*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1504286 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13622 στις: Αύγουστος 03, 2022, 10:48:51 μμ »
Κατάλαβα! Άρα μας αφορά όλους. Ευχαριστώ ! Άλλο ένα χαρτί να τρέχουμε καλοκαιριάτικα. (Η Α Αθήνας τα θέλει μέχρι 19/8).
Δε χρειάζεται να πας πουθενά, γκουγκλαρεις πιστοποιητικό εντοπιότητας μπαίνεις με κωδικούς taxis, κάνεις αίτηση μέσω ΚΕΠ και στο στέλνουν στο κινητό με μύνημα κ e mail. Χθες έκανα την αίτηση σήμερα το έλαβα με email.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:06 »

Αποσυνδεδεμένος Ruby

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13623 στις: Αύγουστος 03, 2022, 10:54:13 μμ »
Δε χρειάζεται να πας πουθενά, γκουγκλαρεις πιστοποιητικό εντοπιότητας μπαίνεις με κωδικούς taxis, κάνεις αίτηση μέσω ΚΕΠ και στο στέλνουν στο κινητό με μύνημα κ e mail. Χθες έκανα την αίτηση σήμερα το έλαβα με email.

Τέλεια! Ευχαριστώ! Νόμιζα ότι θα πρεπε να πάω στο Κεπ για αυτό με βάλανε να επιλέξω ποιο Κεπ θα ασχοληθεί.

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13624 στις: Αύγουστος 03, 2022, 10:59:08 μμ »
Ναι ευτυχώς έχουν γίνει όλα πιο εύκολα πια, τουλάχιστον όσον αφορά το τρέξιμο στις υπηρεσίες.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13625 στις: Αύγουστος 03, 2022, 10:59:22 μμ »
Καλησπέρα!

Γνωρίζει κάποιος το χαρτί εντοπιοτητας που ζητάει η Δδε αφορά όλους τους νεοδιοριζομενους; ή μονο αυτούς που έχουν εντοπιότητα σε Δήμο της διεύθυνσης που διορίστηκαν;
Αν και κάθε δδε μπορεί ν εχει διαφορετικό έντυπο δήλωσης προτίμησης σχολείων  για τοποθέτηση σε λειτουργικά, παρ όλα αυτά για εντοπιότητα κ συνυπηρετηση θα πρέπει ν υπάρχει κουτάκι για τικαρισμα. Μόνο όσοι σημειώσουν την ένδειξη εντοπιότητας θ συνυποβάλουν πιστοποιητικο


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:06 »

Αποσυνδεδεμένος Ruby

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13626 στις: Αύγουστος 03, 2022, 11:28:12 μμ »
Αν και κάθε δδε μπορεί ν εχει διαφορετικό έντυπο δήλωσης προτίμησης σχολείων  για τοποθέτηση σε λειτουργικά, παρ όλα αυτά για εντοπιότητα κ συνυπηρετηση θα πρέπει ν υπάρχει κουτάκι για τικαρισμα. Μόνο όσοι σημειώσουν την ένδειξη εντοπιότητας θ συνυποβάλουν πιστοποιητικο

Ναι. Λογικό ακούγεται αυτό που λες!

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13627 στις: Αύγουστος 03, 2022, 11:46:10 μμ »
Κατάλαβα! Άρα μας αφορά όλους. Ευχαριστώ ! Άλλο ένα χαρτί να τρέχουμε καλοκαιριάτικα. (Η Α Αθήνας τα θέλει μέχρι 19/8).

Για Α Αθήνας... Απι την ωρα που θα βγει το ΦΕΚ σωστα εχω καταλαβει; επίσης με την υοευθυνγ δηλωση, τι κανουμε τελικα;εγω εστειλα αλλα απαντηση δε πηρα

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13628 στις: Αύγουστος 04, 2022, 12:07:21 πμ »
Αν και κάθε δδε μπορεί ν εχει διαφορετικό έντυπο δήλωσης προτίμησης σχολείων  για τοποθέτηση σε λειτουργικά, παρ όλα αυτά για εντοπιότητα κ συνυπηρετηση θα πρέπει ν υπάρχει κουτάκι για τικαρισμα. Μόνο όσοι σημειώσουν την ένδειξη εντοπιότητας θ συνυποβάλουν πιστοποιητικο
Και ούτως ή άλλως, για να προσμετρηθούν μόρια εντοπιότητας είτε του εκπαιδευτικού είτε του/της συζύγου, θα πρέπει αυτή η εντοπιότητα (μόνιμη κατοικία) να υφίσταται ήδη, και αδιαλείπτως, για τουλάχιστον τα δύο αμέσως προηγούμενα χρόνια από την έκδοση του πιστοποιητικού.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3997
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13629 στις: Αύγουστος 04, 2022, 12:47:44 πμ »
Καλημέρα. Ευχαριστούμε πολύ για τους πίνακες. Υπάρχει περίπτωση να γίνει και εκκαθρισμένος πίνακας για την Ειδική Αγωγή όταν βγουν οι προσωρινοί πίνακες της 3ΕΑ;
Φυσικά και θα γίνουν

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13630 στις: Αύγουστος 04, 2022, 12:58:23 πμ »
Και ούτως ή άλλως, για να προσμετρηθούν μόρια εντοπιότητας είτε του εκπαιδευτικού είτε του/της συζύγου, θα πρέπει αυτή η εντοπιότητα (μόνιμη κατοικία) να υφίσταται ήδη, και αδιαλείπτως, για τουλάχιστον τα δύο αμέσως προηγούμενα χρόνια από την έκδοση του πιστοποιητικού.
Και καλά κάνεις κ το λες

