*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1496057 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9646 στις: Ιούλιος 03, 2022, 09:14:44 μμ »

Άρα τα τελικά κενά που υπάρχουν ειναι αυτά της εγκυκλίου.. σε νόμο που δίνει 2 κενά στην ειδικότητα μου στην εγκύκλιο, άνθρωπος που δουλευει στη ΔΙΠΕ μου είπε οτι δεν θα τα δώσουν για διορισμό.
Επισης σε ακριτικό νησί που επισης συμφώνως με την εγκύκλιο υπάρχουν 2 κενά, συνάδελφος που υπηρετεί εκει είπε οτι δεν θα γινουν διορισμοί.
Τι συμβαίνει; Μήπως ειναι ανενημέρωτοι οι πληροφοριοδότες;
Αυτά που αναφέρεις έγιναν κ πέρυσι. Κενά που υπήρχαν στην εγκύκλιο των μεταταξεων κ στα οποία δεν μετατάχθηκε κανείς εξαφανίστηκαν στην εγκύκλιο των διορισμών. 
Επίσης  , στη δική μου ειδικότητα τουλάχιστον, τα κενά που έχουν δοθεί στην εγκύκλιο των μεταταξεων είναι πολύ λιγότερα από τα πραγματικά οργανικά.
Με άλλα λόγια το υπουργείο κάνει ότι θέλει.Οτι θέλει δίνει από κενά κ ότι θέλει κόβει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:13 »

Αποσυνδεδεμένος στελλακ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9647 στις: Ιούλιος 03, 2022, 09:20:19 μμ »
Οι μετατάξεις γινονται μέσα στον νομό η και από νομό σε νομό;

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9648 στις: Ιούλιος 03, 2022, 09:49:48 μμ »
Πάνω σε αυτό που λέτε συνάδελφοι θα ήθελα να προσθέσω κάτι που μου έκανε εντύπωση: Σε μια επίσκεψη στην τοπική ΔΔΕ μου είπαν ότι έχουν καλύψει όλα τα κενά σε όλους τους κλάδους και ότι αν δεν εμφανιστούν και άδειες εγκυμοσύνης δεν θα ζητήσουν ούτε και αναπληρωτές. Κάτι βέβαια που δεν συμβαδίζει με τα κενά των μεταταξεων.

Αποσυνδεδεμένος larisa79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9649 στις: Ιούλιος 03, 2022, 10:07:35 μμ »
Πάνω σε αυτό που λέτε συνάδελφοι θα ήθελα να προσθέσω κάτι που μου έκανε εντύπωση: Σε μια επίσκεψη στην τοπική ΔΔΕ μου είπαν ότι έχουν καλύψει όλα τα κενά σε όλους τους κλάδους και ότι αν δεν εμφανιστούν και άδειες εγκυμοσύνης δεν θα ζητήσουν ούτε και αναπληρωτές. Κάτι βέβαια που δεν συμβαδίζει με τα κενά των μεταταξεων.
Μην ακούς τι λένε προφορικά. Τα κενά των μετατάξεων υπολογίζονται αμέσως μετά τις μεταθέσεις και συμβουλεύονται και το myschool. Δεν είναι τυχαία, αφού πρέπει να υπάρχουν οι αντίστοιχες οργανικές. Τα τελευταία χρόνια σπάνια γίνονται λάθη εκεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:13 »

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9650 στις: Ιούλιος 03, 2022, 10:15:59 μμ »
αυτα τα κενα των μεταταξεων παντως πολυ περιεργα κενά Σε εμας ΠΕ07 που ειμαστε πολυ μικρος κλαδος εδωσε στην Γ Δωδεκανησου 2 κενά στις μεταταξεις,ενω πέρυσι διοριστηκαν εκει ηδη δυο συναδελφοι που δεν συμπληρώνουν ωραριο σε ενα σχολειο,οποτε ειναι κ στο αντιστοιχο λυκειο.Τωρα πως η Καλυμνος εχει επιπλεον δυο κενα στις μεταταξεις κ τα κενα που προεκυψαν απο τις μεταθεσεις χαθηκαν ολα...κανεις δεν θα το μαθει.Καλη τυχη σε ολους.
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9651 στις: Ιούλιος 03, 2022, 10:23:33 μμ »
αυτα τα κενα των μεταταξεων παντως πολυ περιεργα κενά Σε εμας ΠΕ07 που ειμαστε πολυ μικρος κλαδος εδωσε στην Γ Δωδεκανησου 2 κενά στις μεταταξεις,ενω πέρυσι διοριστηκαν εκει ηδη δυο συναδελφοι που δεν συμπληρώνουν ωραριο σε ενα σχολειο,οποτε ειναι κ στο αντιστοιχο λυκειο.Τωρα πως η Καλυμνος εχει επιπλεον δυο κενα στις μεταταξεις κ τα κενα που προεκυψαν απο τις μεταθεσεις χαθηκαν ολα...κανεις δεν θα το μαθει.Καλη τυχη σε ολους.


