*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1505625 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 07:22:52 μμ »
Δεν υπάρχουν καλύτερα κενά και χειρότερα. Αυτό που εγώ θεωρώ ως μη καλό κενό στην Κρήτη επειδή είμαι από βόρεια Ελλάδα ο κρητικός το θεωρεί φιλέτο και αντιστρόφως. Το ερώτημα παραμένει: έχω εγώ ένα διακόπτη τον οποίο αν τον πατήσω θα γίνουν οι διορισμοί του χρόνου. Σου λέω λοιπόν ότι ναι θα τον πατήσω ασχέτως με το αν θα μειωθεί η διετία. Εσύ έχεις ένα διακόπτη που αν τον πατήσεις θα μειωθεί η διετία. Σε ρωτάω λοιπόν : θα τον πατήσεις; Αν μου πεις όχι λοιπόν ποιος κοιτάει το συμφέρον του; Εγώ ή εσύ;
Σε αυτό που απάντησα στη συνάδελφο με βάζεις σε αυτό το δίλημμα που είναι τελείως άκυρο με τα γραφόμενα μου,οπότε δεν έχει κανένα νόημα να σου απαντήσω σε κάτι που δεν με αφορά καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:01:07 »

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 07:23:06 μμ »
Εννοείται τους υποστηρίζουμε. Εγώ προσωπικά ναι. Βλέπεις όμως από την άλλη αυτός που θέλει να διοριστεί δεν σε υποστηρίζει. Σου λέει έτσι λέει ο νόμος για τη διετία και το ήξερες κτλ κτλ. Βλέπεις λοιπόν ότι η αλληλοβοήθεια και υποστήριξη δεν είναι αμφίδρομα.

Σωστά τα λές victor, αλλά δεν έχει σημασία τι κάνει ο οποιοσδήποτε. Για αυτό μίλησα για θέση αρχής.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 07:27:32 μμ »
Σωστά τα λές victor, αλλά δεν έχει σημασία τι κάνει ο οποιοσδήποτε. Για αυτό μίλησα για θέση αρχής.

Συμφωνώ. Δυστυχώς η ευτυχώς δεν εξαρτάται από κανέναν μας τι θα γίνει. Αλλοι αποφασιζουν. Όλοι εδώ μέσα γράφουμε απλώς τη γνώμη μας.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 08:16:46 μμ »
Αυτό που εννοούμε είναι ότι όσοι δεν διοριστηκαμε νοιαζόμαστε περισσότερο για το αν ισχύει η πιθανότητα να γίνουν διορισμοί παρά το ο, τιδηποτε άλλο. Ίσως γιατί κάποιοι δηλώσαμε τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα και μείναμε έξω για 10 θέσεις
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:01:07 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 08:44:22 μμ »
Αυτό που εννοούμε είναι ότι όσοι δεν διοριστηκαμε νοιαζόμαστε περισσότερο για το αν ισχύει η πιθανότητα να γίνουν διορισμοί παρά το ο, τιδηποτε άλλο. Ίσως γιατί κάποιοι δηλώσαμε τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα και μείναμε έξω για 10 θέσεις

Μακάρι ξαναλέω να γίνουν πολύ παραπάνω απο 4700. Αν το δούμε τελείως αντικειμενικά είναι καλό γενικά να υπάρχει ροή διορισμών. Απο εκεί και πέρα ο καθένας κοιτάει αυτό που τον συμφέρει. Εσένα το στενό σου συμφέρον είναι να διορίσει και να μην μειωθεί η διετία μήπως διοριστείς σε καλύτερη θέση ενώ το δικό μου είναι είτε να διορίσει αλλά να μειωθεί η διετία είτε να μη διορίσει κανέναν του χρόνου. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Απο εκεί και πέρα δεν χρειάζεται να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας και να χαρακτηρίζουμε άλλα μέλη του φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2021, 08:50:05 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 10:06:21 μμ »
Αυτό που εννοούμε είναι ότι όσοι δεν διοριστηκαμε νοιαζόμαστε περισσότερο για το αν ισχύει η πιθανότητα να γίνουν διορισμοί παρά το ο, τιδηποτε άλλο. Ίσως γιατί κάποιοι δηλώσαμε τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα και μείναμε έξω για 10 θέσεις
Ακριβώς!Όχι ότι εγώ ήμουν τόσο κοντά,αλλά αν είχαμε την κάλυψη των φιλολόγων π.χ θα ήμουν μέσα..εννοείται ότι το καταλάβαινα πως δεν υπήρχε περιπτωση..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 10:20:59 μμ »
Νομίζω ότι υπάρχει και μια εκδοχή που δεν συνυπολογίσατε. Μπορεί να διορίσει τους 4.700, να τηρηθεί η υποχρεωτική διετία για όλους και να μην αδικηθούν οι νεοδιόριστοι. Απλώς θα δώσει μεταθέσεις σε παλιότερους και έτσι θα δημιουργηθούν νέα κενά στις απομακρυσμένες περιοχές. Έτσι και οι καινούριοι νεοδιόριστοι θα πρέπει να υπηρετήσουν υποχρεωτικά τη διετία τους, όπως ορίζει ο νόμος και όσοι διορίστηκαν φέτος δεν θα δούνε του χρόνου να διορίζεται κάποιος σε περιοχή που επιθυμούν να πάρουν μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 10:23:16 μμ »
Λετε λέτε λέτε σε λίγο θα πιστέψουμε ότι θα γίνουν 4700 διορισμοί

