και αν προστεθούν οι τελευταίες, τα κενά είναι ακόμη μεγαλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος xristosbad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 11:15:51 πμ »
Θα φτάσει περίπου στα άτομα που έφτασε και περσι , κατι λιγότερο αν σκεφτούμε οτι πολλοί δηλώνουν όλη την ελλάδα και ξεσπιτώνονται γιατι νομίζουν οτι θα διοριστούν .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.