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13631 στις: Αύγουστος 04, 2022, 01:24:01 πμ »
Aυτο με την εντοπιότητα με μπερδεύει.Εντοπιοτητα έχω στο χώριό της μάνας μου,αλλά το σπίτι μου είναι αλλού

Αποσυνδεδεμένος Ruby

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13632 στις: Αύγουστος 04, 2022, 01:41:06 πμ »
Για Α Αθήνας... Απι την ωρα που θα βγει το ΦΕΚ σωστα εχω καταλαβει; επίσης με την υοευθυνγ δηλωση, τι κανουμε τελικα;εγω εστειλα αλλα απαντηση δε πηρα
Ναι αυτό κατάλαβα και εγώ. Και εγώ έστειλα δήλωση, δεν περιμένω να απαντήσει κανείς να πω την αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13633 στις: Αύγουστος 04, 2022, 08:36:12 πμ »
Aυτο με την εντοπιότητα με μπερδεύει.Εντοπιοτητα έχω στο χώριό της μάνας μου,αλλά το σπίτι μου είναι αλλού

Πρακτικά, αποδεικνύεται με την ιδιότητα ως δημότη. Αν εννοείτε ότι είστε εγγεγραμμένη ως δημότης στο δήμο στον οποίο ανήκει το χωριό της μάνας σας, εκεί έχετε εντοπιότητα:

https://www.ypes.gr/faqs/pos-apodeiknyetai-i-entopiotita-ton-ekpaideytikon/

Αν είστε παντρεμένη και προτιμάτε να αποδείξετε τη μόνιμη κατοικία αντί για εντοπιότητα, θα πρέπει να επικαλεστείτε τη συνυπηρέτηση με το σύζυγό σας, η οποία αποδεικνύεται ως εξής:

Παράθεση
Στο άρθρο 16 παρ. 6 του Π.Δ. 50/96 ορίζονται τα ακόλουθα:

«Για την απόδειξη του τόπου και της φύσης της εργασίας του ή της συζύγου υποβάλλονται κατά περίπτωση τα παρακάτω δικαιολογητικά:

α) προκειμένου περί υπαλλήλων του δημοσίου ή υπαλλήλων ΝΠΔΔ ή ΟΤΑ ή υπαλλήλων του υπόλοιπου δημόσιου τομέα όπως αυτός καθορίστηκε με τη διάταξη της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του Ν. 1256/82 (ΦΕΚ 65 τ.Α') όπως τροποποιήθηκε μεταγενέστερα και ισχύει ή άμισθων δημοσίων υπαλλήλων ή λειτουργών, βεβαίωση της υπηρεσίας του, από την οποία να προκύπτει ότι ο ή η σύζυγος υπηρετεί οργανικά και όχι με απόσπαση στο συγκεκριμένο τόπο.

β) Προκειμένου περί εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα ή ελεύθερων επαγγελματιών, βεβαίωση του ασφαλιστικού τους φορέα (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΟΓΑ κ.λ.π.) από την οποία να προκύπτει ότι ο ή η σύζυγος εργάζεται στον τόπο που ζητείται η μετάθεση τουλάχιστον τα δύο τελευταία χρόνια από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και είναι ασφαλισμένος στον οικείο ασφαλιστικό φορέα».

Κατόπιν αυτών, οι δυσμενέστερες περιπτώσεις είναι εκείνες όπου:
1) ο εκπαιδευτικός κατοικεί αλλού, είναι εγγεγραμμένος ως δημότης αλλού, και δεν μπορεί ως εκ τούτου να επικαλεστεί ούτε εντοπιότητα ούτε συνυπηρέτηση ευνοϊκή για την τοποθέτηση/μετάθεσή του. (Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω στους φίλους και τους γνωστούς μου ότι καλό είναι να μεταφέρουμε και τη δημοτική ιδιότητά μας, στον τόπο της μόνιμης κατοικίας μας. Όχι μόνο για τέτοιους λόγους, δηλαδή χρήσης για εντοπιότητα κ.λπ, αλλά και για να ψηφίζουμε δήμαρχο που θα κάνει έργο το οποίο θα απολαμβάνουμε -ή θα τρώμε στη μάπα- σε καθημερινή βάση.)
2) ο/η σύζυγος του εκπαιδευτικού εργάζεται σε τόπο σχετικά μακριά (π.χ. 50-60 χιλιόμετρα) από τη μόνιμη κατοικία του ζευγαριού, και πηγαινοέρχεται, οπότε πρακτικά δεν μπορεί να αποδειχθεί τίποτα χρήσιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2022, 08:48:35 πμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13634 στις: Αύγουστος 04, 2022, 10:29:08 πμ »
https://www.esos.gr/arthra/79338/desmeysi-n-fili-gia-neoys-diorismoys-ean-o-syriza-ginei-kyvernisi
Τώρα ξύπνησαν  αυτοί...  έρχονται εκλογές..τωρα είναι η ώρα που πρεπει να απαιτησουμε να δεσμευτούν για διορισμούς κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #13635 στις: Αύγουστος 04, 2022, 10:30:38 πμ »
Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο του θέματος και ας πάμε στο νέο θέμα για το 2023.
Μπούκωσε αυτό πια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.