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 11:14:23 μμ »
Κάντε πλάκα να αφορά την ειδική μόνο ή ειδικότητες που δε πήρε μόνο και τσάμπα η κουβεντα
[/quote]
εχει γουστοοοοοοοο οοοο οο ο  ;D με μολοτοφ με βλεπωωω ωω ωω.

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 11:46:46 μμ »
Νομίζω ότι υπάρχει και μια εκδοχή που δεν συνυπολογίσατε. Μπορεί να διορίσει τους 4.700, να τηρηθεί η υποχρεωτική διετία για όλους και να μην αδικηθούν οι νεοδιόριστοι. Απλώς θα δώσει μεταθέσεις σε παλιότερους και έτσι θα δημιουργηθούν νέα κενά στις απομακρυσμένες περιοχές. Έτσι και οι καινούριοι νεοδιόριστοι θα πρέπει να υπηρετήσουν υποχρεωτικά τη διετία τους, όπως ορίζει ο νόμος και όσοι διορίστηκαν φέτος δεν θα δούνε του χρόνου να διορίζεται κάποιος σε περιοχή που επιθυμούν να πάρουν μετάθεση.
Αυτό είναι πολύ πιθανό και το πιο "σωστό". Βέβαια, η έννοια "σωστό" και "δίκαιο", σε τέτοιες δυναμικές διαδικασίες σαν και αυτή, είναι κάτι το σχετικό, για παράδειγμα, είμαι και εγώ νεοδιόριστος και μάλιστα από τους πρώτους στην ειδικότητα μου (ΠΕ86). Γνωρίζω ότι πιθανώς αδικήθηκαν κάποιοι μόνιμοι παλιοί, που πριν την περίοδο των διορισμών μας, προηγήθηκε ένα πολύ μικρό το διάστημα για μεταθέσεις/μετατάξεις (με την ανακοίνωση κάποιων κενών στην Α/θμια) και πιθανώς να βγήκαν κάποια καλά κενά που ίσως δεν εμφανιζόταν υπό άλλες συνθήκες.
Όπως επίσης γνωρίζω τόσο εγώ, όσο και οι υπόλοιποι συνομιλητές συνάδελφοι που υποστηρίζουν τη μετατροπή της υποχρεωτικής διετίας σε ένα έτος ως κάτι το "δίκαιο", πως αν συμβεί αυτό, θα αδικηθούν συνάδελφοι(πιθανώς και εγώ μέσα σε αυτούς). Που ενώ πέρυσι βρίσκονταν ψηλά στους πίνακες διορισμών και δικαιωματικά έπρεπε να επιλέξουν πρώτοι τις περιοχές, τώρα, με αυτό που προτείνουν, πιθανώς να χάσουν αυτό προνόμιο.
Επειδή όλο το σύστημα είναι δυναμικό, και δεν υπάρχει σωστό και λάθος, αλλά εφαρμογή των νόμων, (που αναλόγως πότε θα προκύψει να εφαρμοστούν, κάποιοι θα ευνοηθούν ενώ κάποιοι άλλοι θα βρεθούν σε δυσμενέστερη θέση). That is life.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 12:13:48 πμ »
Νομίζω ότι υπάρχει και μια εκδοχή που δεν συνυπολογίσατε. Μπορεί να διορίσει τους 4.700, να τηρηθεί η υποχρεωτική διετία για όλους και να μην αδικηθούν οι νεοδιόριστοι. Απλώς θα δώσει μεταθέσεις σε παλιότερους και έτσι θα δημιουργηθούν νέα κενά στις απομακρυσμένες περιοχές. Έτσι και οι καινούριοι νεοδιόριστοι θα πρέπει να υπηρετήσουν υποχρεωτικά τη διετία τους, όπως ορίζει ο νόμος και όσοι διορίστηκαν φέτος δεν θα δούνε του χρόνου να διορίζεται κάποιος σε περιοχή που επιθυμούν να πάρουν μετάθεση.

