*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1506922 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7028 στις: Ιούνιος 01, 2022, 10:56:22 μμ »
Αναφέρομαι στον mts.. anyway !!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:50 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7029 στις: Ιούνιος 01, 2022, 11:00:37 μμ »
Τι σε κάνει να νομίζεις ότι τα οργανικά στη δευτεροβάθμια είναι λίγα ; Και ποιος σου είπε ότι οι διορισμοί θα γίνουν και σε λειτουργικά κενά ; Τα οργανικά της δευτεροβάθμιας είναι πολλά !! Πολύ περισσότερα από ο,τι νομίζετε . Και θα καλυφθούν όλα .

Αν απαντάς σε μένα, με κάνει να το νομίζω η αποτύπωσή τους στην εγκύκλιο των μετατάξεων. Αν υπάρχουν και άλλα οργανικά κενά (δηλ. 20 κενές ώρες Α αναθεσης) που για κάποιον ακατανόητο λόγο δεν είναι στην εγκύκλιο των μετατάξεων, τότε καλώς να καλυφθουν όλα.

Αλλά μην αρχίσουμε πάλι αυτά για το ότι δεν είναι μέσα οι συνταξιοδοτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Mirage2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7030 στις: Ιούνιος 01, 2022, 11:04:47 μμ »
Αν απαντάς σε μένα, με κάνει να το νομίζω η αποτύπωσή τους στην εγκύκλιο των μετατάξεων. Αν υπάρχουν και άλλα οργανικά κενά (δηλ. 20 κενές ώρες Α αναθεσης) που για κάποιον ακατανόητο λόγο δεν είναι στην εγκύκλιο των μετατάξεων, τότε καλώς να καλυφθουν όλα.

Αλλά μην αρχίσουμε πάλι αυτά για το ότι δεν είναι μέσα οι συνταξιοδοτήσεις.
σας είπα. Και χτες... Υπαρχουν διδε που έδωσαν οργανικα για. Μεταθεσεις... Έκαναν ομω ςπολυ αργότερα τις οριστικές τοποθετησεις... Νομίζω τέλη Μαΐου.. Δεν μπορώ να πω και συγκεκριμένα ποιες... Ας δουν όσοι ενδιαφέρονται.. Είναι αρκετά τα οργανικα που περισσεύουν. Γιατί να μην τα δωσουν... Και σε νησιά... Οποιος θελει πάει... Και. Μην ακούσω του χρόνου για διετιες και γκρινιες

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7031 στις: Ιούνιος 01, 2022, 11:07:33 μμ »
σας είπα. Και χτες... Υπαρχουν διδε που έδωσαν οργανικα για. Μεταθεσεις... Έκαναν ομω ςπολυ αργότερα τις οριστικές τοποθετησεις... Νομίζω τέλη Μαΐου.. Δεν μπορώ να πω και συγκεκριμένα ποιες... Ας δουν όσοι ενδιαφέρονται.. Είναι αρκετά τα οργανικα που περισσεύουν. Γιατί να μην τα δωσουν... Και σε νησιά... Οποιος θελει πάει... Και. Μην ακούσω του χρόνου για διετές και γκρινιες

Σου είπα κι εγώ, μπερδεύεις τα κενά 20ωρα Α ανάθεσης σε επίπεδο δειύθυνσης (κενό μετάθεσης/μετάταξης/διορισμου) με τα κενά 12ωρα Α ανάθεσης σε ένα σχολείο (κενό οριστικής τοποθέτησης). Η διαδικασία που γίνεται απο τις ΔΔΕ αυτόν τον καιρό αφορά τα δεύτερα κενά. Διορισμοί γίνονται στα πρώτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2022, 11:18:17 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:50 »

Αποσυνδεδεμένος Mirage2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7032 στις: Ιούνιος 01, 2022, 11:14:19 μμ »
Σου είπα κι εγώ, μπερδεύεις τα κενά 20ωρα Α ανάθεσης σε επίπεδο δειύθυνσης (κενό μετάθεσης/μετάταξης/διορισμου) με τα κενά 12ωρα Α ανάθεσης σε ένα σχολείο (κενό οριστικής τοποθέτησης). Η διαδικασία που γίνεται απο τις ΔΔΕ αυτόν τον καιρό αφορά τα δεύτερα κενά. Διορισμοί γίνονται στα πρώτα.
όπως και να έχει θα φανεί... Ολα θα φανούν λίγο έμεινε... Και το υπουργειο να αφήσει τις τσιγγουνιες.. Και να μην ξεχάσει γυμναστές και μουσικούς..

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7033 στις: Ιούνιος 01, 2022, 11:18:02 μμ »
Ποια πρώτα και δεύτερα κενά συνάδελφε ; Μας δουλεύεις ; Εσύ πέρυσι διορίστηκες στα τρίτα και στα τέταρτα !!! Το ξέρεις ;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7034 στις: Ιούνιος 01, 2022, 11:25:44 μμ »
Ποια πρώτα και δεύτερα κενά συνάδελφε ; Μας δουλεύεις ; Εσύ πέρυσι διορίστηκες στα τρίτα και στα τέταρτα !!! Το ξέρεις ;

Φοβερό επιχείρημα! Εγω να είσαι βέβαιη ότι ξέρω μια χαρά σε τι κενό διορίστηκα.