Αυτο ακριβως, σε μικρα νησιά -outsider- πολλα κενά
Κ σε μεγάλος νόμους ελάχιστα…
Πάντως έναν αιρετό που ρώτησα σήμερα μου είπε οτι ισχύει η κατανομή του Μπράτη

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9652 στις: Ιούλιος 03, 2022, 10:39:00 μμ »

Αυτο ακριβως, σε μικρα νησιά -outsider- πολλα κενά
Κ σε μεγάλος νόμους ελάχιστα…
Πάντως έναν αιρετό που ρώτησα σήμερα μου είπε οτι ισχύει η κατανομή του Μπράτη
Κοιτα σε εμας τα εξαφανισαν τα κενα.Κ δεν εννοω σε μεγαλες πολεις.Σε εμας οσοι πηραν μεταθεση εφυγαν απο νησια,αλλα οι θεσεις που αφησαν πισω τους δεν φανηκαν στις μεταταξεις.Ειχαμε 25 ακαλυπτα απο περυσι κ 35 συνταξιοδοτησεις κ μας εμφανισαν στις μεταταξεις 8 κενα.Τρελα..Να εισαι στη θεση 15 κ να μην ξερεις αν θα διοριστεις...Που αν διορισουν 8 δεν θα διοριστω,αλλα οκ...Ας παω για 16η χρονια αναπληρωτρια.
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9653 στις: Ιούλιος 03, 2022, 11:02:51 μμ »
Κοιτα σε εμας τα εξαφανισαν τα κενα.Κ δεν εννοω σε μεγαλες πολεις.Σε εμας οσοι πηραν μεταθεση εφυγαν απο νησια,αλλα οι θεσεις που αφησαν πισω τους δεν φανηκαν στις μεταταξεις.Ειχαμε 25 ακαλυπτα απο περυσι κ 35 συνταξιοδοτησεις κ μας εμφανισαν στις μεταταξεις 8 κενα.Τρελα..Να εισαι στη θεση 15 κ να μην ξερεις αν θα διοριστεις...Που αν διορισουν 8 δεν θα διοριστω,αλλα οκ...Ας παω για 16η χρονια αναπληρωτρια.


Οταν είσαι οριακά μέσα (παθούσα) η αγωνία χτυπάει κόκκινο
Αν απέχεις πολύ, το χεις πάρει απόφαση!
Τι να πω.. δυστυχώς κάποιος πρέπει να ειναι ο «παραλίγο διορισμένος»
Καλή τύχη!!

Αποσυνδεδεμένος FLE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9654 στις: Ιούλιος 03, 2022, 11:48:32 μμ »
Τα ίδια και στους ΠΕ05! Σε άρθρο του Β.Βούγια στις 17/5/22 σχετικό με ανακοίνωση της ΠΕΑΔ,φαίνονταν 133 οργανικά κενά ΠΕ05 μόνο στη Δευτεροβάθμια μετά και τις συνταξιοδοτήσεις και δείτε τώρα πού φτάσαμε! Μετά το φιάσκο των 35 διορισμών μετά από τόσα χρόνια και κοντά 200 αναπληρωτές ΠΕ05 μόνο στην α'φαση προσλήψεων τη φετινή σχολική χρονιά ...Άμα βρείτε λογική σε αυτό το σύστημα και σε αυτή τη χώρα,να μου πείτε κι εμένα!! Σκέτη απογοήτευση!!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9655 στις: Ιούλιος 04, 2022, 12:17:20 πμ »
Οι μετατάξεις γινονται μέσα στον νομό η και από νομό σε νομό;