Εγώ πάντως μια χαρά την έχω σκεφτεί την περίπτωση αυτή. Το θέμα όμως και το λάθος στη λογική σου φίλε Lasid είναι ότι δεν υπάρχουν καλές και καλές περιοχές. Αυτό είναι ένα κόλλημα που έχουμε οι περισσότεροι επειδή είμαστε από μεγάλα αστικά κέντρα και θεωρούμε όλα τα άλλα απομακρυσμένες περιοχές. Έχω φίλο που μάλιστα είναι και μέλος εδώ μέσα που ενώ είναι πολλά χρόνια αναπληρωτης σε πόλη της Κρήτης και ενώ στην ειδικότητα του υπήρχαν άπειρα κενά στην πόλη του δεν έδωσε κανένα για διορισμό και διορίστηκε στη Ρόδο. Αυτός δεν θα αισθανθεί αδικία αν του χρόνου ξαφνικά διορίσει στην πόλη του;

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 12:16:53 πμ »
Και όσον αφορά τους νέους διορισμούς, η προσωπική μου άποψη είναι... και όχι, δεν πιστεύω ότι δεν είμαι καθόλου ανάλγητος...... Υπάρχουν κάποιες ειδικότητες όπως η δική μου, όπου πραγματικά υπάρχουν άτομα με 100+ μόρια που δεν διορίστηκαν (με 80 μήνες προϋπηρεσία ορισμένοι), τα κενά είναι πολλά και αξίζει να γίνουν διορισμοί.
ΟΜΩΣ!! Υπάρχουν και κάποιες άλλες ειδικότητες........έχει φτάσει στον πάτο. Δηλαδή, τι να γίνει να διορίσουμε 23-27 ετών άτομα, όπως γινόταν το 2007-08 με τους ΠΕ86, και τα επόμενα χρόνια το χάος?
Επίσης, το διαβάσατε τι είπε ο Βορίδης; Να γίνουν διορισμοί με τα χρήματα που δεσμεύονται κάθε χρόνο για αναπληρωτές, αντί να τα δίνουμε κάθε χρόνο για αναπληρωτές, να τα δώσουμε για μόνιμους. ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!!!!  Από την μία ο νεοδιόριστος θα κολλήσει για πάρα πολλά χρόνια στις εσχατιές, αφού κονδύλια για αναπληρωτές (και άρα απόσπαση) γιοκ, από την άλλη, όσοι έχουν χοντρό δόντι και καταφέρουν αποσπάσεις, τα σχολεία τους θα μένουν χωρίς εκπαιδευτικό (αφού τα κονδύλια για αναπληρωτές πήγαν στους διορισμούς).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2021, 12:26:05 πμ από hgy2367 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 12:24:33 πμ »
.
.
.
Που ενώ πέρυσι βρίσκονταν ψηλά στους πίνακες διορισμών και δικαιωματικά έπρεπε να επιλέξουν πρώτοι τις περιοχές, τώρα, με αυτό που προτείνουν, πιθανώς να χάσουν αυτό προνόμιο.
.
.
.

Μα είχαν τη δυνατότητα να διαλέξουν περιοχή. Από τη στιγμή που δεν έβαλαν παντού για προσωπικούς λόγους ο καθένας και δεν διορίστηκαν δεν τους χρωστάει κανένας τίποτα. Μπαίνουν από την αρχή στη διαδικασία όταν και εάν γίνουν διορισμοί. Η αδικία θα ήταν αν ήταν σίγουροι και έσπαζαν οι διορισμοί σε δύο χρονιές. Τότε δίκαια θα έλεγε κάποιος θα μπω ένα χρόνο μετά για να έχω πιθανότητα να πιάσω καλύτερη θέση. Τώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Επίσης συμφωνώ ότι υπάρχει και πρέπει να εφαρμόζεται ο νόμος. Ο νόμος όμως αλλάζει. Όποιος ευνοηθεί από την αλλαγή το θεωρεί δικαιιο και το ανάποδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2021, 12:32:23 πμ από victor123 »

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 12:30:46 πμ »
Μα είχαν τη δυνατότητα να διαλέξουν περιοχή. Από τη στιγμή που δεν έβαλαν παντού για προσωπικούς λόγους ο καθένας και δεν διορίστηκαν δεν τους χρωστάει κανένας τίποτα. Μπαίνουν από την αρχή στη διαδικασία όταν και εάν γίνουν διορισμοί. Η αδικία θα ήταν αν ήταν σίγουροι και έσπαζαν οι διορισμοί σε δύο χρονιές. Τότε δίκαια θα έλεγε κάποιος θα μπω ένα χρόνο μετά για να έχω πιθανότητα να πιάσω καλύτερη θέση. Τώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα, εννοώ ότι με αυτό που προτείνεις (ναι μειωθεί η διετία ως "δίκαιο" αίτημα των 2021 νεοδιόριστων, σε ενδεχόμενους 2022 διορισμούς), κάποιος που ήταν πχ πρώτος στους 2021 διορισμούς (από Θεσσαλονίκη) και διορίστηκε πχ. Λάρισα, ενδέχεται να χάσει μετάθεση το 2022 για πχ Κιλκίς, από κάποιον άλλο που το 2021 ήταν πχ 60ος και διορίστηκε Δ. Δωδεκανήσων (λόγω των περισσοτέρων μορίων μου μαζεύει ο δεύτερος την τρέχουσα χρονιά.). είναι δίκαιο αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2021, 12:40:34 πμ από hgy2367 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.