Σου είπα κι εγώ, μπερδεύεις τα κενά 20ωρα Α ανάθεσης σε επίπεδο δειύθυνσης (κενό μετάθεσης/μετάταξης/διορισμου) με τα κενά 12ωρα Α ανάθεσης σε ένα σχολείο (κενό οριστικής τοποθέτησης). Η διαδικασία που γίνεται απο τις ΔΔΕ αυτόν τον καιρό αφορά τα δεύτερα κενά. Διορισμοί γίνονται στα πρώτα.

Τα δεύτερα κενά είναι προφανώς τα δεύτερη στη σειρά στην πρώτη πρόταση (τα κενά οριστικής τοποθέτησης). Τα πρώτα κενά είναι τα πρώτα στη σειρά στην πρώτη πρόταση (κενά μετάθεσης/μετάταξης/διορισμου). Doh!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2022, 11:27:59 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7035 στις: Ιούνιος 02, 2022, 12:06:08 πμ »
Ποια πρώτα και δεύτερα κενά συνάδελφε ; Μας δουλεύεις ; Εσύ πέρυσι διορίστηκες στα τρίτα και στα τέταρτα !!! Το ξέρεις ;

https://docs.google.com/spreadsheets/d/149ZnYuEsHzIH5-dkQ9fC8fqsf3rji4_vi4AyifV74c0/edit?usp=sharing

Εδώ τα κενά της περσινής εγκυκλίου μετατάξεων. Αλλά μάλλον θεωρείς ότι πέρσι ο αλγόριθμός έτρεξε "λάθος" κι έβγαλε παραπάνω κενά.

Υ.Γ. Απορώ οι υπόλοιποι πώς δίνετε βάση σε πληροφορίες ατόμων που παντού βλέπουν εχθρούς, επιτίθενται (και προσβάλλουν) στους πάντες και διαστρεβλώνουν τα όποια στοιχεία υπάρχουν. Προσωπική μου συμβουλή, περιοριστείτε στον Πατρέα, που ούτε έχει προσβάλλει ποτέ κανέναν, ούτε έχει πέσει έξω ποτέ και σίγουρα κατέχει άψογα και τα δεδομένα και τις διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7036 στις: Ιούνιος 02, 2022, 12:10:20 πμ »
 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2022, 12:23:29 πμ από vagg99 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7037 στις: Ιούνιος 02, 2022, 12:15:28 πμ »
Καλό μήνα σε όλους!

Μη γεμίζετε το νήμα με μηνύματα να εμφανιστώ, σίγουρα κουράζουν έως εκνευρίζουν (άσε που υπάρχουν και πολλά νέα μέλη και επισκέπτες που θα νομίσουν ότι την ψωνίσαμε - όπως πολύ σωστά είπε ο ΤΚ: «Έχει καταντήσει λίγο αμήχανη η φάση με τις συνεχείς δοξασίες»). Έχω και το συμπαθέστατο (σε μένα) Vagg91 που τακτικά μου απευθύνει προσωπικά ερωτήματα σε δημόσια ανάρτηση, ε κι εγώ αν ήμουν τρίτος θα είχα κουρασθεί (περίπτωση: Αριστείδης ο δίκαιος).
Προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα μηνύματα και όταν υπάρχει κάτι πραγματικά νεότερο και συγκεκριμένο κάνω ανάρτηση. Κατανοώ ότι υπάρχει μεγάλη αγωνία σε πάρα πολύ κόσμο, αλλά χρειάζεται υπομονή και γερά νεύρα. Για αυτό ευθύνονται οι δηλώσεις των «αρμοδίων» που δημιούργησαν προσδοκίες για ανακοίνωση του αριθμού (ίσως και της κατανομής) των διορισμών πολύ νωρίτερα από πέρυσι, αλλά δεν έχουν επιβεβαιωθεί μέχρι στιγμής. Η αλήθεια είναι ότι εκεί που φαινόταν ότι «έρχεται» (και βάσει των αναφερόμενων στη 14η έκθεση αυξημένης εποπτείας), σαν να «πάγωσε» ο χρόνος από πλευράς ΥΠΑΙΘ (προφανώς επικοινωνιακός ο λόγος). Πάντως, αν πουν και ασχοληθούν σοβαρά τα 2 μέρη (ΥΠΑΙΘ και ΥΠΕΣ), θεωρώ ότι είναι το πολύ 2-3 μέρες υπόθεση να καταλήξουν τουλάχιστον στον αριθμό.

Πάμε τώρα στην ουσία με αφορμή τη σημερινή ανάρτηση του esos: γνωστό ότι το συγκεκριμένο site κάνει ΚΑΙ πολιτική, οπότε με αυτά που αναφέρει θεωρώ ότι διαμορφώνει κλίμα για «κακό» Μάκη που δεν ήθελε και «καλή» Νίκη που τα κατάφερε, καθώς οτιδήποτε >8000 θα καταγραφεί ως… Νίκη (Κεραμέως).