Και από νομό σε νομό.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9656 στις: Ιούλιος 04, 2022, 12:27:07 πμ »
Μην ακούς τι λένε προφορικά. Τα κενά των μετατάξεων υπολογίζονται αμέσως μετά τις μεταθέσεις και συμβουλεύονται και το myschool. Δεν είναι τυχαία, αφού πρέπει να υπάρχουν οι αντίστοιχες οργανικές. Τα τελευταία χρόνια σπάνια γίνονται λάθη εκεί.
Τυχαία δεν είναι αφού το υπουργείο κόβει  κ ράβει κατά το δοκούν. Όμως ,oχι ,δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Υπάρχουν οργανικές που εχουν δοθεί για τις μετατάξεις κ χωρίς να έχει μεταταχθεί κανείς εξαφανίστηκαν στην εγκύκλιο των διορισμών πέρυσι, υπάρχουν φέτος υπαρκτά  οργανικα κενά που δεν φαίνονται πουθενά στην εγκύκλιο των μεταταξεων υπάρχουν κ  κενά που δίνονται μόνο ως λειτουργικά καθώς δεν έχουν ιδρυθεί οργανικες ενώ υπάρχουν ώρες.

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 493
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9657 στις: Ιούλιος 04, 2022, 02:46:48 πμ »
Σε ερώτηση προς τον Patreas γιατί δε θα καλυφθούν οι βιολόγοι στο 100% η απάντηση ήταν λόγω υπεράριθμων στους ΠΕ04 γενικά. Τώρα ποιοι είναι υπεράριθμοι από όλες τις ειδικότητες των 04 και γιατί είναι άλλη κουβέντα την οποία δε θέλω να κάνω, απλά έρχομαι να το συμπληρώσω σε όλα αυτά που αναφέρετε περι "Ράβε ξήλωνε" στα κενά.
Εγώ ξέρω ότι ο κλάδος μου έχει 389 κενά στις μετατάξεις και για δεύτερη συνεχή χρονιά δε θα καλυφθεί και κάποιοι θα ξαναμείνουμε εκτός, ενώ είμαστε μέσα στα οργανικά κενά...
Υπομονή και καλή τύχη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9658 στις: Ιούλιος 04, 2022, 08:17:02 πμ »
Τα ίδια και στους ΠΕ05! Σε άρθρο του Β.Βούγια στις 17/5/22 σχετικό με ανακοίνωση της ΠΕΑΔ,φαίνονταν 133 οργανικά κενά ΠΕ05 μόνο στη Δευτεροβάθμια μετά και τις συνταξιοδοτήσεις και δείτε τώρα πού φτάσαμε! Μετά το φιάσκο των 35 διορισμών μετά από τόσα χρόνια και κοντά 200 αναπληρωτές ΠΕ05 μόνο στην α'φαση προσλήψεων τη φετινή σχολική χρονιά ...Άμα βρείτε λογική σε αυτό το σύστημα και σε αυτή τη χώρα,να μου πείτε κι εμένα!! Σκέτη απογοήτευση!!!!
Οι ωρες στις οργανικές στη β ξένη γλώσσα είναι κάτι ρευστό και εξαρτάται από τις προτιμήσεις των μαθητών κάθε χρόνο. Στη συγκεκριμένη ειδικοτητα, οι περισσότερες συνταξιοδοτήσεις δεν αφήνουν πίσω τους πραγματικό οργανικό κενο. Μετά την καθιέρωση του δίωρου στη β ξένη γλώσσα, πολύ δύσκολα καλύπτει πια κανείς ωρες σε ένα μόνο σχολείο ή ασχολείται μόνο με γαλλικά, πρέπει να είναι πολύ μεγάλη σχολική μονάδα. Ωρες Γαλλικων υπάρχουν πολλές, οργανικές δεν υπάρχουν….
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2022, 08:20:05 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9659 στις: Ιούλιος 04, 2022, 08:49:37 πμ »
Οσο η μαφια κυριαρχει στο υπουργειο τοσο καποιοι θα πληρωνουν τα σπασμενα. Τι παει να πει κυριε οτι δεν εκανα επικαιροποιηση οργανικων θεσεων? Γιατι σε καποιες ειδικοτητες διατηρειται η οργανικοτητατα (και ας εχει μειωθει ο αριθμος των μαθητων ) , ενω σε αλλες δεν συστηνονται οργανικες θεσεις? ο Κλαδος πε11 οτι και να γινει στους επικειμενους διορισμους θα κυνηγησει νομικα αυτο το θεμα! και θα απαιτησει την αλλαγη του νομου πλαισιου!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.