Οι προτάσεις των 2 Υπουργείων δεν διαφέρουν μόνο ποσοτικά αλλά και ποιοτικά. Ας τις συγκρίνουμε head-to-head που λένε και στο χωριό μου:
ΕΙΔΙΚΗ
Αβάθμια και Ββάθμια: Συμφωνούν σε 100% κάλυψη των οργανικών κενών
ΕΕΠ-ΕΒΠ: ΥΠΕΣ προτείνει 100% κάλυψη σε Αβάθμια, Ββάθμια και ΣΔΕΥ, ενώ ΥΠΑΙΘ μόνο κάτι ψίχουλα σε ΣΔΕΥ (ίσως έπαιξε ρόλο σε αυτό ο μεγάλος αριθμός αιτήσεων ΕΕΠ-ΕΒΠ στην προκήρυξη της Ειδικής Αγωγής). Πόντος στο ΥΠΕΣ εδώ.
ΓΕΝΙΚΗ
Μουσικά: ΥΠΑΙΘ λέει 350+, ΥΠΕΣ προτείνει 250+
Ββάθμια: Συμφωνούν σε 100% κάλυψη των οργανικών κενών (με ό,τι έχουμε πει για τους ΠΕ04.04). Εδώ να αναφέρω ότι σε όσα έχω δει, το ίδιο το ΥΠΑΙΘ δεν ζητά περισσότερους διορισμούς στη Δευτεροβάθμια από όσα τα οργανικά κενά που περιέχει η εγκύκλιος των μετατάξεων. Έχω δει αυτά που αναφέρει η αγαπητή Κίρκη και δεδομένης της περυσινής ευστοχίας της στο θέμα των διορισμών (που όμως δεν παραβίασαν κάπου τα κενά των μετατάξεων, απλώς έγιναν όλοι σε μια χρονιά) τα ακούω κατ’ αρχάς. Επίσης όλοι ξέρουμε ότι η Ρεάλ πήρε το CHL, αλλά δεν είμαι ο Κουρτουά :)
Αβάθμια:
ΠΕ60: ΥΠΑΙΘ θέλει 100% (975/975), ΥΠΕΣ φαίνεται να συμφωνεί σε 9xx
ΠΕ70: ΥΠΑΙΘ θέλει 4000+, ΥΠΕΣ ξεκινά από τις συνταξιοδοτήσεις (1300), για λόγο που έχει αναφερθεί παλιότερα. Πόντος στο ΥΠΑΙΘ εδώ.
Ειδικότητες: εδώ δεν μου είναι ξεκάθαρο τι προτείνει ο καθένας, αλλά τα ελάχιστα κι από τις 2 πλευρές είναι:
ΠΕ05: 30
ΠΕ06: 100
ΠΕ07: 2
ΠΕ08: 22
ΠΕ11: 100
ΠΕ79.01: Τα σίγουρα: α) δεν βγαίνει το 10.000 με 0 (μηδέν) ΠΕ79.01, β) το ΥΠΕΣ προτείνει τουλάχιστον 100 (πάντως είναι «ρόμπα» να σου προτείνει το ΥΠΕΣ να κάνεις κι εσύ να εξαφανίζεις όλα τα κενά αυτού του κλάδου στην εγκύκλιο των μετατάξεων).
ΠΕ86: ?
ΠΕ91: ?

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7038 στις: Ιούνιος 02, 2022, 12:23:34 πμ »
Οκ. Patreas ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.

Σβηνω ολες τις ευχαριστιες.

Εκ μερους του φορουμ σε ευχαριστουμε και παλι.

Να μεινει καθαρο οσο γινεται το νημα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2022, 12:41:41 πμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7039 στις: Ιούνιος 02, 2022, 12:43:14 πμ »
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7040 στις: Ιούνιος 02, 2022, 04:56:46 πμ »
Aρα πάμε για 100 τουλάχιστον ΠΕ79.01 μουσικούς στη αβθμια...πολύ καλό αυτό...Αντε να βγάλουν επιτέλους κατανομη!

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7041 στις: Ιούνιος 02, 2022, 06:33:53 πμ »
Τι σε κάνει να νομίζεις ότι τα οργανικά στη δευτεροβάθμια είναι λίγα ; Και ποιος σου είπε ότι οι διορισμοί θα γίνουν και σε λειτουργικά κενά ; Τα οργανικά της δευτεροβάθμιας είναι πολλά !! Πολύ περισσότερα από ο,τι νομίζετε . Και θα καλυφθούν όλα .
Ειναι σιγουρα παραπανω απο οτι ανακοινωθηκαν στις μεταταξεις,αυτό το ξέρουμε.Αλλα δυστυχώς το Υπουργείο τα παρουσιαζει οπως θέλει.Αυτό εχει το μαχαίρι,αυτο κ το καρπούζι.
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.